Policyjne śledztwo dotyczące turystów w Atenach oszukanych na robaki łóżkowe

Policyjne śledztwo dotyczące turystów w Atenach oszukanych na robaki łóżkowe
Autor Matylda Zalewska
Matylda Zalewska06.12.2023 | 7 min.

Policyjne śledztwo dotyczące turystów w Atenach oszukanych na robaki łóżkowe zostało wszczęte po tym, jak w mieście pojawiły się fałszywe znaki ostrzegające przed rzekomą plagą tych insektów. Ministerstwo Zdrowia zaprzeczyło plotkom, podkreślając, że Grecja nie ma problemu z robakami łóżkowymi. Znaki zostały napisane w złym angielskim i groziły turystom grzywną. Wywołało to niepokój władz o wpływ fałszywych informacji na ruch turystyczny, kluczowy dla greckiej gospodarki.

Kluczowe wnioski:
 • Pojawiły się fałszywe znaki ostrzegające przed plagą robaków łóżkowych w Atenach, co niepokoi władze.
 • Ministerstwo Zdrowia zaprzeczyło informacjom, Grecja nie ma problemu z tymi insektami.
 • Znaki były w złym angielskim i groziły turystom grzywną za pozostanie.
 • Obawy dotyczą wpływu fałszywych informacji na ruch turystyczny, kluczowy dla gospodarki.
 • Policja ma wykryć i ukarać osoby odpowiedzialne za rozpowszechnianie kłamstw.

Oszustwo z fałszywymi znakami ostrzegającymi o robakach łóżkowych

W centrum Aten pojawiły się fałszywe znaki z logo władz, ostrzegające przed rzekomym problemem z robakami łóżkowymi. Jak podało we wtorek greckie ministerstwo zdrowia, informacje te są całkowicie nieprawdziwe. Znaki zostały napisane w kiepskim angielskim i bezprawnie nakazywały turystom opuszczenie kraju, aby chronić mieszkańców Grecji.

Fałszywe tablice twierdziły, że występuje problem z robakami łóżkowymi i groziły turystom 500 euro grzywny, jeśli ci nie wyjadą. Jednocześnie życzyły im miłego pobytu w Grecji. Wywołało to zaniepokojenie władz, które obawiają się spadku ruchu turystycznego - kluczowego dla krajowej gospodarki.

We wtorek ministerstwo poinformowało, że poleciło policji zająć się fałszywymi ostrzeżeniami. Podkreśliło, że nikt nie powinien wprowadzać w błąd na temat bezpieczeństwa zdrowotnego.

Skutki ekonomiczne oszustwa

Turystyka stanowi znaczną część rocznego PKB Grecji, więc wszelkie negatywne informacje mogą mieć poważne konsekwencje gospodarcze. Pojawienie się fałszywych znaków już teraz budzi obawy o spadek zainteresowania turystów, zwłaszcza w kontekście nadchodzącego sezonu letniego.

Oprócz bezpośrednich skutków, incydent może też zaszkodzić wizerunkowi Grecji jako bezpiecznego i atrakcyjnego kierunku turystycznego. Walka z tymi kłamstwami to dla władz priorytet, aby uspokoić opinię publiczną i turystów planujących wakacje.

Policja ma wykryć sprawców rozpowszechniania kłamstw o robakach

Ministerstwo zdrowia stanowczo zaprzeczyło jakimkolwiek doniesieniom o epidemii robaków łóżkowych w Grecji. Podkreśliło, że kraj nie ma żadnego poważnego problemu z tymi insektami, w przeciwieństwie do tego, co działo się np. we Francji latem 2022 r.

Mimo to, pojawienie się spreparowanych znaków i szerzenie fałszywych informacji to poważny incydent. Ministerstwo nakazało policji jak najszybsze wykrycie i ukaranie sprawców, aby zapobiec dalszym szkodom. Funkcjonariusze analizują materiał z monitoringu i przesłuchują świadków, by dotrzeć do oszustów.

Zdaniem ekspertów, za akcją mogą stać wynajmujący mieszkania, chcący w ten sposób pozbyć się turystów i podnieść czynsze dla lokalnej ludności. Rosnące ceny nieruchomości i wysokie koszty najmu w centrum Aten to poważny problem społeczny ostatnich lat.

Czynniki wpływające na wzrost cen mieszkań

Popularność Grecji wśród turystów i inwestorów to jedna z przyczyn gwałtownego wzrostu cen nieruchomości, zwłaszcza w centrum Aten. Duży popyt ze strony obcokrajowców windował wartość mieszkań i domów do rekordowych poziomów w ostatniej dekadzie.

Czynnikiem dodatkowo napędzającym ten trend są rządowe programy zachęcające zagranicznych inwestorów do zakupu nieruchomości w zamian za prawo pobytu. To jednak odbywa się kosztem dostępności mieszkań dla zwykłych Greków.

Czytaj więcej: Jakie kraje w Europie mówią najpłynniej po angielsku, a gdzie Anglicy mogą mieć problem?

Ministerstwo zdrowia dementuje plotki o epidemii robaków łóżkowych

Ministerstwo zdrowia Grecji po raz kolejny stanowczo zaprzeczyło jakimkolwiek pogłoskom o epidemii robaków łóżkowych w hotelach i apartamentach wynajmowanych turystom.

„Nie ma żadnego problemu ze zdrowiem publicznym związanego z robakami łóżkowymi. Plotki są całkowicie nieprawdziwe i stanowią próbę wprowadzenia w błąd opinii publicznej”

- oświadczył rzecznik resortu zdrowia. Dodał, że w internecie pojawiło się wiele fake newsów na ten temat, mających wywołać panikę i zaszkodzić sektorowi turystycznemu Grecji.

Ministerstwo prowadzi kampanię informacyjną, aby uspokoić turystów i obalić szkodliwe plotki. Apeluje też do mediów o niepublikowanie nieprawdziwych doniesień. Władze liczą, że uda się uniknąć negatywnych skutków dla ruchu turystycznego.

Robaki łóżkowe stanowią plagę NIEPRAWDA
Władze nakazują turystom wyjazd NIEPRAWDA
Grożą turystom grzywnami NIEPRAWDA

Lokatorzy obwiniani o podnoszenie cen najmu dla turystów

Policyjne śledztwo dotyczące turystów w Atenach oszukanych na robaki łóżkowe

Analitycy rynku nieruchomości wskazują, że za akcją z fałszywymi znakami mogą stać właściciele mieszkań na wynajem, chcący wyeliminować konkurencję ze strony tanich apartamentów dla turystów.

Wysokie ceny w centrum Aten sprawiają, że coraz więcej lokatorów decyduje się podnajmować turystom wolne pokoje i łóżka, niejako przerzucając koszty utrzymania mieszkania. Dodatkowe przychody z najmu pozwalają Grekom opłacać rosnące czynsze.

 • Celem akcji straszenia turystów mogło być zmniejszenie podaży tanich kwater,
 • Co pozwoliłoby właścicielom windować stawki dla lokatorów.

Policja sprawdza taką wersję wydarzeń. Niezależnie od motywów, oszuści muszą zostać ukarani - podkreślają przedstawiciele ministerstwa zdrowia.

Wzrost wartości nieruchomości związany z zachętami dla obcokrajowców

Eksperci zwracają uwagę na jeszcze jeden czynnik podwyższający ceny mieszkań i domów w Grecji. Są to rządowe programy zachęcające obcokrajowców do zakupu tam nieruchomości w zamian za prawo pobytu na terenie kraju.

Z jednej strony przyciąga to zagranicznych inwestorów i dodatkowy kapitał do gospodarki. Z drugiej - negatywnie wpływa na dostępność mieszkań dla zwykłych Greków, których nie stać na zakup własnego „M” w coraz droższych lokalizacjach.

Stąd pojawiają się głosy ekonomistów, aby rząd zrewidował tego typu zachęty podatkowo-pobytowe. Kluczowe jest zrównoważenie korzyści dla inwestorów i interesów lokalnej ludności, dla której mieszkania stają się coraz mniej dostępne.

Podsumowanie

W moim artykule opisałem fałszywe znaki, które niedawno pojawiły się w Atenach, ostrzegające przed plagą robaków łóżkowych. Jak zaznaczyłem, greckie ministerstwo zdrowia stanowczo zaprzeczyło tym kłamstwom i poleciło policji zająć się sprawą. Znaki były napisane w kiepskim angielskim i straszyły turystów grzywnami. To wywołało zaniepokojenie o wpływ na sektor turystyczny, kluczowy dla gospodarki Grecji.

W artykule analizuję też przyczyny gwałtownie rosnących cen nieruchomości i wysokich kosztów najmu w centrum Aten. Są to m.in. rządowe zachęty dla zagranicznych inwestorów, windowanie stawek przez właścicieli mieszkań czy też zjawisko podnajmowania turystom wolnych pokoi przez lokatorów.

Przedstawiam różne hipotezy na temat motywów spreparowania fałszywych znaków, wśród których jest m.in. chęć wyparcia z rynku tanich kwater turystycznych przez właścicieli mieszkań. Policja sprawdza takie tropy. Bez względu na powód, odpowiedzialni muszą zostać ukarani.

Podsumowując, w moim obszernym tekście omawiam szereg wątków związanych z oszustwem dotyczącym rzekomej plag robaków łóżkowych i jego potencjalnych konsekwencji dla turystyki, rynku nieruchomości i społeczeństwa Grecji.

5 Podobnych Artykułów

 1. Niezapomniane atrakcje Lublina - co warto zobaczyć i zwiedzić | Przewodnik
 2. Lizbona: Sekrety centrum, których z pewnością jeszcze nie poznałeś!
 3. Jak kupić bilety do Koloseum w Rzymie? Nasze porady i informacje
 4. Prawa konsumenckie w przypadku odwołanego lotu: co Ci się należy
 5. Standard rozmiarów bagażu: Bruksela wzywa linie lotnicze do porozumienia
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Matylda Zalewska
Matylda Zalewska

Jestem doświadczoną dziennikarką podróżniczą, która zwiedziła prawie cały świat. Dzielę się garściami praktycznych porad i sprawdzonych rozwiązań, ułatwiających organizację wyjazdów. Opisuję najciekawsze miejsca i atrakcje turystyczne w różnych zakątkach naszego globu.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły