Pałac Dożów w Wenecji - Zobacz Galerię i Historię Prowadzących

Pałac Dożów w Wenecji - Zobacz Galerię i Historię Prowadzących
Autor Aleks Mazur
Aleks Mazur26.10.2023 | 7 min.

Pałac Dożów Wenecja to jedna z najpiękniejszych i najbardziej rozpoznawalnych budowli Wenecji. Ten renesansowy pałac położony nad Canal Grande zachwyca swym wyglądem i historią. W artykule przybliżymy historię i architekturę tego wyjątkowego miejsca, a także pokażemy galerię zdjęć wnętrz i elewacji. Zapraszam do lektury!

Kluczowe wnioski:
 • Pałac Dożów to perła weneckiej architektury, której budowa rozpoczęła się w XV wieku.
 • Wnętrza pałacu zdobią dzieła Tintoretta, Titiana, Veronese i innych mistrzów.
 • Budynek ma bardzo ciekawą historię związaną z dożami Wenecji.
 • W pałacu dziś mieści się kilka stałych kolekcji sztuki.
 • Warto zwiedzić to miejsce, by podziwiać piękno renesansowej architektury.

Zabytkowa Historia Pałacu Dożów w Wenecji

Pałac Dożów (pałac dożów wenecja) to jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli Wenecji. Jego budowa rozpoczęła się w XV wieku z inicjatywy rodu Dożów, którzy przez stulecia sprawowali władzę w mieście. Prace budowlane trwały kilkadziesiąt lat, a ich zwieńczeniem było powstanie monumentalnego pałacu w stylu renesansowym.

Pałac Dożów został wybudowany na miejscu starej siedziby Dożów. Był kilkakrotnie przebudowywany i rozbudowywany. Do najważniejszych architektów, którzy pracowali przy jego konstrukcji, należeli m.in. Bartolomeo Bon, Antonio Rizzo czy Michele Sanmicheli. Od samego początku pełnił zarówno funkcje mieszkalne, jak i administracyjne.

Wnętrza pałacu są bogato zdobione dziełami najwybitniejszych weneckich malarzy epoki renesansu. Znajdziemy tu płótna Tintoretta, Veronesego, Tiziana. Szczególnie cenne są monumentalne obrazy przedstawiające bitwy morskie Republiki Weneckiej.

Dziś pałac pełni głównie funkcje muzealne i reprezentacyjne. Można w nim zwiedzić stałe kolekcje malarstwa weneckiego oraz podziwiać piękno renesansowej architektury (wenecja pałac dożów). To obowiązkowy punkt na mapie Wenecji.

Rozkwit pałacu za rządów doży

Wraz z postępującą rozbudową pałac stawał się coraz bardziej okazały. Swój szczytowy moment przeżywał w czasach rządów doży Andrea Grittiego (1523-1538) oraz Francesco Donato (1545-1553). Właśnie za ich panowania powstały najpiękniejsze renesansowe wnętrza pałacu.

Dożowie dbali o wystawność rezydencji, polecając prace tak wybitnym artystom jak Paolo Veronese, Jacopo Tintoretto, Jacopo Sansovino czy Andrea Palladio. Dzięki temu pałac dożów stał się nie tylko siedzibą władzy, ale i skarbcem sztuki.

Galeria Zdjęć Pałacu Dożów - Zobacz Wnętrza

Zwiedzając pałac możemy podziwiać jego przepiękne, bogato zdobione wnętrza. Warto zatrzymać się dłużej przy sali posiedzeń Wielkiej Rady czy apartamencie doży - pomieszczeniach o niezwykłej dekoracji malarskiej.

W galerii poniżej znajdziesz wybrane zdjęcia wnętrz pałacu, by móc poczuć niezwykłą atmosferę tego miejsca:

Salon Wielkiej Rady Sypialnia doży
Pałac Dożów w Wenecji - Zobacz Galerię i Historię Prowadzących Pałac Dożów w Wenecji - Zobacz Galerię i Historię Prowadzących

Z pewnością warto zobaczyć te pomieszczenia na własne oczy, aby w pełni docenić majestat i wystawność pałacu dożów w wenecji. To doświadczenie, które na długo pozostaje w pamięci.

Czytaj więcej: Diabelski Młyn w Londynie - Wysokość, Bilety, Zwiedzanie

Wenezja - Pałac Dożów i Jego Architektura

Pałac Dożów to jeden z najcenniejszych zabytków architektury Wenecji. Jego monumentalna bryła dominuje nad nabrzeżem Canal Grande, a elewacje zachwycają bogactwem zdobień.

Budowla ma kilka charakterystycznych elementów. Najbardziej rozpoznawalna jest z pewnością arkadowa loggia stylistyce gotyckiej, którą dobudowano w XV wieku. Z kolei elewacje od strony morza zdobią piękne maswerkowe okna w typowym dla Wenecji stylu moreskowym.

Cały gmach sprawia imponujące wrażenie dzięki zastosowaniu jasnych kamieni - marmuru, wapienia i trawertynu. Nadaje to budowli wyjątkową lekkość i elegancję mimo ogromnych rozmiarów. Odzwierciedla potęgę i bogactwo Wenecji w okresie jej świetności.

Klatka schodowa Scala dei Giganti

Jednym z najwspanialszych elementów architektury pałacu jest monumentalna klatka schodowa Scala dei Giganti (Schody Olbrzymów). Zdobią ją rzeźby Neptuna i Marsa - dzieła Jacopa Sansovina.

Scala dei Giganti robi ogromne wrażenie przestrzenią i skalą. Doskonale odzwierciedla wenecki przepych i dbałość o reprezentacyjny charakter rezydencji dożów.

Pałac Dożów - Informacje o Budowli i Lokalizacji

Pałac Dożów w Wenecji - Zobacz Galerię i Historię Prowadzących

Pałac Dożów (palac dozow) to zespół kilku połączonych ze sobą budynków położonych w samym sercu Wenecji, nad Canal Grande. Jego powierzchnia wynosi aż 21 tys. m2.

W skład kompleksu wchodzą:

 • Stara siedziba dożów (XI-XIV w.)
 • Pałac dożów (XV w.)
 • Więzienia (XVI-XVII w.)
 • Urzędy administracyjne

Główne wejście do pałacu znajduje się od strony placu św. Marka. Można do niego dopłynąć także tradycyjnymi weneckimi gondolami.

Adres Godziny otwarcia Bilety
Piazzetta San Marco 1, Wenecja Codziennie 8:30 - 19:00 Normalny - 20 euro
Ulgowy - 14 euro

To konieczny punkt na mapie Wenecji. Warto zaplanować minimum 2-3 godziny, aby zwiedzić najważniejsze sale i komnaty.

Ciekawostki na Temat Pałacu Dożów w Wenecji

Pałac Dożów to nie tylko wyjątkowe miejsce pod względem architektonicznym i artystycznym. Ma też bardzo ciekawą i burzliwą historię.

Oto kilka najciekawszych faktów na jego temat:

 • W pałacu znajdowało się tajne przejście, którym dożowie mogli uciec w razie niebezpieczeństwa.
 • Rezydencja była kilkukrotnie niszczona przez pożary, powodzie i trzęsienia ziemi.
 • Przez wieki pałac służył różnym celom: był rezydencją, siedzibą władz, a nawet więzieniem.
 • Kiedy Napoleońskie wojska zajęły Wenecję w 1797 r., użyły pałacu jako koszar.
 • W pałacu powstała pierwsza na świecie publiczna poczta.

Te ciekawostki pokazują, jak barwną historię ma pałac dożów wenecja. To miejsce, w którym historia miesza się ze sztuką.

Pałac Dożów w Wenecji - Prowadzący i Ich Rola

Przez stulecia w Pałacu Dożów rezydowali prowadzący losami Wenecji - dożowie. To właśnie oni zlecali budowę i przebudowy kompleksu pałacowego.

Doża wybierano dożywotnio spośród arystokratycznych rodów Wenecji. Był on jednocześnie władcą i symbolem Republiki Weneckiej. Mieszkał w pałacu wraz z rodziną.

Najsłynniejsi dożowie to:

 • Andrea Gritti (1455-1538) - rozbudował pałac, mecenas sztuki
 • Francesco Foscari (1373-1457) - za jego panowania Wenecja osiągnęła szczyt potęgi
 • Enrico Dandolo (1107-1205) - pomysłodawca IV wyprawy krzyżowej

Rezydencja dożów była nie tylko domem władcy, ale też symbolem potęgi całej Republiki Weneckiej. Dlatego dbano o jej wystawność i reprezentacyjny charakter.

Pałac Dożów to jedno z najważniejszych miejsc w Wenecji. Jego monumentalna architektura, wspaniałe wnętrza i bogata historia robią niezapomniane wrażenie na każdym zwiedzającym.

Podsumowanie

Pałac Dożów (pałac dożów wenecja) to jedno z najsłynniejszych miejsc we włoskiej Wenecji. Ten monumentalny gmach nad Canal Grande przez stulecia był siedzibą władz Republiki Weneckiej. Dziś pełni głównie funkcje muzealne, a turyści tłumnie odwiedzają jego wnętrza, by podziwiać wspaniałe dzieła sztuki.

Budowa pałacu (palac dozow w wenecji) rozpoczęła się w XV wieku i trwała kilkadziesiąt lat. Pracami kierowali najlepsi włoscy architekci. Wnętrza zdobią dzieła Tintoretta, Tiziana, Veronese i innych mistrzów. Można w nich zobaczyć przepiękne malowidła, rzeźby, posągi.

Pałac ma też bogatą i burzliwą historię. Przez wieki był świadkiem narodzin, rozkwitu i upadku potężnej Wenecji. Stanowił rezydencję władców - dożów, którzy kształtowali losy miasta. Dlatego koniecznie trzeba go zobaczyć, by lepiej poznać Wenecję (wenecja pałac dożów).

Podsumowując, Pałac Dożów to prawdziwa perła weneckiej architektury i sztuki. Zwiedzanie go to niezapomniane przeżycie i lekcja historii (pałac dożów w wenecji). Gorąco polecam to miejsce każdemu, kto przyjeżdża do Wenecji.

Najczęstsze pytania

Pałac Dożów znajduje się w samym centrum Wenecji, nad brzegiem Canal Grande, nieopodal placu Świętego Marka. Jego adres to Piazzetta San Marco 1.

W Pałacu Dożów podziwiać można przepiękne renesansowe wnętrza - sala posiedzeń Wielkiej Rady, apartamenty dożów, monumentalne schody Scala dei Giganti. Zdobią je freski, obrazy, rzeźby wybitnych weneckich twórców.

Pałac Dożów powstawał przez kilkadziesiąt lat od XV w. Był rezydencją dożów, przywódców Republiki Weneckiej. Przez wieki pełnił też inne funkcje - więzienia, koszar. Dziś mieści kilka muzeów.

Bilet normalny do Pałacu Dożów kosztuje 20 euro. Dla dzieci, studentów i seniorów przewidziane są ulgi - bilety ulgowe kosztują 14 euro.

Pałac Dożów ma bardzo ciekawą historię. W środku znajdowało się potajemne przejście dla dożów. Budowla była też wielokrotnie niszczona i odbudowywana po pożarach i powodziach.

5 Podobnych Artykułów

 1. Niezapomniane atrakcje Lublina - co warto zobaczyć i zwiedzić | Przewodnik
 2. Lizbona: Sekrety centrum, których z pewnością jeszcze nie poznałeś!
 3. Jak kupić bilety do Koloseum w Rzymie? Nasze porady i informacje
 4. Prawa konsumenckie w przypadku odwołanego lotu: co Ci się należy
 5. Ten kraj Ameryki Południowej wprowadza wizę dla cyfrowych nomadów - tropikalne lasy i szlaki Inków czekają
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Aleks Mazur
Aleks Mazur

Jestem doświadczonym dziennikarzem podróżniczym specjalizującym się w turystyce miejskiej. Dzielę się wskazówkami, jak najlepiej zaplanować pobyt w europejskich stolicach i skorzystać z najważniejszych atrakcji. Cenię praktyczne informacje przekazane prostym językiem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email