Wieża telewizyjna w Berlinie - co warto wiedzieć |Przewodnik 2023

Wieża telewizyjna w Berlinie - co warto wiedzieć |Przewodnik 2023
Autor Matylda Zalewska
Matylda Zalewska26.10.2023 | 6 min.

Wieża w Berlinie to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli stolicy Niemiec. Ten charakterystyczny telewizyjny maszt o wysokości 368 metrów wzniesiono w centrum Berlina w latach 1965-1969. Dziś wieża pełni funkcję punktu orientacyjnego i atrakcji turystycznej, z której rozpościera się niezapomniany widok na całe miasto. W niniejszym artykule dowiesz się wszystkiego, co koniecznie trzeba wiedzieć przed wizytą na Wieży Telewizyjnej w Berlinie.

Kluczowe wnioski:
 • Wieża ma dwa poziomy zwiedzania i restaurację obrotową.
 • Bilety można kupić online lub na miejscu.
 • Winda zabierze Cię na sam szczyt w 40 sekund.
 • Z Wieży rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na Berlin.
 • Obiekt jest otwarty codziennie od godziny 9:00 do 24:00.

Historia budowy Wieży w Berlinie

Budowa Wieży w Berlinie rozpoczęła się w 1965 roku w Alei 17 Czerwca w samym centrum Berlina Zachodniego. Był to prestiżowy projekt mający na celu umocnienie pozycji Berlina Zachodniego jako centrum medialnego Niemiec. Autorem projektu był architekt Fritz Dieter, który zaprojektował charakterystyczny kształt wieży w formie kuli osadzonej na cienkiej nóżce.

Budowa wieży trwała 4 lata i została ukończona w 1969 roku. Maszt osiągnął wysokość 368 metrów, dzięki czemu stał się w owym czasie najwyższą budowlą Berlina i trzecią co do wysokości wieżą w Europie. Na szczycie zamontowano antenę, która miała transmitować programy telewizyjne na całe terytorium Berlina Zachodniego. Uroczyste otwarcie wieży nastąpiło 3 października 1969 r.

Kontrowersje wokół budowy

Budowa Wieży w Berlinie nie obyła się bez kontrowersji. Wielu mieszkańców sprzeciwiało się jej realizacji, uważając, że zakłóci ona zabytkowy charakter centrum Berlina. Pomimo protestów, władze Berlina Zachodniego zdecydowały się kontynuować inwestycję, która ostatecznie stała się symbolem podzielonego miasta.

Po zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku pojawiły się nawet głosy za rozbiórką wieży, jako symbolu Republiki Federalnej Niemiec. Ostatecznie zadecydowano jednak o pozostawieniu wieży, która na stałe wpisała się już w krajobraz Berlina.

Wjazd na szczyt Wieży w Berlinie

Wjazd na szczyt Wieży w Berlinie odbywa się szybkimi, nowoczesnymi windami, które pokonują trasę 368 metrów w zaledwie 40 sekund. Winda rozpędza się do prędkości aż 6 m/s, dzięki czemu podróż na taras widokowy na samym szczycie wieży jest ekscytującym przeżyciem.

Po drodze winda zatrzymuje się na pośrednim tarasie widokowym na wysokości 203 metrów. Jest to doskonałe miejsce, aby podziwiać panoramę Berlina z nieco niższej perspektywy. Następnie winda wznosi się na sam szczyt wieży, gdzie znajduje się restauracja oraz taras widokowy.

Bezpieczeństwo na wieży

Wszystkie windy i tarasy widokowe Wieży w Berlinie spełniają rygorystyczne normy bezpieczeństwa, są regularnie kontrolowane i utrzymywane w najlepszym stanie technicznym. Szklane ściany tarasów widokowych są odpowiednio wzmocnione, aby zapewnić odwiedzającym maksimum bezpieczeństwa. Co więcej, liczba osób przebywających jednocześnie na tarasach jest kontrolowana, aby uniknąć przeciążenia konstrukcji.

Czytaj więcej: Zabytki Berlina - Top 10 atrakcji i miejsc które musisz zobaczyć

Restauracja na Wieży w Berlinie

Na szczycie Wieży w Berlinie znajduje się obrotowa restauracja Sphere, oferująca niesamowite wrażenia kulinarne. To jedyne takie miejsce w Berlinie, w którym można podziwiać panoramę całego miasta, jednocześnie delektując się wyśmienitymi daniami.

Kuchnia restauracji Sphere serwuje dania kuchni międzynarodowej z akcentami berlińskimi. Do wyboru są zarówno klasyczne dania kuchni niemieckiej jak i owoce morza, steki czy dania wegetariańskie. Nie brakuje również wyśmienitych win z całego świata.

Rezerwacja stolika

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, zalecana jest wcześniejsza rezerwacja stolika w restauracji Sphere. Można ją zrobić telefonicznie lub przez stronę internetową. Restauracja cieszy się ogromną popularnością, dlatego warto zarezerwować stolik z kilkutygodniowym wyprzedzeniem.

Widok z Wieży w Berlinie

Wieża telewizyjna w Berlinie - co warto wiedzieć |Przewodnik 2023

Wjazd Wieży w Berlinie to przede wszystkim okazja do podziwiania oszałamiającej panoramy Berlina. Z wysokości 203 lub 368 metrów rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na całe miasto.

Przy dobrej pogodzie można dostrzec najważniejsze zabytki Berlina jak Brama Brandenburska, Reichstag, Siegessäule czy Kurfürstendamm. Ogromne wrażenie robią rozległe tereny parku Tiergarten czy wijąca się wstęga rzeki Sprewy. Vis a vis wieży wznosi się charakterystyczna katedra berlińska z czerwoną ceglaną wieżą.

Z Wieży w Berlinie można podziwiać niemal całą historię i architekturę tego fascynującego miasta.

Atrakcje wokół Wieży w Berlinie

Wieża w Berlinie jest doskonałym punktem wypadowym do zwiedzania najciekawszych atrakcji stolicy Niemiec. W najbliższej okolicy znajdują się m.in.:

 • Brama Brandenburska
 • Pomnik ofiar holokaustu
 • Kolonada Siegessäule
 • Reichstag - siedziba niemieckiego parlamentu
 • Plac Poczdamski z odbudowanym Pałacem Republiki

Wieża usytuowana jest również blisko atrakcyjnych berlińskich dzielnic takich jak Mitte, Prenzlauer Berg czy Kreuzberg. Z pobliskiej stacji metro Alexanderplatz można dotrzeć w każdy zakątek Berlina.

Bilety i godziny otwarcia Wieży w Berlinie

Wieża Telewizyjna w Berlinie jest otwarta codziennie w godzinach od 9:00 do 24:00 dla zwiedzających. Bilety można kupić bezpośrednio w kasach na miejscu lub online za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej.

Ceny biletów są zróżnicowane w zależności od tego, na który poziom wieży chcemy się dostać:

Taras widokowy (203 m) 14,50 EUR
Taras widokowy (368 m) 17,50 EUR
Bilet łączony (oba tarasy) 21,50 EUR

Dostępne są również bilety ulgowe dla dzieci, seniorów oraz rodzinne. Wieża Telewizyjna w Berlinie to obowiązkowy punkt na mapie każdego odwiedzającego stolicę Niemiec.

Podsumowanie

Wieża Telewizyjna w Berlinie, zwana popularnie Wieżą w Berlinie, to prawdziwy symbol i wizytówka stolicy Niemiec. Ten charakterystyczny, 368-metrowy maszt wznoszący się w centrum miasta jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli Berlina. Każdy odwiedzający to fascynujące miasto powinien koniecznie zobaczyć panoramę Berlina z tarasu widokowego Wieży w Berlinie.

Budowa tej imponującej berlińskiej wieży telewizyjnej nie obyła się bez kontrowersji, jednak ostatecznie stała się ona symbolem podzielonego niegdyś Berlina. Dzisiaj jest magnesem przyciągającym rzesze turystów, którzy mogą tu skosztować wyśmienitych dań w obrotowej restauracji na szczycie i podziwiać zapierającą dech panoramę miasta.

Wieża widokowa w Berlinie to punkt obowiązkowy dla każdego, kto pragnie poznać historię i architekturę Berlina. Z tej berlińskiej wieży telewizyjnej rozpościera się bowiem wyjątkowy widok na najważniejsze zabytki i atrakcje miasta. To również świetna baza wypadowa do eksplorowania najciekawszych miejsc stolicy Niemiec.

Podróż berlińską wieżą telewizyjną na sam szczyt trwa zaledwie 40 sekund, a bilety można kupić na miejscu lub przez internet. Wieża jest czynna codziennie od rana do późnego wieczora. Wizyta na niej to obowiązkowy punkt zwiedzania Berlina, który na długo pozostanie w pamięci.

5 Podobnych Artykułów

 1. Niezapomniane atrakcje Lublina - co warto zobaczyć i zwiedzić | Przewodnik
 2. Lizbona: Sekrety centrum, których z pewnością jeszcze nie poznałeś!
 3. Jak kupić bilety do Koloseum w Rzymie? Nasze porady i informacje
 4. Prawa konsumenckie w przypadku odwołanego lotu: co Ci się należy
 5. Ten kraj Ameryki Południowej wprowadza wizę dla cyfrowych nomadów - tropikalne lasy i szlaki Inków czekają
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Matylda Zalewska
Matylda Zalewska

Jestem doświadczoną dziennikarką podróżniczą, która zwiedziła prawie cały świat. Dzielę się garściami praktycznych porad i sprawdzonych rozwiązań, ułatwiających organizację wyjazdów. Opisuję najciekawsze miejsca i atrakcje turystyczne w różnych zakątkach naszego globu.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły