Zamek w Budapeszcie | Bogata historia i wspaniała architektura

Zamek w Budapeszcie | Bogata historia i wspaniała architektura
Autor Aleks Mazur
Aleks Mazur26.10.2023 | 5 min.

Zamek w Budapeszcie to jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli stolicy Węgier. Zamek wznoszący się nad Dunajem ma bogatą i burzliwą historię sięgającą średniowiecza. Dziś to jedna z głównych atrakcji turystycznych Budapesztu, którą koniecznie trzeba zobaczyć. Zwiedzanie zamku to fascynująca podróż w czasie, a także okazja do podziwiania wspaniałej architektury.

Kluczowe wnioski:

 • Zamek w Budapeszcie ma niezwykle bogatą historię sięgającą XIII wieku.
 • Można w nim zwiedzić wiele interesujących wystaw i obejrzeć zbiory sztuki.
 • Z tarasów rozpościera się wspaniały widok na Dunaj i panoramę miasta.
 • Zamek zachwyca swoją architekturą łączącą różne style historyczne.
 • Jest jedną z największych i najważniejszych atrakcji turystycznych Budapesztu.

Zamek w Budapeszcie - najsłynniejsza budowla miasta

Zamek w Budapeszcie to bez wątpienia najbardziej rozpoznawalna budowla stolicy Węgier. Wznoszący się nad brzegiem Dunaju monumentalny gmach od wieków dominuje w panoramie miasta. Dla wielu osób jest on niejako symbolem Budapesztu.

Budapeszteński zamek znajduje się w budzińskiej części miasta, na wzgórzu Zamkowym. Jego sylwetka już z daleka przyciąga uwagę - potężne mury, wysokie wieże i kopuły tworzą imponującą całość. Zamek góruje nad otoczeniem i jest doskonale widoczny nie tylko z nabrzeży Dunaju, ale także z wielu punktów na Wzgórzu Gellerta czy Wzgórzu Zamkowym.

Nic więc dziwnego, że zamek budapeszteński należy do najchętniej fotografowanych miejsc i najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Budapeszcie. Z tarasów i wież rozciągają się przepiękne widoki na miasto, zwłaszcza na Parlament czy mosty na Dunaju. Zamek jest też ważnym punktem orientacyjnym i często pojawia się na zdjęciach ilustrujących panoramę Budapesztu.

Zamek w Budapeszcie - historia i ciekawostki

Historia zamku budapeszteńskiego jest niezwykle długa i sięga aż XIII wieku. Wcześniej w tym miejscu znajdowało się rzymskie miasto Aquincum. Później węgierscy królowie wznieśli tutaj średniowieczną twierdzę, która przez stulecia pełniła funkcje obronne i rezydencjonalne.

Wiele razy zamek był rozbudowywany i przebudowywany. Do najważniejszych wydarzeń w jego historii należą m.in. najazd mongolski w 1241 r., oblężenie przez wojska tureckie w 1541 r. oraz odbudowa w stylu barokowym po pożarze w XVIII w. W XIX w. zamek stał się rezydencją Habsburgów.

Ciekawostki związane z zamkiem

W budapeszteńskim zamku znajdowało się niegdyś więzienie, w którym osadzony był m.in. polski bohater - Tadeusz Kościuszko. Do legendy przeszła też ucieczka polskiego generała Henryka Dembińskiego z lochów zamkowych w 1848 r.

W czasach komunistycznych w salach zamku odbywały się zjazdy partii i przyjmowano w nim delegacje zagraniczne. Obecnie w niektórych pomieszczeniach zamku można zobaczyć wystawę poświęconą historii Węgier w XX w.

Zamek w Budapeszcie - zwiedzanie atrakcji i wystaw

Zwiedzanie Zamku Królewskiego w Budapeszcie to prawdziwa podróż w czasie i niezwykle ciekawe doświadczenie. Na turystów czeka tutaj wiele atrakcji - można podziwiać wspaniałą architekturę, eksponaty historyczne i militarne, a także podziemne labirynty zamku.

W Zamku Królewskim znajdują się m.in.:

 • Muzeum Historii Budapesztu - prezentuje dzieje miasta od czasów rzymskich
 • Galeria Obrazów - zbiory malarstwa węgierskiego i europejskiego
 • Ekspozycja Sztuki Średniowiecznej - zabytki rzemiosła artystycznego

W podziemiach zamku można zwiedzać labirynt kazamat, w których niegdyś mieściło się więzienie. Oprowadzają przewodnicy w historycznych strojach.

Wystawy czasowe

Oprócz stałych ekspozycji, w Zamku Królewskim organizowane są ciekawe wystawy czasowe poświęcone historii, kulturze i sztuce. Warto na bieżąco sprawdzać ich terminy.

Zamek w Budapeszcie - godziny otwarcia i bilety

Zamek w Budapeszcie | Bogata historia i wspaniała architektura

Zamek Królewski w Budapeszcie jest otwarty codziennie w godzinach 10:00-20:00 od 1 kwietnia do 31 października. W pozostałych miesiącach od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-18:00. Zamek jest zamknięty 1 stycznia, 15 marca i 25-26 grudnia.

Bilety normalne kosztują 2500 HUF (ok. 30 PLN). Ulgowe 1500 HUF. Bilet rodzinny (2 osoby dorosłe + 2-3 dzieci) 6000 HUF. Fotografowanie i filmowanie kosztuje dodatkowo.

Bilety można kupić przez internet lub w kasach przy wejściu do Zamku Królewskiego. Warto je zarezerwować wcześniej, aby uniknąć kolejek.

Zamek w Budapeszcie - jak dojechać i zaparkować

Zamek Królewski znajduje się w I dzielnicy Budapesztu, na Wzgórzu Zamkowym, nieopodal Parlamentu. Najwygodniej dojechać tam komunikacją miejską:

 • Metrem - stacja Batthyány tér (linia M2), a następnie 5 minut pieszo
 • Tramwajem - nr 19, 41 do przystanku Szent György tér
 • Autobusem - nr 16 do przystanku Dísz tér

Samochodem najlepiej zaparkować przy ul. Attila út. Opłata za parkowanie ok. 600-1000 HUF/godz. Parking podziemny jest przy hali targowej Bálna Budapest vis-à-vis zamku.

Zamek w Budapeszcie - restauracje, kawiarnie, sklepy

W Zamku Królewskim znajduje się kilka ciekawych miejsc na posiłek lub kawę. Warto odwiedzić:

Renaissance Café stylowa kawiarnia w zabytkowych wnętrzach
Habsburg Restaurant elegancka restauracja serwująca dania kuchni węgierskiej
Zamek Królewski Restaurant dobra kuchnia węgierska w przystępnych cenach

W sklepach na terenie zamku można kupić pamiątki, przewodniki, pocztówki. Jest też księgarnia z pozycjami historycznymi.

Podsumowanie

Zamek w Budapeszcie to bez wątpienia jedno z najważniejszych miejsc w stolicy Węgier. Ta imponująca budowla wznosząca się nad Dunajem ma niezwykle bogatą i burzliwą historię sięgającą średniowiecza. Dziś zamek budapeszteński jest jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych i symbolem miasta.

Zwiedzając zamek królewski w Budapeszcie można podziwiać wspaniałą architekturę, zobaczyć ciekawe zbiory sztuki, poznać historię Węgier oraz podziemne lochy. Z tarasów roztaczają się malownicze widoki na Parlament, mosty i panoramę miasta. Bilety do zamku w Budapeszcie warto kupić z wyprzedzeniem przez internet, aby uniknąć kolejek.

Zamek w Budapeszcie zdecydowanie warto zobaczyć osobiście, choćby po to, by poczuć jego niezwykłą, bogatą w wydarzenia historię i podziwiać wspaniałą architekturę. To miejsce, które na długo pozostaje w pamięci każdego turysty odwiedzającego Budapeszt.

Mamy nadzieję, że ten artykuł przybliżył historię i atrakcje zamku królewskiego w Budapeszcie i zachęcił do jego odwiedzenia. Jeśli planujesz wycieczkę do stolicy Węgier, zamek budapeszteński powinien znaleźć się na liście obowiązkowych punktów do zobaczenia!

5 Podobnych Artykułów:

 1. Niezapomniane atrakcje Lublina - co warto zobaczyć i zwiedzić | Przewodnik
 2. Dlaczego europejskie samoloty są bezpieczniejsze niż kiedykolwiek
 3. Standard rozmiarów bagażu: Bruksela wzywa linie lotnicze do porozumienia
 4. Kiedy zieje Smok Wawelski | Wszystko co musisz wiedzieć
 5. Nowy system wjazdowy i wyjazdowy Unii Europejskiej - poznaj kulisy
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Aleks Mazur
Aleks Mazur

Jestem doświadczonym dziennikarzem podróżniczym specjalizującym się w turystyce miejskiej. Dzielę się wskazówkami, jak najlepiej zaplanować pobyt w europejskich stolicach i skorzystać z najważniejszych atrakcji. Cenię praktyczne informacje przekazane prostym językiem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły