Zwiedzanie Rzymu | Top 10 atrakcji i zabytków do zobaczenia

Zwiedzanie Rzymu | Top 10 atrakcji i zabytków do zobaczenia
Autor Aleks Mazur
Aleks Mazur26.10.2023 | 6 min.

Zwiedzanie Rzymu to fascynująca podróż w czasie do stolicy potężnego imperium. To miasto pełne niezwykłych zabytków, które opowiadają nam o dawnych czasach. Niezależnie od tego, czy odwiedzamy Rzym po raz pierwszy, czy kolejny, zawsze znajdziemy tutaj coś, co zachwyci nas swoim pięknem i ponadczasowością. W naszym przewodniku przedstawiamy subiektywny wybór 10 najciekawszych atrakcji i zabytków, które koniecznie trzeba zobaczyć zwiedzając Wieczne Miasto.

Kluczowe wnioski:
 • Koloseum, Forum Romanum i Palatyn ukazują potęgę starożytnego Rzymu.
 • Fontanna di Trevi, Schody Hiszpańskie i Piazza Navona zachwycają pięknem.
 • Bazylika św. Piotra i Zamek Świętego Anioła pokazują potęgę papieży.
 • Panteon i Plac Navona to perełki renesansowej i barokowej architektury.
 • Rzym zachwyca także mniej znanymi zakątkami jak Park Villa Borghese.

Koloseum - symbol Wiecznego Miasta

Koloseum to bez wątpienia jeden z najsłynniejszych zabytków Rzymu i całych Włoch. Ogromny amfiteatr zbudowany został za czasów cesarza Wespazjana i mógł pomieścić nawet 50 tysięcy widzów. To właśnie tutaj odbywały się widowiska takie jak walki gladiatorów, polowania czy inscenizacje bitew morskich. Dziś ruiny Koloseum robią ogromne wrażenie i pozwalają poczuć klimat starożytnego Rzymu jako stolicy potężnego imperium.

Budowa Koloseum rozpoczęła się w 72 roku naszej ery, a zakończyła w 80 roku. Jego nazwa pochodzi od żelaznego kolosa Nerona, ogromnego posągu cesarza, który stał nieopodal. Dziś Koloseum to symbol potęgi starożytnego Rzymu i jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych Wiecznego Miasta. Zdecydowanie warto dodać je do listy miejsc do zwiedzenia w Rzymie.

Praktyczne informacje

Koloseum można zwiedzać codziennally od godziny 8:30 do godziny 19:15 (w lecie do godz. 19:45). Bilety kosztują około 12 euro. Warto kupić bilety z wyprzedzeniem przez internet, aby uniknąć stania w długich kolejkach. Zwiedzanie z przewodnikiem pozwoli lepiej poznać historię tego miejsca.

Panteon - perła architektury starożytnego Rzymu

Panteon to jeden z najlepiej zachowanych zabytków starożytnego Rzymu i prawdziwa perełka architektury. Świątynia została zbudowana w I wieku naszej ery ku czci wszystkich bogów (stąd jej nazwa "Panteon" - świątynia wszystkich bogów). Przetrwała do naszych czasów w znakomitym stanie i robi ogromne wrażenie swoją kopułą i precyzją wykonania.

Charakterystyczna okrągła kopuła Panteonu ma aż 43 metry średnicy i taką samą wysokość. Jest wykonana z betonu i cegieł i miała w starożytności otwór na szczycie, przez który wpadało światło. Wnętrze świątyni robi ogromne wrażenie harmonią i symetrią. Koniecznie trzeba zobaczyć Panteon zwiedzając Rzym.

Ciekawostki

 • W Panteonie znajdują się groby kilku znanych postaci, między innymi malarza Rafaela.
 • Średnica kopuły Panteonu jest równa jej wysokości i wynosi dokładnie 43,3 metra.

Czytaj więcej: Bazylika św. Piotra w Rzymie - zwiedzanie, bilety, plan, kopuła

Wzgórze Kapitol i Forum Romanum

Forum Romanum i Wzgórze Kapitol to serce starożytnego Rzymu, gdzie biło niegdyś polityczne i religijne centrum miasta. Dziś ruiny tych monumentalnych budowli pozwalają poczuć klimat tamtych czasów i lepiej poznać historię Wiecznego Miasta. Forum Romanum było głównym placem publicznym, gdzie odbywało się życie polityczne i religijne.

Z kolei na Wzgórzu Kapitol znajdowała się świątynia Jowisza oraz pałac senatorski i arsenał. Można tam zobaczyć Tabularium - archiwum państwowe starożytnego Rzymu. Zdecydowanie warto poświęcić czas, by zwiedzić te miejsca i poczuć geniusz urbanistyczny dawnych Rzymian.

Godziny otwarcia Codziennie 9:00 - 16:30
Bilet normalny 16 euro
Bilet ulgowy 2 euro (dla obywateli UE w wieku 18-25 lat)

Fontanna di Trevi - spektakularna fontanna życzeń

Zwiedzanie Rzymu | Top 10 atrakcji i zabytków do zobaczenia

Fontanna di Trevi to jedna z najsłynniejszych i najbardziej spektakularnych fontann nie tylko w Rzymie, ale w całych Włoszech. Została ukończona w 1762 roku i ma 26 metrów szerokości oraz 20 metrów wysokości. Przedstawia boga mórz Neptuna na rydwanie ciągniętym przez konie morskie.

Fontanna di Trevi przyciąga nie tylko swoim pięknem, ale także związanym z nią przesądem. Mówi on, że jeśli wrzucimy monetę plecami do fontanny, to kiedyś jeszcze powrócimy do Rzymu. Dlatego przy fontannie zawsze jest tłoczno od turystów spełniających ten rytuał. Koniecznie trzeba ją zobaczyć zwiedzając Rzym!

Rzucając monetę do Fontanny di Trevi, pamiętaj o tym, aby stać tyłem. Tylko wtedy spełni się przesąd, że jeszcze kiedyś powrócisz do Wiecznego Miasta!

Plac i Bazylika Świętego Piotra na Watykanie

Watykan to osobne państwo położone na terenie Rzymu, które zamieszkuje papież. Zwiedzając Watykan, koniecznie trzeba zobaczyć ogromny Plac Świętego Piotra z kolumnadą Berniniego oraz Bazylikę Świętego Piotra. Jest to największy kościół chrześcijaństwa, w którym znajduje się grobowiec św. Piotra.

Wnętrze bazyliki robi ogromne wrażenie wielkością i przepychem. Z pewnością każdy, kto odwiedza Rzym, powinien zobaczyć ten symbol potęgi i przepychu papieży. Bilety do bazyliki i muzeów watykańskich można kupić online lub na miejscu w kasach.

Praktyczne informacje

 • Bazylika jest czynna codziennie w godzinach 7:00-18:30 (latem do 19:00)
 • Bilet normalny kosztuje 17 euro, ulgowy 8 euro
 • Najlepiej kupić bilety z wyprzedzeniem przez internet

Zamek Świętego Anioła nad Tybrem

Malowniczo położony nad Tybrem Zamek Świętego Anioła to warownia, która przez wieki pełniła rolę obronną i stanowiła bezpieczną rezydencję papieży. Jej charakterystyczne walory obronne, takie jak mur obwodowy czy strzelnice, doskonale zachowały się do dziś. Z tarasu rozpościera się przepiękny widok na Rzym.

Zwiedzanie Rzymu warto zakończyć właśnie spacerem po Zamku Św. Anioła i podziwianiem panoramy miasta z jego tarasów. Bilet normalny kosztuje 11 euro. Zamek jest czynny codziennie oprócz poniedziałków w godzinach 9:00-19:00 (w lecie do 19:30).

Podsumowanie

Rzym to fascynujące miasto o niezwykłej historii sięgającej czasów starożytnych. Przemierzając jego ulice i zwiedzając liczne zabytki, cofamy się w czasie do imperium rzymskiego, renesansu i baroku. Niezależnie od tego, ile dni poświęcimy na zwiedzanie Rzymu, zawsze będziemy żałować, że nie możemy zostać dłużej w Wiecznym Mieście.

Wśród najważniejszych atrakcji, które trzeba koniecznie zobaczyć, znajdują się Koloseum, Forum Romanum, Panteon, Fontanna Di Trevi, Watykan i Zamek Świętego Anioła. Każde z tych miejsc to prawdziwa perła i świadectwo wielkości dawnego Rzymu. Można je podziwiać godzinami i ciągle dostrzegać nowe detale.

Oprócz głównych atrakcji warto też wybrać się w mniej znane zakątki miasta, takie jak na przykład Park Villa Borghese, gdzie można odpocząć od zgiełku turystów. Niezapomniane wrażenia zostawia też spacer w barwnych dzielnicach Trastevere czy Monti.

Jedno jest pewne - Rzym to miasto, do którego zawsze warto wracać. Każda kolejna wizyta pozwala odkryć nowe miejsca i zakochać się w Wiecznym Mieście na nowo. To destination, które powinien odwiedzić każdy miłośnik historii i architektury.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Łuk Triumfalny w Paryżu - najsłynniejszy łuk w stolicy Francji
 2. Najlepsze widokowe trasy autobusowe w Wielkiej Brytanii za mniej niż €3
 3. Jak Amsterdam przyciąga turystów: kolorowe rowery, ekologiczny styl życia i różnorodność
 4. Kiedy zieje Smok Wawelski | Wszystko co musisz wiedzieć
 5. Ile kosztuje piwo w Norwegii 2023 - Aktualne ceny
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Aleks Mazur
Aleks Mazur

Jestem doświadczonym dziennikarzem podróżniczym specjalizującym się w turystyce miejskiej. Dzielę się wskazówkami, jak najlepiej zaplanować pobyt w europejskich stolicach i skorzystać z najważniejszych atrakcji. Cenię praktyczne informacje przekazane prostym językiem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły