Stadion Santiago Bernabéu – To tutaj bije serce Realu Madryt

Stadion Santiago Bernabéu – To tutaj bije serce Realu Madryt
Autor Aleks Mazur
Aleks Mazur20.06.2024 | 5 min.

Bernabéu stadion jest domowym obiektem futbolowego klubu Real Madryt. To tutaj bije serce jednego z największych klubów świata, a jego historia sięga 1947 roku, gdy postanowiono zbudować nowoczesną arenę dla wciąż rosnącej armii fanów Królewskich. Przez dekady Bernabéu był świadkiem niezliczonych sukcesów Realu na arenie krajowej i międzynarodowej, a także masowych celebracji kibiców w sercu stolicy Hiszpanii.

Kluczowe wnioski:
 • Stadion Bernabéu jest kultowym obiektem Realu Madryt, na którym swoje mecze rozgrywa ta słynna drużyna od ponad 70 lat.
 • To miejsce świadkowało wielu historycznym zwycięstwom Królewskich, zarówno w rozgrywkach ligowych, jak i pucharowych.
 • Architektura i rozmach tego stadionu sprawiają, że jest on jedną z największych aren piłkarskich w Europie.
 • Bernabéu regularnie gości także inne imprezy sportowe i kulturalne o światowym rozgłosie.
 • Dla fanów Realu Madryt to znacznie więcej niż zwykły stadion – to prawdziwe serce ukochanego klubu.

Historia Bernabéu – najstarszego stadionu Realu Madryt

Zanim powstał stadion Santiago Bernabéu, Real Madryt swoje domowe mecze rozgrywał na różnych obiektach w stolicy Hiszpanii. Jednak wraz z rosnącą popularnością klubu i wzrostem liczby kibiców, pojawiła się potrzeba zbudowania wielkiej, nowoczesnej areny, która pomieści wszystkich fanów Królewskich.

Budowa Bernabéu rozpoczęła się w 1944 roku, a jej pomysłodawcą był ówczesny prezes Realu, Santiago Bernabéu. Stadion powstał w rekordowym tempie 3 lat i został uroczyście otwarty 14 grudnia 1947 roku. Jego pojemność wynosiła wówczas 83 tys. miejsc, co czyniło go największym obiektem piłkarskim w Hiszpanii.

Od tamtej pory stadion Santiago Bernabéu był świadkiem największych triumfów i sukcesów Realu Madryt. Na tej arenie Królewscy zdobywali liczne trofea ligowe i pucharowe, a kibice przeżywali niezapomniane chwile euforii. Bernabéu stał się domem i twierdzą najpopularniejszego klubu w kraju.

Przez kolejne dekady obiekt był kilkakrotnie modernizowany i rozbudowywany, aby sprostać rosnącym standardom bezpieczeństwa i wygody. Mimo to, zachował swój unikatowy, zabytkowy charakter, stanowiąc prawdziwą ikonę futbolu nie tylko w Hiszpanii, ale i na całym świecie.

Projekt architektoniczny stadionu Bernabéu i renowacje

Choć stadion Santiago Bernabéu ma już ponad 70 lat, jego wygląd wciąż zachwyca kibiców i turystów odwiedzających Madryt. Projekt tej imponującej areny został stworzony przez architekta Manuela Munitę Calvache i od samego początku był wzorowany na słynnych rzymskich amfiteatrach.

Charakterystycznymi elementami Bernabéu są jego okrągły, elipsoidalny kształt oraz kopuła z kryształu i stali, nosząca nazwę "Dach Chmur". Wewnątrz stadionu znajdują się cztery potężne maszty oświetleniowe, mierzące aż 57 metrów wysokości.

W latach 2001-2006 stadion Bernabéu przeszedł gruntowną renowację wartą około 120 milionów euro. Położono wówczas nową murawę, zainstalowano dach, a także zamontowano największy na świecie zewnętrzny obwód wizyjny. Ponadto przebudowano szatnie, rozbudowano strefę restauracji i sklepów, a także zwiększono liczbę wyjść ewakuacyjnych.

Kolejna modernizacja Bernabéu ma się rozpocząć w 2023 roku. Tym razem prace obejmą między innymi powiększenie dachu, instalację ruchomej oprawy wizualnej na elewacji zewnętrznej oraz dodanie pasażu handlowego wokół stadionu. Remont ma kosztować 575 milionów euro i zakończyć się w 2027 roku.

Czytaj więcej: Błękitna Grota na Malcie - Niezapomniane wrażenia | Jak zwiedzić?

Dane techniczne i pomieszczenia Bernabéu stadionu

Stadion Santiago Bernabéu to obiekt imponujący nie tylko swoim wyglądem, ale również rozmiarami. Po ostatnich modernizacjach może on pomieścić 81 044 widzów, co czyni go jednym z największych piłkarskich stadionów w Europie.

Murawę Bernabéu o wymiarach 107 x 72 metry otacza bieżnia lekkoatletyczna i niewielki ogród ozdobny. Pod trybunami znajdują się liczne pomieszczenia pomocnicze, m.in. sale konferencyjne, gabinety lekarskie, siłownie i sale odnowy biologicznej dla piłkarzy.

Najsłynniejszymi strefami stadionu Santiago Bernabéu są jednak szatnie drużyn, sala trofealnie prezentująca wszystkie zdobycze Realu Madryt, a także legendarna loża prezydencka, z której głowy państwa i członkowie rodzin królewskich oglądają mecze Królewskich. Na stadionie znajduje się również kaplica, muzeum i restauracje dla gości VIP.

 • Pojemność: 81 044 miejsc
 • Wymiary murawy: 107 x 72 m
 • Liczba wind: 51
 • Liczba schodów: 285
 • Liczba toalet: 1 736

Występy muzyczne i inne wydarzenia na Bernabéu stadionie

Zdjęcie Stadion Santiago Bernabéu – To tutaj bije serce Realu Madryt

Choć stadion Bernabéu znany jest przede wszystkim jako domowa arena Realu Madryt, to obiekt ten wielokrotnie gościł również inne, niepiłkarskie imprezy o światowym rozgłosie. Przez lata organizowano tu koncerty największych gwiazd muzyki, a także inne wydarzenia sportowe i kulturalne.

Na przestrzeni dziesięcioleci na Bernabéu występowali między innymi: Michael Jackson, Tina Turner, Bruce Springsteen, Prince, Alejandro Sanz czy Shakira. Ponadto, w 1982 roku stadion był areną lekkoatletycznych mistrzostw świata, a w roku 1997 gościł finał Pucharu Zdobywców Pucharów w rugby.

Ale nie tylko wielkie gwiazdy miały okazję wystąpić na stadionie Santiago Bernabéu. W 2004 roku obiekt udostępniono grupie początkujących artystów - zespołowi Maná, który zagrał tu swój pierwszy, przełomowy koncert w Hiszpanii. Również The Kings of Convenience doświadczyli gościny Bernabéu, występując w 2005 roku.

Podsumowanie

Stadion Santiago Bernabéu to kultowa arena, symbol potęgi i historii Realu Madryt. Od ponad 70 lat obiekt ten był świadkiem największych triumfów i sukcesów Królewskich na arenie krajowej i międzynarodowej. Jego charakterystyczną bryłę inspirowaną rzymskimi amfiteatrami można uznać za jedną z ikon nowoczesnej architektury sportowej.

Bernabéu to jednak nie tylko miejsce meczów piłkarskich. Wielokrotnie gościł on także inne wydarzenia o globalnym zasięgu – koncerty muzycznych gwiazd, imprezy lekkoatletyczne czy nawet finały rugby. Ta wszechstronność sprawia, że madrycki stadion jest wyjątkową areną, na której każde wydarzenie nabiera szczególnego prestiżu.

5 Podobnych Artykułów

 1. Niezapomniane atrakcje Lublina - co warto zobaczyć i zwiedzić | Przewodnik
 2. Lizbona: Sekrety centrum, których z pewnością jeszcze nie poznałeś!
 3. Jak kupić bilety do Koloseum w Rzymie? Nasze porady i informacje
 4. Dlaczego europejskie samoloty są bezpieczniejsze niż kiedykolwiek
 5. Standard rozmiarów bagażu: Bruksela wzywa linie lotnicze do porozumienia
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Aleks Mazur
Aleks Mazur

Jestem doświadczonym dziennikarzem podróżniczym specjalizującym się w turystyce miejskiej. Dzielę się wskazówkami, jak najlepiej zaplanować pobyt w europejskich stolicach i skorzystać z najważniejszych atrakcji. Cenię praktyczne informacje przekazane prostym językiem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły