Ranking najczystszych lotnisk na świecie - tylko jedno w Europie

Ranking najczystszych lotnisk na świecie - tylko jedno w Europie
Autor Stefania Gajewska
Stefania Gajewska08.05.2024 | 3 min.

Cześć, podróżnicy! Czy kiedykolwiek zwróciliście uwagę na czystość podczas pobytu na lotnisku? Organizacja Skytrax właśnie opublikowała ranking najczystszych lotnisk na świecie, a wyniki mogą was zaskoczyć. Azja zdecydowanie zdominowała listę, zdobywając aż 9 miejsc na 10. Jedynym europejskim lotniskiem, które znalazło się w zestawieniu, jest Zurych w Szwajcarii.

Ranking azjatyckich lotnisk na czele

Cześć, podróżnicy! Czy kiedykolwiek zwróciliście uwagę na czystość podczas pobytu na lotnisku? Organizacja Skytrax właśnie opublikowała ranking najczystszych lotnisk na świecie, a wyniki mogą was zaskoczyć. Azja zdecydowanie zdominowała listę, zdobywając aż 9 miejsc na 10.

Tokijskie lotnisko Haneda zajęło pierwsze miejsce jako najczystsze na świecie. Skytrax pochwalił czystość podłóg, siedzisk, obszarów publicznych i toalet. W świecie po COVID-19 jest to niezwykle ważne, mówi organizacja. Haneda zdecydowanie wyróżniło się nie tylko na arenie międzynarodowej, ale również w Japonii.

Kolejne miejsca na rankingu najczystszych lotnisk zajęły także inne azjatyckie huby. Japonia może pochwalić się czterema lądowiskami w czołowej piątce, a Seul Incheon i Singapur Changi zajęły odpowiednio drugie i trzecie miejsce. Pozostałe kraje z regionu obecne na liście to Katar, Hongkong i Tajwan.

Kryteria oceny i znaczenie czystości

Skytrax przyznaje, że po pandemii COVID-19 standardy czystości na lotniskach stały się dla pasażerów znacznie ważniejsze. Lotniska utrzymujące najwyższe standardy pod tym względem zostały nagrodzone w ramach rankingu czystości. Wzięto pod uwagę takie aspekty jak stan podłóg, siedzisk, obszarów publicznych i toalet.

  • Higiena jest dziś kluczowa dla komfortu i bezpieczeństwa podróżnych na całym świecie.
  • Dzięki regularnym audytom i dogłębnej analizie, Skytrax może ocenić stan sanitarny każdego lotniska.
  • Wysokie noty w tym rankingu świadczą o dbałości obsługi i zarządu portu lotniczego o doświadczenia pasażerów.

W czasach wzmożonego ruchu lotniczego, utrzymanie wzorowej czystości dla wielu tysięcy pasażerów dziennie jest nie lada wyzwaniem. Najwyżej ocenione lotniska udowodniły jednak, że potrafią sprostać temu zadaniu.

Czytaj więcej: Jakie kraje w Europie mówią najpłynniej po angielsku, a gdzie Anglicy mogą mieć problem?

Zurich jedynym europejskim lotniskiem w rankingu

Zdjęcie Ranking najczystszych lotnisk na świecie - tylko jedno w Europie

W całym zestawieniu znalazło się tylko jedno europejskie lotnisko - położony w Szwajcarii Zurych. Zajął on 10. miejsce w rankingu najczystszych lotnisk na świecie według Skytrax oraz pierwsze w Europie.

Dla kontrastu, w obu Amerykach wyróżniono jedynie po jednym porcie lotniczym - Vancouver w Kanadzie dla Ameryki Północnej oraz Quito w Ekwadorze dla Ameryki Południowej. W Afryce natomiast zwycięzcą została Kapsztad.

Widać wyraźnie, że czystość to priorytet przede wszystkim dla azjatyckich przewoźników i zarządów lotnisk. Zapewnienie najwyższych standardów sanitarnych jest dla nich kluczowe w zapewnianiu komfortu podróży. Pozostaje mieć nadzieję, że kolejne rankingi okażą się bardziej zróżnicowane.

Ranking ten jest wynikiem badania satysfakcji klientów przeprowadzonego przez Skytrax na ponad 570 lotniskach na całym świecie. Choć branża lotnicza stale stawia na zrównoważony rozwój, podróżowanie samolotem cieszy się nieustającą popularnością wśród ponad 8,5 miliarda pasażerów rocznie. Czyste i zadbane lotnisko może tylko złagodzić stres związany z podróżą.

Najczęściej zadawane pytania

Skytrax regularnie przeprowadza audyty na lotniskach na całym świecie, oceniając stan higieny podłóg, siedzisk, obszarów publicznych i toalet. Uwzględniane są także opinie pasażerów zebrane w ramach ankiet satysfakcji.

Po doświadczeniach pandemii COVID-19, pasażerowie przykładają znacznie większą wagę do kwestii higieny podczas podróżowania. Czyste lotnisko zwiększa poczucie bezpieczeństwa i komfortu, co jest kluczowe dla satysfakcji podróżnych.

Tak, azjatyckie lotniska zajęły 9 na 10 pierwszych miejsc w rankingu czystości Skytrax. Tokio Haneda zostało uznane za najczystsze lotnisko na świecie, a kolejne lokalizacje to m.in. Seul, Singapur, Doha i Hongkong.

Jedynym europejskim lotniskiem w zestawieniu był port w Zurychu, który zajął 10. miejsce na liście najczystszych lotnisk na świecie oraz 1. miejsce w Europie według oceny Skytrax.

Skytrax co roku przeprowadza audyty i badania satysfakcji klientów na ponad 570 lotniskach na całym świecie. Na tej podstawie opracowywany jest coroczny ranking najczystszych lotnisk, zarówno w ujęciu globalnym, jak i w poszczególnych regionach.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Niezapomniane atrakcje Lublina - co warto zobaczyć i zwiedzić | Przewodnik
  2. Malaysia moze wznowic poszukiwania lotu mh370 po 10 latach
  3. Jak zwiększyć CTR? Cenne wskazówki dla czytelników portalu newsowego
  4. Nafplio - magiczne miasteczko i warta odwiedzin stolica pierwszego greckiego królestwa
  5. Nowy system wjazdowy i wyjazdowy Unii Europejskiej - poznaj kulisy
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Stefania Gajewska
Stefania Gajewska

Jestem dziennikarką podróżniczą, która kocha podróżować i poznawać nowe kultury. Z entuzjazmem dzielę się wrażeniami z moich wojaży - zarówno tych egzotycznych, jak i po Polsce. Staram się zarażać czytelników pasją do odkrywania świata. Piszę ciepło i z humorem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły