Jezioro Ochrydzkie Macedonia - Poradnik i Zdjęcia Teraz 2023

Jezioro Ochrydzkie Macedonia - Poradnik i Zdjęcia Teraz 2023
Autor Piotr Cieślak
Piotr Cieślak26.10.2023 | 7 min.

Jezioro Ochrydzkie Macedonia to jedno z najstarszych i najgłębszych jezior Europy, położone na pograniczu Macedonii Północnej i Albanii. Jego wyjątkowo czysta woda, malownicze widoki oraz bogactwo zabytków czynią je niezwykle atrakcyjnym miejscem zarówno dla wypoczynku, jak i zwiedzania. W niniejszym poradniku znajdziesz praktyczne informacje na temat najlepszych plaż, tras wycieczek, atrakcji turystycznych oraz noclegów w okolicach jeziora. Dowiesz się, jak najlepiej zaplanować wycieczkę nad to bajkowe akwen.

Kluczowe wnioski:
  • Jezioro Ochrydzkie to raj dla miłośników plażowania, rejsów i zwiedzania.
  • W okolicy znajdują się urokliwe miasteczka z licznymi zabytkami.
  • Można tu uprawiać wiele sportów wodnych i rekreacyjnych.
  • Warto spróbować lokalnych specjałów - ryby z jeziora i regionalnych win.
  • Poradnik pomoże dobrze zaplanować wycieczkę i w pełni wykorzystać atrakcje.

O Jeziorze Ochrydzkim

Jezioro Ochrydzkie położone jest na pograniczu Macedonii Północnej i Albanii. Jest to jedno z najstarszych i najgłębszych jezior Europy. Jego powierzchnia wynosi 358 km2, a głębokość sięga nawet 288 metrów. Ze względu na swe położenie, czystą wodę i malownicze otoczenie nazywane jest "Perłą Bałkanów".

Historia jeziora sięga kilku milionów lat. Powstało w wyniku ruchów tektonicznych i aktywności wulkanicznej. Jest siedliskiem wielu endemicznych gatunków ryb i skorupiaków. Wody jeziora zasilane są przez kilkadziesiąt strumieni i małych rzek, a odpływ stanowi jedynie rzeka Czar Drim.

Malownicze położenie sprawia, że Jezioro Ochrydzkie od dawna przyciągało osadników. W okresie starożytności istniały tu liczne osady iliryjskie, greckie i rzymskie. Do dziś zachowało się wiele cennych zabytków, m.in. kościoły i klasztory wpisane na listę UNESCO.

Flora i fauna jeziora

Jezioro Ochrydzkie charakteryzuje się bardzo dużą przejrzystością wody, która umożliwia rozwój bogactwa życia. Żyje tu około 24 endemicznych gatunków ryb, w tym pstrąg ochrydzki i sielawa ochrydzka.

Brzegi porastają lasy dębowe, grabowe i bukowe. Wśród roślin wodnych dominuje trzcina i sitowie. Bogata flora i fauna przyciąga wielu badaczy przyrody.

Plaże i kąpiel w jeziorze

Jezioro Ochrydzkie posiada liczne plaże, które umożliwiają aktywny wypoczynek i kąpiele w czystej wodzie. Największe i najbardziej znane plaże położone są w okolicach miejscowości Ochryda, Struga i Pogradec.

Plaża w Ochrydzie ciągnie się wzdłuż nabrzeża. Jest dobrze zagospodarowana, posiada infrastrukturę gastronomiczną i sportową. Plaża w Strudze położona jest w malowniczej zatoce. Wyróżnia się białym, żwirowym piaskiem. Z kolei plaża w Pogradecu zlokalizowana jest wśród bujnej roślinności.

Oprócz dużych, strzeżonych plaż istnieją także mniejsze, dzikie plaże w zatoczkach jeziora. Można tam cieszyć się spokojem i ciszą. Latem woda w jeziorze osiąga temperaturę 24-26°C, zachęcając do kąpieli.

Sporty wodne

Jezioro stwarza doskonałe warunki do uprawiania różnych sportów wodnych - żeglarstwa, windsurfingu, kitesurfingu, nurkowania, wędkarstwa. Wypożyczalnie sprzętu znajdują się na większych plażach.

Czytaj więcej: Kiedy zieje Smok Wawelski | Wszystko co musisz wiedzieć

Widoki zatok i gór

Jezioro Ochrydzkie otoczone jest pasmami górskimi, m.in. Galiczicą i Mokrą Górą. Malownicze zatoki wcinają się w ląd tworząc urwiste skaliste brzegi. Można z nich podziwiać zapierające dech w piersiach widoki.

Jednym z najbardziej znanych punktów widokowych jest Klif Zalaska na półwyspie Gradisztis koło Strugi. Wznosi on się na wysokość ok. 50 m nad taflą wody. Rozciągają się stąd panoramy na całe jezioro i okoliczne szczyty.

„Widok z urwiska na Zalaskiej Skale zapiera dech w piersiach. To najlepsze miejsce, by podziwiać ogrom i piękno Jeziora Ochrydzkiego”

Innym romantycznym punktem jest Cap Rozafa na północnym brzegu. Znajduje się tam mała cerkiew z której rozpościera się widok na jezioro i odległe góry Korab.

Zwiedzanie miast nad jeziorem

Jezioro Ochrydzkie Macedonia - Poradnik i Zdjęcia Teraz 2023

Wokół Jeziora Ochrydzkiego leży kilka urokliwych miasteczek o długiej historii i cennych zabytkach. Koniecznie trzeba je odwiedzić podczas wycieczki nad to bajkowe akwen.

Największym i najbardziej znanym miastem jest Ochryda po macedońskiej stronie jeziora. Znajduje się tu starówka z licznymi cerkwiami, meczetami, twierdzą i amfiteatrem. Wyróżnia się stylowa zabudowa z białymi fasadami i czerwonymi dachami.

W albańskim Pogradecu warto zobaczyć twierdzę z V w. p.n.e., pozostałości murów miejskich i kilka starych meczetów. Struga słynie z malowniczych mostków na rzece Czar Drim i wodospadów.

Certyfikat UNESCO

Stare miasta Ochrydy i Strugi wraz z otaczającym jezioro krajobrazem kulturowym zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to obszar o wyjątkowych wartościach historycznych i przyrodniczych.

Rejsy statkami po jeziorze

Wycieczkę nad Jezioro Ochrydzkie warto urozmaicić rejsem statkiem po jego tafli. Organizowane są zarówno krótkie rejsy wycieczkowe, jak i całodniowe wyprawy ze zwiedzaniem atrakcji brzegowych.

Statek z Ochrydy pływa m.in. w stronę klasztoru św. Nauma, skąd rozpościera się przepiękny widok na jezioro i góry. Inny rejs prowadzi do ujścia rzeki Czar Drim, gdzie znajdują się malownicze wodospady.

Dłuższe wycieczki obejmują postoje w Strudze, lanej cerkwi na wyspie i u malowniczych klifów. Podczas rejsu można skosztować lokalnych przysmaków rybnych i win z okolicznych winnic.

Czas rejsu Trasa
1-2 godz. Zatoka Plaosnik - Klasztor św. Nauma
4-7 godz. Ochryda - Struga - Cerkwie - Wodospady Czar Drim

Noclegi i gastronomia

Nad Jeziorem Ochrydzkim znajduje się szeroka baza noclegowa - hotele, pensjonaty, apartamenty i pola namiotowe. Najwięcej opcji noclegowych jest w Ochrydzie i Strudze. W małych miejscowościach można znaleźć noclegi u lokalnych gospodarzy.

Z gastronomii koniecznie trzeba spróbować dania rybne, gdyż rybołówstwo od wieków było głównym zajęciem mieszkańców tych terenów. Popularne są pstrągi, sielawy i węgorze z jeziora. Serwuje się je najczęściej smażone lub w postaci zup i gulaszy.

Warto też skosztować lokalnych win gronowych produkowanych na stokach Galiczicy i Mokrej Góry otaczających jezioro. Najbardziej znane są biale Vranec i czerwone Temjanika.

Jezioro Ochrydzkie to wymarzone miejsce na wypoczynek łączący plażowanie, zwiedzanie i kontakt z nieskażoną przyrodą. Każdy znajdzie tu coś dla siebie i na pewno będzie chciał tu wrócić.

Podsumowanie

Jezioro Ochrydzkie to prawdziwa perła położona na pograniczu Macedonii Północnej i Albanii. Jest jednym z najstarszych i najgłębszych jezior w Europie. Jego wyjątkowa przejrzystość wody, endemiczne gatunki ryb oraz otaczające pasma górskie tworzą magiczny krajobraz.

Wokół jeziora ochrydzkiego leży kilka urokliwych miasteczek, w których zachowało się wiele cennych zabytków z czasów rzymskich i bizantyjskich. Są one symbolem wielowiekowej historii tych ziem. Największe z nich, Ochryda, zostało wpisane na listę UNESCO.

Jezioro oferuje liczne plaże i możliwości uprawiania sportów wodnych. Organizowane są rejsy statkami, podczas których można podziwiać malownicze widoki na górskie zatoki. Nie brakuje również atrakcji kulinarnych - przede wszystkim pysznych ryb prosto z jeziora.

Jezioro Ochrydzkie to idealne miejsce na wypoczynek łączący plażowanie, zwiedzanie zabytków i podziwianie dzikiej przyrody. Stanowi nie lada gratkę dla turystów odwiedzających Macedonię i Albanię.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Niezapomniane atrakcje Lublina - co warto zobaczyć i zwiedzić | Przewodnik
  2. Dlaczego europejskie samoloty są bezpieczniejsze niż kiedykolwiek
  3. Standard rozmiarów bagażu: Bruksela wzywa linie lotnicze do porozumienia
  4. Nafplio - magiczne miasteczko i warta odwiedzin stolica pierwszego greckiego królestwa
  5. Nowy system wjazdowy i wyjazdowy Unii Europejskiej - poznaj kulisy
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Piotr Cieślak
Piotr Cieślak

Jestem dziennikarzem podróżniczym opisującym niskobudżetowe sposoby na zwiedzanie świata – pomysły na tańsze zakwaterowanie, tanie loty, ciekawe atrakcje za grosze. Podchodzę do tego z dystansem i humorem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły