Saloniki w Grecji - co zobaczyć i zwiedzić | Podróże

Saloniki w Grecji - co zobaczyć i zwiedzić | Podróże
Autor Aleks Mazur
Aleks Mazur26.10.2023 | 6 min.

Saloniki w Grecji to wyjątkowe miasto o bogatej historii i kulturze. Leżące nad zatoką Thermaikos zachwyca pięknym położeniem, licznymi zabytkami i tętniącym życiem centrum. Wśród najważniejszych atrakcji turystycznych znajdują się Biała Wieża, ruiny pałacu Galeriusza oraz słynna dzielnica Ladadika. Nie brakuje tu również pięknych plaż, smacznej kuchni i rozrywek na każdą kieszeń. Jeśli planujesz wyjazd do Grecji, Saloniki są miastem, które koniecznie musisz odwiedzić.

Kluczowe wnioski:

  • Saloniki mają fascynującą historię sięgającą czasów Aleksandra Macedońskiego.
  • W mieście znajdziesz mnóstwo zabytków, w tym Białą Wieżę, ruiny Galeriusza i średniowieczne mury obronne.
  • Słynna jest tu dzielnica Ladadika z licznymi knajpkami, barami i klubami.
  • Warto spróbować lokalnych specjałów, jak musaka, gyros czy bakława.
  • Dla relaksu polecamy spacery nadmorską promenadą oraz plażowanie.

Saloniki - historia miasta

Historia Salonik sięga czasów starożytnych. Już w IV wieku p.n.e. powstała tutaj osada handlowa założona przez króla Macedonii Kassandra. W 316 roku p.n.e. miasto podbił Aleksander Wielki i uczynił je swoją bazą wypadową na podbój Azji. Po jego śmierci Saloniki trafiły pod panowanie Rzymian. W czasach cesarza Galeriusza wybudowano tu liczne budowle, m.in. pałac, cyrk i łuk triumfalny. Miasto szybko się rozwijało i już w II wieku n.e. było drugim co do wielkości ośrodkiem Cesarstwa Rzymskiego.

W wiekach średnich Saloniki znalazły się w obrębie Bizancjum. Stały się ważnym ośrodkiem handlowym i kulturalnym. W 1185 roku zostały zdobyte przez Normanów sycylijskich, jednak już w 1224 roku powróciły do Cesarstwa. W wyniku IV krucjaty w 1204 roku miasto zajęli łacinnicy i utworzyli Księstwo Salonik. W 1246 roku zdobyli je bizantyńscy Paleolodzy pod wodzą Jana III Dukasa Watatzesa. W XIV wieku Saloniki przejściowo zajmowali Wenecjanie i Turcy osmańscy. Ostatecznie w 1430 roku miasto zostało przyłączone do Imperium Osmańskiego.

Rządy tureckie

Pod panowaniem tureckim Saloniki pozostawały przez blisko 500 lat, aż do 1912 roku. W tym czasie na ziemiach greckich panowała autonomia, dzięki czemu miasto nadal się rozwijało. Do połowy XIX wieku stanowiło największy ośrodek żydowski na Bałkanach. Wielokulturowy charakter Salonik uległ zmianie po wymianie ludności między Grecją a Turcją w 1923 roku.

Najciekawsze zabytki Salonik

Spacerując po Salonikach na każdym kroku można spotkać ślady dawnych czasów. Najcenniejsze zabytki zachowały się z okresu rzymskiego i bizantyjskiego. Do najważniejszych należą: Biała Wieża, Brama Azeos, mury obronne, pałac Galeriusza, kościół Hagia Sophia, rotunda św. Jerzego oraz liczne mozaiki i freski.

Biała Wieża to jeden z symboli Salonik. Została zbudowana w V wieku jako element systemu obronnego miasta. Początkowo miała 34 m wysokości, ale po zniszczeniach trzęsienia ziemi w 1978 roku odbudowano ją do wysokości 25 m. Obecnie mieści się w niej muzeum prezentujące historię miasta.

Z okresu rzymskiego pochodzą imponujące ruiny Pałacu Galeriusza. Z tej monumentalnej budowli zachowały się mury obwodowe, bramy, mozaiki podłogowe i fragmenty przyległego hipodromu. Obiekt został wzniesiony na przełomie III i IV wieku dla cesarza Galeriusza, współtwórcy tetrarchii.

Czytaj więcej: Mentona we Francji - co warto zobaczyć i zrobić w mieście słońca

Saloniki - dzielnica żydowska

Aż do połowy XX wieku istotną część mieszkańców Salonik stanowiła społeczność żydowska, co odcisnęło piętno na architekturze i kulturze miasta. Ślady tej obecności najlepiej zobaczyć w dawnym getcie żydowskim usytuowanym na zachód od Białej Wieży.

W dzielnicy znajdują się dawne synagogi, szkoła Talmud Tora oraz Muzeum Społeczności Żydowskiej. Niestety większość zabudowań uległa zniszczeniu podczas pożaru w 1917 roku. Do najcenniejszych zachowanych obiektów należy XVI-wieczna Synagoga Monastiriotesów.

Holocaust

W czasie II wojny światowej hitlerowcy niemal całkowicie wymordowali saloniczańskich Żydów. Z ponad 50-tysięcznej społeczności ocalało zaledwie około 2 tysięcy osób. Dziś świadectwem tamtych tragicznych wydarzeń jest Pomnik Holokaustu autorstwa Nandora Glida, odsłonięty w 1997 roku.

Saloniki - Biała Wieża

Saloniki w Grecji - co zobaczyć i zwiedzić | Podróże

Biała Wieża to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Salonik. Została zbudowana w V wieku jako element systemu obronnego miasta. Pierwotnie mierzyła 34 metry wysokości, ale po zniszczeniach wywołanych trzęsieniem ziemi w 1978 roku została odbudowana do 25 metrów.

Obecnie w Białej Wieży mieści się Muzeum Historii Miasta, w którym można poznać dzieje Salonik od czasów założenia w 315 roku p.n.e. Wystawa prezentuje m.in. znaleziska archeologiczne, elementy architektoniczne, ceramikę, wyroby jubilerskie, militaria oraz fotografie i plany miasta.

Saloniki - plaże i rozrywka

Saloniki słyną nie tylko ze znakomitych zabytków, ale również z szerokiej oferty rozrywkowej i rekreacyjnej. Miasto leży nad zatoką Thermaikos, dlatego latem tłumy turystów i mieszkańców odwiedzają piaszczyste plaże wyposażone w infrastrukturę. Najbardziej znane to Plaża Peraia i Aretsou.

Po całym dniu na słońcu można poszaleć w nocnych klubach dzielnicy Ladadika. To dawna dzielnica handlowa i portowa, która obecnie tętni życiem. Znajdziesz tu mnóstwo knajpek, pubów, barów i dyskotek dla każdego gustu. Ladadika słynie z imprezowej atmosfery do białego rana!

Saloniki - noclegi i gastronomia

Saloniki dysponują szeroką bazą noclegową - od tanich hosteli po luksusowe hotele. Dobrą opcją dla podróżujących na mniejszy budżet są apartamenty na Starym Mieście. Można je znaleźć już od 50-60 euro za dobę. Hotele 3-4 gwiazdkowe kosztują od 80 do 150 euro za nocleg. Oferują lepszy standard, baseny, siłownie itp.

eśli chodzi o kuchnię, koniecznie trzeba spróbować lokalnych specjałów. Wśród nich króluje musaka, tiropita, gyros, dolmades, a na deser słynna grecka bakława. W dzielnicy Ladadika pełno tawern z autentycznym, domowym jedzeniem. Dobrą opcją są też tzatziki, greckie sałatki i świeże owoce morza. Dla relaksu polecam spacery nadmorską promenadą oraz plażowanie. Więcej informacji na temat atrakcji turystycznych w Salonikach znajdziesz na stronie filman cc.

Podsumowanie

Saloniki w Grecji to kultowa destynacja, która koniecznie powinna znaleźć się na liście każdego podróżnika. To tutaj urodził się Aleksander Wielki, a w czasach rzymskich miasto było drugą stolicą Imperium. Dziś Saloniki zachwycają labiryntem wąskich uliczek, licznymi zabytkami i tętniącą życiem dzielnicą Ladadika.

Spacerując po Salonikach, warto zobaczyć Białą Wieżę, ruiny Pałacu Galeriusza oraz synagogi w dawnym getcie żydowskim. Fani plażowania powinni wybrać się na Peraia Beach albo Aretsou. Wieczorem obowiązkowy punkt programu to szalone imprezy w klubach Ladadiki do białego rana!

Saloniki zachwycają też smaczną kuchnią opartą na świeżych greckich produktach. Koniecznie trzeba spróbować musakę, gyrosa, greckie sałatki oraz słodką bakławę. Jeśli chodzi o noclegi, dobrym wyborem są tanie apartamenty na Starówce lub hotele 3-4 gwiazdkowe.

Podsumowując, Saloniki to obowiązkowy punkt na mapie Grecji. To tutaj wciąż bije historyczne serce tego niezwykłego kraju. Miasto gwarantuje niezapomniane wrażenia zarówno dla miłośników zabytków, plażowiczów, jak i fanów nocnego życia!

Najczęstsze pytania

W Salonikach koniecznie trzeba zobaczyć Białą Wieżę, ruiny Pałacu Galeriusza, kościół Hagia Sophia oraz synagogi w dawnym getcie żydowskim. Spacerując po mieście, warto podziwiać średniowieczne mury obronne, freski i mozaiki z czasów bizantyjskich. Na relaks polecamy promenadę nadmorską i plaże Peraia oraz Aretsou.

Nocne życie w Salonikach koncentruje się w dzielnicy Ladadika. To dawna dzielnica handlowa i portowa, gdzie dziś znajdują się liczne knajpki, puby, bary i kluby czynne do rana. Panuje tutaj świetna, imprezowa atmosfera. Można posłuchać muzyki na żywo, potańczyć i napić się drinka w towarzystwie mieszkańców miasta.

Typowe dania kuchni saloniczańskiej to m.in. musaka, gyros, grecka sałatka, tzatziki, dolmades, greckie desery jak bakława, lokalne sery i oliwki. Koniecznie trzeba spróbować świeżych owoców morza i oczywiście greckiego wina. W dzielnicy Ladadika jest wiele autentycznych tawern serwujących tradycyjne dania w przystępnych cenach.

Saloniki słyną z orientalnych brzmień, które niosą dziedzictwo kultury tureckiej, żydowskiej i cygańskiej. W klubach można usłyszeć tradycyjną muzykę rebetiko, ale też współczesny jazz czy rock. Co roku odbywa się tutaj wiele festiwali muzycznych. Warto też posłuchać ulicznych zespołów grających tradycyjną muzykę grecką.

Saloniki leżą nad Morzem Egejskim, dlatego panuje tu typowy śródziemnomorski klimat - gorące i suche lata z temperaturami 25-35°C oraz łagodne zimy. Lato trwa od maja do września. Najlepszym miesiącem na zwiedzanie jest maj lub czerwiec, kiedy jest już ciepło, ale nie upalnie. Zimą temperatury wynoszą ok. 10°C.

5 Podobnych Artykułów

  1. Niezapomniane atrakcje Lublina - co warto zobaczyć i zwiedzić | Przewodnik
  2. Lizbona: Sekrety centrum, których z pewnością jeszcze nie poznałeś!
  3. Jak kupić bilety do Koloseum w Rzymie? Nasze porady i informacje
  4. Prawa konsumenckie w przypadku odwołanego lotu: co Ci się należy
  5. Ten kraj Ameryki Południowej wprowadza wizę dla cyfrowych nomadów - tropikalne lasy i szlaki Inków czekają
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Aleks Mazur
Aleks Mazur

Jestem doświadczonym dziennikarzem podróżniczym specjalizującym się w turystyce miejskiej. Dzielę się wskazówkami, jak najlepiej zaplanować pobyt w europejskich stolicach i skorzystać z najważniejszych atrakcji. Cenię praktyczne informacje przekazane prostym językiem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email