Standard rozmiarów bagażu: Bruksela wzywa linie lotnicze do porozumienia

Standard rozmiarów bagażu: Bruksela wzywa linie lotnicze do porozumienia
Autor Stefania Gajewska
Stefania Gajewska30.11.2023 | 6 min.

Brak standardowych wymiarów bagażu podręcznego w samolotach często powoduje dezorientację wśród pasażerów i prowadzi do ukrytych dodatkowych kosztów.

Kluczowe wnioski:
  • Parlament Europejski domagał się standaryzacji zasad dotyczących bagażu podręcznego, ale Komisja Europejska wolała, aby przemysł sam ustalił zasady.
  • Komisarz UE ds. transportu wezwała linie lotnicze do jasnego informowania pasażerów o tym, co kupują i jaki bagaż mogą zabrać na pokład.
  • Komisja zaproponowała szereg środków mających wzmocnić prawa pasażerów, zwłaszcza w zakresie zwrotów kosztów opóźnionych lub anulowanych podróży.
  • Jednym ze sposobów rozwiązania problemu jest standardowy formularz zwrotu kosztów i rekompensat w całej UE.
  • Komisja będzie również próbowała pomóc pasażerom w świadomości ich praw, zwłaszcza w podróżach łączonych.

Brak standardowych wymiarów bagażu

Komisja Europejska zwróciła uwagę na problem braku standardowych wymiarów bagażu podręcznego w samolotach. Obecnie każda linia lotnicza ma własne zasady dotyczące tego, jakiego rozmiaru i wagi bagaż można zabrać ze sobą na pokład bez dodatkowych opłat. To często prowadzi do dezorientacji wśród pasażerów.

Wielu pasażerów nie wie dokładnie, jaki bagaż mogą zabrać ze sobą na pokład bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Zdarza się, że muszą dopłacać na lotnisku za przekroczenie limitów bagażowych określonych przez przewoźnika. Są to tzw. ukryte dodatkowe opłaty, których ludzie nie byli świadomi, kupując bilety.

Apel o standaryzację przepisów

Dlatego Komisja Europejska zaapelowała do linii lotniczych o wypracowanie standardowych, jednolitych zasad dotyczących wymiarów i wagi bagażu podręcznego. Chodzi o to, aby ujednolicić przepisy tak, by pasażerowie z góry wiedzieli dokładnie, jaki bagaż mogą zabrać na pokład samolotu bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Jak dotąd linie lotnicze same regulują tę kwestię. Jednak nie wypracowały jeszcze wspólnych, branżowych standardów. Komisja Europejska dała im czas na samodzielne uregulowanie tej sprawy. Jednak zaznaczyła, że jeśli linie lotnicze nie wprowadzą jednolitych wytycznych dotyczących wymiarów i wagi bagażu podręcznego, to rozważy nałożenie takich przepisów na poziomie legislacji UE.

Niezrozumiałe zasady przewozu bagażu

Obecnie obowiązujące zasady dotyczące wymiarów i wagi dopuszczalnego bagażu podręcznego są często niezrozumiałe dla pasażerów. Każda linia lotnicza stosuje własne limity i ograniczenia, co prowadzi tylko do zamieszania wśród podróżnych.

Często zdarza się tak, że osoba kupująca bilet lotniczy nie jest w stanie ocenić, jaki bagaż będzie mogła zabrać na pokład i czy nie przekroczy limitów narzuconych przez przewoźnika. Te niejasne zasady są więc źródłem frustracji wśród pasażerów.

Konieczność uproszczenia przepisów

Dlatego konieczne jest uproszczenie i ujednolicenie zasad bagażowych tak, aby były one zrozumiałe dla zwykłych pasażerów. Przejrzyste i proste zasady pozwolą uniknąć niepotrzebnych napięć i konfliktów na lotniskach, a także zmniejszą ryzyko ponoszenia dodatkowych opłat przez podróżnych.

Komisja Europejska dała liniom lotniczym czas na samodzielne wypracowanie takich jednolitych standardów dotyczących bagażu podręcznego. Jednak jeśli przewoźnicy nie podejmą działań w tym kierunku, KE rozważy nałożenie odpowiednich przepisów na poziomie UE.

Czytaj więcej: Berlin prezentuje plany zrównoważonego pociągu magnetycznego. Jak to będzie działać?

Pasażerowie domagają się jasnych reguł

Związki pasażerskie i organizacje konsumenckie od dawna postulują wprowadzenie jasnych i przejrzystych zasad dotyczących wymiarów i wagi bagażu podręcznego w samolotach. Obecny chaos przepisów, które różnią się w zależności od linii lotniczej, prowadzi bowiem do wielu problemów.

Pasażerowie domagają się, aby każdy bilet lotniczy zawierał precyzyjną informację na temat tego, jaki bagaż można zabrać na pokład bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek na lotnisku w postaci dopłat za nadbagaż.

Komisja Europejska dała przewoźnikom czas na wypracowanie standardów dotyczących bagażu podręcznego. Jednak jeśli linie lotnicze nie wywiążą się z tego zadania, KE sama może nałożyć odpowiednie przepisy obowiązujące we wszystkich państwach członkowskich.

Linie lotnicze powinny wprowadzić zmiany

Standard rozmiarów bagażu: Bruksela wzywa linie lotnicze do porozumienia

Eksperci podkreślają, że to przede wszystkim linie lotnicze powinny zadbać o wprowadzenie jasnych i zrozumiałych zasad dotyczących wymiarów i wagi dopuszczalnego bagażu podręcznego. Jednolite standardy obowiązujące wszystkich przewoźników ułatwią życie pasażerom i pozwolą uniknąć wielu nieporozumień oraz niespodziewanych opłat.

Przedstawiciele linii lotniczych zapowiadają, że podejmą próbę wypracowania wspólnych rozwiązań branżowych w tej sprawie. Standardowe wymiary bagażu podręcznego to jednak trudny temat, gdyż przewoźnicy obawiają się, że będzie to oznaczać rezygnację z części dochodów z opłat dodatkowych.

Obecna sytuacja Po wprowadzeniu standardów
Różne zasady bagażowe u każdego przewoźnika Jednolite wytyczne obowiązujące wszystkie linie lotnicze
Chaos informacyjny i niepewność pasażerów Jasne reguły znane podróżnym
Ryzyko niespodziewanych dopłat za bagaż Podróżny wie, jaki bagaż zabierze bez opłat

Korzyści dla pasażerów

Wprowadzenie standardowych wymiarów i wagi bagażu podręcznego przyniesie oczywiste korzyści dla pasażerów. Zniknie ryzyko niespodziewanych opłat na lotnisku, a podróż stanie się dużo wygodniejsza i mniej stresująca.

Z drugiej strony, standaryzacja przepisów będzie pewnym wyzwaniem dla samych linii lotniczych. Jednak eksperci przekonują, że jest to jedyny sposób, aby zadowolić klientów i zapewnić wygodę podróżowania.

KE może nałożyć własne przepisy

Komisja Europejska jasno zasygnalizowała, że jeśli linie lotnicze nie wypracują samodzielnie standardowych wymiarów bagażu podręcznego, to rozważy nałożenie takich przepisów na poziomie całej UE.

Oznaczałoby to, że wszyscy przewoźnicy latający w europejskiej przestrzeni powietrznej musieliby dostosować się do nowych regulacji dotyczących dopuszczalnych rozmiarów i wagi bagażu kabinowego. Byłyby to przepisy obowiązkowe, których naruszenie groziłoby karami finansowymi.

Eksperci oceniają, że linie lotnicze najprawdopodobniej wypracują jakiś kompromis w tej sprawie, aby uniknąć narzucenia jednolitych zasad bagażowych przez Komisję Europejską. Jednak jeśli branża nie wprowadzi standardów dobrowolnie, regulacje na poziomie UE wydają się nieuniknione.

5 Podobnych Artykułów

  1. Niezapomniane atrakcje Lublina - co warto zobaczyć i zwiedzić | Przewodnik
  2. Dlaczego europejskie samoloty są bezpieczniejsze niż kiedykolwiek
  3. Jak zwiększyć CTR? Cenne wskazówki dla czytelników portalu newsowego
  4. TOP 10 filmowych lokacji, które warto odwiedzić na wakacjach
  5. Nafplio - magiczne miasteczko i warta odwiedzin stolica pierwszego greckiego królestwa
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Stefania Gajewska
Stefania Gajewska

Jestem dziennikarką podróżniczą, która kocha podróżować i poznawać nowe kultury. Z entuzjazmem dzielę się wrażeniami z moich wojaży - zarówno tych egzotycznych, jak i po Polsce. Staram się zarażać czytelników pasją do odkrywania świata. Piszę ciepło i z humorem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły