Strajki pociągów w Hiszpanii: anulowanie połączeń w lutym

Strajki pociągów w Hiszpanii: anulowanie połączeń w lutym
Autor Piotr Cieślak
Piotr Cieślak16.02.2024 | 5 min.

Strajki pracowników kolei w Hiszpanii spowodują poważne zakłócenia w ruchu pociągów łączących popularne destynacje turystyczne i duże miasta w tym miesiącu. Setki pociągów dalekobieżnych i średniodystansowych zostało już odwołanych w lutym, w tym szybkie pociągi AVE. Pracownicy państwowych kolei Renfe zapowiedzieli protesty w kilku terminach w tym miesiącu. Podróżni powinni sprawdzać, czy ich połączenie zostanie dotknięte strajkiem.

Anulowanie połączeń kolejowych w Hiszpanii w lutym

Strajki pracowników kolei w Hiszpanii spowodują poważne zakłócenia w ruchu pociągów łączących popularne destynacje turystyczne i duże miasta w tym miesiącu. Setki pociągów dalekobieżnych i średniodystansowych zostało już odwołanych w lutym, w tym szybkie pociągi AVE. Pracownicy państwowych kolei Renfe zapowiedzieli protesty w kilku terminach w tym miesiącu. Podróżni powinni sprawdzać, czy ich połączenie zostanie dotknięte strajkiem.

Związki zawodowe kolejarzy w Hiszpanii ogłosiły strajki po tym, jak nie wprowadzono obiecanego 35-godzinnego tygodnia pracy w przedsiębiorstwie zarządzającym infrastrukturą kolejową Adif oraz nie zlikwidowano kategorii płacowych w Renfe. Protestujący domagają się realizacji swoich postulatów płacowych i pracowniczych.

Pierwsza zapowiedziana akcja protestacyjna związku zawodowego CCOO rozpocznie się w piątek 9 lutego 23-godzinnym strajkiem, który spowoduje odwołanie 310 pociągów dalekobieżnych i średniodystansowych, w tym szybkich pociągów AVE. Ponadto odwołanych zostanie kolejnych 330 pociągów dalekobieżnych i 641 średniodystansowych.

Minimalna obsługa podczas strajków

Mimo strajków, hiszpańskie Ministerstwo Transportu potwierdza, że będzie funkcjonować minimalna obsługa pasażerów, co jest prawnym obowiązkiem. Dzięki temu liczba odwołanych pociągów może być mniejsza niż zapowiadana. Podobne utrudnienia dotkną madryckich pociągów podmiejskich Cercanías, gdzie w godzinach szczytu będzie kursować tylko 75% normalnej liczby składów.

Godziny strajków pracowników kolei

Pracownicy Renfe i zarządcy infrastruktury Adif zapowiedzieli już protesty w różnych terminach w lutym. Jeden z głównych związków zawodowych, UGT, ogłosił dwugodzinne strajki w każdy poniedziałek miesiąca, które dotkną kursowania pociągów 12, 19 i 26 lutego.

Związki zawodowe UGT i CCOO wezwały również do strajków 16 i 17 lutego w katalońskich pociągach podmiejskich Rodalies, w godzinach 7-9 rano i 15-17 po południu. Można się spodziewać poważnych utrudnień dla podróżnych korzystających z transportu kolejowego podczas tych dni.

W związku z dużą liczbą protestów, pasażerowie powinni śledzić komunikaty przewoźników i w odpowiednim czasie sprawdzać, czy ich podróż nie zostanie odwołana lub mocno opóźniona z powodu strajków.

Alternatywne trasy i środki transportu

Warto rozważyć zmianę trasy lub daty podróży, jeśli to możliwe, aby uniknąć problemów spowodowanych strajkami kolejowymi. Osoby udające się na lotnisko powinny pozostawić więcej czasu na dojazd lub rozważyć transport zastępczy, np. taksówkę.

Czytaj więcej: Nowe porozumienie umożliwia niektórym obywatelom Francji uzyskanie amerykańskiej wizy

Jak sprawdzić, czy twój pociąg został odwołany

Aby sprawdzić, czy konkretny pociąg został odwołany w wyniku strajku, należy skontaktować się bezpośrednio z przewoźnikiem - Renfe lub operatorem regionalnym. Można to zrobić telefonicznie lub online.

Renfe udostępnia na swojej stronie internetowej specjalną sekcję dotyczącą zakłóceń w ruchu, gdzie można sprawdzić informacje o odwołanych pociągach i zmianach w rozkładzie jazdy spowodowanych strajkami.

Operatorzy regionalni, np. Rodalies w Katalonii, również publikują aktualne komunikaty na stronach internetowych i w mediach społecznościowych. Warto je sprawdzać przed podróżą.

Prawa pasażerów w przypadku odwołania pociągu

Strajki pociągów w Hiszpanii: anulowanie połączeń w lutym

Jeśli twój pociąg został odwołany, przysługują ci następujące prawa jako pasażerowi:

  • Zwrot kosztów biletu - możesz ubiegać się o zwrot pełnej kwoty biletu, jeśli nie zaakceptujesz alternatywnego połączenia.
  • Przejazd alternatywnym pociągiem - przewoźnik powinien zapewnić ci bilet na najbliższy możliwy pociąg.
  • Rekompensata - w niektórych przypadkach możesz ubiegać się o dodatkowe odszkodowanie za utratę czasu i niedogodności.

Szczegółowe informacje na temat twoich praw jako pasażera znajdziesz na stronie Renfe w sekcji poświęconej prawom pasażerów.

Warto pamiętać, że przewoźnik nie ponosi odpowiedzialności za opóźnienia i odwołania spowodowane strajkami, które są okolicznością nadzwyczajną. Jednak nawet w takich przypadkach pasażerowie mają gwarantowane prawa, więc warto je znać i dochodzić roszczeń, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Podczas uciążliwych strajków kolejowych w Hiszpanii w lutym, warto z wyprzedzeniem planować podróż i śledzić komunikaty przewoźników, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Odwołane połączenia mogą pokrzyżować plany, ale znajomość przysługujących praw i dystans do całej sytuacji pozwolą zminimalizować stres związany z podróżą w tym trudnym okresie.

Podsumowanie

Strajki pracowników kolei w Hiszpanii w lutym 2023 roku doprowadziły do masowych odwołań pociągów dalekobieżnych i regionalnych. Setki połączeń kolejowych, w tym szybkich pociągów AVE, zostało anulowanych z powodu protestów związków zawodowych. Sytuacja dotknęła podróżnych w całym kraju, powodując zakłócenia w podróżach pomiędzy głównymi miastami Hiszpanii.

Mimo wprowadzenia minimalnej obsługi podczas strajków, protesty kolejarzy w lutym 2023 w Hiszpanii spowodowały utrudnienia w przemieszczaniu się koleją. Warto było śledzić na bieżąco komunikaty przewoźników, aby sprawdzić status swojego połączenia i znać przysługujące prawa pasażerskie w przypadku odwołania pociągu.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Łuk Triumfalny w Paryżu - najsłynniejszy łuk w stolicy Francji
  2. Najlepsze widokowe trasy autobusowe w Wielkiej Brytanii za mniej niż €3
  3. Masywnie odwołane loty z Monachium - Pasażerowie proszeni o pozostanie w domach ze względu na śnieżyce
  4. Kiedy zieje Smok Wawelski | Wszystko co musisz wiedzieć
  5. Ile kosztuje piwo w Norwegii 2023 - Aktualne ceny
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Piotr Cieślak
Piotr Cieślak

Jestem dziennikarzem podróżniczym opisującym niskobudżetowe sposoby na zwiedzanie świata – pomysły na tańsze zakwaterowanie, tanie loty, ciekawe atrakcje za grosze. Podchodzę do tego z dystansem i humorem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły