Strajki paraliżujące Europę: odwołane loty i pociągi w kwietniu i maju

Strajki paraliżujące Europę: odwołane loty i pociągi w kwietniu i maju
Autor Piotr Cieślak
Piotr Cieślak30.04.2024 | 4 min.

Czy planujesz podróż po Europie w kwietniu lub maju? Lepiej przygotuj się na utrudnienia! W wielu krajach trwają lub są zapowiadane strajki pracowników transportu publicznego. Dotkną one zarówno pasażerów linii lotniczych, jak i podróżujących pociągami. Niektóre loty zostaną odwołane, a na dworcach można spodziewać się opóźnień i utrudnień. Oto szczegóły dotyczące strajków, które mogą sparaliżować Europę w nadchodzących tygodniach.

Strajki pracowników lotnisk i kolei w Wielkiej Brytanii

Planujesz podróż do Wielkiej Brytanii w kwietniu lub maju? Lepiej zastanów się dwa razy! W tym okresie mieszkańców i turystów czekają liczne strajki pracowników branży transportowej. Przez walkouty możesz spodziewać się poważnych utrudnień, takich jak odwołane loty i pociągi.

Na londyńskim lotnisku Heathrow pracownicy Straży Granicznej zapowiadają strajk w dniach 29 kwietnia - 2 maja. Może to sparaliżować ruch międzynarodowy i spowodować ogromne kolejki. Dodatkowo, w dniach 4-6 maja może dojść do strajku 50 pracowników obsługi naziemnej, odpowiedzialnych za tak kluczową usługę, jak tankowanie samolotów.

Problemy czekają także na pasażerów linii lotniczych easyJet i TUI, odlatujących z lotniska Gatwick. Około 100 pracowników firm cateringowych, w tym kierowcy ciężarówek i pracownicy magazynów, zapowiedziało walkouty w dniach 26-29 kwietnia, 3-6 maja oraz 10-13 maja. Związek zawodowy Unite grozi nasileniem akcji strajkowej, jeśli ich żądania płacowe nie zostaną spełnione.

 • Londyńskie metro: strajk 26 kwietnia, możliwe zamknięcia stacji
 • Zakaz pracy w godzinach nadliczbowych kolei: 29 kwietnia - 5 maja oraz 6-11 maja
 • Koleje dotknięte: Avanti West Coast, Chiltern Railways, CrossCountry, East Midlands Railway, Great Western Railway i West Midlands Trains

Odwołane loty w Paryżu z powodu strajku kontrolerów ruchu

Nie tylko Wielka Brytania będzie denna przez europejskie strajki w kwietniu i maju. Poważne utrudnienia czekają także na lotniskach we Francji. Największy związek zrzeszający francuskich kontrolerów ruchu lotniczego (SNCTA) odwołał zapowiadany na 25 kwietnia strajk. Niestety, decyzja przyszła zbyt późno, by wycofać już odwołane rejsy.

W rezultacie, możemy spodziewać się, że nawet do 75% lotów z paryskich lotnisk Orly i innych kluczowych portów zostanie odwołanych. Dotknie to setki połączeń realizowanych m.in. przez Ryanair w całej Europie. Część mniejszych związków kontrolerów wciąż grozi strajkiem, więc sytuacja może być naprawdę trudna.

Istnieją ponadto obawy, że strajki pracowników transportu miejskiego w Paryżu mogą sparaliżować miasto w trakcie tegorocznych Igrzysk Olimpijskich. Rząd Francji przyjął jednak projekt ustawy, która umożliwia zakaz strajków w newralgicznych branżach w okresie ważnych wydarzeń. Mimo to wciąż istnieje ryzyko poważnych zakłóceń podczas Igrzysk.

Czytaj więcej: Tanie podróże koleją już wkrótce! Eurostar ogłosił tysiące zniżek na bilety w 2024 roku

Porozumienie z niemieckimi związkami, groźba strajków zażegnana

Zdjęcie Strajki paraliżujące Europę: odwołane loty i pociągi w kwietniu i maju

Dla odmiany, w Niemczech udało się na razie uniknąć paraliżu komunikacyjnego. 25 marca Deutsche Bahn zawarła porozumienie ze związkiem maszynistów GDL, kończąc 5-miesięczny okres negocjacji i strajków. Związek zobowiązał się do nieuczestniczenia w walkoutach przynajmniej do lutego 2026 roku.

Również związek Verdi odwołał zapowiadane strajki na niemieckich lotniskach po osiągnięciu satysfakcjonującego porozumienia płacowego. Dzięki temu mieszkańcy i turyści odwiedzający Niemcy mogą odetchnąć z ulgą - przynajmniej do następnego sporu zbiorowego.

 • Pamiętaj, aby śledzić informacje o strajkach przed planowaną podróżą
 • W przypadku odwołanego lotu lub pociągu, możesz ubiegać się o rekompensatę lub zmianę rezerwacji
 • Bądź przygotowany na utrudnienia i opóźnienia spowodowane strajkami

Jak widzisz, sytuacja związana ze strajkami komunikacyjnymi w Europie jest niezwykle dynamiczna. Warto śledzić na bieżąco doniesienia medialne i informacje podawane przez przewoźników. W przypadku jakichkolwiek zakłóceń w podróży, pamiętaj o prawach pasażera i możliwości ubiegania się o rekompensatę lub zmianę rezerwacji. Życzymy powodzenia i bezpiecznej podróży!

5 Podobnych Artykułów:

 1. Niezapomniane atrakcje Lublina - co warto zobaczyć i zwiedzić | Przewodnik
 2. Malaysia moze wznowic poszukiwania lotu mh370 po 10 latach
 3. Jak zwiększyć CTR? Cenne wskazówki dla czytelników portalu newsowego
 4. Nafplio - magiczne miasteczko i warta odwiedzin stolica pierwszego greckiego królestwa
 5. Nowy system wjazdowy i wyjazdowy Unii Europejskiej - poznaj kulisy
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Piotr Cieślak
Piotr Cieślak

Jestem dziennikarzem podróżniczym opisującym niskobudżetowe sposoby na zwiedzanie świata – pomysły na tańsze zakwaterowanie, tanie loty, ciekawe atrakcje za grosze. Podchodzę do tego z dystansem i humorem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły