Plaża Reynisfjara na Islandii – czarny piasek i skały bazaltowe

Plaża Reynisfjara na Islandii – czarny piasek i skały bazaltowe
Autor Piotr Cieślak
Piotr Cieślak26.10.2023 | 6 min.

Plaża Reynisfjara na Islandii to jedno z najbardziej spektakularnych miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć podczas wizyty na wyspie. Czarny piasek plaży Reynisfjara kontrastuje z bazaltowymi formacjami skalnymi sterczącymi z morza. Potężne fale rozbijające się o brzeg, mocny wiatr i dzika natura sprawiają, że to wyjątkowe miejsce zapiera dech w piersiach.

Kluczowe wnioski:
 • Plaża Reynisfjara słynie z czarnego piasku pochodzącego z lawy wulkanicznej.
 • Można podziwiać niesamowite bazaltowe formacje skalne wynurzające się z oceanu.
 • Należy zachować ostrożność przy potężnych falach uderzających o brzeg.
 • Warto zobaczyć zachód słońca nad plażą Reynisfjara.
 • Miejsce idealne dla miłośników dzikiej natury i niesamowitych krajobrazów.

Zobacz czarny piasek plaży Reynisfjara

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech plaży Reynisfjara na Islandii jest jej czarny piasek. Ten piasek ma wyjątkowy, ciemny kolor, który kontrastuje z błękitnym oceanem i jasnoturkusowym niebem. Skąd się bierze ten niezwykły czarny piasek?

Otóż jest on wulkanicznego pochodzenia. Powstał z lawy bazaltowej wypływającej kiedyś z pobliskich wulkanów. Po zetknięciu z wodą lawa stygła i uległa rozdrobnieniu w postaci drobnych, ciemnoszarych lub czarnych ziarenek. Fale naniosły te ziarna na brzeg, tworząc wyjątkową czarną plażę Reynisfjara.

Ten kontrastujący piasek jest magnetyczny. Zachęca do bosych spacerek wzdłuż linii brzegowej. Uwaga jednak - piasek potrafi się mocno nagrzewać! W słoneczny dzień lepiej chodzić blisko wody, gdzie piasek jest chłodniejszy i wilgotniejszy. Ale i tak warto poczuć pod stopami ten wyjątkowy, miękki i aksamitny piasek wulkaniczny.

Zdjęcia czarnego piasku

Czarny piasek plaży Reynisfjara świetnie prezentuje się na zdjęciach. Można uwiecznić kontrast między ciemnym piaskiem, błękitem oceanu i jasnoturkusowym niebem. Ciekawe ujęcia można zrobić z lotu ptaka, aby pokazać cały kształt plaży i otaczające ją klify. Z bliska też warto sfotografować fakturę piasku i zobaczyć te drobne, bazaltowe ziarenka.

Poznaj bazaltowe formacje skalne na Reynisfjarze

Kolejną charakterystyczną cechą plaży Reynisfjara są bazaltowe formacje skalne, które wystają z oceanu nieopodal brzegu. Te czarne, kolumnowe skały tworzą niesamowite kształty przypominające organy muzyczne lub zamki z bajek. Najsłynniejszymi formacjami są Reynisdrangar - bazaltowe igły wznoszące się na wysokość do 66 metrów.

Bazaltowe formacje powstały w wyniku ochłodzenia lawy wulkanicznej. Pod wpływem temperatury i ciśnienia lawa uformowała regularne, sześcienne lub pięciokątne kolumny. Fale morskie następnie wyerodowały miększe fragmenty skał, pozostawiając te kolumnowe struktury. To jeden z najlepszych przykładów bazaltowych formacji na Islandii.

Bezpieczne podziwianie skał

Podziwiając bazaltowe formacje na Reynisfjarze, należy zachować szczególną ostrożność. Fale rozbijające się o skały potrafią z zaskoczenia wciągnąć nieuważnych turystów. Nie wolno schodzić ze szlaku i zbliżać się do krawędzi klifów. Przy większym falowaniu lepiej podziwiać skały z bezpiecznej odległości.

Czytaj więcej: Ile Metrów Ma Wieża Eiffla w Paryżu? Historia, Ciekawostki i Bilety

Zbliż się do potężnych fal uderzających w Reynisfjarę

Plaża Reynisfjara słynie z potężnych fal uderzających o bazaltowe formacje i czarny brzeg. Te fale to prawdziwa siła natury. Ich huk słychać z daleka, a woda tryska wysoko w powietrze. Najlepsze miejsca, aby podziwiać fale z bliska, to punkty widokowe na klifach Reynisfjary.

Uważaj jednak, aby nie zejść zbyt blisko wody. Niespodziewany atak fali może zmieść nieostrożnego turystę ze skał. Bezpieczniej jest podziwiać żywioł z góry. Można też poszukać kąpielisk odgrodzonych barierkami, gdzie fale są nieco mniejsze.

Reynisfjara to jedyne miejsce, gdzie z bliska można podziwiać siłę oceanu uderzającego w bazaltowe formacje. Widok zapiera dech w piersiach!

Zobacz jak mocno wieje wiatr na plaży Reynisfjara

Plaża Reynisfjara na Islandii – czarny piasek i skały bazaltowe

Kolejną charakterystyczną cechą plaży Reynisfjara jest bardzo silny wiatr. Ten wiatr wiejący od oceanu potrafi dosłownie zdmuchnąć z nóg! Najmocniej wiatr dokucza na otwartej przestrzeni plaży, szczególnie w okolicach bazaltowych formacji skalnych.

Skąd bierze się ten silny, porywisty wiatr? Otóż spowodowany jest on ukształtowaniem brzegu oraz położeniem Reynisfjary na wystawionej na wiatr części Islandii. Niektórzy porównują go do huraganu! Dobrze jest mieć ze sobą ciepłą kurtkę wiatrówkę i mocno trzymać aparaty, aby nie poleciały w powietrze.

Zalety wiatru

Choć wiatr bywa uciążliwy, ma też swoje dobre strony. Po pierwsze - odpędza kurz i owady, przez co plaża Reynisfjara jest taka czysta. Po drugie - tworzy niesamowite fale i animuje krajobraz. Po trzecie - pozwala latać latawcom i malowniczym białym mewom krążącym nad plażą.

Spaceruj po plaży Reynisfjara o zachodzie słońca

Zachód słońca to magiczny moment na czarnej plaży Reynisfjara. Kiedy słońce chyli się ku horyzontowi, niebo przybiera piękne pomarańczowo-różowe barwy. Czarne ziarenka piasku błyszczą w tym świetle jak drobne kryształki. Fale oceanu zdają się płonąć rubinowym blaskiem.

Warto wówczas wybrać się na spacer brzegiem oceanu i podziwiać zachód słońca w towarzystwie szumu fal. Można też usiąść na piasku z aparatem i uwiecznić te niezwykłe chwile. Zachód słońca to zdecydowanie najpiękniejsza pora dnia na tejIslandzkiej plaży.

Dowiedz się jak bezpiecznie zwiedzać Reynisfjarę

Plaża Reynisfjara, choć piękna, potrafi być też niebezpieczna. Jak zatem zwiedzać to miejsce, aby podziwiać jego uroki, a jednocześnie nie narażać się na ryzyko?

 • Nie schodź ze szlaku turystycznego i nie zbliżaj się do krawędzi klifów.
 • Zachowaj bezpieczny dystans od oceanu i bazaltowych formacji skalnych.
 • Uważaj na nagłe fale mogące cię zaskoczyć.
 • Miej oczy dookoła głowy przy silnym i porywistym wietrze.
 • Stosuj się do ostrzeżeń i nakazów ratowników.

Przestrzegając tych zasad, będziesz mógł bezpiecznie podziwiać wszystkie atrakcje czarnej plaży Reynisfjara na Islandii. To na pewno jedno z najbardziej spektakularnych miejsc, jakie warto zobaczyć!

Podsumowanie

Plaża Reynisfjara to prawdziwa perła Islandii. Nic dziwnego, że przyciąga rzesze turystów pragnących zobaczyć jej piękno na własne oczy. Niespotykany czarny piasek plaży Reynisfjara, potężne fale oceanu i bazaltowe formacje skalne tworzą niezapomniany krajobraz. To świetne miejsce, aby poczuć siłę islandzkiej natury.

Z pewnością warto dodać Reynisfjarę do swojego planu podróży po Islandii. Zachód słońca na czarnej plaży zapiera dech w piersiach i na długo pozostaje w pamięci. Trzeba tylko pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, aby móc podziwiać ten dziki żywioł bez niepotrzebnego ryzyka.

Mam nadzieję, że ten artykuł przekonał Cię, aby odwiedzić Reynisfjarę. To miejsce, które trzeba zobaczyć, aby uwierzyć w jego niezwykłość. Po powrocie z Islandii na pewno będziesz zachwycać się zdjęciami czarnego piasku i szalejących tam fal oceanu.

Jeśli planujesz wyprawę na Islandię, koniecznie znajdź czas, aby wybrać się na słynną czarną plażę Reynisfjara. Jestem przekonany, że to doświadczenie na długo pozostanie w Twojej pamięci jako jedna z największych atrakcji tej wyjątkowej wyspy.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Niezapomniane atrakcje Lublina - co warto zobaczyć i zwiedzić | Przewodnik
 2. Dlaczego europejskie samoloty są bezpieczniejsze niż kiedykolwiek
 3. Standard rozmiarów bagażu: Bruksela wzywa linie lotnicze do porozumienia
 4. Nafplio - magiczne miasteczko i warta odwiedzin stolica pierwszego greckiego królestwa
 5. Nowy system wjazdowy i wyjazdowy Unii Europejskiej - poznaj kulisy
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Piotr Cieślak
Piotr Cieślak

Jestem dziennikarzem podróżniczym opisującym niskobudżetowe sposoby na zwiedzanie świata – pomysły na tańsze zakwaterowanie, tanie loty, ciekawe atrakcje za grosze. Podchodzę do tego z dystansem i humorem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły