• homearrow-right
 • Atenyarrow-right
 • Port lotniczy Ateny ATH – wszystko o lotach, terminalach i dojeździe [50 characters]

Port lotniczy Ateny ATH – wszystko o lotach, terminalach i dojeździe [50 characters]

Port lotniczy Ateny ATH – wszystko o lotach, terminalach i dojeździe [50 characters]
Autor Stefania Gajewska
Stefania Gajewska26.10.2023 | 9 min.

Port lotniczy Ateny ATH to główne międzynarodowe lotnisko obsługujące stolicę Grecji. Położone jest zaledwie 20 km na wschód od centrum Aten, co czyni je bardzo wygodnym punktem wyjścia i przyjazdu dla podróżujących do tego kulturowo bogatego miasta. W 2020 roku odprawiono tutaj ponad 6 milionów pasażerów, a w 2022 roku ma to być już ponad 10 milionów, więc ATH należy do najruchliwszych portów lotniczych w Grecji.

Kluczowe wnioski:
 • Lotnisko ATH w Atenach składa się z 3 terminali pasażerskich i cargo.
 • Obsługiwane są tutaj zarówno loty krajowe, jak i międzynarodowe.
 • Dojazd na ATH umożliwia metro, autobus, taksówka oraz transport prywatny.
 • Procedury bezpieczeństwa są standardowe jak na lotniska UE.
 • Warto sprawdzić parkingi i opcje transportu przed wyborem.

Lotnisko ATH w Atenach – podstawowe informacje

Port lotniczy Ateny Elefterios Venizelos (kod IATA: ATH) jest głównym międzynarodowym lotniskiem obsługującym grecką stolicę - Ateny. Położone jest na wschodnich obrzeżach miasta, zaledwie około 20 km od centrum. Dzięki bliskiej lokalizacji oraz dobrym połączeniom komunikacyjnym zapewnia wygodny dojazd dla podróżnych przylatujących i wylatujących z Aten.

Lotnisko zostało oddane do użytku w 2001 roku i zastąpiło wysłużone już lotnisko Ellinikon, które wcześniej obsługiwało ruch lotniczy w stolicy Grecji. Nosi imię Elefteriosa Venizelosa, wybitnego greckiego polityka z początku XX wieku. W ciągu zaledwie kilkunastu lat swojego istnienia ATH awansowało do grona najruchliwszych portów lotniczych w Grecji.

W 2021 roku lotnisko Ateny obsłużyło ponad 6 mln pasażerów, plasując się na pierwszym miejscu w kraju. Przed pandemią w 2019 roku było to aż 25 mln podróżnych. Prognozy na 2022 rok przewidują powrót do poziomu 10-12 mln pasażerów, a w kolejnych latach dalszy dynamiczny wzrost.

Historia i rozwój portu lotniczego Ateny

Budowa nowoczesnego międzynarodowego portu lotniczego w Atenach była konieczna ze względu na coraz większe potrzeby przepustowości. Stare lotnisko Ellinikon, oddane do użytku w 1938 roku, nie nadążało z rosnącym ruchem turystycznym i biznesowym w stolicy Grecji.

Budowa nowego lotniska ATH ruszyła w 1991 roku. Koszt inwestycji wyniósł ponad 2 miliardy euro. Prace budowlane zakończono w 2001 roku, a port lotniczy Ateny Elefterios Venizelos rozpoczął działalność zastępując wysłużone Ellinikon.

Terminale i mapa portu lotniczego Ateny

Lotnisko ATH składa się z trzech terminali pasażerskich - głównego (Terminal A) oraz mniejszych, obsługujących tanie linie lotnicze (Terminal B) i loty czarterowe (Terminal C).

Terminal A to nowoczesny, przestronny budynek o powierzchni ponad 150 tys. metrów kwadratowych. Znajduje się tu odloty krajowe i międzynarodowe, przyloty z krajów strefy Schengen oraz strefa handlowo-usługowa z licznymi sklepami, kawiarniami i restauracjami.

Mniejszy Terminal B (pow. 45 tys. m2) obsługuje tanie linie lotnicze, w tym m.in. Ryanair, EasyJet, Volotea czy Aegean Airlines. Natomiast Terminal C (25 tys. m2) przeznaczony jest dla czarterów i lotów wakacyjnych.

Cały port lotniczy zajmuje powierzchnię ponad 15 km2. Oprócz terminali pasażerskich znajdują się tu: płyta postojowa dla samolotów, cargo, hangary techniczne i inne obiekty towarzyszące.

Mapa lotniska Ateny

Lotnisko ma przejrzysty i funkcjonalny układ. Terminale A, B i C położone są obok siebie, co ułatwia orientację i przemieszczanie się pomiędzy nimi. Przed terminalami znajdują się przystanki autobusowe i postoje taksówek. Parkingi samochodowe usytuowane są w pobliżu, ale wymagają dojazdu na piechotę lub autobusem wahadłowym.

Czytaj więcej: Akropol w Atenach | starożytność i zabytki dla zwiedzających Grecję

Rozkład lotów i linie obsługujące ATH

Port lotniczy Ateny Elefterios Venizelos obsługuje zarówno ruch krajowy, jak i międzynarodowy. Połączenia realizują tutaj tradycyjne linie lotnicze, tanie linie oraz czartery.

W 2022 roku z lotniska ATH realizowanych jest kilkadziesiąt połączeń krajowych do największych greckich miast, takich jak Saloniki, Heraklion, Rodos, Korfu, Chania, Kos, Zakynthos i inne.

Siłą lotniska są jednak przede wszystkim liczne rejsy międzynarodowe do większości krajów Europy, a także Bliskiego Wschodu, Ameryki Północnej i Azji. W rozkładzie znajdziemy m.in. loty do Londynu, Paryża, Rzymu, Madrytu, Frankfurtu, Amsterdamu, Moskwy, Stambułu, Dubaju, Nowego Jorku, Toronto czy Pekinu.

Główne linie lotnicze obsługujące ATH to m.in.: Aegean Airlines, Ryanair, Lufthansa, British Airways, KLM, Air France, Emirates, El Al, Egyptair, Air China, Aeroflot i wiele innych.

Sprawdzenie rozkładu lotów

Aktualny rozkład lotów z portu lotniczego Ateny można sprawdzić na oficjalnej stronie internetowej: www.aia.gr. Znajduje się tam wyszukiwarka połączeń, a także informacje o statusie lotu i ewentualnych opóźnieniach czy anulacjach.

Rozkład lotów i rezerwacja biletów jest również dostępna na stronach poszczególnych linii lotniczych obsługujących ATH. Warto też sprawdzać oferty tanich przewoźników, które często mają atrakcyjne ceny biletów z Aten.

Jak dojechać na lotnisko Ateny transportem publicznym

Lotnisko zapewnia dogodne połączenie ze śródmieściem Aten transportem publicznym. Do dyspozycji podróżnych są:

 • Metro – linia 3 (niebieska) łączy lotnisko ATH z centrum miasta. Podróż zajmuje około 40 minut, bilet kosztuje 10 EUR.
 • Autobus – dojazd na lotnisko Ateny autobusem ekspresowym X95 zajmuje około 60 minut. Bilet kosztuje 6 EUR.
 • Kolejka miejska – pociąg aktywny tylko latem, z dworca Larissa Station do terminalu w 20 minut.

Bilety komunikacji miejskiej można kupić w automatach lub kasach zlokalizowanych na terenie portu lotniczego. honorowane są zwykłe bilety jednorazowe oraz karty ATH.ENA Card.

Podróż transportem publicznym z downtown Aten na lotnisko i z powrotem to najtańszy sposób na dojazd. Minusem są nieco dłuższe czasy przejazdu niż taksówką.

Dojazd na lotnisko taxi

Na terenie portu lotniczego Ateny znajdują się liczne stanowiska taksówek. Przejazd ze śródmieścia (np. z Plaka lub Kolonaki) to koszt rzędu 35-50 EUR w jedną stronę. Podróż taxi trwa około 30-45 minut w zależności od natężenia ruchu.

Parking i opcje transportu prywatnego na ATH

Dla podróżujących samochodem prywatnym lotnisko Ateny oferuje aż 13 parkingów z łącznie ponad 5000 miejsc postojowych dla aut osobowych. Zlokalizowane są one wokół terminali pasażerskich A, B i C.

Parkingi na ATH są płatne, opłata naliczana jest za każdą rozpoczętą dobę postoju. Ceny wahają się od 2 EUR za pierwsze 20 minut, do 36 EUR za dobę na parkingu podstawowym. Najtańsze opcje zaczynają się od 8-10 EUR za dobę.

Z parkingów do terminali kursują regularnie bezpłatne autobusy wahadłowe, co ok. 7-10 minut. Można dojść także na piechotę – odległość wynosi 500 – 1300 metrów w zależności od wybranego parkingu.

Odbiór z lotniska taxi i transfery

Alternatywą dla własnego samochodu jest skorzystanie z usług taksówkarzy czy też zorganizowanych transferów. Stoją oni pod każdym z terminali lotniska Ateny i oferują transport do dowolnego punktu w mieście lub też do innych miejscowości w Grecji.

Ceny takich usług są zbliżone do standardowej taryfy taksówek i zależą od odległości. Transfery i odbiór z ATH można też zamówić wcześniej przez internet w wyspecjalizowanych firmach.

Procedury bezpieczeństwa i odprawa na lotnisku Ateny

Procedury bezpieczeństwa na lotnisku Ateny nie różnią się znacząco od standardów obowiązujących na innych lotniskach Unii Europejskiej. Podróżni muszą liczyć się z koniecznością odprawy paszportowo-biletowej oraz kontrolą bezpieczeństwa.

Przy odprawie należy okazać bilet lotniczy i dokument podróży - dowód osobisty w przypadku obywateli UE lub paszport dla pozostałych pasażerów. Osoby z bagażem rejestrowanym muszą nadać go wcześniej na taśmę przed kontrolą bezpieczeństwa.

Przy kontroli bezpieczeństwa obowiązują ograniczenia dotyczące płynów i elektroniki. Należy pamiętać o zdjęciu paska, zegarka, paska i innych akcesoriów metalowych. Szczegółowe zasady dostępne są na stronie internetowej portu lotniczego Ateny.

Cały proces odprawy i kontroli bezpieczeństwa na ATH trwa zwykle około 30-60 minut przy wyjściu i 15 minut przy przylocie. Warto więc zawsze zjawić się na lotnisku wcześniej, aby uniknąć pośpiechu.

Odprawa na ATH przy locie do Polski

Przy locie z Aten do Polski obowiązuje odprawa paszportowa – musimy okazać paszport lub dowód osobisty. Po zakończeniu kontroli bezpieczeństwa udajemy się do gate’u lotu, a po przylocie do Polski przechodzimy już tylko kontrolę paszportową.

Podsumowując, lotnisko Ateny Elefterios Venizelos to nowoczesny, przyjazny dla podróżnych międzynarodowy port lotniczy. Dogodne połączenie z centrum Aten, przejrzysty układ terminali i standardowe procedury bezpieczeństwa sprawiają, że jest to wygodny punkt wyjścia do podróży po Grecji.

Podsumowanie

Port lotniczy Ateny Elefterios Venizelos, potocznie nazywany po prostu lotniskiem Ateny ATH, to najważniejszy międzynarodowy port lotniczy w Grecji. Obsługuje on miliony pasażerów rocznie, zarówno w ruchu krajowym, jak i międzynarodowym. Lokalizacja blisko centrum Aten zapewnia dogodny dojazd, a także szybkie i wygodne połączenia miejską komunikacją publiczną.

Nowoczesna infrastruktura lotniska ATH, składająca się z trzech funkcjonalnych terminali pasażerskich, umożliwia sprawną obsługę operacji lotniczych i pasażerów. Liczne połączenia rejsowe realizowane przez wiodące linie lotnicze zapewniają dogodne opcje podróży w różne rejony Europy i świata.

Port lotniczy Ateny z powodzeniem spełnia swoją rolę głównej bramy lotniczej Grecji. Jego atutami są dogodna lokalizacja, nowoczesność i funkcjonalność infrastruktury, a także szeroka siatka połączeń lotniczych. ATH z pewnością będzie istotnym węzłem komunikacyjnym w tej części Europy także w kolejnych latach.

Podróżując do i z Aten, warto więc zaplanować dojazd przez port lotniczy ATH, który zapewnia sprawną i komfortową obsługę. Szczegółowe informacje na temat rozkładów, dojazdu czy procedur bezpieczeństwa pozwolą sprawnie zaplanować i zrealizować podróż.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Niezapomniane atrakcje Lublina - co warto zobaczyć i zwiedzić | Przewodnik
 2. Jak zwiększyć CTR? Cenne wskazówki dla czytelników portalu newsowego
 3. Nafplio - magiczne miasteczko i warta odwiedzin stolica pierwszego greckiego królestwa
 4. Wyspa Tropikalna Berlin - Najlepsza Przygoda w Niemczech
 5. Kazimierz Dolny atrakcje – co warto zobaczyć w 2021 roku
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Stefania Gajewska
Stefania Gajewska

Jestem dziennikarką podróżniczą, która kocha podróżować i poznawać nowe kultury. Z entuzjazmem dzielę się wrażeniami z moich wojaży - zarówno tych egzotycznych, jak i po Polsce. Staram się zarażać czytelników pasją do odkrywania świata. Piszę ciepło i z humorem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły