Schody Hiszpańskie w Rzymie - zobacz te fascynujące schody w historycznym Rzymie

Schody Hiszpańskie w Rzymie - zobacz te fascynujące schody w historycznym Rzymie
Autor Piotr Cieślak
Piotr Cieślak26.10.2023 | 6 min.

Schody Hiszpańskie w Rzymie to jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych Wiecznego Miasta. Te charakterystyczne, szerokie schody znajdują się przy Piazza di Spagna i łączą Piazza di Spagna z kościołem Trinità dei Monti. Ich historia sięga XVIII wieku, kiedy to zostały one zbudowane, aby ułatwić dostęp do kościoła. Dziś są nie tylko ważnym symbolem Rzymu, ale także miejscem spotkań artystów i turystów. Warto je odwiedzić, aby zobaczyć to niezwykłe miejsce i poczuć wyjątkową atmosferę stolicy Włoch.

Kluczowe wnioski:
 • Schody Hiszpańskie to jeden z symboli Rzymu, mają ciekawą historię sięgającą XVIII wieku.
 • Łączą one Piazza di Spagna z kościołem Trinità dei Monti.
 • To popularne miejsce spotkań artystów i turystów w Rzymie.
 • Warto je odwiedzić, aby zobaczyć ich wyjątkowy wygląd i poczuć atmosferę miasta.
 • Z pewnością pozostaną w pamięci jako jedna z najciekawszych atrakcji Rzymu.

Historia Schodów Hiszpańskich w Rzymie

Schody Hiszpańskie w Rzymie, zwane również Schodami Hiszpańskimi, mają długą i ciekawą historię. Ich budowa rozpoczęła się w 1723 roku z inicjatywy ambasadora Hiszpanii przy Stolicy Apostolskiej, który chciał stworzyć wygodne połączenie między siedzibą ambasady hiszpańskiej przy Piazza di Spagna a kościołem Trinità dei Monti położonym na wzgórzu Pincio.

Prace nad schodami trwały aż do 1726 roku. Zaprojektował je włoski architekt Francesco de Sanctis, który stworzył monumentalne, szerokie schody liczące 138 stopni. Było to pierwsze tego typu rozwiązanie komunikacyjne w Rzymie.

Nazwa Schodów Hiszpańskich pochodzi oczywiście od Hiszpanii, gdyż to hiszpański ambasador sfinansował ich budowę. Warto dodać, że pierwotnie ich wygląd różnił się od dzisiejszego - schody były węższe i bardziej strome.

Wygląd tych znanych schodów w Rzymie

Dzisiejszy wygląd Schodów Hiszpańskich w Rzymie został ukształtowany pod koniec XVIII wieku, kiedy to schody rozbudowano, dodając boczne ramiona i nadając im bardziej okazały wygląd. Od tego czasu ich wygląd praktycznie się nie zmienił.

Schody Hiszpańskie tworzą szerokie, reprezentacyjne schody z kamiennymi stopniami. Liczą sobie 138 stopni, a ich szerokość dochodzi do 12 metrów. Schody łagodnie wznoszą się w górę, tworząc efektowną perspektywę. Po obu stronach schodów znajdują się charakterystyczne, bogato zdobione balustrady.

U podnóża schodów znajduje się Piazza di Spagna - malowniczy plac, przy którym stoi m.in. słynna Fontanna Barcaccia. Natomiast na szczycie schodów wznosi się kościół Trinità dei Monti z charakterystycznymi dwoma dzwonnicami.

Czytaj więcej: Zwiedzanie Rzymu | Top 10 atrakcji i zabytków do zobaczenia

Gdzie znajdują się Schody Hiszpańskie

Schody Hiszpańskie znajdują się w samym centrum Rzymu, łącząc ze sobą dwa charakterystyczne punkty - Piazza di Spagna u podnóża i kościół Trinità dei Monti na wzgórzu Pincio.

Dokładny adres to: Piazza di Spagna, 00187 Rzym. Schody znajdują się vis a vis fontanny Barcaccia na Piazza di Spagna. Aby je odnaleźć, wystarczy udać się w okolice słynnej Via del Corso lub Via Condotti.

Jest to zdecydowanie jedno z najbardziej rozpoznawalnych i popularnych miejsc w Rzymie, dlatego znalezienie Schodów Hiszpańskich nie nastręcza trudności.

Dlaczego warto zobaczyć Schody Hiszpańskie

Schody Hiszpańskie w Rzymie - zobacz te fascynujące schody w historycznym Rzymie

Istnieje wiele powodów, dla których warto zobaczyć Schody Hiszpańskie podczas zwiedzania Rzymu:

 • To jedna z najsłynniejszych atrakcji turystycznych Wiecznego Miasta.
 • Można podziwiać ich imponującą, monumentalną architekturę.
 • Z ich szczytu rozpościera się piękny widok na Rzym.
 • To świetne tło do zdjęć i selfie.
 • O każdej porze dnia panuje tam wyjątkowa atmosfera.
 • Można obserwować artystów tworzących szkice i portrety.

Schody Hiszpańskie to miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć w Rzymie. Świetnie oddają klimat i urok tego niezwykłego miasta.

Ciekawostki o Schodach Hiszpańskich

Schody Hiszpańskie skrywają wiele ciekawych historii i tajemnic:

- W 1925 roku po ich odnowieniu, Benito Mussolini zdemontował znajdującą się na szczycie francuską tablicę upamiętniającą francuskich artystów i zastąpił ją tablicą ku czci hiszpańskiego poety Góngory.

- Dawniej schody były miejscem pojedynków między arystokratami.

- W 1953 roku Audrey Hepburn tańczyła na schodach w scenie ze słynnego filmu "Rzymskie wakacje".

- Co roku w kwietniu na schodach tworzona jest wystawa kwiatów, a w grudniu ustawiana jest szopka bożonarodzeniowa.

- Schody i fontanna na Placu Hiszpańskim są jednym z najchętniej fotografowanych miejsc w Rzymie.

Jak dotrzeć do Schodów Hiszpańskich

Istnieje kilka sposobów, aby dotrzeć do Schodów Hiszpańskich w Rzymie:

 • Metrem - najbliższe stacje to Flaminio lub Spagna (linia A).
 • Autobusem - np. linie 116, 117, 119, 492, 495, 628 - przystanek "Piazza di Spagna".
 • Pieszo - schody znajdują się w samym sercu Rzymu, w pobliżu głównych atrakcji.
 • Taksówką - podróż ze stacji Termini zajmuje ok. 10 minut.

Najłatwiej jest po prostu udać się pieszo w kierunku Piazza di Spagna znajdującego się w centrum turystycznej części Rzymu. Nie sposób przegapić tych monumentalnych schodów!

Podsumowanie

Schody Hiszpańskie to bez wątpienia jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych Rzymu. Te monumentalne, szerokie schody łączą ze sobą dwa charakterystyczne punkty - Piazza di Spagna oraz wzniesienie Pincio z kościołem Trinità dei Monti. Ich historia sięga XVIII wieku, kiedy zostały wybudowane z inicjatywy ambasadora Hiszpanii. Dzisiaj schody Hiszpańskie stanowią ważny symbol Rzymu i przyciągają rzesze turystów oraz artystów.

Warto dodać, że schody te mają bardzo rozpoznawalny, okazały wygląd z szerokimi, kamiennymi stopniami i ozdobnymi balustradami. Rozciąga się z nich malowniczy widok na centrum Rzymu. To świetne miejsce na zdjęcia i podziwianie panoramy miasta. Schody Hiszpańskie można śmiało uznać za jedną z najpiękniejszych atrakcji architektonicznych w Rzymie, koniecznie wartą odwiedzenia.

Podsumowując, spacer po Schodach Hiszpańskich to obowiązkowy punkt programu dla każdego turysty odwiedzającego Wieczne Miasto. Z pewnością na długo pozostaną w pamięci ich monumentalność, niezwykła historia i wyjątkowa atmosfera tego miejsca. To prawdziwa perła architektury, symbolizująca potęgę i wspaniałość Rzymu.

Mam nadzieję, że ten artykuł pozwolił Ci lepiej poznać tę fascynującą atrakcję turystyczną i zachęcił do odwiedzenia Schodów Hiszpańskich osobiście. Jestem przekonany, że spacer po tych zabytkowych schodach będzie niezapomnianym przeżyciem i pozostawi miłe wspomnienia z wizyty w Rzymie.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Niezapomniane atrakcje Lublina - co warto zobaczyć i zwiedzić | Przewodnik
 2. Dlaczego europejskie samoloty są bezpieczniejsze niż kiedykolwiek
 3. Standard rozmiarów bagażu: Bruksela wzywa linie lotnicze do porozumienia
 4. Kiedy zieje Smok Wawelski | Wszystko co musisz wiedzieć
 5. Nowy system wjazdowy i wyjazdowy Unii Europejskiej - poznaj kulisy
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Piotr Cieślak
Piotr Cieślak

Jestem dziennikarzem podróżniczym opisującym niskobudżetowe sposoby na zwiedzanie świata – pomysły na tańsze zakwaterowanie, tanie loty, ciekawe atrakcje za grosze. Podchodzę do tego z dystansem i humorem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły