Zwiedzanie Brukseli | Atrakcje i zabytki warte zobaczenia

Zwiedzanie Brukseli | Atrakcje i zabytki warte zobaczenia
Autor Matylda Zalewska
Matylda Zalewska26.10.2023 | 5 min.

Zwiedzanie Brukseli to świetny pomysł na weekendowy wypad, ale też dłuższy urlop. Stolica Belgii ma wiele do zaoferowania turystom - od zabytków z listy UNESCO przez muzea po malownicze dzielnice. W tym przewodniku znajdziesz praktyczne informacje, gdzie warto się wybrać, aby poznać najciekawsze miejsca i atrakcje miasta. Przedstawiamy najważniejsze obiekty, trasy zwiedzania i dzielnice, które trzeba zobaczyć w Brukseli.

Kluczowe wnioski:
 • Bruksela zachwyca pięknymi zabytkami wpisanymi na listę UNESCO.
 • W Brukseli znajdują się słynne muzea m.in. Magritte Museum.
 • Miasto ma wiele urokliwych dzielnic np. Grand Place.
 • Warto wybrać się na spacer po Parku Cinquantenaire i Lasku Woluwé.
 • Polecamy spędzić tu co najmniej weekend, aby zobaczyć najważniejsze atrakcje.

Najważniejsze zabytki Brukseli warte zobaczenia

Bruksela to miasto pełne ciekawych zabytków, które koniecznie trzeba zobaczyć. Do najważniejszych należą:

Grand Place - malowniczy rynek w sercu miasta, otoczony kolorowymi kamieniczkami. Jest jednym z najpiękniejszych placów w Europie i został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Atomium - charakterystyczna stalowa konstrukcja przypominająca kryształ, symbol wystawy Expo 1958. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Brukseli.

Królewska Galeria Sztuki - zbiory malarstwa flamandzkiego i holenderskiego, w tym dzieła Rubensa, van Dycka i Breughela.

Katedra św. Michała i św. Guduli - gotycka katedra z XV wieku z charakterystycznymi dwoma wieżami.

Inne warte uwagi zabytki

Oprócz wymienionych, warto zobaczyć też Pałac Sprawiedliwości, największy XIX-wieczny gmach w Europie, Bristol, elegancki hotel z początku XX wieku oraz wiele innych.

Spacer po historycznym centrum miasta

Sercem Brukseli jest malownicze historyczne centrum, które warto poznać spacerując. Najlepiej rozpocząć od wspomnianego już Grand Place, a stamtąd ruszyć wzdłuż urokliwych uliczek.

Warto zobaczyć Giełdę, gmach w stylu neogotyckim, Galeries Royales Saint-Hubert - eleganckie pasaże handlowe z XIX wieku oraz Martkplatz - targ owocowo-warzywny na Placu św. Katarzyny.

Spacerując brukselskimi uliczkami można podziwiać piękne kamienice w różnych stylach architektonicznych i zaglądać do uroczych knajpek.

Spacer po centrum Brukseli to najlepszy sposób, aby poczuć klimat i urok tego miasta.

Czytaj więcej: Atrakcje Białowieży - co warto zobaczyć i zwiedzić | Przewodnik 2023

Belgijskie muzea i galerie sztuki w Brukseli

Bruksela słynie z wielu świetnych muzeów prezentujących dzieła znanych artystów. Oprócz wspomnianej już Królewskiej Galerii Sztuki, koniecznie trzeba zobaczyć:

Muzeum Magritte'a - poświęcone twórczości surrealisty René Magritte'a, mieści się w domu, w którym mieszkał artysta.

Muzeum Instrumentów Muzycznych - niezwykła kolekcja ponad 1500 instrumentów z całego świata.

W Brukseli działają też Muzeum Sztuki Współczesnej, Muzeum Czekolady, Muzeum Piwowarstwa i wiele innych ciekawych placówek.

Galerie sztuki

Oprócz muzeów, warto odwiedzić galerie sztuki na ulicy Dansaert, gdzie prezentowane są prace młodych, obiecujących artystów.

Ogrody i parki miejskie idealne na spacer

Zwiedzanie Brukseli | Atrakcje i zabytki warte zobaczenia

Mimo wielkomiejskiego charakteru, Bruksela ma sporo zieleni. Świetnym miejscem na spacer lub piknik jest Park Cinquantenaire - rozległy park z łukiem triumfalnym i muzeami.

Innym polecanym terenem zielonym jest Park Woluwe z malowniczym stawem i dziką przyrodą. Można tu przyjemnie odpocząć od miejskiego zgiełku.

Warto wybrać się też do ogrodów botanicznych w Meise lub pięknych ogrodów pałacu Laeken, rezydencji belgijskiej rodziny królewskiej.

Parki tematyczne

Ciekawą propozycją są także tematyczne parki w Brukseli, np. Mini-Europa z makietami znanych budowli z całej Europy.

Klimatyczne dzielnice do zwiedzania

Bruksela składa się z wielu ciekawych dzielnic, które warto zwiedzić. Najbardziej znaną jest artystyczna Ixelles z Place du Chatelain i urokliwymi uliczkami.

Klimatyczne kawiarnie i sklepiki znajdziemy też w dzielnicy Saint-Gilles. Z kolei Sablon słynie z antykwariatów i galerii sztuki.

Inne warte uwagi dzielnice to europejska Quartier Léopold, żydowskie Marolles i Matilda z największym targiem staroci.

Najlepsze trasy zwiedzania dla turystów

Aby zobaczyć najważniejsze atrakcje Brukseli, warto wybrać sprawdzoną trasę zwiedzania. Dobrym pomysłem jest rezerwacja wycieczki z przewodnikiem.

Proponujemy trzy najlepsze opcje zwiedzania:

 • Trasa 1-dniowa: Grand Place, Atomium, dzielnica Sablon, Królewska Galeria Sztuki.
 • Trasa 2-dniowa: dzień 1 - centrum + Atomium, dzień 2 - muzea i parki.
 • Trasa 3-dniowa: dodatkowy dzień na podmiejskie atrakcje, np. Brugia lub Gandawa.

Dobrym pomysłem jest też zakup Brussels Card, która umożliwia darmowe wstępy do najważniejszych atrakcji i komunikacji miejskiej.

Podsumowanie

Bruksela jest fascynującym miastem do zwiedzania, oferuje wiele ciekawych atrakcji. Warto zobaczyć historyczne centrum z Grand Place, Atomium, Królewską Galerię Sztuki czy Muzeum Magritte'a. Spacerując urokliwymi uliczkami, można podziwiać piękne kamienice i zaglądać do knajpek. Miasto ma też kilka ładnych parków, gdzie przyjemnie odpocząć od miejskiego zgiełku. Polecamy spędzić w Brukseli przynajmniej weekend, aby zobaczyć najważniejsze bruksela atrakcje i bruksela zabytki. Dobrym pomysłem jest wykupienie karty turystycznej Brussels Card, która zapewnia wiele zniżek i darmowy transport.

Jeśli zastanawiasz się co zwiedzić w Brukseli, jakie są najlepsze bruksela atrakcje i bruksela zabytki - w naszym przewodniku znajdziesz sprawdzone propozycje. Opisaliśmy najciekawsze miejsca w centrum Brukseli i dzielnicach oraz podaliśmy gotowe trasy zwiedzania na 1, 2 lub 3 dni. Dzięki temu łatwo zaplanować wycieczkę i zobaczyć wszystko, co warto.

Bruksela ma naprawdę wiele do zaoferowania. Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie - zarówno miłośnicy historii i zabytków, jak i sztuki, dobrego jedzenia czy zielonych przestrzeni. Gorąco polecamy to miasto na weekendowy wypad lub dłuższy urlop. Jesteśmy pewni, że bruksela zwiedzanie na długo pozostanie w pamięci!

Mamy nadzieję, że nasz przewodnik ułatwił Ci orientację co zobaczyć w Brukseli i jak zaplanować zwiedzanie tego niezwykłego miasta. W razie dodatkowych pytań, jesteśmy do dyspozycji, aby doradzić w kwestii atrakcji Brukseli i Belgii.

Najczęściej zadawane pytania

Do Brukseli można dostać się na kilka sposobów. Miasto ma międzynarodowy port lotniczy Bruksela-Zaventem, dokąd latają samoloty z wielu miast europejskich. Kolejną opcją jest pociąg - Bruksela ma dobrze rozwinięte połączenia kolejowe z innymi miastami Belgii jak i całej Europy. Można też dojechać autobusem lub samochodem. Bruksela leży w samym centrum Europy, więc jest łatwo dostępna z wielu kierunków.

Bruksela ma dobrze rozwiniętą komunikację miejską, więc najwygodniej poruszać się po mieście metrem, autobusami i tramwajami. Bilety można kupić w automatach na stacjach lub u kierowcy. Alternatywą jest taksówka lub wypożyczenie roweru miejskiego. W centrum warto też po prostu poruszać się pieszo.

Aby zobaczyć najważniejsze atrakcje, wystarczy weekend (2-3 dni). Wtedy zdążymy poznać centrum, odwiedzić 1-2 muzea i park. Jeśli jednak mamy więcej czasu, na przykład 4-5 dni, można zwiedzanie potraktować bardziej relaksująco i dodać wycieczki do pobliskich miasteczek lub atrakcji podmiejskich.

Bruksela słynie z wyśmienitej czekolady, gofrów, frytek i wafelków. Warto spróbować lokalnych specjałów w jednej z cukierni lub knajpek w centrum. Smakołyki kupimy też na targach i straganach. Dobre jedzenie serwują także belgijskie browary. Wieczorem można wybrać się do jednej z restauracji w modnych dzielnicach Ixelles czy Saint-Gilles.

Najlepiej wybrać się do Brukseli wiosną lub latem, kiedy można połączyć zwiedzanie z relaksem w ogródkach kawiarnianych i na placach. Warto też wziąć udział w jednym z licznych festiwali organizowanych w mieście, na przykład Festival Kwiatów we wrześniu. Bruksela pięknie prezentuje się także zimą, kiedy jarzą się świąteczne dekoracje.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Niezapomniane atrakcje Lublina - co warto zobaczyć i zwiedzić | Przewodnik
 2. Dlaczego europejskie samoloty są bezpieczniejsze niż kiedykolwiek
 3. Standard rozmiarów bagażu: Bruksela wzywa linie lotnicze do porozumienia
 4. Nafplio - magiczne miasteczko i warta odwiedzin stolica pierwszego greckiego królestwa
 5. Nowy system wjazdowy i wyjazdowy Unii Europejskiej - poznaj kulisy
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Matylda Zalewska
Matylda Zalewska

Jestem doświadczoną dziennikarką podróżniczą, która zwiedziła prawie cały świat. Dzielę się garściami praktycznych porad i sprawdzonych rozwiązań, ułatwiających organizację wyjazdów. Opisuję najciekawsze miejsca i atrakcje turystyczne w różnych zakątkach naszego globu.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email