Opera La Scala Mediolan - Najsłynniejszy teatr operowy we Włoszech

Opera La Scala Mediolan - Najsłynniejszy teatr operowy we Włoszech
Autor Stefania Gajewska
Stefania Gajewska26.10.2023 | 6 min.

Opera Mediolan La Scala to jeden z najsłynniejszych i najważniejszych teatrów operowych na świecie. Mieszczący się w Mediolanie w północnych Włoszech, teatr ten ma bogatą i długą historię sięgającą XVIII wieku. Przez scenę La Scali przewinęło się wielu wybitnych kompozytorów, śpiewaków i tancerzy. Do dziś jest to miejsce, gdzie wystawiane są najwspanialsze dzieła operowe. La Scala przyciąga melomanów z całego świata.

Kluczowe wnioski:
  • La Scala w Mediolanie to jeden z najsłynniejszych teatrów operowych na świecie z bogatą historią sięgającą XVIII wieku.
  • Na scenie La Scali występowali najwybitniejsi artyści operowi w historii, jak Verdi, Puccini, Callas.
  • Teatr słynie ze wspaniałej architektury i akustyki.
  • W La Scali wystawiane są arcydzieła operowe w najwyższym artystycznym poziomie.
  • Bilety na spektakle w La Scala są bardzo trudno dostępne.

Historia Opery La Scala sięga XVIII wieku

Teatr operowy La Scala w Mediolanie ma długą i bogatą historię sięgającą XVIII wieku. Pierwszy budynek teatralny na tym miejscu powstał w 1778 roku z inicjatywy cesarzowej Marii Teresy Habsburg. Projekt teatru wykonał Giuseppe Piermarini. Oficjalne otwarcie La Scali nastąpiło 3 sierpnia 1778 roku premierą opery Europa riconosciuta Antonio Salieriego.

W 1776 roku spłonął poprzedni mediolański teatr operowy Teatro Regio Ducale, co skłoniło władze Austrii do zbudowania nowego, okazalszego gmachu. Pierwotny budynek La Scali mógł pomieścić około 2000 widzów. W kolejnych dekadach teatr był kilkakrotnie przebudowywany i rozbudowywany.

Przez scenę La Scali przewinęło się wielu słynnych kompozytorów, dyrygentów i wykonawców operowych. Wystawiane były tu premiery najwybitniejszych dzieł operowych, takich jak Nabucco i Otello Verdiego czy Turandot Pucciniego. To właśnie w La Scali miała miejsce legendarna premiera Aidy Verdiego w 1871 roku.

Największe triumfy La Scali

Teatr La Scala stał się sławny na cały świat dzięki wystawianiu arcydzieł operowych w najwyższym poziomie artystycznym. Wielkie triumfy święciły tu dzieła Verdiego, Pucciniego, Belliniego, Donizettiego, a także Wagnera. W La Scali śpiewały największe gwiazdy operowe, jak Maria Callas, Renata Tebaldi, Claudia Muzio czy Enrico Caruso.

Do najsłynniejszych i najbardziej brawurowych przedstawień w historii La Scali należą: premiera Aidy Verdiego (1871), Andrea Chenier Umberto Giordano z Beniamino Gigli (1921) czy Turandot Pucciniego z Marią Callas i Renatą Tebaldi (1956). Każda premiera w La Scali to wielkie wydarzenie artystyczne śledzone przez cały świat operowy.

Wnętrza Opery La Scala - architektura i akustyka

Budynek teatru La Scala robi ogromne wrażenie już od pierwszego wejrzenia. Jego neoklasycystyczna fasada z sześcioma kolumnami corintkimi reprezentuje styl Empire. We wnętrzach dominuje kolor czerwony - aksamitne kotary, czerwony plusz na fotelach i ścianach.

Wnętrze widowni ma kształt podkowy z pięciopiętrowymi lożami. Sala mieści obecnie około 2000 widzów. Akustyka teatru uchodzi za jedną z najlepszych na świecie, pozwala usłyszeć każdy szept na scenie. La Scala słynie również z doskonałej choreografii baletowej i efektów scenicznych.

Zwiedzanie Muzeum Teatru La Scala

Dla melomanów i miłośników opery wizyta w La Scali to prawdziwa gratka. Można zwiedzić Muzeum Teatru mieszczące się w budynku i podziwiać zgromadzone eksponaty związane z dziejami teatru: obrazy, rzeźby, zdjęcia, kostiumy, plakaty, akcesoria teatralne.

W muzeum zobaczymy m.in. fortepian chopinowski, skrzypce Niccolo Paganiniego czy kostiumy wykorzystane w premierowych spektaklach. Dostępna jest również możliwość wejścia na zaplecze sceny i zajrzenia do garderób artystów.

Czytaj więcej: Katedra Duomo w Mediolanie najsłynniejszy kościół we Włoszech

Repertuar i bilety w La Scala

Opera La Scala prezentuje repertuar składający się głównie z dzieł włoskich kompozytorów operowych, jak Verdi, Puccini, Donizetti, Bellini. Wystawiane są również arcydzieła Wagnera, Czajkowskiego i innych. Sezon trwa zwykle od grudnia do czerwca.

Bilety na przedstawienia operowe i baletowe w La Scali są bardzo trudno dostępne, sprzedawane z dużym wyprzedzeniem. Ceny biletów wahają się od 50 do nawet 3000 euro za miejsca na premierach i występach gwiazd. Można również uczestniczyć w próbie generalnej przed premierą.

Opera La Scala to świątynia sztuki operowej, którą warto odwiedzić choćby po to, by poczuć niezwykłą atmosferę tego miejsca.

Opera La Scala najważniejszym teatrem operowym na świecie

Opera La Scala Mediolan - Najsłynniejszy teatr operowy we Włoszech

Podsumowując, Teatr Opery La Scala w Mediolanie jest bez wątpienia jedną z najważniejszych instytucji operowych na świecie. Ma on olbrzymie znaczenie dla rozwoju i popularyzacji opery. To tutaj rodziły się arcydzieła Verdiego, Belliniego, Donizettiego. Przez scenę La Scali przewinęły się największe sławy świata opery.

La Scala do dziś przyciąga najtłumniejszą publiczność operową i największe gwiazdy. Bilety na spektakle są niezwykle trudno dostępne. Mimo zmiennych kolei losu teatr pozostaje ostoją włoskiej kultury muzycznej i jednym z symboli Mediolanu.

Podsumowanie

Teatr operowy La Scala w Mediolanie to prawdziwa perła wśród teatrów operowych na świecie. Jego historia sięga XVIII wieku, kiedy to został zbudowany z rozmachem jako nowa siedziba opery mediolańskiej. Przez ponad 200 lat Opera Mediolan La Scala gościła na swojej scenie największe sławy świata opery i była miejscem prapremier wielu arcydzieł.

To właśnie w La Scala miały miejsce triumfalne premiery takich oper jak Aida czy Nabucco Verdiego, Turandot Pucciniego oraz występy takich artystów jak Maria Callas, Enrico Caruso czy Luciano Pavarotti. Repertuar La Scali to przede wszystkim włoskie arcydzieła operowe, których wykonania słyną z najwyższego poziomu.

Budynek teatru robi niesamowite wrażenie już od pierwszego wejrzenia, zarówno z zewnątrz jak i w przepięknych, czerwonych wnętrzach. La Scala słynie z doskonałej akustyki i świetnej choreografii. Bilety na spektakle niezwykle trudno dostać, ale warto choć raz poczuć magiczną atmosferę tego miejsca.

Podsumowując, Opera La Scala w Mediolanie to prawdziwa świątynia melomanów, najsłynniejszy teatr operowy na świecie i symbol włoskiej kultury. Każdy miłośnik opery marzy, by choć raz usłyszeć śpiew na jej scenie. To miejsce absolutnie wyjątkowe.

Najczęściej zadawane pytania

Teatr La Scala znajduje się w centrum Mediolanu przy Piazza della Scala. Jest to jedna z najsłynniejszych budowli w mieście, a plac przed gmachem opery to jedno z ulubionych miejsc spotkań mediolańczyków.

Teatr La Scala został zbudowany w XVIII wieku z inicjatywy cesarzowej Marii Teresy Habsburg. Oficjalne otwarcie miało miejsce w 1778 roku. Od tego czasu La Scala gościła największe sławy świata opery i była miejscem prapremier wielu arcydzieł.

W repertuarze La Scali dominują włoskie opery, zwłaszcza dzieła Verdiego, Pucciniego, Belliniego i Donizettiego. Wystawiane są również arcydzieła Wagnera, Mozarta czy Czajkowskiego. Każdy sezon przynosi nowe spektakle i wydarzenia.

Bilety na przedstawienia w La Scali sprzedawane są z dużym, nawet kilkuletnim wyprzedzeniem. Można je kupić on-line na stronie teatru lub za pośrednictwem agencji. Ceny wahają się od 50 do 3000 euro za miejsca na premierach.

W La Scali działa Muzeum Teatru, w którym można obejrzeć pamiątki związane z jej historią. Możliwe jest również zwiedzanie foyer i zaplecza teatru w specjalnych turach z przewodnikiem.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Łuk Triumfalny w Paryżu - najsłynniejszy łuk w stolicy Francji
  2. Najlepsze widokowe trasy autobusowe w Wielkiej Brytanii za mniej niż €3
  3. Jak Amsterdam przyciąga turystów: kolorowe rowery, ekologiczny styl życia i różnorodność
  4. Kiedy zieje Smok Wawelski | Wszystko co musisz wiedzieć
  5. Ile kosztuje piwo w Norwegii 2023 - Aktualne ceny
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Stefania Gajewska
Stefania Gajewska

Jestem dziennikarką podróżniczą, która kocha podróżować i poznawać nowe kultury. Z entuzjazmem dzielę się wrażeniami z moich wojaży - zarówno tych egzotycznych, jak i po Polsce. Staram się zarażać czytelników pasją do odkrywania świata. Piszę ciepło i z humorem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły