Ile kosztuje piwo w Norwegii 2023 - Aktualne ceny

Ile kosztuje piwo w Norwegii 2023 - Aktualne ceny
Autor Aleks Mazur
Aleks Mazur26.10.2023 | 5 min.

Ile kosztuje piwo w Norwegii? To pytanie zadaje sobie wielu turystów planujących wycieczkę do tego skandynawskiego kraju. Piwo jest nieodłącznym elementem norweskiej kultury, a dla wielu osób ważnym punktem każdej wizyty jest spróbowanie lokalnych piw. Ceny w Norwegii należą do jednych z najwyższych w Europie, więc dla wielu osób istotne jest, by przed wyjazdem orientować się, ile kosztuje piwo w tym kraju. W niniejszym artykule przedstawiamy aktualne ceny piwa w Norwegii w 2023 roku i porównujemy je z cenami w innych krajach.

Kluczowe wnioski:
 • Cena piwa w supermarketach w Norwegii wynosi ok. 15-25 NOK za 0,5 l.
 • W restauracjach i barach ceny są wyższe - ok. 60-90 NOK za 0,4 l.
 • Piwa rzemieślnicze kosztują zwykle od 90 do 150 NOK.
 • Najtańsze piwa można kupić w Oslo i południowej części kraju.
 • W porównaniu z innymi krajami piwo w Norwegii należy do najdroższych w Europie.

Ile kosztuje piwo w supermarketach w Norwegii?

W supermarketach w Norwegii piwo można kupić w przystępnych cenach. Średnia cena półlitrowej puszki lub butelki popularnych marek takich jak Hansa, Ringnes czy Aass waha się od 15 do 25 NOK (7-12 zł).

W dużych marketach jak Rema 1000, Kiwi, Extra czy Coop Mega można znaleźć piwa w promocji nawet za 10-13 NOK. Za paczkę kilkunastu puszek zapłacimy od 150 do 220 NOK. Im większe opakowanie zbiorcze, tym cena za sztukę jest niższa.

W sklepach monopolowych Vinmonopolet obowiązują minimalne ceny piwa ustalone przez państwo, więc są one nieco wyższe niż w zwykłych supermarketach. Tutaj za półlitrowe piwo trzeba zapłacić około 18-28 NOK.

Przy zakupie większych ilości, np. kartonów po 10-20 piw, można uzyskać znaczne obniżki. Warto więc zaopatrzyć się na zapas w marketach, gdzie piwo jest tańsze.

Najtańsze piwa w supermarketach

Do najtańszych marek piwa w norweskich supermarketach należą:

 • Ringnes Pils - ok. 15 NOK
 • Aass Premium - ok. 17 NOK
 • Hansa Pilsener - ok. 18 NOK

Kupując te piwa, można zaoszczędzić nawet kilkanaście NOK w porównaniu do droższych marek.

Średnie ceny piwa w norweskich restauracjach

W barach, pubach i restauracjach ceny piwa są z reguły wyższe niż w sklepach. Za półlitrowe piwo z beczki trzeba zapłacić średnio 60-90 NOK (28-42 zł).

Piwo w butelce jest droższe - kosztuje ok. 80-120 NOK. Marki rzemieślnicze i importowane mogą być jeszcze droższe.

W Oslo i innych dużych miastach stawki są zbliżone. Różnice w cenach występują w zależności od lokalizacji i standardu lokalu - w turystycznych miejscach jest drożej.

Napiwki i podatki

Do rachunku doliczane jest 15% obsługi oraz podatek VAT, co podnosi finalną cenę piwa. W niektórych pubach można spotkać piwa w promocji za ok. 50 NOK za 0,4l.

Czytaj więcej: Mapy wysp greckich | Poradnik 2022

Ceny piwa rzemieślniczego w Norwegii

Coraz większą popularnością cieszą się w Norwegii piwa rzemieślnicze warzone przez lokalne, niezależne browary. Ich ceny są wyższe niż piw masowych marek.

Średnio za 0,33 l piwa rzemieślniczego trzeba zapłacić od 90 do 150 NOK (42-70 zł). W niektórych browarach ceny sięgają nawet 170-200 NOK.

Wysoka cena wynika z limitowanych partii, kosztów produkcji i składników wysokiej jakości. Mimo to piwa rzemieślnicze cieszą się rosnącą popularnością ze względu na wyjątkowy smak.

Porównanie cen piwa w Oslo i innych miastach

Ile kosztuje piwo w Norwegii 2023 - Aktualne ceny

Stolica Norwegii Oslo charakteryzuje się najniższymi cenami piwa w sklepach, barach i restauracjach.

Miasto Średnia cena w marketach Średnia cena w lokalach
Oslo 15-22 NOK 70-90 NOK
Bergen 18-25 NOK 80-110 NOK
Trondheim 20-28 NOK 90-120 NOK

Najdrożej jest w Trondheim i pozostałych miastach na północy kraju. Różnice wynikają m.in. z wyższych kosztów prowadzenia działalności i transportu.

Jakie piwo jest najtańsze w Norwegii?

Biorąc pod uwagę relację jakości do ceny, najkorzystniej wypadają piwa masowych marek takich jak:

 • Ringnes Pils - ok. 15 NOK
 • Hansa Pilsner - ok. 18 NOK
 • Aass Premium - ok. 17 NOK

Są one tańsze od importowanych marek, a ich jakość jest wysoka. Można je kupić w niemal każdym sklepie w atrakcyjnej cenie.

Ile kosztuje piwo w Norwegii na tle innych krajów?

Norwegia jest jednym z najdroższych krajów Europy jeśli chodzi o ceny piwa. Średnia cena piwa w Norwegii jest wyższa niż np. w:

 • Polsce - 2-3 EUR
 • Niemczech - 1-2 EUR
 • Czechach - 1-1,5 EUR

Wysokie ceny piwa w Norwegii to efekt wysokich podatków na alkohol i ogólnie wysokiego poziomu cen w tym kraju. Niemniej nawet przy tych stawkach warto skosztować wyśmienitych norweskich piw.

Podsumowanie

Ile kosztuje piwo w Norwegii? Jak pokazały przykłady zamieszczone w artykule, ceny wahają się w zależności od tego, gdzie i jakie piwo kupujemy. Generalnie piwo w norweskich sklepach kosztuje od 15 do 25 NOK za 0,5 l. W restauracjach i barach trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 60-90 NOK za 0,4 l, a za piwo rzemieślnicze - nawet 90-150 NOK za 0,33 l.

W Oslo, stolicy Norwegii, piwo jest najtańsze - średnio 15-22 NOK w marketach i 70-90 w lokalach gastronomicznych. W innych rejonach kraju, zwłaszcza na północy, ceny mogą być wyższe nawet o 20-30%. Spośród najpopularniejszych marek najkorzystniej cenowo wypadają Ringnes Pils, Hansa Pilsner i Aass Premium.

Ogólnie rzecz biorąc, piwo w Norwegii należy do najdroższych w Europie. Jest to efekt wysokich podatków na alkohol i ogólnie wysokiego poziomu cen w tym bogatym kraju. Niemniej nawet przy tych stawkach warto skosztować wyśmienitych norweskich piw, które są elementem lokalnej kultury. A szukając dobrych okazji, da się kupić piwo w Norwegii także za rozsądną cenę.

Mamy nadzieję, że informacje zawarte w artykule pomogą Ci lepiej zaplanować wydatki na piwo podczas wizyty w Norwegii i poznać różnice w cenach tego trunku w różnych miejscach.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Łuk Triumfalny w Paryżu - najsłynniejszy łuk w stolicy Francji
 2. Najlepsze widokowe trasy autobusowe w Wielkiej Brytanii za mniej niż €3
 3. Jak Amsterdam przyciąga turystów: kolorowe rowery, ekologiczny styl życia i różnorodność
 4. Larnaka na Cyprze - co zwiedzić, jakie plaże, noclegi, zabytki | Czartery do Larnaki
 5. Piza we Włoszech - zwiedzanie, co warto zobaczyć, atrakcje
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Aleks Mazur
Aleks Mazur

Jestem doświadczonym dziennikarzem podróżniczym specjalizującym się w turystyce miejskiej. Dzielę się wskazówkami, jak najlepiej zaplanować pobyt w europejskich stolicach i skorzystać z najważniejszych atrakcji. Cenię praktyczne informacje przekazane prostym językiem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.50 Liczba głosów: 4

Komentarze (0)

email
email