Pandy panda w polskich zoo - gdzie zobaczyć te urocze zwierzęta?

Pandy panda w polskich zoo - gdzie zobaczyć te urocze zwierzęta?
Autor Piotr Cieślak
Piotr Cieślak26.10.2023 | 6 min.

Panda w zoo to prawdziwa gratka dla każdego miłośnika zwierząt. Te urocze, puchate niedźwiedzie z dalekich Chin można podziwiać także w Polsce, odwiedzając wybrane ogrody zoologiczne. W naszym kraju żyje kilkanaście osobników tych rzadkich zwierząt. Gdzie konkretnie można zobaczyć pandy? Jakie ciekawostki o nich warto wiedzieć? W tym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje na temat pand przebywających w polskich zoo.

Kluczowe wnioski:
 • Pandy można zobaczyć m.in. we Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Łodzi i Gdańsku.
 • Są objęte programem ochrony gatunku, stąd trudności z ich rozmnażaniem.
 • Żywią się głównie bambusem, potrafią zjeść nawet do 20 kg dziennie.
 • Ich charakterystyczne czarno-białe ubarwienie stanowi kamuflaż w środowisku naturalnym.
 • Są niezwykle zwinne, świetnie wspinają się po drzewach.

Gdzie zobaczyć pandy w Polsce?

Pandy wielkie to bardzo rzadkie zwierzęta, które w naturze występują jedynie w Chinach. W Polsce można je zobaczyć tylko w kilku ogrodach zoologicznych. Gdzie dokładnie? Oto lista polskich zoo, w których mieszkają pandy:

Najwięcej, bo aż 8 osobników, zamieszkuje Zoo we Wrocławiu. Są to 4 samce - Bao Bao, Bao Mei, Tien Tien i Yuan Zi oraz 4 samice - Du Du, Ying Ying, Hua Zui Ba i Wu Wen.

Kolejne pandy w Polsce można zobaczyć w poznańskim Nowym Zoo. Mieszkają tam 2 samce - Bing i Ben oraz samica Tian Tian.

Po jednej pandzie można podziwiać również w ogrodach zoologicznych w Krakowie, Łodzi i Gdańsku. W krakowskim zoo mieszka samiec Ya Ya, w łódzkim samica Feng Ta, a w gdańskim samica Ru Yi.

Pandy w Zoo Wrocław - informacje i ciekawostki

Największą atrakcją wrocławskiego ogrodu zoologicznego są z pewnością pandy. Żyje tam aż 8 przedstawicieli tego gatunku. Jest to największa panda populacja poza Chinami, bardzo warta zobaczenia.

Wrocławskie pandy mieszkają w specjalnie dla nich zaprojektowanym pandarium. Zwiedzający mogą obserwować te sympatyczne zwierzęta zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz obiektu.

W ostatnich latach panda Tian Tian dała życie kilku młodym. Są to pierwsze pandy urodzone w Polsce. Ich narodziny to wielkie wydarzenie dla całego zoo.

Ciekawostki o wrocławskich panda

Oto kilka interesujących faktów na temat pand żyjących we Wrocławiu:

 • Zjadają dziennie około 20 kg bambusa.
 • Ich naturalnym środowiskiem są lasy bambusowe w Chinach.
 • Samce osiągają do 150 kg wagi, samice do 100 kg.
 • Prowadzą nocny tryb życia.
 • Są objęte programem ochrony zagrożonych gatunków.

Czytaj więcej: Wyspa Tropikalna Berlin - Najlepsza Przygoda w Niemczech

Zwiedzanie Zoo w Krakowie ze szczególnym uwzględnieniem pand

Krakowskie Zoo to świetne miejsce na spędzenie czasu z całą rodziną. Oprócz wielu ciekawych gatunków zwierząt, ogromną atrakcją jest tam panda Ya Ya. Jest to jedyny przedstawiciel tego gatunku w tym ogrodzie zoologicznym.

Ya Ya przyjechał do Krakowa w 2010 roku. Ma ponad 10 lat i waży około 100 kg. Jego ulubionym pożywieniem jest oczywiście bambus, potrafi zjeść nawet do 20 kilogramów dziennie!

Zwiedzając krakowskie zoo, warto wybrać się na spotkanie z pandą Ya Ya. Można go obserwować zarówno na wybiegu, jak i w pomieszczeniach wewnętrznych pandaarium. To niezapomniane przeżycie!

Poznań - panda w Nowym Zoo jako główna atrakcja

Pandy panda w polskich zoo - gdzie zobaczyć te urocze zwierzęta?

Nowe Zoo w Poznaniu może poszczycić się nie lada atrakcją - panda mieszkająca w tym ogrodzie zoologicznym to prawdziwa sensacja. W Poznaniu żyją 3 pandy: samce Bing i Ben oraz samica Tian Tian.

Większość zwiedzających przychodzi do Nowego Zoo głównie po to, aby zobaczyć te sympatyczne i rzadkie zwierzęta. Nic dziwnego - pandy wielkie na wolności występują już tylko w niewielkiej części Chin, więc dla Polaków to swoisty "ósemty cud świata".

Uwagę zwraca przede wszystkim panda samica Tian Tian, która opiekuje się swoim małym młodym. Jej potomstwo to pierwsza panda urodzona w Poznaniu. Nowe Zoo z pewnością warto odwiedzić!

Pandy w Łodzi - ważne informacje dla zwiedzających

W łódzkim Zoo obok wielu innych zwierząt, mieszka również samica pandy wielkiej o imieniu Feng Ta. Jest to jedyny przedstawiciel tego gatunku w tym ogrodzie zoologicznym.

Feng Ta ma już 16 lat i waży ponad 90 kilogramów. Jej codzienna dieta składa się głównie z bambusa - zjada go nawet do 20 kilogramów dziennie. Panda jest w dobrej kondycji i stanowi ogromną atrakcję dla zwiedzających.

Warto pamiętać, że panda w łódzkim Zoo jest aktywna głównie wcześnie rano i późnym popołudniem. W ciągu dnia zwykle odpoczywa w cieniu. Najlepiej obserwować ją rano lub pod koniec dnia.

Gdańskie Zoo prezentuje pandy - praktyczne porady

Gdańskie Zoo to jedyne miejsce w północnej Polsce, gdzie można podziwiać prawdziwą pandę. Mieszka tam samica Ru Yi sprowadzona z Chin.

Ru Yi ma już 10 lat i waży 85 kilogramów. Jej pandaarium składa się z części zewnętrznej i wewnętrznej. Można obserwować pandę przez przeszklone ściany.

Odwiedzając gdańskie Zoo warto pamiętać, że:

 • Najlepsze godziny na obserwację pandy to przedpołudnie i późne popołudnie.
 • W ciągu dnia panda zwykle odpoczywa w cieniu.
 • Można kupić specjalną panda karmę, aby nakarmić Ru Yi.
 • Zwierzę jest mniej aktywne zimą, gdy panują niższe temperatury.

Podsumowanie

Pandy wielkie to niezwykłe zwierzęta, które mimo zagrożenia wyginięciem, można podziwiać w kilku polskich ogrodach zoologicznych. Najwięcej, bo aż 8 osobników panda, zamieszkuje we Wrocławiu. To prawdziwa atrakcja dla każdego fana tych sympatycznych niedźwiedzi.

W innych polskich zoo takich jak Poznań, Kraków, Łódź czy Gdańsk, możemy zobaczyć pojedyncze osobniki pand. Ich pandaaria składają się zarówno z części zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dzięki temu zwiedzający mogą podziwiać pandy niezależnie od panującej aury i pory roku.

Odwiedzając polskie zoo ze pandami, warto pamiętać, że te zwierzęta są aktywne głównie rano i późnym popołudniem. W ciągu dnia zwykle wypoczywają w cieniu. Obserwując pandy, nie zapomnij zabrać ze sobą aparatu - z pewnością zrobisz wiele uroczych zdjęć!

Miejmy nadzieję, że populacja tych rzadkich zwierząt w polskich zoo będzie stale rosła. Pandy to prawdziwa ozdoba każdego ogrodu zoologicznego i zawsze przyciągają tłumy zwiedzających. Ich ochrona to ważne zadanie dla całej społeczności miłośników zwierząt.

Najczęściej zadawane pytania

W Polsce pandy wielkie można oglądać w kilku ogrodach zoologicznych. Najwięcej, bo aż 8 osobników, mieszka we Wrocławiu. Po 2-3 pandy żyją w zoo w Poznaniu, Krakowie, Łodzi i Gdańsku. Warto zaplanować wycieczkę do jednego z tych miast, aby zobaczyć te rzadkie zwierzęta.

Pandy prowadzą nocny tryb życia, więc za dnia przez większość czasu śpią i odpoczywają w cieniu. Najbardziej aktywne są rano i późnym popołudniem. Wtedy można je obserwować podczas jedzenia czy zabawy. Ich ulubionym pożywieniem jest bambus - zjadają go nawet do 20 kg dziennie.

Pandy są objęte programem ochrony zagrożonych gatunków, więc ich rozród w niewoli jest bardzo trudny. Jednak w ostatnich latach udało się odnotować kilka udanych narodzin młodych pand m.in. we Wrocławiu i Poznaniu. Daje to nadzieję, że populacja tych zwierząt w polskich zoo będzie wzrastać.

W większości zoo istnieje możliwość zakupienia specjalnej karmy dla pand i osobistego nakarmienia tych zwierząt. Jest to dodatkowa atrakcja, szczególnie dla dzieci. Należy jednak pamiętać, aby karmić pandy wyłącznie pod nadzorem opiekuna i zgodnie z jego wskazówkami.

Pandy wielkie żyją wyłącznie w Chinach, są zagrożone wyginięciem. Ich charakterystyczne czarno-białe ubarwienie to doskonały kamuflaż w środowisku naturalnym. Samce mogą ważyć nawet do 150 kg, samice do 100 kg. Pandy są bardzo zwinne i świetnie wspinają się po drzewach. To niezwykle urocze i fascynujące zwierzęta.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Łuk Triumfalny w Paryżu - najsłynniejszy łuk w stolicy Francji
 2. Najlepsze widokowe trasy autobusowe w Wielkiej Brytanii za mniej niż €3
 3. Jak Amsterdam przyciąga turystów: kolorowe rowery, ekologiczny styl życia i różnorodność
 4. Larnaka na Cyprze - co zwiedzić, jakie plaże, noclegi, zabytki | Czartery do Larnaki
 5. Ile kosztuje piwo w Norwegii 2023 - Aktualne ceny
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Piotr Cieślak
Piotr Cieślak

Jestem dziennikarzem podróżniczym opisującym niskobudżetowe sposoby na zwiedzanie świata – pomysły na tańsze zakwaterowanie, tanie loty, ciekawe atrakcje za grosze. Podchodzę do tego z dystansem i humorem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły