Bazylika św. Stefana Budapeszt to najważniejszy kościół na Węgrzech, symbol religii i historii tego kraju. Znajduje się w samym centrum Budapesztu i jest obowiązkowym punktem dla każdego turysty. W artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje o bazylice - godziny otwarcia, bilety, zwiedzanie, historię, ciekawostki i wiele zdjęć. Dowiesz się jak trafić i zaparkować przy bazylice. Poznasz najciekawsze miejsca i zakamarki tej gotyckiej świątyni. Zapraszam do lektury!
Kluczowe wnioski:- Bazylika św. Stefana jest największym kościołem na Węgrzech i mieści się w samym centrum Budapesztu.
- Można podziwiać w niej wiele cennych dzieł sztuki, m.in. Prawicę św. Stefana.
- Bazylika jest otwarta codziennie od 9 do 17, a zwiedzanie kosztuje ok. 600 HUF.
- Przy bazylice znajduje się kilka parkingów, ale lepiej przyjechać komunikacją miejską.
- Koniecznie trzeba wejść na taras widokowy, skąd widać cały Budapeszt.
Zwiedzanie Bazyliki św. Stefana w Budapeszcie
Bazylika św. Stefana w Budapeszcie to najważniejszy kościół stolicy Węgier i jedna z głównych atrakcji turystycznych tego miasta. Każdego roku przybywają tu setki tysięcy zwiedzających, aby podziwiać to imponujące arcydzieło architektury neogotyckiej.
Bazylika góruje nad Dunajem w samym centrum Budapesztu, na placu św. Stefana. Jej charakterystyczne smukłe wieże, sięgające 96 metrów wysokości, widać z daleka i stanowią rozpoznawalny symbol miasta. Wejście do świątyni prowadzi przez bogato zdobione, reprezentacyjne portaly.
Wnętrze bazyliki zachwyca przestronnością i wysokością nawy głównej. Ściany pokrywają barwne witraże, a sklepienie misternie rzeźbione zworniki. W ołtarzu głównym znajduje się relikwiarz z Prawicą św. Stefana, najcenniejszym skarbem bazyliki.
W bazylice koniecznie trzeba zobaczyć kaplicę Loretańską z cudownym posągiem Matki Boskiej oraz krypty, gdzie spoczywają węgierscy królowie i bohaterowie narodowi. Można też wejść na taras widokowy na szczycie jednej z wież, skąd rozpościera się wspaniała panorama Budapesztu i Dunaju.
Ważne informacje praktyczne
Bazylika św. Stefana jest otwarta codziennie w godzinach 9-17. Bilet normalny kosztuje około 600 HUF, a ulgowy 300 HUF. Można też kupić bilet kombo ze zwiedzaniem krypt za 1200 HUF.
W środku obowiązuje odpowiedni strój - zakryte ramiona i kolana. Fotografowanie dozwolone jest tylko bez lampy błyskowej. Na terenie bazyliki należy zachować ciszę i spokój.
Historia Bazyliki św. Stefana w stolicy Węgier
Bazylika św. Stefana Budapeszt ma długą i burzliwą historię sięgającą średniowiecza. Wzniesienie świątyni związane jest z chrystianizacją Węgier i kultem św. Stefana - pierwszego króla węgierskiego.
Według tradycji, pierwszy kościół w tym miejscu ufundował jeszcze sam św. Stefan w 1015 r. Była to niewielka budowla w stylu romańskim. W kolejnych wiekach kościół rozbudowywano i upiększano. Obecny kształt bazylika zyskała podczas odbudowy w latach 1849-1905.
W czasie II wojny światowej Budapeszt był oblężony, a bazylika ucierpiała od bombardowań. Po wojnie świątynię odbudowano i przywrócono jej dawną świetność. W 1990 r. została ogłoszona bazyliką mniejszą przez papieża Jana Pawła II.
Bazylika św. Stefana jest symbolem chrześcijaństwa na Węgrzech i sercem węgierskiej religijności.
Dziś pełni rolę katedry archidiecezji budapeszteńskiej i jest miejscem ważnych uroczystości kościelnych. Na placu przed bazyliką odbywają się uroczystości państwowe i patriotyczne.
Ciekawostki z historii Bazyliki
W okresie tureckich najazdów na Węgry w XVI w., skarbiec bazyliki został splądrowany przez Turków. Ucierpiała wtedy m.in. słynna korona św. Stefana. Po tych wydarzeniach cenne relikwie przeniesiono w bezpieczniejsze miejsce.
Podczas oblężenia Budapesztu w 1945 r. kopuła i dach bazyliki zostały trafione odłamkami pocisków. Na szczęście konstrukcja się nie zawaliła. Po wojnie bazylikę wyremontowano w ciągu zaledwie 5 lat.
Godziny otwarcia i bilety do Bazyliki św. Stefana
Bazylika św. Stefana jest otwarta dla zwiedzających codziennie w godzinach od 9:00 do 17:00. W niedziele msze święte odprawiane są o godz. 9:00, 11:00, 13:00 i 17:00. Podczas mszy zwiedzanie wnętrza jest niemożliwe.
Aby wejść do środka, trzeba kupić bilet w kasie bazyliki. Ceny biletów w 2023 r. wynoszą:
- bilet normalny - 1000 HUF (ok. 15 PLN)
- bilet ulgowy - 600 HUF (dla studentów, emerytów)
- bilet rodzinny - 3000 HUF (2 osoby dorosłe + dzieci)
Można też kupić bilet kombo ze zwiedzaniem krypt bazyliki. Kosztuje on 1500 HUF. Dzieci do lat 6 wchodzą za darmo.
Zdjęcia wnętrza Bazyliki św. Stefana w Budapeszcie
Bazylika św. Stefana w Budapeszcie robi ogromne wrażenie już na pierwszy rzut oka. Nic więc dziwnego, że jest tak popularnym obiektem na zdjęciach. Jej charakterystyczne smukłe wieże stanowiąsymbol miasta i tło wielu fotografii.
We wnętrzu bazyliki koniecznie trzeba zrobić zdjęcia monumentalnej nawy głównej z witrażami i bogato zdobionym sklepieniem. Nie można ominąć też pięknego neogotyckiego ołtarza z relikwiarzem św. Stefana.
Dodatkowo bardzo fotogeniczne są barwne mozaiki w kaplicy Matki Boskiej, marmurowe nagrobki królów węgierskich oraz widok Budapesztu z tarasu widokowego na szczycie wieży bazyliki.
Zwiedzający przed bazyliką | Wnętrze nawy głównej |
Ołtarz i organy w Bazylice św. Stefana w Budapeszcie
Jednym z najcenniejszych elementów wystroju Bazyliki św. Stefana jest jej monumentalny ołtarz główny w stylu neogotyckim.
Znajduje się w nim relikwiarz ze szczątkami Prawicy św. Stefana - najważniejszą relikwią na Węgrzech. Relikwiarz ma postać srebrnej ręki, w której umieszczono fragment kości ramienia świętego.
Obok ołtarza zwracają uwagę potężne organy bazyliki. Mają one aż 9 tysięcy piszczałek i są trzecimi co do wielkości organami w Europie. Organista daje na nich koncerty w każdą niedzielę o godz. 17:00.
Ołtarz i organy stanowią arcydzieła sztuki sakralnej i koniecznie trzeba je zobaczyć podczas zwiedzania. Wykonanie ich zdjęć jest jednak zabronione.
Inne elementy wystroju bazyliki
Oprócz ołtarza głównego, w bazylice znajduje się jeszcze 6 mniejszych ołtarzy bocznych w nawach bocznych. Są one poświęcone różnym świętym i patronom Węgier.
W prezbiterium świątyni uwagę przykuwa też ambona w kształcie kielicha mszalnego. Wykonana jest z czerwonego marmuru i bogato zdobiona płaskorzeźbami.
Dojazd i parking przy Bazylice św. Stefana w Budapeszcie
Bazylika św. Stefana znajduje się w samym sercu Budapesztu, na placu św. Stefana. W pobliżu przebiegają linie metra, tramwajów i autobusów, więc dojazd komunikacją miejską jest bardzo wygodny.
Samochodem najlepiej zaparkować w jednym z płatnych parkingów zlokalizowanych przy bazylice. Najdogodniejsze są Parking Kossuth Lajos utca (200 m od bazyliki) oraz Parking Szilágyi Dezső tér (450 m).
Warto jednak rozważyć dojazd komunikacją, gdyż w centrum Budapesztu parkowanie jest utrudnione i płatne. Zostawienie auta na chodniku grozi mandatem.
Bazylika jest dobrze oznaczona, więc trafienie do niej na piechotę z parkingu lub przystanku nie powinno stanowić problemu.
Podsumowanie
Bazylika św. Stefana w Budapeszcie to bez wątpienia jedno z najważniejszych miejsc w stolicy Węgier. Jej charakterystyczne smukłe wieże górujące nad miastem robią niesamowite wrażenie i stanowią symbol Budapesztu. Wnętrze bazyliki zachwyca przestronnością i wyszukanym wystrojem w stylu neogotyckim. Najcenniejszym skarbem jest relikwiarz ze szczątkami św. Stefana. Bazylika ma też bogatą i burzliwą historię sięgającą czasów średniowiecza. Dziś pełni ważną rolę katedry i miejsca uroczystości kościelnych oraz państwowych. Z pewnością warto ją odwiedzić i zobaczyć na własne oczy podczas pobytu w Budapeszcie.
Bazylika św. Stefana leży w samym sercu Budapesztu i jest łatwo dostępna komunikacją miejską. Bilety do środka kosztują około 1000 HUF. Świątynia jest otwarta codziennie oprócz mszy od godziny 9 do 17. Warto wcześniej sprawdzić godziny nabożeństw, aby móc swobodnie zwiedzić wnętrze. Przed wejściem należy odpowiednio się ubrać. W bazylice obowiązuje zakaz fotografowania z lampą błyskową. Zwiedzanie tej imponującej neogotyckiej świątyni na pewno pozostanie niezapomnianym przeżyciem.
Bazylika św. Stefana Budapeszt to symbol religijności Węgrów i najważniejszy kościół w kraju. Stanowi nie lada gratkę dla miłośników gotyckiej architektury sakralnej. Jej monumentalne organy, wspaniałe witraże, nagrobki królów węgierskich naprawdę robią wrażenie. Taras widokowy na szczycie wieży bazyliki oferuje wspaniałą panoramę Budapesztu. Gorąco polecam odwiedzenie tego wyjątkowego miejsca!
Podsumowując, Bazylika św. Stefana w Budapeszcie to prawdziwa perełka architektury sakralnej i symbol stolicy Węgier. Zwiedzanie wnętrza bazyliki pozwoli poznać bogatą historię i kulturę tego kraju. Niezapomniane wrażenie robią wysokie gotyckie wnętrza, wspaniałe witraże i najcenniejszy skarb - relikwiarz ze szczątkami św. Stefana. Serdecznie polecam odwiedzić Bazylikę św. Stefana, która jest obowiązkowym punktem na mapie Budapesztu.