Atrakcje Kowna - 10 miejsc, które musisz zobaczyć w 2023

Atrakcje Kowna - 10 miejsc, które musisz zobaczyć w 2023
Autor Matylda Zalewska
Matylda Zalewska26.10.2023 | 7 min.

Atrakcje Kowna to obowiązkowy punkt na mapie każdego podróżnika odwiedzającego Litwę. Stolica kraju ma wiele do zaoferowania - od zabytków wpisanych na listę UNESCO po malownicze widoki. W tym artykule przedstawiamy 10 najciekawszych miejsc, które koniecznie musisz zobaczyć odwiedzając Kowno w 2023 roku. Znajdziesz tu informacje o głównych atrakcjach, najlepszych trasach zwiedzania i cennych wskazówkach. Zapraszamy do lektury i życzymy udanej wycieczki!

Kluczowe wnioski:
  • Kowno to pełne uroku stare miasto z wieloma zabytkami.
  • Warto zwiedzić m.in. Zamek Górny, Katedrę i Kościół Świętej Trójcy.
  • Miasto położone jest malowniczo nad rzekami Wilia i Newa.
  • W Kownie znajduje się najdłuższa piesza ulica w Europie - Aleja Laisvės.
  • Do obowiązkowych atrakcji należy rejs statkiem i spacer po Parku Vingis.

Oto 10 najlepszych atrakcji Kowna

Kowno to stolica i największe miasto Litwy, położone u zbiegu rzek Newy i Wilii. Jest to jedno z najstarszych miast w kraju o bogatej historii i wspaniałych zabytkach. Co warto zobaczyć zwiedzając Kowno? Oto 10 atrakcji, które są absolutnym must see.

Spacer po historycznym centrum Kowna

Zwiedzanie Kowna warto zacząć od spaceru po zabytkowym centrum. Stare Miasto wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i zachwyca pięknymi kamieniczkami. Najważniejsze zabytki to gotycki Kościół św. Anny, barokowy Kościół św. Piotra i Pawła oraz Ratusz z XVII wieku. Spacerując brukowanymi uliczkami cofniemy się w czasie o kilka stuleci.

Centrum Kowna jest bardzo klimatyczne i pełne urokliwych zaułków. Koniecznie trzeba wejść na Wieżę Gediminasa, z której rozpościera się wspaniały widok na miasto. Spacer warto zakończyć odpoczynkiem w jednej z licznych kafejek na Rynku Rotušės.

Wizyta na Zamku Górnym w Kownie

Zamek Górny to jedna z największych atrakcji Kowna i symbol miasta. Zbudowany został w XIV wieku i przez stulecia był siedzibą wielkich książąt litewskich. Dziś mieści się w nim muzeum, gdzie można obejrzeć eksponaty związane z historią Litwy.

Z tarasu widokowego rozpościera się fantastyczna panorama na miasto i rzekę Newę. Wizyta na zamku to obowiązkowy punkt podczas zwiedzania Kowna.

Rejs statkiem po Newie i Wilii

Kowno leży przepięknie nad dwoma rzekami - Newą i Wilią, które łączą się w mieście. Aby podziwiać malownicze widoki Kowna koniecznie trzeba wybrać się w rejs statkiem. Można popłynąć tradycyjną łodzią rzeczną lub nowoczesnym katamaranem.

Podczas rejsu zobaczymy najważniejsze zabytki miasta od strony wody - m.in. Zamek Górny, mosty czy Kościół Świętego Ducha. Rejs statkiem to świetna okazja do zrobienia wyjątkowych zdjęć Kowna.

Spacer Aleją Laisvės

Aleja Laisvės to ponad 1,5 kilometrowy deptak, który jest najdłuższą ulicą pieszą w Europie. Łączy dwa ważne punkty Kowna - plac Katedralny i plac Vingis.

Podczas spaceru tętniącą życiem aleją można podziwiać piękne kamienice i ciekawe pomniki. Warto też zajrzeć do licznych kafejek i restauracji. Aleja Laisvės to serce Kowna i jedno z ulubionych miejsc spacerowiczów.

Czytaj więcej: Saloniki w Grecji - co zobaczyć i zwiedzić | Podróże

Zwiedzanie Kościoła Świętej Trójcy

Najwspanialszym zabytkiem sakralnym w Kownie jest Kościół Świętej Trójcy, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Świątynia wzniesiona została w XIV wieku i reprezentuje styl gotycki. We wnętrzu zachwycają unikatowe polichromie i freski.

Obok kościoła znajduje się Dzwonnica Trójcy Świętej, która jest punktem widokowym na stare miasto. Wizyta w tym gotyckim kościele to obowiązkowy punkt podczas zwiedzania Kowna.

Wizyta w Parku Vingis

Park Vingis położony jest nad rzeką Wilia i jest ulubionym miejscem spacerów mieszkańców Kowna. Można tu podziwiać piękne widoki, pospacerować ścieżkami wśród zieleni i odpocząć na ławkach.

W parku znajduje się amfiteatr, w którym latem odbywają się koncerty i festiwale. Nieopodal znajduje się Pomnik Ofiar Ludobójstwa, upamiętniający ofiary reżimu sowieckiego. Park Vingis to świetne miejsce na relaks po całym dniu zwiedzania.

Wycieczka do Trakų

Atrakcje Kowna - 10 miejsc, które musisz zobaczyć w 2023

Oddalone o 28 km od Kowna Trakai to niezwykle malownicza miejscowość, która koniecznie powinna znaleźć się na liście wycieczek podczas pobytu w stolicy Litwy. Największą atrakcją jest położony na wyspie piękny Zamek w Trokach - dawna siedziba wielkich książąt litewskich.

W Trokach oprócz zamku warto zobaczyć Klasztor Bernardynów i Kościół Objawienia Pańskiego. Okolice miasteczka słyną z pięknych krajobrazów - wspaniałe są widoki na Jezioro Galve.

Rejs promem po Jeziorze Galve

Jezioro Galve to największe jezioro na Litwie, położone w malowniczym otoczeniu wysokich wzgórz i lasów. Aby podziwiać piękne widoki warto wybrać się w rejs promem po jeziorze. Oprócz podziwiania krajobrazów będziemy mieli okazję zobaczyć zamek w Trokach od strony wody.

Rejs promem to świetna forma relaksu i oderwania się od miejskiego zgiełku. Jezioro Galve urzeka turkusową wodą i dzikimi plażami.

Wizyta w Ogrodzie Botanicznym

Ogród Botaniczny w Kownie to ponad 70 hektarów pięknej zieleni i blisko 10 tysięcy gatunków roślin. Można tu spacerować alejkami podziwiając kwitnące kwiaty, egzotyczne drzewa i krzewy. Jest to świetne miejsce na odpoczynek po zwiedzaniu miasta.

W Ogrodzie Botanicznym znajdują się ciekawe obiekty architektoniczne jak szklarnie czy chińska altana. Ogród to raj dla miłośników fotografii przyrody. Wstęp jest bezpłatny.

Zakupy na Targu Hala

Targ Hala to najstarszy targ w Kownie, który działa od XVI wieku. To kolorowe miejsce pełne straganów, kramów i stoisk z regionalnymi produktami. Można tu kupić lokalne przysmaki, rękodzieło czy pamiątki.

Na targu panuje niepowtarzalny klimat i zawsze można liczyć na ciekawe zakupy. To doskonałe miejsce, aby poznać lokalną kulturę i znaleźć wyjątkowe souveniry z Litwy.

Podsumowanie

Kowno to fascynujące miasto, które zachwyca historią, zabytkami i malowniczym położeniem nad dwiema rzekami. Spacerując brukowanymi uliczkami starego miasta cofniemy się w czasie o kilkaset lat. Koniecznie trzeba zobaczyć perełki architektury jak Zamek Górny, Kościół Świętej Trójcy czy Ratusz. Piękne widoki podziwiać można z Wieży Zamkowej lub wybierając się w rejs statkiem po rzekach.

Kowno ma też nowoczesną stronę, którą reprezentuje gwarna Aleja Laisvės - najdłuższy deptak w Europie. To tutaj bije serce miasta, a tętniąca życiem ulica pełna jest kafejek i sklepów. Na koniec dnia warto odpocząć w Parku Vingis lub wybrać się za miasto do Traków czy nad Jezioro Galve.

Kowno to kopalnia atrakcji, które zadowolą każdego podróżnika. Fani historii i architektury znajdą tu wiele ciekawych zabytków do zobaczenia. Amatorzy pięknych widoków będą zachwyceni malowniczym położeniem miasta nad dwiema rzekami. Kowno ma też sporo ciekawych miejsc, w których można zrelaksować się po całym dniu zwiedzania.

Podsumowując, Kowno to idealne miejsce na weekendowy wypad zarówno latem, jak i zimą. Miasto ma fantastyczny klimat, mnóstwo atrakcji i ciepło witanych turystów. Jeśli jeszcze nie byliście - Kowno zdecydowanie warto wpisać na listę marzeń każdego podróżnika!

5 Podobnych Artykułów:

  1. Niezapomniane atrakcje Lublina - co warto zobaczyć i zwiedzić | Przewodnik
  2. Dlaczego europejskie samoloty są bezpieczniejsze niż kiedykolwiek
  3. Standard rozmiarów bagażu: Bruksela wzywa linie lotnicze do porozumienia
  4. Nafplio - magiczne miasteczko i warta odwiedzin stolica pierwszego greckiego królestwa
  5. Nowy system wjazdowy i wyjazdowy Unii Europejskiej - poznaj kulisy
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Matylda Zalewska
Matylda Zalewska

Jestem doświadczoną dziennikarką podróżniczą, która zwiedziła prawie cały świat. Dzielę się garściami praktycznych porad i sprawdzonych rozwiązań, ułatwiających organizację wyjazdów. Opisuję najciekawsze miejsca i atrakcje turystyczne w różnych zakątkach naszego globu.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email