Europa

Ceny w Holandii 2023 | Ile kosztuje chleb i inne produkty

Piotr Cieślak26 października 20237 min
Ceny w Holandii 2023 | Ile kosztuje chleb i inne produkty

Ceny w Holandii są znacznie wyższe niż w Polsce, choć Holendrzy zarabiają też więcej. W 2023 roku drożyzna daje się we znaki również Holendrom, choć w mniejszym stopniu niż np. w Polsce. Sprawdziliśmy, ile kosztują podstawowe artykuły spożywcze, rachunki oraz usługi w Holandii i jak ceny kształtują się na tle zarobków.

Kluczowe wnioski:

  • Ceny żywności w Holandii są dość wysokie - np. bochenek chleba kosztuje ok. 2-3 euro.
  • Opłaty za prąd i gaz wzrosły w 2023 r. nawet o kilkaset proc. rok do roku.
  • Studia w Holandii kosztują 2-3 tys. euro za rok dla obcokrajowców.
  • Holendrzy najwięcej wydają na mieszkanie - średnio ok. 1/3 pensji.
  • Mimo drożyzny, dzięki wysokim zarobkom Holendrzy sobie radzą.

Ceny podstawowych produktów spożywczych w Holandii 2023

Ceny żywności w Holandii należą do jednych z wyższych w Europie. W 2023 roku, podobnie jak w innych krajach, odnotowano tam wyraźny wzrost cen wielu artykułów spożywczych. Sprawdziliśmy, ile trzeba zapłacić za podstawowe produkty w holenderskich sklepach.

Jak nietrudno się domyślić, najdroższe są świeże owoce i warzywa. Za kilogram pomidorów trzeba zapłacić ok. 4-5 euro, ogórków - 3 euro, a jabłek - ok. 2,5 euro. Droższe są też cytrusy, gdzie cena 1 kg grejpfrutów czy pomarańczy oscyluje wokół 3,5 - 4 euro.

Bochenek chleba kosztuje przeciętnie 2-3 euro, podobnie jak litr mleka. Za masło zapłacimy ok. 2-2,5 euro. Ser żółty kosztuje ok. 8-12 euro za kg, a twaróg 4-6 euro. Dość drogie są wędliny - kiełbasa lub szynka to wydatek rzędu 6-10 euro za kg. Jajka są tańsze - ok. 2 euro za 10 sztuk.

Mięso drobiowe oscyluje wokół 6-10 euro za kg, wieprzowina 10-14 euro, a wołowina nawet 16-22 euro. Ryby są jeszcze droższe - np. łosoś kosztuje ok. 25 euro za kg. Owoce morza, jak krewetki, kalmary czy ośmiornice, to wydatek rzędu 18-25 euro za kg.

Warto więc, robiąc zakupy spożywcze w Holandii, zwracać uwagę na promocje i tańsze zamienniki, aby nieco zredukować koszty.

Porównanie cen w marketach i sklepach osiedlowych

Duże supermarkety i dyskonty, takie jak Albert Heijn, Lidl czy Aldi, oferują zazwyczaj nieco niższe ceny niż mniejsze sklepy osiedlowe. Różnice w cenach wahają się od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent w zależności od produktu.

W dużych marketach znajdziemy często produkty marek własnych i oferty promocyjne, których nie uświadczymy w małych sklepach. Oprócz tego, większość Holendrów robi tam codzienne zakupy ze względu na bogatszy asortyment i wygodę.

Mniejsze sklepy sprzedają za to więcej produktów lokalnych, często lepszej jakości. Niektórzy wolą kupować w nich codzienne produkty, nie tylko ze względu na wspieranie lokalnego biznesu, ale i bardziej kameralną, osobistą obsługę.

Ile kosztują rachunki za prąd i gaz w Holandii w 2023 roku

Ceny energii elektrycznej i gazu ziemnego gwałtownie wzrosły w Holandii w 2023 roku, podobnie jak w wielu innych krajach europejskich. Podwyżki sięgają nawet kilkuset procent w porównaniu do poprzedniego roku.

Średnia cena 1 kWh energii elektrycznej dla gospodarstwa domowego w Holandii wynosi obecnie ok. 0,8-1 euro, choć jeszcze w 2021 r. oscylowała wokół 0,2 euro. Oznacza to wzrost o 300-400% rok do roku.

Z kolei średnia cena 1 m3 gazu w 2023 r. to ok. 3 euro, podczas gdy jeszcze w 2021 r. wynosiła ok. 0,8 euro. Tutaj podwyżka sięgnęła zatem nawet 350-400%.

Dla przeciętnego holenderskiego gospodarstwa domowego oznacza to wydatki rzędu 150-200 euro miesięcznie na prąd oraz 100-150 euro na gaz. Są to znaczące kwoty, stanowiące spory procent domowego budżetu.

Warto więc szukać tańszych ofert i oszczędzać energię. Jednak mimo podwyżek, dzięki relatywnie wysokim zarobkom, Holendrzy na razie radzą sobie z rosnącymi rachunkami za prąd i gaz.

Czytaj więcej: Top 10 atrakcji i miejsc wartych zobaczenia w Holandii | Co zwiedzić

Ceny biletów komunikacji miejskiej w Holandii

Holandia słynie z rozbudowanej sieci transportu publicznego, na który składają się pociągi, metro, tramwaje i autobusy. Jak kształtują się ceny biletów komunikacji miejskiej w holenderskich miastach w 2023 roku?

Bilety kolejowe dzielą się na jednorazowe oraz okresowe. Bilet jednorazowy na pociąg 2 klasy na trasie do 50 km kosztuje ok. 10 euro. Im dłuższa podróż, tym jest drożej - np. z Amsterdamu do Rotterdamu (ok. 110 km) zapłacimy ok. 17 euro.

O wiele bardziej opłacalne są karnety. Tygodniowy bilet kolejowy unlimited kosztuje ok. 50 euro i pozwala na nieograniczoną liczbę przejazdów pociągami 2 klasy w obrębie całej Holandii. Miesięczny karnet to wydatek ok. 100-150 euro.

Bilety na metro, tramwaje i autobusy miejskie kosztują zazwyczaj 1-2 euro za jednorazowy przejazd. Dostępne są też tańsze bilety dzienne i tygodniowe - odpowiednio za ok. 8 i 25 euro. Abonament miesięczny to koszt ok. 70 euro.

Podsumowując, komunikacja miejska w Holandii nie należy do najtańszych w Europie, ale da się zaoszczędzić, kupując karnety. Są one wygodne dla osób dojeżdżających codziennie do pracy i szkoły.

Wydatki na edukację i zdrowie w Holandii

Ceny w Holandii 2023 | Ile kosztuje chleb i inne produkty

Jak prezentują się koszty związane z edukacją i opieką zdrowotną w Holandii? Sprawdzamy, ile trzeba zapłacić za studia i wizyty u lekarzy.

Koszt studiów w Holandii

Studia w Holandii są płatne także dla obywateli Unii Europejskiej. Opłata za rok studiów licencjackich lub magisterskich wynosi średnio 2000-3000 euro dla studentów z zagranicy.

Niektóre kierunki, jak medycyna, stomatologia czy techniczne, są nieco droższe - do 4000 euro za rok. Studenci spoza UE płacą jeszcze więcej - nawet do 15 000 euro rocznie.

Oprócz czesnego trzeba doliczyć koszty utrzymania - czynsz, wyżywienie, podręczniki itp. W sumie studia w Holandii to spory wydatek, choć jakość nauczania jest wysoka, a dyplom ceniony.

Koszty opieki zdrowotnej

Większość usług medycznych jest refundowana w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, do którego obowiązkowo należą wszyscy obywatele. Standardowa składka to ok. 100 euro miesięcznie.

Leki na receptę są mocno dofinansowane - pacjent płaci tylko niewielką część ich ceny, zwykle kilka euro. Większość zabiegów i konsultacji lekarskich jest bezpłatna lub z niewielką dopłatą do 50 euro.

Prywatna opieka medyczna jest droga, ale dzięki powszechnemu ubezpieczeniu, większość Holendrów korzysta z usług refundowanych i nie ponosi wysokich kosztów leczenia.

Ceny wynajmu mieszkań i domów w Holandii

Holandia zmaga się z niedoborem mieszkań, co przekłada się na wysokie koszty wynajmu i zakupu nieruchomości. Jak prezentują się ceny najmu mieszkań i domów w holenderskich miastach?

Średni miesięczny czynsz za wynajem mieszkania 2-pokojowego (ok. 60 m2) w Amsterdamie to kwota ok. 1500-2000 euro, w mniejszych miastach 1000-1500 euro. Wynajęcie domu to wydatek rzędu 2-3 tys. euro miesięcznie.

Ceny są znacznie wyższe niż np. w Polsce i stanowią istotną część domowego budżetu. Holendrzy przeznaczają na mieszkanie przeciętnie ok. 30% swoich zarobków netto.

Sytuację poprawiają dopłaty do czynszu dla osób o niskich dochodach oraz wysokie zarobki. Niemniej, drogie mieszkania to jeden z największych problemów holenderskiego rynku nieruchomości.

Nawet Holendrzy, którzy słyną z wysokich wynagrodzeń, odczuwają rosnące ceny żywności, energii i mieszkań. Niemniej, na tle innych nacji radzą sobie całkiem dobrze. Kluczem jest utrzymywanie równowagi pomiędzy zarobkami i kosztami życia.

Podsumowując, życie w Holandii wiąże się z dość wysokimi wydatkami na codzienne produkty i usługi. Jednak dzięki wysokim zarobkom, większość Holendrów stać na godne życie i zaspokojenie potrzeb na dobrym poziomie. Niepokoją jednak rosnące ceny żywności i energii, które dają się we znaki także w tym zamożnym kraju.

Podsumowanie

Ceny w Holandii, choć wyższe niż w Polsce, pozwalają przeciętnemu Holendrowi godnie żyć i zaspokajać potrzeby. Nie oznacza to jednak, że nasz zachodni sąsiad nie odczuwa skutków drożyzny - widać to szczególnie na przykładzie cen żywności i energii.

W 2023 roku bochenek chleba kosztuje w Holandii średnio 2-3 euro, podobnie jak litr mleka. Za masło trzeba zapłacić około 2-2,5 euro. Warzywa i owoce, zwłaszcza egzotyczne, należą do najdroższych w Europie.

Gwałtownie wzrosły także rachunki za prąd i gaz - nawet o 300-400% w porównaniu do 2021 roku. Przeciętne gospodarstwo domowe płaci obecnie ok. 150-200 euro miesięcznie za energię elektryczną i 100-150 euro za gaz.

Mieszkania również są drogie - za wynajem mieszkania w Amsterdamie trzeba zapłacić 1500-2000 euro miesięcznie. Mimo wysokich cen, Holendrzy sobie radzą, choć inflacja daje się we znaki także w tym bogatym kraju.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Atrakcje i zwiedzanie Budapesztu - 15 najciekawszych miejsc, które koniecznie musisz zobaczyć
  2. Czy biuro podróży Itaka jest bezpieczne? Oto co powinieneś wiedzieć
  3. Dlaczego elektrownie słoneczne dominują na półwyspie krymskim? Analiza
  4. Jak odebrać kogoś z lotniska Chopina - szybki i bezproblemowy sposób
  5. Peloponez - poznaj niezwykłe odmiany winogron z greckiego półwyspu
Autor Piotr Cieślak
Piotr Cieślak

Jestem dziennikarzem podróżniczym opisującym niskobudżetowe sposoby na zwiedzanie świata – pomysły na tańsze zakwaterowanie, tanie loty, ciekawe atrakcje za grosze. Podchodzę do tego z dystansem i humorem.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły