Zwiedzanie Mediolanu | Niezbędnik turysty 2023

Zwiedzanie Mediolanu | Niezbędnik turysty 2023
Autor Stefania Gajewska
Stefania Gajewska26.10.2023 | 9 min.

Zwiedzanie Mediolanu to obowiązkowy punkt podczas wycieczki do Włoch. To tętniąca życiem metropolia, która ma wiele do zaoferowania turystom. Zobaczysz tu zarówno historyczne zabytki, nowoczesną architekturę, jak i świetną kuchnię oraz możliwości robienia zakupów. W tym niezbędniku turysty znajdziesz praktyczne informacje o tym, co koniecznie trzeba zobaczyć podczas zwiedzania Mediolanu, aby wykorzystać pobyt w tym mieście maksymalnie efektywnie.

Kluczowe wnioski:
 • Mediolańska katedra jest obowiązkowym punktem zwiedzania i symbolem miasta.
 • W historycznym centrum zobaczysz zabytkowe place i budynki.
 • W Mediolanie znajdują się świetne muzea m.in. Muzeum Teatralne La Scala.
 • Miasto ma piękne parki, które warto odwiedzić np. Parco Sempione.
 • Możesz skosztować wspaniałej kuchni włoskiej w jednej z licznych restauracji.

Najważniejsze zabytki Mediolanu

Podczas zwiedzania Mediolanu koniecznie trzeba zobaczyć najważniejsze zabytki, które stanowią wizytówkę tego włoskiego miasta. Wśród nich na pierwszym miejscu wymienić należy słynną mediolańską katedrę. To gotycka świątynia i jeden z symboli Mediolanu. Z pewnością warto wejść do jej wnętrza, aby podziwiać witraże i nagrobki władców.

Kolejnym obowiązkowym punktem na mapie Mediolanu jest Piazza del Duomo, czyli plac przed katedrą z galerią Vittorio Emanuele II. To serce miasta, które tętni życiem. W tej okolicy znajdziesz też słynny Teatro alla Scala, a więc mediolańską operę.

Idąc dalej na północ, dotrzesz do zamku Castello Sforzesco. Ta potężna budowla z czerwonej cegły jest dziś siedzibą kilku muzeów. W pobliżu warto zajrzeć do ogrodów pubbliczych Parco Sempione.

Na południowy zachód od centrum leży Bazylika San Lorenzo Maggiore. We wnętrzu podziwiać można kolumnadę z marmuru i mozaiki. Niedaleko stąd znajduje się mediolański uniwersytet z arkadami i wewnętrznym dziedzińcem.

Piazza del Duomo

Centralny plac Mediolanu nosi nazwę Piazza del Duomo, ponieważ znajduje się na nim słynna katedra. Codziennie przybywają tu tłumy turystów, aby podziwiać ten zabytek wpisany na listę UNESCO. Plac w kształcie prostokąta otaczają historyczne budynki.

Obok katedry warto zwrócić uwagę na galerię Vittorio Emanuele II. To okazały przeszklony pasaż pełen eleganckich sklepów. Można tu zrobić zakupy lub wypić kawę w jednej z klimatycznych kawiarni.

Mediolańska katedra - symbol miasta

Budowę mediolańskiej katedry, czyli włoskiego Duomo, rozpoczęto w XIV wieku. Jej charakterystycznymi elementami są liczne wieże, pinakle i aż 135 maramowych figur umieszczonych na dachu. Wnętrze również robi ogromne wrażenie zdobione skomplikowanymi rzeźbami, obrazami i witrażami.

W katedrze znajduje się kilkanaście kaplic bocznych, w których spoczywają szczątki świętych i możnych tego świata. W krypcie spoczywają założyciele miasta - biskupi święci Ambroży, Gerwazy i Protazy.

W podziemiach katedry warto zobaczyć także pozostałości chrzcielnicy św. Ambrożego, która mieściła się pierwotnie w bazylice. Można tu również podziwiać fragmenty fundamentów wcześniejszych budowli sakralnych.

Wjazd na szczyt katedry umożliwia winda lub schody. Z tarasu widokowego rozpościera się wspaniała panorama Mediolanu.

Nagrobki i kaplice

We wnętrzu katedry zwracają uwagę przede wszystkim liczne nagrobki władców i mozaiki. W absydzie głównej świątyni znajduje się srebrny ołtarz z figurą Madonny z Dzieciątkiem. W prezbiterium stoi konfesja św. Ambrożego.

Jedną z najpiękniejszych kaplic jest Kaplica Trivulzio z freskami autorstwa Bernardino Luiniego przedstawiającymi sceny z życia św. Ambrożego. Natomiast w Kaplicy Pellegrinich podziwiać można polichromie pędzla Vincenza Campiego.

Czytaj więcej: Katedra Duomo w Mediolanie najsłynniejszy kościół we Włoszech

Spacer po historycznym centrum

Oprócz głównej mediolańskiej katedry i placu przed nią, warto spacerować po innych zakątkach historycznego centrum. Wyruszając od Piazza del Duomo na północ, dotrzeć można do Piazza dei Mercanti z siedzibą giełdy i Palazzo dei Giureconsulti. W pobliżu zobaczyć można kościół San Satiro ze słynną iluzjonistyczną apsydą.

Bardziej na północ leży Piazza Cordusio z kolumną Bonapartego upamiętniającą bitwy Napoleona. W tej okolicy znajduje się też biblioteka Ambrosiana ze zbiorami Leonardo Da Vinci.

Na południowy zachód od katedry warto dotrzeć do Piazza Fontana z szesnastowieczną fontanną. W pobliżu stoi bazylika Santa Maria delle Grazie, w której podziwiać można słynną Ostatnią Wieczerzę Leonarda da Vinci.

Bazylika Santa Maria delle Grazie

Bazylika Santa Maria delle Grazie położona na południowy zachód od centrum Mediolanu, to bezwzględny punkt na mapie dla każdego fana Leonarda Da Vinci. To właśnie w refektarzu tego kościoła znajduje się kultowy fresk Ostatnia Wieczerza.

Aby zobaczyć to arcydzieło renesansu, należy wcześniej zarezerwować bilet wstępu. Liczba osób jest ograniczona, więc trzeba zaplanować zwiedzanie z wyprzedzeniem.

Oprócz Ostatniej Wieczerzy w kościele warto zwrócić uwagę na Nagrobek rodziny Brivio autorstwa Giovanni’ego Antonio Amadeo. Znajduje się tu również Kaplica Pellegrinich z polichromią pędzla Bernardino Luiniego.

Muzea warto odwiedzić w Mediolanie

Zwiedzanie Mediolanu | Niezbędnik turysty 2023

Mediolan to nie tylko zabytki, ale również fantastyczne muzea, które koniecznie trzeba odwiedzić. Wśród nich na pierwszym miejscu wymienić należy słynne Muzeum Teatralne La Scala mieszczące się w budynku opery.

Zobaczysz tu mnóstwo eksponatów związanych z operą i baletem, takich jak makiety scenograficzne, kostiumy, plakaty czy listy. Możliwe jest także zwiedzanie samego gmachu La Scali.

Kolejną atrakcją jest Muzeum Nauki i Techniki Leonardo da Vinci prezentujące modele maszyn zaprojektowanych przez tego wielkiego włoskiego artystę. Z pewnością spodoba się ono zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

W Muzeum del Novecento zobaczysz zbiory sztuki XX-wiecznej - malarstwa, rzeźby, a także grafiki i plakaty. Możesz tu podziwiać prace takich artystów jak Modigliani, De Chirico, Morandi czy Fontana.

Pinakoteka Ambrosiana

Wspaniałe zbiory sztuki zgromadzone zostały w Pinakotece Ambrosianiej założonej przez kardynała Federico Borromeo. Zobaczysz tu obrazy Botticellego, Leonarda da Vinci, Rafaela, Tycjana, a także rysunki samego Michała Anioła.

Szczególnie cenne są rysunki i notatniki Leonarda przechowywane w Gabinecie Rysunków. Oprócz prac artystycznych w Ambrosianie zgromadzono starodruki, monety, medale i wiele innych zabytków kultury.

Biblioteka Ambrosiana liczy aż 700 tysięcy woluminów i jest jedną z najstarszych bibliotek publicznych na świecie, udostępnioną czytelnikom już w 1609 roku.

Parki i ogrody miejskie Mediolanu

Mediolan słynie nie tylko ze wspaniałych zabytków i muzeów. Miasto ma również piękne parki i ogrody, w których można odpocząć po całym dniu zwiedzania. Do największych należy Parco Sempione usytuowany za Zamkiem Sforzów. Rozpościera się na powierzchni 38 hektarów.

Park ten założony został w końcu XVIII wieku i początkowo pełnił funkcje pola manewrowego. Dziś toidealne miejsce na spacer i wypoczynek na łonie natury, z alejkami, stawem i różnorodną roślinnością.

Kolejną zieloną enklawą jest założony w 1783 roku Giardini Pubblici Indro Montanelli. Znajduje się tu planetarium, a wśród roślin dominują piękne rododendrony. W parku stoi również pomnik Indro Montanelliego, włoskiego dziennikarza.

Na południowy zachód od centrum położony jest Park Garibaldi powstały w latach 1866-1867. Można tu podziwiać okazały pomnik Giuseppe Garibaldiego, bohatera zjednoczenia Włoch.

Ogród Botaniczny Brera

Wyjątkowym ogrodem w Mediolanie jest założony w 1774 roku Orto Botanico di Brera. Zgromadzono tu ponad 7 tysięcy gatunków roślin uprawianych w szklarniach i na otwartej przestrzeni.

Oprócz egzotycznych okazów z całego świata, w ogrodzie zobaczyć można palmy, bambusy, storczyki oraz rośliny lecznicze. Są tu również tematyczne sekcje poświęcone np. roślinom powszechnie stosowanym w kuchni włoskiej.

Ogród Botaniczny w Mediolanie to doskonałe miejsce, aby na chwilę odpocząć od miejskiego zgiełku. Można tu spacerować, podziwiając piękno natury zgromadzone w jednym miejscu.

Gdzie zjeść w Mediolanie? Smaczne restauracje

Po intensywnym zwiedzaniu licznych mediolańskich atrakcji z pewnością zgłodniejesz. W mieście nie brakuje restauracji, barów i kawiarni serwujących wyśmienitą kuchnię włoską. Kilka szczególnie godnych polecenia adresów to:

 • Luini - fast food z kultowymi mediolańskimi panzerottami;
 • Risotteria Melotti - risotto w wielu wariantach;
 • Pizzeria La Fabbrica - wypiekają prawdziwą włoską pizzę w piecu opalanym drewnem;
 • Osteria del Binari - tradycyjna włoska kuchnia;
 • Pasticceria Marchesi - kawiarnia ze wspaniałymi deserami.

Warto też skosztować lokalnych specjałów w jednej z licznych kawiarni na Piazza del Duomo. To doskonałe miejsce, aby podziwiając mediolańską katedrę, zjeść coś smacznego i nabrać sił do dalszego zwiedzania. Smacznego!

Podsumowanie

Mediolan to jedno z najbardziej fascynujących włoskich miast, które zdecydowanie warto odwiedzić. Zwiedzanie Mediolanu to prawdziwa uczta dla zmysłów - zobaczysz tu wspaniałe zabytki z mediolańską katedrą na czele, świetne muzea jak choćby Muzeum Teatralne La Scala, a także piękne parki miejskie. Możesz też skosztować wyśmienitej włoskiej kuchni.

Spacerując po historycznym centrum Mediolanu, dotrzesz do najważniejszych atrakcji turystycznych, takich jak Piazza del Duomo, Castello Sforzesco czy Bazylika Santa Maria delle Grazie ze słynną Ostatnią Wieczerzą Leonarda da Vinci. Miasto ma też ciekawe dzielnice nowoczesnej architektury.

Mediolan urzeka swoją atmosferą, klimatem i różnorodnością. To tutaj nowoczesność przeplata się z historią i tradycją. Jest tu mnóstwo rzeczy do zobaczenia i możliwości interesującego spędzenia czasu. Gorąco polecam odwiedzić to niezwykłe włoskie miasto.

Podsumowując, Mediolan jest obowiązkowym punktem na mapie Włoch. Zwiedzanie licznych atrakcji i zabytków tego miasta na pewno dostarczy niezapomnianych wrażeń i wspomnień. Serdecznie polecam!

5 Podobnych Artykułów:

 1. Łuk Triumfalny w Paryżu - najsłynniejszy łuk w stolicy Francji
 2. Najlepsze widokowe trasy autobusowe w Wielkiej Brytanii za mniej niż €3
 3. Jak Amsterdam przyciąga turystów: kolorowe rowery, ekologiczny styl życia i różnorodność
 4. Larnaka na Cyprze - co zwiedzić, jakie plaże, noclegi, zabytki | Czartery do Larnaki
 5. Piza we Włoszech - zwiedzanie, co warto zobaczyć, atrakcje
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Stefania Gajewska
Stefania Gajewska

Jestem dziennikarką podróżniczą, która kocha podróżować i poznawać nowe kultury. Z entuzjazmem dzielę się wrażeniami z moich wojaży - zarówno tych egzotycznych, jak i po Polsce. Staram się zarażać czytelników pasją do odkrywania świata. Piszę ciepło i z humorem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły