Wybuch wulkanu na Islandii: Czy bezpieczne jest podróżować i czy erupcja wpływa na loty?

Wybuch wulkanu na Islandii: Czy bezpieczne jest podróżować i czy erupcja wpływa na loty?
Autor Matylda Zalewska
Matylda Zalewska28.12.2023 | 5 min.

Erupcja wulkanu na półwyspie Reykjanes na Islandii nie wpłynęła dotąd znacząco na podróżowanie i loty, choć władze ostrzegają przed zbliżaniem się do strefy aktywności wulkanicznej. Lotnisko w Keflaviku działa normalnie, linie lotnicze nie odwołują lotów, a kraj nie został oznaczony jako niebezpieczny. Podróżni powinni jednak unikać zamkniętych dróg wokół erupcji i stosować się do zaleceń lokalnych władz. Tymczasowo zamknięta jest też popularna Błękitna Laguna.

Erupcja wulkanu na półwyspie Reykjanes

W poniedziałek 18 grudnia około godziny 22:17 na półwyspie Reykjanes na Islandii nastąpiła erupcja wulkanu. Doszło do niej około 4 km na północny wschód od miejscowości Grindavík, po tygodniach małych trzęsień ziemi nękających południowo-zachodnie wybrzeże wyspy.

Z wczesnych informacji wynika, że aktywność wulkaniczna ogranicza się obecnie do dwóch kraterów. Wcześniej dochodziło do wycieku lawy wzdłuż grzbietu pobliskiego wzgórza. Okolica pozostaje zamknięta, a wędrówki w tym rejonie są zakazane.

Konsekwencje erupcji

Mimo iż erupcja miała miejsce zaledwie 20 km od międzynarodowego lotniska w Keflaviku, nie zakłóciła jego funkcjonowania. Nadal odbywają się stamtąd loty pasażerskie. Jedynie droga łącząca port z Grindavikiem pozostaje zamknięta.

Podróże po Reykjaviku również nie zostały zaburzone, choć Islandzkie Biuro Meteorologiczne ostrzegło, że zanieczyszczenia mogą dotrzeć do stolicy w środę. Władze apelują, by powstrzymać się od podróży w rejon erupcji.

Jak długo potrwa erupcja?

Choć aktywność wulkanu zmalała we wczesnych godzinach porannych we wtorek, według Islandzkiego Biura Meteorologicznego nie oznacza to, jak długo potrwa. Naukowcy szacują, że może wygasnąć w ciągu tygodnia lub trwać znacznie dłużej.

Jak dotąd najnowsze zdjęcia satelitarne wskazują, że aktywność wulkanu ogranicza się do dwóch kraterów. Wcześniej dochodziło do erupcji w trzech miejscach.

To nie atrakcja turystyczna i musisz obserwować ją z dużej odległości – ostrzegł szef Islandzkiej Ochrony Cywilnej.

Konsekwencje dla turystów

W listopadzie islandzkie władze ogłosiły stan wyjątkowy po setkach małych trzęsień ziemi nękających półwysep Reykjanes. W obawie przed erupcją ewakuowano wówczas 4000 osób z okolicy.

Oznacza to, że w momencie wybuchu wulkanu w pobliżu przebywało niewiele osób. Mimo spektakularnego zjawiska, turyści powinni zachować bezpieczny dystans.

Czytaj więcej: Ten kraj Ameryki Południowej wprowadza wizę dla cyfrowych nomadów - tropikalne lasy i szlaki Inków czekają

Czy erupcja zakłóciła ruch lotniczy?

Pomimo obaw, że aktywność wulkaniczna wpłynie na podróże, pobliskie lotnisko Keflavik cały czas funkcjonuje. Operator portu zaleca, by pasażerowie śledzili na bieżąco informacje o lotach.

Erupcje wulkanów mogą stanowić poważne zagrożenie dla ruchu lotniczego, gdyż popiół wyrzucony do atmosfery może doprowadzić do awarii silników odrzutowych, uszkodzenia systemów kontroli lotu i ograniczenia widoczności.

Jednak w tym przypadku emisja popiołu była niewielka lub nie wystąpiła wcale. Dlatego na razie nie odnotowano odwołanych lotów z Keflaviku. Przewoźnicy zapewniają też, że będą informować pasażerów o ewentualnych zmianach w rozkładach.

Czy podróżowanie po Islandii jest bezpieczne?

Wybuch wulkanu na Islandii: Czy bezpieczne jest podróżować i czy erupcja wpływa na loty?

Europejskie MSZ zalecają turystom, by trzymali się z dala od Grindaviku i respektowali miejscowe ograniczenia. Odradzają też wyprawy w okolice erupcji. Nie zniechęcają jednak całkowicie do podróży po Islandii.

Goście powinni omijać teren wokół czynnego wulkanu i stosować się do wskazówek lokalnych władz. Linie lotnicze i biura podróży funkcjonują normalnie, a turyści, którzy zdecydują się anulować wyjazd, nie będą mieli automatycznego prawa do zwrotu kosztów.

  • Błękitna Laguna, jedna z największych atrakcji turystycznych Islandii, pozostaje tymczasowo zamknięta po trzęsieniach ziemi z 9 listopada. Po krótkim ponownym otwarciu, obiekt znów wstrzymał działalność po niedawnej erupcji.
  • Zamknięte są również pobliskie hotele, restauracje i ośrodki spa. Goście z potwierdzonymi rezerwacjami na nadchodzące dni zostaną poinformowani o dalszych losach swoich pobytów.

Eksperci zalecają turystom kontakt z liniami lotniczymi i biurami podróży, by uzyskać najświeższe informacje. Podkreślają też, że polisy ubezpieczeniowe wykupione po trzęsieniach ziemi i erupcji prawdopodobnie nie będą obejmowały takich zdarzeń.

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem erupcję wulkanu, do której doszło 18 grudnia na islandzkim półwyspie Reykjanes. Opisałem jej dokładną lokalizację oraz dotychczasowe konsekwencje dla mieszkańców i turystów. Wyjaśniłem, że obszar w pobliżu aktywnego wulkanu został zamknięty, a podróżowanie w jego pobliżu jest obecnie niewskazane. Przytoczyłem również ostrzeżenia władz, by erupcji nie traktować jako atrakcji turystycznej.

Szczegółowo omówiłem wpływ zjawiska na funkcjonowanie pobliskiego lotniska w Keflaviku. Zaznaczyłem, że na razie nie ma mowy o odwołanych lotach czy opóźnieniach w ruchu pasażerskim. Zacytowałem zapewnienia przewoźników, iż będą oni bezpośrednio informować klientów o ewentualnych zakłóceniach.

Poruszyłem także kwestię bezpieczeństwa dalszego podróżowania po Islandii. Przywołałem apel władz, by turyści unikali zamkniętych szlaków wokół miejsca erupcji. Wymieniłem również atrakcje turystyczne, które wstrzymały działalność, jak Błękitna Laguna. Na koniec zacytowałem porady ekspertów dla osób planujących wycieczkę na Islandię.

Mam nadzieję, że mój obszerny artykuł przybliżył Czytelnikom sytuację związaną z islandzkim wulkanem i pozwoli podróżnym podjąć świadome decyzje. Postarałem się możliwie najbardziej przystępnie przedstawić najważniejsze informacje na ten temat.

5 Podobnych Artykułów

  1. Niezapomniane atrakcje Lublina - co warto zobaczyć i zwiedzić | Przewodnik
  2. Lizbona: Sekrety centrum, których z pewnością jeszcze nie poznałeś!
  3. Jak kupić bilety do Koloseum w Rzymie? Nasze porady i informacje
  4. Prawa konsumenckie w przypadku odwołanego lotu: co Ci się należy
  5. Standard rozmiarów bagażu: Bruksela wzywa linie lotnicze do porozumienia
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Matylda Zalewska
Matylda Zalewska

Jestem doświadczoną dziennikarką podróżniczą, która zwiedziła prawie cały świat. Dzielę się garściami praktycznych porad i sprawdzonych rozwiązań, ułatwiających organizację wyjazdów. Opisuję najciekawsze miejsca i atrakcje turystyczne w różnych zakątkach naszego globu.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły