Nowe porozumienie umożliwia niektórym obywatelom Francji uzyskanie amerykańskiej wizy

Nowe porozumienie umożliwia niektórym obywatelom Francji uzyskanie amerykańskiej wizy
Autor Matylda Zalewska
Matylda Zalewska27.11.2023 | 5 min.

Nowe porozumienie podpisane między Francją a Stanami Zjednoczonymi 16 listopada 2022 roku wprowadza zmiany w procesie ubiegania się o wizy dla niektórych inwestorów i przedsiębiorców. W ramach umowy wydłużono okres ważności amerykańskich wiz typu E dla obywateli Francji do 4 lat oraz uproszczono i przyspieszono procedurę ubiegania się o francuskie zezwolenie na pobyt "passeport talent" dla inwestorów ze Stanów Zjednoczonych.

Kluczowe wnioski:
  • Porozumienie dotyczy osób przenoszących działalność gospodarczą między Francją i USA.
  • Amerykańskie wizy E będą ważne dla Francuzów przez 4 lata zamiast dotychczasowych 2.
  • Inwestorzy ze Stanów Zjednoczonych łatwiej otrzymają 4-letnią francuską wizę "passeport talent".
  • Warunkiem jest m.in. zainwestowanie minimum 300 tys. euro i utworzenie miejsc pracy.
  • Umowa ma pobudzić wymianę handlową i inwestycje między krajami.

Nowa umowa ułatwia Francuzom dostęp do amerykańskich wiz

Francja i Stany Zjednoczone podpisały 16 listopada 2022 roku bilateralną umowę, która znacząco ułatwia niektórym Francuzom uzyskanie amerykańskiej wizy. Nowe zasady dotyczą przedsiębiorców i inwestorów przenoszących swoją działalność między tymi krajami.

Porozumienie jest efektem negocjacji zapoczątkowanych podczas grudniowej wizyty prezydenta Francji Emmanuela Macrona w USA. Oba kraje chciały w ten sposób wzmocnić relacje handlowe i inwestycyjne.

Amerykanie inwestujący we Francji skorzystają z uproszczonej ścieżki ubiegania się o 4-letnie zezwolenie na pobyt "passeport talent". Francuzi natomiast będą mogli starać się o przedłużone do 4 lat wizy typu E.

Z opinii francuskiego ministra handlu zagranicznego wynika, że nowe przepisy stanowią postęp we wzajemnych relacjach gospodarczych obu państw.

Kto może ubiegać się o amerykańską wizę?

Porozumienie weszło w życie 16 listopada 2022 roku. Dotyczy obywateli Francji i USA, którzy przenoszą działalność gospodarczą lub inwestują po drugiej stronie Atlantyku. Nie obejmuje osób kupujących tam jedynie nieruchomości.

Amerykanie zainteresowani podjęciem lub rozwinięciem biznesu we Francji mogą teraz łatwiej i szybciej starć się o 4-letnią wizę "passeport talent". Warunkiem jest posiadanie co najmniej 30% udziałów w firmie lub zainwestowanie minimum 300 tys. euro z zamiarem utworzenia nowych miejsc pracy.

Inwestorzy z Francji mogą teraz ubiegać się o 4-letnią amerykańską wizę

Francuzi przenoszący biznes do USA również skorzystają na nowych przepisach. Okres ważności wiz typu E, przeznaczonych dla handlowców i inwestorów, został wydłużony z 2 do 4 lat.

Aby otrzymać taką wizę, francuski wnioskodawca musi wykazać zamiar podjęcia znacznej działalności handlowej lub inwestycyjnej na terenie USA. Może kierować już istniejącą tam firmą lub objąć stanowisko kierownicze w nowym przedsięwzięciu.

Nie ma ustalonej dolnej granicy wartości inwestycji. Jednak musi być ona na tyle znacząca, aby uzasadniła przyznanie tak długoterminowej wizy.
Długość pobytu Poprzednio Obecnie
Francuzi w USA 25 miesięcy 48 miesięcy
Amerykanie we Francji 4 lata Bez zmian

Nowa umowa wizowa ma pomóc zacieśnić relacje gospodarcze między Francją a Stanami Zjednoczonymi po obu stronach Atlantyku. Wydłuża pobyty inwestorów i ułatwia im rozpoczęcie lub rozwój biznesu w obcym kraju.

Czytaj więcej: Odkryj, jak linie lotnicze skracają opóźnienia i oszczędzają czas swoich pasażerów

Wydłużony okres ważności wiz dla francuskich przedsiębiorców

Francuscy przedsiębiorcy i inwestorzy zyskali możliwość starań o amerykańską wizę E, której okres ważności wydłużono z 2 do 4 lat. To dobra wiadomość dla osób planujących długoterminowy pobyt i działalność biznesową w Stanach Zjednoczonych.

Mogą oni teraz bez większych przeszkód rozwinąć swoje firmy i inwestycje w USA. Dzięki temu znacznie mniej czasu i środków będą musieli poświęcać na wizytę w konsulacie i odnowienie dokumentów.

O nową, 4-letnią wizę E będą też mogli starać się po raz pierwszy wjeżdżający do Stanów Zjednoczonych francuscy inwestorzy. Daje im to niezbędny komfort i stabilizację na kilka lat pobytu.

Z pewnością wpłynie to pozytywnie na zainteresowanie Francuzów lokowaniem kapitału i rozwojem przedsięwzięć gospodarczych w USA.

Kto może ubiegać się o amerykańską wizę E?

Aby otrzymać 4-letnią wizę E obywatel Francji będzie musiał udowodnić zamiar rozwinięcia znacznej działalności handlowej i inwestycyjnej w Stanach Zjednoczonych.

Należy wykazać posiadanie udziałów w tamtejszej firmie, objęcie kierowniczego stanowiska lub wniesienie kluczowych umiejętności niezbędnych dla jej działania. Niestety w prawie amerykańskim brak dolnej granicy wartości inwestycji.

Podsumowanie

Nowe porozumienie umożliwia niektórym obywatelom Francji uzyskanie amerykańskiej wizy

Nowe porozumienie wizowe między Francją i Stanami Zjednoczonymi to dobra wiadomość dla przedsiębiorców i inwestorów planujących ekspansję po drugiej stronie Atlantyku. Ułatwia i przyspiesza procedury oraz wydłuża pobyty. Zachęcam do zapoznania się ze szczegółami.

Francuzi mogą teraz łatwiej rozwijać biznes w USA przez 4 lata na podstawie wizy E. Amerykanie z kolei szybciej otrzymają we Francji 4-letnie zezwolenie na pobyt inwestora. Warunki nie są skomplikowane.

Myślę, że wiele osób chętnie skorzysta z udogodnień tej umowy. Przedsiębiorcom zależy przecież na jak największej swobodzie i stabilizacji podczas zagranicznej ekspansji. Nowe przepisy właśnie to gwarantują.

Mam nadzieję, że porozumienie faktycznie wpłynie pozytywnie na wymianę handlową i inwestycje między Francją i USA. Warto śledzić dalsze losy tej inicjatywy. Trzymam kciuki za jej powodzenie!

5 Podobnych Artykułów

  1. Niezapomniane atrakcje Lublina - co warto zobaczyć i zwiedzić | Przewodnik
  2. Lizbona: Sekrety centrum, których z pewnością jeszcze nie poznałeś!
  3. Jak kupić bilety do Koloseum w Rzymie? Nasze porady i informacje
  4. Prawa konsumenckie w przypadku odwołanego lotu: co Ci się należy
  5. Ten kraj Ameryki Południowej wprowadza wizę dla cyfrowych nomadów - tropikalne lasy i szlaki Inków czekają
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Matylda Zalewska
Matylda Zalewska

Jestem doświadczoną dziennikarką podróżniczą, która zwiedziła prawie cały świat. Dzielę się garściami praktycznych porad i sprawdzonych rozwiązań, ułatwiających organizację wyjazdów. Opisuję najciekawsze miejsca i atrakcje turystyczne w różnych zakątkach naszego globu.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły