W której innej miejscowości obowiązują surowe przepisy dotyczące palenia? Na całym świecie wprowadza się coraz bardziej rygorystyczne regulacje antynikotynowe. Francja ogłosiła zakaz palenia na plażach, Meksyk całkowicie zabronił palenia w miejscach publicznych, a w Tajlandii grozi nawet 10 lat więzienia za e-papierosa. Gdzie jeszcze turyści powinni uważać z zapalaniem papierosa?
Kluczowe wnioski:- Irlandia, Grecja, Węgry i Malta mają podobne zakazy jak Meksyk
- W Singapurze za e-papierosa grozi grzywna 2 000 dolarów
- W Australii e-papieros z nikotyną wymaga recepty
- W Tajlandii można dostać 10 lat więzienia za e-papierosa
- W Argentynie, Brazylii i Nepalu e-papierosy są całkowicie zakazane
Palenie zakazane na plażach we Francji
Francja ogłosiła zakaz palenia na plażach w ramach szerszej kampanii mającej pomóc ludziom rzucić palenie. Do pierwszej połowy 2024 roku w ramach czteroletniego "planu antynikotynowego" palenie zostanie zakazane również poza szkołami oraz w lasach i terenach zielonych należących do rządu.
We Francji wyznaczono już 7200 stref wolnych od dymu tytoniowego na mocy decyzji lokalnych rad. Obejmują one lasy na południu kraju, które są szczególnie narażone na pożary.
Władze nie podały jeszcze szczegółów, w jaki sposób będzie egzekwowany zakaz i czy palacze będą karani grzywnami. Jest to z pewnością krok we właściwym kierunku w walce z nałogiem palenia.
Sankcje za łamanie zakazu
Nie wiadomo dokładnie, jakie kary będą grozić za zapalenie papierosa na francuskiej plaży od 2024 roku. Być może będą to grzywny finansowe, ale istnieje też opcja, że ograniczy się jedynie do upomnień słownych. W innych krajach za złamanie podobnych przepisów antynikotynowych grożą surowe sankcje.
Na przykład w Meksyku, gdzie od 2023 roku obowiązuje absolutny zakaz palenia w miejscach publicznych, turyści palący w takich miejscach mogą zostać ukarani grzywną od 50 do 300 dolarów a nawet aresztem do 36 godzin.
Całkowity zakaz palenia w Meksyku
Meksyk wprowadził od 15 stycznia 2023 roku całkowity zakaz palenia we wszystkich miejscach publicznych, wliczając hotele i plaże. Wcześniej ograniczenia dotyczyły transportu publicznego, barów, miejsc pracy i restauracji.
Teraz zakaz rozszerzono na wszystkie miejsca, gdzie przebywają lub mogą przebywać dzieci. Jedynym legalnym miejscem, gdzie można zapalić papierosa jest prywatny dom lub ogród. Meksyk ma obecnie jedno z najsurowszych antynikotynowych praw na świecie.
Konsekwencje dla turystów
Turyści palący w Meksyku w miejscu publicznym mogą zostać ukarani grzywną od 50 do 300 dolarów. Ci, którzy będą ignorować zakaz, muszą liczyć się nawet z aresztem do 36 godzin. Przepisy zaostrzono również wobec e-papierosów i liquidów nikotynowych.
Urządzenia te nie mogą być importowane ani używane w przestrzeni publicznej pod groźbą surowych kar. Meksyk traktuje więc papierosy i ich elektroniczne odpowiedniki bardzo restrykcyjnie.
Zakaz palenia w Irlandii, Grecji, na Węgrzech i Malcie
Meksyk nie jest jedynym krajem z surowymi antynikotynowymi regulacjami. Podobne przepisy jak tam obowiązują już w Irlandii, Grecji, na Węgrzech i Malcie. W zeszłym roku palenie zostało zakazane we wszystkich miejscach publicznych także w Kostaryce.
Można więc przyjąć, że jeśli w danym kraju narażamy obcych ludzi na bierne palenie, to prawdopodobnie nie wolno tam zapalić papierosa. Niestety nałóg ten wciąż jest szeroko rozpowszechniony i stanowi zagrożenie dla zdrowia, więc państwa starają się z nim walczyć.
Wyjątki od reguły
Nawet jeśli formalnie w danym państwie palenie w miejscach publicznych jest dozwolone, często wprowadza się lokalne ograniczenia. Na przykład w Hiszpanii, gdzie można generalnie palić na ulicy, ponad 100 plaż wprowadziło od 1 lipca 2022 roku całkowity zakaz z obawy przed zanieczyszczeniem.
We francuskim kurorcie narciarskim Les Gets palenie jest zabronione na całym terenie komunalnym, aby chronić środowisko przed toksynami papierosowymi. Tendencja do zaostrzania przepisów antynikotynowych na świecie jest więc wyraźna.
Suwrowe kary za e-papierosy w Singapurze
Osoby próbujące omijać zakazy papierosów sięgając po e-papierosy również muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi w wielu krajach. Na przykład w Singapurze już samo posiadanie e-papierosa grozi grzywną 2000 dolarów amerykańskich.
W niektórych stanach Australii za przemyt e-liquidów z nikotyną można trafić do więzienia.
Australia wymaga recepty na elektroniczne papierosy z nikotyną, a przyłapanie na ich nielegalnym imporcie grozi wysokimi grzywnami. Nawet kara pozbawienia wolności jest możliwa w tym liberalnym normalnie kraju.
Całkowite zakazy
Niektóre państwa posunęły się do całkowitego zakazu sprzedaży i używania e-papierosów, jak Argentyna, Brazylia czy Nepal. Za złamanie zakazu w Katarze grozi grzywna sięgająca prawie 2500 euro lub 3 miesiące więzienia.
Jeszcze surowiej podchodzi się do tego w Tajlandii, gdzie za używanie e-papierosa turyście może grozić nawet 10 lat pozbawienia wolności lub grzywna ponad 800 euro. Widać więc, że walka z nałogiem nikotynowym przybiera na świecie coraz bardziej radykalne formy.
W Tajlandii grozi nawet 10 lat więzienia za e-papierosa
Tajlandia jest jednym z najmniej tolerancyjnych państw jeśli chodzi o e-papierosy i płyny do nich. Już samo posiadanie takiego sprzętu lub nikotynowych liquidów przez turystę grozi bardzo surowymi konsekwencjami.
Kara za używanie e-papierosa w Tajlandii to potencjalnie nawet 10 lat pozbawienia wolności. Alternatywnie sąd może wymierzyć grzywnę w wysokości około 800 euro. Przepisy te obowiązują od 2014 roku i są bezwzględnie egzekwowane.
Kraj | Kara za e-papierosa |
Singapur | 2000 USD grzywny |
Australia | Więzienie za przemyt |
Tajlandia | Do 10 lat więzienia |
Ponieważ Tajlandia jest popularnym kierunkiem turystycznym, warto mieć świadomość tych przepisów. Inaczej wakacje marzeń mogą szybko zamienić się w koszmar więzienia za posiadanie niewielkiej ilości płynu do e-papierosa w bagażu.
Podsumowanie
W moim artykule omówiłem zaostrzające się na całym świecie przepisy dotyczące palenia tytoniu. Opisałem nowe regulacje we Francji, gdzie od 2024 roku będzie obowiązywał zakaz palenia na plażach. Przytoczyłem radykalne zmiany w Meksyku, który wprowadził absolutny zakaz palenia w miejscach publicznych. Wymieniłem też inne kraje z surowymi ograniczeniami jak Irlandia, Grecja, Węgry i Malta.
Wspomniałem również o lokalnych zakazach palenia np. na wybranych plażach Hiszpanii czy we francuskim kurorcie narciarskim Les Gets. Omówiłem też regulacje dotyczące e-papierosów, bardzo surowe choćby w Singapurze, Australii, Tajlandii czy Katarze. Niektóre państwa, jak Argentyna, całkowicie zabroniły tych produktów.
Mam nadzieję, że artykuł jest ciekawy i pomocny dla wszystkich palaczy planujących zagraniczne wojaże. Dobrze wiedzieć, że w Tajlandii można dostać 10 lat więzienia za e-papierosa, zanim spakujemy go do walizki. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i nie psuć sobie wycieczki marzeń przez brak świadomości lokalnych przepisów antynikotynowych.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zaostrzającej się na świecie walce z nałogiem palenia, serdecznie zapraszam do lektury mojego artykułu. Opisałem w nim najciekawsze i najsurowsze regulacje, z którymi warto się zapoznać przed podróżą do danego kraju.