Węgry Balaton - Spotkanie z błękitnym pięknem na wakacjach w sercu Europy

Węgry Balaton - Spotkanie z błękitnym pięknem na wakacjach w sercu Europy
Autor Stefania Gajewska
Stefania Gajewska26.10.2023 | 7 min.

Węgry Jezioro Balaton to prawdziwa perła Europy Środkowej. Ten olbrzymi, słodkowodny zbiornik o powierzchni prawie 600 km2 rozciąga się wzdłuż zachodniego wybrzeża Węgier. Jego błękitna toń, piękne plaże i urokliwe nadmorskie miejscowości przyciągają co roku rzesze turystów. Balaton zachwyca swoim niepowtarzalnym klimatem i daje możliwość aktywnego wypoczynku na łonie natury. To idealne miejsce na rodzinne wakacje w sercu Europy.

Kluczowe wnioski:
 • Balaton oferuje wiele plaż i kąpielisk, a także ścieżki rowerowe wokół jeziora.
 • W pobliskich miasteczkach znajdziemy ciekawe zabytki i smaczną regionalną kuchnię.
 • Można uprawiać sporty wodne, wędkować lub po prostu spacerować brzegiem jeziora.
 • Jezioro Balaton to świetna baza wypadowa na wycieczki po Węgrzech.
 • Urokliwe nadmorskie miejscowości zachęcają do leniwego wypoczynku.

Węgry Jezioro Balaton - europejski kurort nad wodą

Węgry Jezioro Balaton to prawdziwa perła Europy Środkowej. Ten olbrzymi, słodkowodny zbiornik o powierzchni prawie 600 km2 rozciąga się wzdłuż zachodniego wybrzeża Węgier. Jego błękitna toń, piękne plaże i urokliwe nadmorskie miejscowości przyciągają co roku rzesze turystów. Balaton zachwyca swoim niepowtarzalnym klimatem i daje możliwość aktywnego wypoczynku na łonie natury. To idealne miejsce na rodzinne wakacje w sercu Europy.

Balaton nazywany jest również Węgierskim Morzem, choć w rzeczywistości jest jeziorem. Ma jednak rozmiary godne morskiej zatoki - długość prawie 80 km i szerokość od 6 do 14 km. Znaczna powierzchnia i głębokość sięgająca nawet 11 metrów sprawiają, że fale na Balaton przypominają morskie. Stąd porównanie do morza wydaje się jak najbardziej trafne.

Balaton leży na Nizinie Węgierskiej, otoczony malowniczymi wzgórzami. Wokół rozciągają się lasy, winnice, sady i pola uprawne. Zachwycające krajobrazy, łagodny klimat, obfitość słońca i oczywiście błękitna woda - wszystko to sprawia, że rejon Balatonu uznawany jest za jeden z najpiękniejszych zakątków Europy.

Plaże i kąpieliska Jeziora Balatońskiego

Największą atrakcją Balatonu są oczywiście plaże - czyste, piaszczyste lub żwirowe. Do dyspozycji turystów oddane jest niemal 240 km brzegu jeziora, z czego blisko połowa to tereny plażowe. Można więc swobodnie wybierać miejsca do kąpieli i opalania. Plaże na półwyspie Tihany uchodzą za najpiękniejsze, ale świetne warunki panują też w innych nadmorskich miejscowościach.

Oprócz dzikich plaż, nad Balatonem znajdziemy też dobrze zagospodarowane kąpieliska. Wyposażone są w pomosty, zjeżdżalnie, boiska do siatkówki plażowej i wodnej, wypożyczalnie sprzętu wodnego. Do dyspozycji gości są szatnie, toalety i prysznice. Ratownicy czuwają nad bezpieczeństwem. Te udogodnienia sprawiają, że kąpieliska cieszą się dużą popularnością.

Warto jednak zaznaczyć, że poza wyznaczonymi kąpieliskami kąpiel w Balatonie również jest bezpieczna. Przejrzysta woda pozwala dostrzec dno nawet na głębokości kilku metrów, nie ma więc ryzyka nadepnięcia na ostre kamienie czy roślinność. Nie występują tu również niebezpieczne prądy wodne.

Windsurfing i kitesurfing

Doskonałe warunki panujące na Balatonie przyciągają rzesze miłośników sportów wodnych. Najpopularniejsze są windsurfing i kitesurfing, do uprawiania których sprzyjające są silne wiatry wiejące latem. Można także pływać kajakami i rowerami wodnymi, żeglować małymi jachtami lub skuterami wodnymi. Wypożyczalnie sprzętu działają w większości kurortów nad Balatonem.

Czytaj więcej: Tropea we Włoszech - Perła Morza Tyrreńskiego

Atrakcje i zabytki w okolicach Balatonu

Choć Balaton kusi przede wszystkim wodnymi rozrywkami, warto również zwiedzić okoliczne miejscowości. Wzdłuż brzegów jeziora leży wiele urokliwych miasteczek z ciekawymi zabytkami, muzeami i galeriami. Na półwyspie Tihany wznosi się opactwo benedyktynów z 1055 r., a w pobliskim Keszthely zobaczymy barokowy pałac Festeticsów.

Na południowym brzegu Balatonu położone jest miasto Balatonfüred ze źródłami termalnymi, sanatorium i parkiem zdrojowym. W północnej części jeziora leży miejscowość Balatonfüzfö z malowniczym portem rybackim. We wszystkich miastach nad Balatonem koniecznie trzeba skosztować regionalnych specjałów.

Warto również wybrać się na wycieczkę do odległej o ok. 80 km Budapesztu. Stolica Węgier zachwyca panoramą Budy i Pesztu po obu stronach Dunaju, licznymi zabytkami i atmosferą węgierskich kawiarenek. Można do niej dojechać pociągiem lub autobusem w ok. 1,5 godziny z nad Balatonu.

Szlaki turystyczne wokół jeziora na Węgrzech

Węgry Balaton - Spotkanie z błękitnym pięknem na wakacjach w sercu Europy

Idealnym sposobem na aktywne poznawanie okolic Balatonu jest wędrówka szlakami turystycznymi lub przejażdżka rowerem. Wokół jeziora wytyczono liczne trasy piesze i rowerowe o zróżnicowanym stopniu trudności. Można je dostosować do swoich możliwości i czasu, jaki chcemy poświęcić na wycieczkę.

Jednym z najciekawszych szlaków pieszych jest Balatoni Kéktúra - Niebieski Szlak Dookoła Balatonu o długości ponad 200 km. Prowadzi brzegiem jeziora, umożliwiając podziwianie malowniczych widoków. Inną propozycją jest szlak wokół półwyspu Tihany, na którym można zobaczyć jaskinie, źródła i wodospady.

Równie atrakcyjne są trasy rowerowe, np. wzdłuż zachodniego brzegu jeziora. Przejażdżka wśród winnic z degustacją lokalnych win to niezapomniane przeżycie. Rowerem można też zwiedzać urokliwe miasteczka nad Balatonem.

Restauracje i bary w nadmorskich miejscowościach

Kuchnia węgierska słynie z dań opartych na papryce, śmietanie i mięsie. Nad Balatonem koniecznie trzeba skosztować zupy gulaszowej, pieczonej wołowiny, kiełbas, wędlin, a na deser strudela jabłkowego lub naleśników palacinky. Popularne są ryby z jeziora - sandacz, leszcz, lin, szczupak.

Smaczne dania serwowane są w knajpkach i restauracjach we wszystkich miejscowościach wzdłuż Balatonu. Można posilić się na molo w trakcie spaceru brzegiem jeziora lub zjeść romantyczną kolację przy zachodzie słońca. Klimat kurortu dopełniają kawiarnie z lodami i goframi dla ochłody w upalne dni.

W nadmorskich restauracjach i barach panuje fantastyczna, wakacyjna atmosfera. Na gości czeka węgierska muzyka na żywo, pokazy tańca i występy zespołów ludowych. Wieczorem można potańczyć w klubach działających w kurortach nad Balatonem.

Balaton jako baza wypadowa na wycieczki po Węgrzech

Choć sam Balaton oferuje mnóstwo atrakcji, warto również wykorzystać pobyt nad jeziorem do poznania innych regionów Węgier. Blisko stąd do licznych atrakcji turystycznych.

 • Na północy kraju leży malowniczy region winiarski Tokaj słynący z wybornych win.
 • Na wschodzie znajduje się Park Narodowy Hortobágy ze stepowymi równinami.
 • W południowej części kraju można zobaczyć Jezioro Hévíz z termalnym źródłem.
 • Warto też odwiedzić stolicę Budapeszt pełną zabytków.

Dzięki dogodnemu położeniu i rozwiniętej sieci dróg oraz połączeń kolejowych, z Balatonu łatwo dotrzeć w różne rejony Węgier. Podróż samochodem lub autokarem zajmuje zwykle 2-4 godziny. Można więc połączyć wypoczynek nad jeziorem z jednodniowymi wycieczkami w głąb kraju.

Węgry Jezioro Balaton to wymarzone miejsce na wakacyjny wypoczynek w Europie. Błękitna woda, plaże, zabytki i regionalna kuchnia - Balaton zachwyca na wielu płaszczyznach. To raj dla amatorów sportów wodnych i wędrówek po urokliwych miasteczkach. Wakacje nad Balatonem na długo pozostają w pamięci.

Podsumowanie

Węgry Jezioro Balaton to prawdziwa perła na turystycznej mapie Europy. Ten olbrzymi zbiornik wodny o powierzchni 600 km2, zwany Węgierskim Morzem, zachwyca błękitną toń wody, pięknymi plażami i urokliwymi nadmorskimi kurortami. Przyciąga rzesze turystów, którzy mogą korzystać z licznych atrakcji.

Nad Balatonem świetnie spędza się czas, uprawiając sporty wodne - windsurfing, kitesurfing, pływanie kajakami i rowerami wodnymi. Do dyspozycji są dzikie plaże i dobrze zagospodarowane kąpieliska. Można też po prostu spacerować brzegiem jeziora, podziwiając zapierające dech w piersiach widoki.

Warto również zwiedzać urokliwe miasteczka rozsiane wokół Balatonu. Keszthely, Tihany czy Balatonfüred kuszą zabytkami, muzeami, galeriami i regionalnymi specjałami. Po całym dniu aktywności przyjemnie jest posilić się w nadmorskiej restauracji z widokiem na zachód słońca.

Balaton to nie tylko wypoczynek nad wodą. To również świetna baza wypadowa do zwiedzania Węgier - stolicy Budapesztu, regionu winiarskiego Tokaj czy Parku Narodowego Hortobágy. Jezioro Balaton na długo pozostanie w pamięci jako wymarzony cel urlopowy.

Najczęściej zadawane pytania

Najlepszym okresem na wypoczynek nad Balatonem jest lato, od czerwca do września. W tych miesiącach można w pełni korzystać z kąpieli w jeziorze, opalania na plażach i uprawiania sportów wodnych. Temperatura wody sięga wtedy 22-26°C. Balaton ma jednak urok o każdej porze roku.

Dla dzieci przygotowano liczne atrakcje - place zabaw, parki linowe, wesołe miasteczka. Na kąpieliskach znajdą zjeżdżalnie, trampoliny, piaskownice. Starsze dzieci mogą pływać kajakami, żeglować, jeździć na nartach wodnych.

Znakomitymi pamiątkami będą regionalne produkty spożywcze - węgierskie wina, pyszna papryka, konfitury z owoców, kiełbasy i wędliny. Można też kupić wyroby rękodzieła - ceramikę, haftowane obrusy, figurki z gliny.

Obywatele Polski mogą wjechać na Węgry na podstawie dowodu osobistego lub paszportu ważnego minimum 3 miesiące od daty planowanego wyjazdu.

Walutą obowiązującą na Węgrzech jest forint (HUF). Warto wymienić złotówki na forinty, choć w większych miejscowościach akceptowane są również euro i dolary.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Niezapomniane atrakcje Lublina - co warto zobaczyć i zwiedzić | Przewodnik
 2. Dlaczego europejskie samoloty są bezpieczniejsze niż kiedykolwiek
 3. Standard rozmiarów bagażu: Bruksela wzywa linie lotnicze do porozumienia
 4. Nafplio - magiczne miasteczko i warta odwiedzin stolica pierwszego greckiego królestwa
 5. Nowy system wjazdowy i wyjazdowy Unii Europejskiej - poznaj kulisy
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Stefania Gajewska
Stefania Gajewska

Jestem dziennikarką podróżniczą, która kocha podróżować i poznawać nowe kultury. Z entuzjazmem dzielę się wrażeniami z moich wojaży - zarówno tych egzotycznych, jak i po Polsce. Staram się zarażać czytelników pasją do odkrywania świata. Piszę ciepło i z humorem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email