Strajki pociągów w Niemczech: jak będą wyglądały usługi w dużych miastach podczas tygodniowej przerwy

Strajki pociągów w Niemczech: jak będą wyglądały usługi w dużych miastach podczas tygodniowej przerwy
Autor Piotr Cieślak
Piotr Cieślak24.01.2024 | 5 min.

Strajki pociągów w Niemczech powodują poważne zakłócenia w podróżowaniu koleją. Tym razem maszyniści protestują przez prawie tydzień - od 24 do 29 stycznia. Spowoduje to utrudnienia w całym kraju, ale szczególnie dotknie pasażerów w dużych miastach. W Berlinie, Monachium, Kolonii czy Frankfurcie należy liczyć się z odwołanymi pociągami i ograniczoną siatką połączeń. Pasażerowie mają jednak prawa - mogą ubiegać się o zwrot kosztów za odwołane połączenia.

Maszyniści strajkują przez tydzień

Od 24 do 29 stycznia maszyniści kolejowi w Niemczech strajkują, domagając się podwyżek płac i lepszych warunków pracy. Jest to już kolejny strajk zorganizowany przez związek zawodowy GDL w trwającym sporze z operatorem kolejowym Deutsche Bahn.

Poprzednie, krótsze strajki sparaliżowały ruch kolejowy w Niemczech. Tym razem będzie to najdłuższy dotąd protest, trwający prawie tydzień. Spowoduje ogromne utrudnienia dla pasażerów na terenie całego kraju.

Żądania związkowców

Główne postulaty GDL to skrócenie czasu pracy maszynistów pracujących na zmiany z 38 do 35 godzin tygodniowo bez obniżania pensji. Domagają się także podwyżki płac o 555 euro miesięcznie dla pracowników oraz jednorazowej wypłaty nawet 3000 euro, by zrekompensować inflację.

Tymczasem Deutsche Bahn zaproponowało podwyżkę o 11%, a także stopniowe skrócenie tygodnia pracy do 37 godzin od 2026 r. lub dodatkowe wynagrodzenie za pozostanie przy 38-godzinnym tygodniu pracy. Jak widać, propozycje nie satysfakcjonują związkowców.

Utrudnienia w podróżowaniu pociągami

Podczas strajku Deutsche Bahn będzie realizować tylko część połączeń, głównie na najbardziej obleganych trasach. Jednak nawet tam pasażerowie muszą liczyć się ze znacznymi utrudnieniami.

Operator zaleca, aby na 24 godziny przed podróżą sprawdzać status swojego połączenia. Ponadto radzi, by rezerwować miejsca w pociągach dalekobieżnych i ograniczyć do minimum podróże, które nie są konieczne.

Strajki na kolei to olbrzymie wyzwanie logistyczne. Pasażerowie muszą uzbroić się w cierpliwość i elastyczność. Na szczęście przysługują im prawa, dzięki którym mogą ubiegać się o rekompensaty.

Alternatywne środki transportu

W niektórych miastach dobrą alternatywą dla pociągów mogą być metro, tramwaje i autobusy, które nie będą objęte strajkiem. Jednak należy pamiętać, że ze względu na większą liczbę pasażerów, także tam mogą wystąpić utrudnienia.

Czytaj więcej: Nowe porozumienie umożliwia niektórym obywatelom Francji uzyskanie amerykańskiej wizy

Jak dotrzeć na lotniska w Monachium i Berlinie

Strajki mocno uderzą także w połączenia do największych lotnisk w Niemczech. Poniżej informacje, jak najlepiej dojechać na lotniska w Monachium i Berlinie podczas protestów.

Monachium

Linia S1 nie dojedzie na lotnisko w Monachium, ale linia S8 będzie kursować co 20 minut na trasie między Pasing i lotniskiem. To dobra alternatywa.

Berlin

W Berlinie i Brandenburgii należy spodziewać się "ogromnych zakłóceń w ruchu pociągów S-Bahn, regionalnych i dalekobieżnych" - ostrzega Berliner S-Bahn. Działać będzie ograniczony rozkład jazdy awaryjny.

Ograniczona siatka połączeń w Kolonii

Strajki pociągów w Niemczech: jak będą wyglądały usługi w dużych miastach podczas tygodniowej przerwy

W Kolonii prywatny przewoźnik National Express nie jest bezpośrednio objęty strajkiem, ale może odczuwać jego skutki. Podczas poprzedniego strajku sygnalizatorzy dołączyli do protestu, przez co nie wszystkie tory były obsługiwane. Może dojść więc do opóźnień i odwołań pociągów.

Frankfurt uruchamia rozkład jazdy awaryjny

We Frankfurcie nad Menem odwołana zostanie większość pociągów regionalnych i S-Bahn. Miasto wprowadza rozkład jazdy awaryjny, ale jego zakres będzie mocno okrojony. Dobrą alternatywą mogą być tu metro, tramwaje i autobusy.

Metro Bez zakłóceń
Tramwaje Bez zakłóceń
Autobusy Bez zakłóceń, ale mogą być przepełnione

Pasażerowie mają prawo do zwrotu kosztów

Jeśli Twoja podróż zostanie odwołana lub mocno opóźniona z powodu strajku, przysługują Ci prawa jako pasażerowi:

  • Możesz przełożyć podróż na inny termin, a bilet zachowa ważność
  • Możesz bezpłatnie anulować rezerwację miejsc
  • Przy odwołanym połączeniu przysługuje Ci pełny zwrot kosztów biletu bez potrąceń

Warto pamiętać o tych możliwościach. Szczegóły znajdziesz na stronie Deutsche Bahn.

Podsumowanie

W artykule omówiono trwający od 24 do 29 stycznia strajk maszynistów kolejowych w Niemczech. Organizuje go związek zawodowy GDL, domagający się m.in. podwyżek i lepszych warunków pracy. Będzie to najdłuższy jak dotąd protest w tym sporze.

Przedstawiono przewidywane utrudnienia związane ze strajkiem - odwołane pociągi, ograniczenia w podróżowaniu koleją na terenie Niemiec. Wskazano, jak te zakłócenia wpłyną na możliwości dojazdu na największe lotniska, m.in. w Berlinie i Monachium.

Zwracam też uwagę na prawa, jakie przysługują pasażerom w przypadku odwołanych połączeń. Można ubiegać się m.in. o zwrot kosztów biletu. Te informacje mogą być cenne dla osób planujących podróż koleją w Niemczech.

Mam nadzieję, że artykuł pomoże lepiej zorientować się w sytuacji związanej ze strajkami oraz świadomie zaplanować swoją podróż w tym trudnym czasie. W razie pytań, jestem do dyspozycji w komentarzach.

5 Podobnych Artykułów

  1. Niezapomniane atrakcje Lublina - co warto zobaczyć i zwiedzić | Przewodnik
  2. Dlaczego europejskie samoloty są bezpieczniejsze niż kiedykolwiek
  3. Jak zwiększyć CTR? Cenne wskazówki dla czytelników portalu newsowego
  4. TOP 10 filmowych lokacji, które warto odwiedzić na wakacjach
  5. Nafplio - magiczne miasteczko i warta odwiedzin stolica pierwszego greckiego królestwa
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Piotr Cieślak
Piotr Cieślak

Jestem dziennikarzem podróżniczym opisującym niskobudżetowe sposoby na zwiedzanie świata – pomysły na tańsze zakwaterowanie, tanie loty, ciekawe atrakcje za grosze. Podchodzę do tego z dystansem i humorem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły