Top 10 atrakcji i miejsc wartych zobaczenia w Holandii | Co zwiedzić

Top 10 atrakcji i miejsc wartych zobaczenia w Holandii | Co zwiedzić
Autor Aleks Mazur
Aleks Mazur26.10.2023 | 7 min.

Zwiedzanie Holandii to ciekawa propozycja na wakacyjny wyjazd, podczas którego zobaczymy wiele niezwykłych miejsc. Holandia słynie przede wszystkim z Amsterdamu, wiatraków i ogrodów tulipanów, ale ma do zaoferowania znacznie więcej. W naszym artykule przedstawiamy subiektywny wybór 10 najciekawszych atrakcji turystycznych w Holandii, które koniecznie trzeba zobaczyć. Znajdzie się tu zarówno Amsterdam z najsłynniejszymi muzeami, magiczne ogrody kwiatowe, charakterystyczne wiatraki, średniowieczne zamki jak i mniej oczywiste miejsca, które zachwycą każdego turystę. Zapraszamy do lektury i wybrania się w podróż po najpiękniejszych zakątkach Holandii!

Kluczowe wnioski:
  • Amsterdam to obowiązkowy punkt zwiedzania Holandii, podczas którego warto zobaczyć słynne muzea.
  • Keukenhof zachwyca ogrodami pełnymi kolorowych tulipanów.
  • Charakterystyczne wiatraki to nieodłączny element holenderskiego krajobrazu.
  • Warto wybrać się na wycieczkę rowerową przez pola kwitnących tulipanów.
  • Średniowieczny zamek Muiderslot to interesujący przykład architektury obronnej.

Amsterdam - najbardziej znane miasto Holandii

Amsterdam to stolica i największe miasto Holandii, które przyciąga turystów z całego świata. To tutaj znajduje się wiele niezwykłych atrakcji, które koniecznie trzeba zobaczyć zwiedzając ten kraj.

Amsterdam słynie przede wszystkim z licznych kanałów przecinających miasto, wzdłuż których ciągną się piękne,bogato zdobione kamienice. Można je podziwiać podczas rejsu łódką po miejskich kanałach. Niecodziennym widokiem są również wąskie, ceglane domki na nabrzeżach i mosty łączące brzegi kanałów.

W Amsterdamie znajdują się też słynne na całym świecie muzea. W Rijksmuseum można zobaczyć bogate zbiory holenderskiego malarstwa i rzemiosła artystycznego. Niezwykle popularne Muzeum Van Gogha prezentuje obszerną kolekcję dzieł tego wybitnego malarza. Warto również odwiedzić Muzeum Rembrandta poświęcone twórczości innego holenderskiego artysty.

Spacerując uliczkami Amsterdamu warto zajrzeć także na targ kwiatowy Bloemenmarkt, gdzie można kupić tulipany, hiacynty i inne kwiaty holenderskiej hodowli. Na de Wallen, dawnym amsterdamskim przedmieściu, znajduje się z kolei jedyna w swoim rodzaju dzielnica czerwonych latarni.

Praktyczne informacje

Do Amsterdamu najlepiej dojechać samolotem - z Polski jest dobrze skomunikowany bezpośrednimi lotami z wielu miast. Na miejscu sprawnie działa komunikacja miejska - metro, tramwaje i autobusy. Warto wykupić Amsterdam Travel Ticket, który obejmuje transport i wejścia do najpopularniejszych atrakcji.

Keukenhof - niezwykłe ogrody tulipanów

Keukenhof to niezwykłe ogrody kwiatowe, które na wiosnę pokrywają się kolorowym dywanem kwitnących tulipanów i hiacyntów. To prawdziwa wizytówka Holandii i jedno z najpiękniejszych miejsc, które trzeba zobaczyć w tym kraju od marca do maja.

Park zajmuje obszar 32 hektarów, na którym znajduje się ponad 7 milionów cebulek tulipanów w 1879 odmianach. Są tu również lilie, narcyzy, hiacynty, róże i wiele innych kwiatów układanych w przepiękne kompozycje i rabaty. Można spacerować alejkami podziwiając kwitnące rośliny lub przejechać się łódką po stawach i kanałach śród kwiatów.

W ogrodach znajdują się także wystawy kwiatowe w szklarniach, pawilony z sadzonkami tulipanów i sklep z pamiątkami. Organizowane są tu liczne wydarzenia i imprezy okolicznościowe. Ogrody otwarte są tylko przez około 2 miesiące w roku, od połowy marca do połowy maja.

Praktyczne informacje

Keukenhof położony jest w Lisse, między Amsterdamsem, Hagą i Lejdą. Najlepiej dostać się tu pociągiem lub autobusem z tych miast. Bilety na określoną datę i godzinę warto kupić z wyprzedzeniem on-line, bo szybko się wyprzedają.

Czytaj więcej: Ceny w Holandii 2023 | Ile kosztuje chleb i inne produkty

Wycieczka rowerowa przez pola tulipanów

Holandia to raj dla rowerzystów. Warto skorzystać z dobrze rozwiniętej infrastruktury rowerowej i wybrać się na wycieczkę przez pola kwitnących tulipanów. To niezapomniane przeżycie!

Najlepszym miejscem na taką wyprawę jest region Noordoostpolder, gdzie znajdują się ogromne farmy uprawiające tulipany. Można tu jechać wśród barwnych, rozległych pól i zatrzymywać się przy kwitnących kwiatach. Wiosną widok zapiera dech w piersiach!

Dla urozmaicenia trasy warto zahaczyć o wiatraki - charakterystyczne punkty w holenderskim krajobrazie. Można zrobić piknik na łonie natury, posilić się w lokalnej kawiarence i zrobić piękne zdjęcia na tle kwiatów.

Praktyczne informacje

Rowery można wypożyczyć w większych miejscowościach. Trzeba mieć ze sobą mapę z zaznaczonymi polami tulipanów. Najlepszy czas na wycieczkę to kwiecień.

Wiatraki - charakterystyczny element krajobrazu

Top 10 atrakcji i miejsc wartych zobaczenia w Holandii | Co zwiedzić

Gdy myślimy o Holandii, przed oczami stają nam wiatraki - te charakterystyczne budowle, które od wieków tworzą nieodłączny element krajobrazu. Dziś pełnią głównie funkcje turystyczne, ale wciąż robią niesamowite wrażenie.

Najwięcej zachowanych wiatraków zobaczymy w rejonie Zaanstreek na północ od Amsterdamu. Tu w XIX wieku istniało ponad 900 czynnych wiatraków! Dziś pozostało ich około 50. Można je podziwiać m.in. w Zaanse Schans - skansenie prezentującym tradycyjną holenderską architekturę i rzemiosło.

Innym miejscem, gdzie warto zobaczyć wiatraki to Kinderdijk - malownicza wieś z największym w Holandii zespołem wiatraków. Znajduje się tu 19 charakterystycznych budowli, które wpisane są na listę UNESCO.

Ciekawostka

Najstarsze zachowane wiatraki w Holandii pochodzą z XVII wieku. Największe osiągają nawet 30 metrów wysokości.

Zamek Muiderslot - średniowieczna twierdza nad jeziorem

Zamek Muiderslot to pięknie położona nad jeziorem twierdza w stylu średniowiecznym. Choć mniej znany od innych atrakcji, to zdecydowanie wart odwiedzin punkt na mapie Holandii.

Zamek wzniesiono w XIII wieku z inicjatywy hrabiego Florisa V. W kolejnych wiekach rozbudowywany, pełnił funkcje obronne i mieszkalne. Wnętrza urządzono w stylu historycznym z meblami, obrazami i trofeami myśliwskimi.

Z tarasów i wieży widokowej rozpościera się malowniczy widok na jezioro Vecht i okolicę. Warto też zwiedzić muzeum, więzienie i odpocząć w przyzamkowej restauracji. Muiderslot to świetna atrakcja dla miłośników zamków i historii.

Praktyczne informacje

Zamek położony jest w miejscowości Muiden, ok. 20 minut jazdy samochodem z Amsterdamu. Bilety można kupić on-line lub na miejscu. Zwiedzanie z przewodnikiem odbywa się w kilku językach.

Podsumowanie

Holandia ma naprawdę wiele niezwykłych miejsc, które warto zobaczyć. Z pewnością numerem jeden na liście atrakcji do zwiedzania w Holandii jest Amsterdam ze swoimi licznymi kanałami, wąskimi domkami i słynnymi muzeami. Wiosną koniecznie trzeba wybrać się do ogrodów w Keukenhof, by podziwiać morze kwitnących tulipanów i zrobić niezapomniane zdjęcia.

Będąc w Holandii, nie można ominąć przejażdżki rowerowej przez pola pełne kolorowych tulipanów - to magiczne przeżycie! Charakterystyczne wiatraki w typowo holenderskim krajobrazie to również obowiązkowy punkt programu. A na koniec warto odwiedzić piękny średniowieczny zamek Muiderslot położony nad jeziorem.

To oczywiście tylko wybrane najpiękniejsze miejsca i atrakcje, które koniecznie trzeba zobaczyć zwiedzając Holandię. Kraj ten ma do zaoferowania znacznie więcej, a planując indywidualną podróż można odkryć wiele niezwykłych, mniej znanych zakątków. Tak czy inaczej, wycieczka do Holandii to świetny pomysł na urlop i niezapomniane wrażenia.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł zainspiruje Państwa do odwiedzenia Holandii i poznania najpiękniejszych miejsc w tym niezwykłym kraju pełnym kwiatów, wiatraków i urokliwych miasteczek. Zapraszamy do Holandii!

5 Podobnych Artykułów:

  1. Niezapomniane atrakcje Lublina - co warto zobaczyć i zwiedzić | Przewodnik
  2. Dlaczego europejskie samoloty są bezpieczniejsze niż kiedykolwiek
  3. Standard rozmiarów bagażu: Bruksela wzywa linie lotnicze do porozumienia
  4. Nafplio - magiczne miasteczko i warta odwiedzin stolica pierwszego greckiego królestwa
  5. Nowy system wjazdowy i wyjazdowy Unii Europejskiej - poznaj kulisy
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Aleks Mazur
Aleks Mazur

Jestem doświadczonym dziennikarzem podróżniczym specjalizującym się w turystyce miejskiej. Dzielę się wskazówkami, jak najlepiej zaplanować pobyt w europejskich stolicach i skorzystać z najważniejszych atrakcji. Cenię praktyczne informacje przekazane prostym językiem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 2

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły