Waluta w Hiszpanii - euro czy peseta? Sprawdź, jaka jest obecna waluta w Hiszpanii

Waluta w Hiszpanii - euro czy peseta? Sprawdź, jaka jest obecna waluta w Hiszpanii
Autor Piotr Cieślak
Piotr Cieślak26.10.2023 | 6 min.

Waluta w Hiszpanii przeszła długą drogę od pesety do euro. W 1986 roku Hiszpania przystąpiła do Unii Europejskiej, co stopniowo prowadziło do integracji gospodarczej i walutowej z innymi krajami członkowskimi. Ostatecznie w 1999 roku peseta została zastąpiona przez euro, które od tego czasu jest prawnym środkiem płatniczym w Hiszpanii.

Kluczowe wnioski:
 • Peseta była hiszpańską walutą od 1869 do 1999 roku, kiedy została zastąpiona przez euro.
 • Denominacja pesety miała miejsce w 1985 roku, obniżając jej wartość o trzy zera.
 • Hiszpania przyjęła euro, aby zacieśnić integrację gospodarczą z innymi krajami UE.
 • 1 euro jest warte około 166 peset.
 • Przejście z pesety na euro przebiegło sprawnie dzięki wcześniejszym przygotowaniom.

Od kiedy w Hiszpanii obowiązuje euro?

Hiszpania przyjęła euro jako swoją oficjalną walutę 1 stycznia 1999 roku. Był to efekt wieloletniego procesu integracji gospodarczej i walutowej Hiszpanii z innymi krajami Unii Europejskiej. Hiszpania przystąpiła do Wspólnot Europejskich (poprzedniczki UE) w 1986 roku i od tego czasu stopniowo dostosowywała swoją politykę gospodarczą do standardów unijnych.

W 1995 roku Hiszpania spełniła kryteria konwergencji niezbędne do przyjęcia euro, takie jak deficyt budżetowy poniżej 3% PKB czy dług publiczny poniżej 60% PKB. Otworzyło to Hiszpanii drogę do uczestnictwa w Unii Gospodarczej i Walutowej od początku jej istnienia.

1 stycznia 1999 roku euro zastąpiło pesetę hiszpańską w relacji 166,386 pesety za 1 euro. Od tego dnia euro jest jedynym prawnym środkiem płatniczym w Hiszpanii. Peseta pozostawała w obiegu jeszcze przez 2 miesiące, ale tylko do rozliczeń gotówkowych.

Przygotowania Hiszpanii do wprowadzenia euro

Przejście z pesety na euro było starannie przygotowywane od połowy lat 90. xx wieku. Przeprowadzono szeroko zakrojoną kampanię informacyjną w mediach, aby przygotować obywateli i przedsiębiorstwa do zmiany waluty.

W okresie przejściowym w 1999 roku ceny w sklepach i na rachunkach były podawane zarówno w pesetach, jak i w euro. Ułatwiło to przyzwyczajenie się ludności do nowej waluty. Cały proces przebiegł sprawnie i bez większych problemów.

Kiedy w Hiszpanii zastąpiono pesetę euro?

Peseta była walutą Hiszpanii od 1869 roku. Zastąpiła ją euro dokładnie 130 lat później, 1 stycznia 1999 roku. Był to moment, kiedy większość krajów strefy euro (12 z 15) wprowadziła u siebie nową wspólną walutę.

Peseta przestała być prawnym środkiem płatniczym w Hiszpanii, kiedy weszła w życie ustawa z 17 lipca 1998 roku o wprowadzeniu euro. Od 1 stycznia 1999 Hiszpanie mogli płacić jedynie euro, choć banknoty i monety pesety pozostawały w obiegu do 28 lutego 2002 r.

Ostatnim dniem, kiedy można było wymienić pesety na euro w bankach, był 30 czerwca 2002 roku. Po tej dacie pesety można było wymienić jedynie w Banku Hiszpanii do 30 czerwca 2021 roku.

Harmonogram wymiany peset na euro

Oto najważniejsze daty procesu zastępowania pesety przez euro w Hiszpanii:

 • 1 stycznia 1999 - wprowadzenie euro jako waluty obowiązującej w Hiszpanii
 • 1 stycznia - 28 lutego 2002 - okres równoległego obiegu peset i euro
 • 28 lutego 2002 - ostatni dzień obowiązywania peset
 • 30 czerwca 2002 - ostatni dzień wymiany peset na euro w bankach
 • 30 czerwca 2021 - ostatni dzień wymiany peset na euro w Banku Hiszpanii

Czytaj więcej: Wezuwiusz zwiedzanie | wulkanu neapol 2023 roku.

Dlaczego Hiszpania przyjęła euro?

Hiszpania zdecydowała się na wprowadzenie euro, ponieważ był to kluczowy element integracji gospodarczej i walutowej z pozostałymi krajami Unii Europejskiej. Przystąpienie do strefy euro miało wiele korzyści dla Hiszpanii:

1. Swobodny przepływ towarów, usług i kapitału w ramach strefy euro. Ułatwiło to handel z innymi krajami UE i napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych.

2. Większa stabilność cen. Euro ograniczyło wahania kursu walutowego i inflację.

3. Niższe koszty transakcyjne. Wyeliminowanie ryzyka kursowego obniżyło koszty wymiany walut.

4. Silniejsza pozycja międzynarodowa. Euro stało się drugą co do znaczenia walutą na świecie po dolarze amerykańskim.

Jak wyglądała denominacja pesety?

Waluta w Hiszpanii - euro czy peseta? Sprawdź, jaka jest obecna waluta w Hiszpanii

W 1985 roku w Hiszpanii miała miejsce denominacja pesety polegająca na obniżeniu jej wartości nominalnej. Stało się tak, ponieważ od lat 70. XX wieku peseta stopniowo traciła na wartości w wyniku wysokiej inflacji.

Aby uprościć rozliczenia gotówkowe, postanowiono obniżyć wartość pesety o 3 zera. Oznaczało to, że 100 starych peset było warte 1 nową pesetę. Na przykład jeśli przed denominacją bochenek chleba kosztował 25 peset, to po denominacji kosztował 0,25 pesety.

Denominacja weszła w życie 21 czerwca 1985 roku. W jej efekcie z obiegu zniknęły banknoty o nominałach 5000, 2000 i 1000 peset. Zastąpiły je monety o nominałach 5, 2 i 1 peseta o takiej samej wartości.

Celem tego zabiegu było ułatwienie codziennych rozliczeń gotówkowych, ponieważ wcześniej w obiegu znajdowało się bardzo dużo banknotów o wysokich nominałach, które szybko traciły na wartości.

Ile jest warta 1 peseta?

W momencie wprowadzenia euro w 1999 roku przyjęto następujący kurs wymiany między pesetą i euro:

1 euro = 166,386 pesety

Oznaczało to, że:

 • 1 peseta = 0,006 euro
 • 100 peset = 0,60 euro
 • 1000 peset = 6 euro

Dla uproszczenia przyjęto w przybliżeniu, że:

1 euro = około 166 peset

Choć dokładny kurs wymiany wynosił 166,386 pesety za 1 euro. Dzięki temu łatwo było przeliczać kwoty z jednej waluty na drugą.

Jaka jest zależność euro i pesety?

Euro i peseta to dwie waluty, które obowiązywały w Hiszpanii w różnych okresach. Od 1999 roku jedynym prawnym środkiem płatniczym jest euro. Niemniej nadal pamięta się historyczne relacje między tymi walutami.

Peseta była walutą Hiszpanii w latach 1869-1999. Euro zastąpiło ją w momencie wejścia Hiszpanii do strefy euro. Przyjęto wtedy następującą zależność:

1 euro = 166,386 pesety

Dla uproszczenia stosowano przybliżenie:

1 euro = około 166 peset

Dzięki temu Hiszpanie mogli łatwiej oswoić się z nową walutą i przeliczać w pamięci kwoty. Choć euro i peseta pozostają oddzielnymi walutami, ich kursy są trwale ze sobą powiązane.

Podsumowanie

Przez ponad 100 lat peseta była walutą w Hiszpanii. Zastąpiło ją euro, kiedy Hiszpania przystąpiła do strefy euro w 1999 roku. Dzięki wcześniejszym przygotowaniom zmiana waluty przebiegła sprawnie i bezproblemowo.

Hiszpania zdecydowała się na wprowadzenie euro, aby zacieśnić integrację gospodarczą z innymi krajami UE. Korzyści ze wspólnej waluty to m.in. większa stabilność cen i niższe koszty transakcji.

Obecnie jedynym prawnym środkiem płatniczym w Hiszpanii jest euro. Choć w pamięci wielu Hiszpanów wciąż żywe są czasy pesety, która obowiązywała w tym kraju nieprzerwanie od 1869 roku.

Przy wprowadzaniu euro przyjęto kurs 166 peset za 1 euro dla ułatwienia przeliczania kwot. Dokładny kurs wymiany wynosił 166,386 pesety za 1 euro. Dzięki niemu peseta bezproblemowo została zastąpiona nową walutą - euro.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Niezapomniane atrakcje Lublina - co warto zobaczyć i zwiedzić | Przewodnik
 2. Dlaczego europejskie samoloty są bezpieczniejsze niż kiedykolwiek
 3. Standard rozmiarów bagażu: Bruksela wzywa linie lotnicze do porozumienia
 4. Nafplio - magiczne miasteczko i warta odwiedzin stolica pierwszego greckiego królestwa
 5. Nowy system wjazdowy i wyjazdowy Unii Europejskiej - poznaj kulisy
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Piotr Cieślak
Piotr Cieślak

Jestem dziennikarzem podróżniczym opisującym niskobudżetowe sposoby na zwiedzanie świata – pomysły na tańsze zakwaterowanie, tanie loty, ciekawe atrakcje za grosze. Podchodzę do tego z dystansem i humorem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email