Nowy system wjazdowy i wyjazdowy Unii Europejskiej - poznaj kulisy

Nowy system wjazdowy i wyjazdowy Unii Europejskiej - poznaj kulisy
Autor Matylda Zalewska
Matylda Zalewska13 maja 2024 | 3 min

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak będzie wyglądać podróżowanie do krajów Unii Europejskiej w przyszłości? Unia Europejska wprowadza nowy system wjazdowy i wyjazdowy, który znacząco zmieni doświadczenie przekraczania granic. Nie martw się, wyjaśnimy Ci, jak będzie wyglądać ten nowy proces i jakie zasady będą obowiązywać podczas Twoich wakacji lub podróży służbowych.

Czym jest nowy system wjazdowy i wyjazdowy Unii Europejskiej?

Nowy system wjazdowy i wyjazdowy Unii Europejskiej, znany jako EES (Entry/Exit System), to elektroniczny system, który zastąpi tradycyjne stemple w paszportach podczas przekraczania granic. Wszystkie kraje członkowskie UE (z wyjątkiem Cypru i Irlandii) oraz cztery kraje stowarzyszone w strefie Schengen (Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria) będą uczestniczyć w tym systemie.

Po wdrożeniu systemu EES, podczas wjazdu do nowego kraju, będziesz musiał okazać swój paszport jak zwykle, a dodatkowo zostanie zrobione zdjęcie Twojej twarzy i zeskanowane odciski palców w formie elektronicznej. Każdy wjazd i wyjazd z obszaru UE lub strefy Schengen będzie rejestrowany w bazie danych.

Nowy system wjazdowy i wyjazdowy ma na celu ułatwienie monitorowania osób przekraczających granice i usprawnienie procesu kontroli granicznej. Ponadto, pomoże to w zwalczaniu nielegalnej imigracji oraz zwiększy bezpieczeństwo w całej Unii Europejskiej.

Kto będzie podlegać nowemu systemowi EES?

Nowy system wjazdowy i wyjazdowy EES będzie obowiązywał obywateli tzw. "krajów trzecich", czyli osób niebędących obywatelami UE ani strefy Schengen. Dotyczy to większości osób podróżujących z Wielkiej Brytanii, a także z innych krajów spoza Europy.

  • System EES będzie miał zastosowanie do osób przybywających na krótki pobyt, czyli na wakacje, wyjazdy służbowe lub wizyty trwające do 90 dni w okresie 180 dni.
  • Obywatele UE i strefy Schengen będą nadal mogli swobodnie podróżować po tym obszarze bez konieczności rejestracji w systemie.
  • Posiadacze brytyjskich paszportów z prawem stałego pobytu w UE również będą zwolnieni z obowiązku rejestracji w systemie EES.

W większości przypadków kontrole systemu EES będą przeprowadzane na lotniskach lub przejściach granicznych w Europie podczas wjazdu. Jednak dla podróżnych z Wielkiej Brytanii, kontrole te będą odbywać się podczas wyjazdu z kraju, np. w Dover lub na dworcach kolejowych.

Czytaj więcej: Ranking najczystszych lotnisk na świecie - tylko jedno w Europie

Nowy system ETIAS wchodzi w życie w 2025 roku

Zdjęcie Nowy system wjazdowy i wyjazdowy Unii Europejskiej - poznaj kulisy

Oprócz systemu EES, Unia Europejska planuje wprowadzić w 2025 roku kolejny system o nazwie ETIAS (European Travel Information and Authorisation System). Będzie to kolejny krok w uszczelnianiu kontroli na granicach UE.

System ETIAS będzie wymagał od podróżnych spoza UE uprzedniego uzyskania zezwolenia na podróż do 30 krajów europejskich objętych tym systemem. Podobnie jak w przypadku amerykańskiego systemu ESTA czy nowego brytyjskiego ETA, będzie to elektroniczna autoryzacja podróży.

Aby uzyskać ETIAS, podróżni z "krajów trzecich" będą musieli wypełnić wniosek i uiścić opłatę w wysokości 7 euro. Oczekiwany czas oczekiwania na zatwierdzenie to od 30 minut do 96 godzin. Każde ETIAS będzie ważne przez 3 lata i umożliwi wielokrotne wjazdy na teren UE w tym czasie.

Oba systemy - EES i ETIAS - będą miały na celu zwiększenie bezpieczeństwa i ułatwienie kontroli na granicach Unii Europejskiej. Chociaż wiążą się z dodatkowymi formalnościami dla podróżnych spoza UE, ich wdrożenie ma zapewnić bardziej skuteczne monitorowanie przepływu osób i zminimalizować zagrożenia.

Najczęstsze pytania

System EES (Entry/Exit System) ma zostać uruchomiony jesienią 2023 roku. Początkowo planowano jego wdrożenie w 2022 roku, ale termin ten został przesunięty kilkakrotnie.

System EES będzie obowiązywał obywateli tzw. "krajów trzecich", czyli osób niebędących obywatelami UE ani strefy Schengen. Obejmie to większość osób podróżujących z Wielkiej Brytanii, a także z innych krajów spoza Europy, przybywających na krótki pobyt do 90 dni.

Podczas przekraczania granicy, podróżni objęci systemem EES będą musieli okazać paszport, a także udostępnić zdjęcie twarzy i odciski palców, które zostaną zeskanowane elektronicznie. System będzie rejestrował daty wjazdów i wyjazdów z obszaru UE i strefy Schengen.

W większości przypadków kontrole EES będą przeprowadzane na lotniskach lub przejściach granicznych podczas wjazdu do krajów europejskich. Wyjątkiem będą podróżni z Wielkiej Brytanii, dla których kontrole te odbędą się podczas wyjazdu z kraju, np. w Dover lub na dworcach kolejowych.

System ETIAS, który ma zostać wprowadzony w 2025 roku, będzie wymagał od podróżnych spoza UE uprzedniego uzyskania zezwolenia na podróż do krajów europejskich. Aby otrzymać ETIAS, trzeba będzie wypełnić wniosek online i uiścić opłatę 7 euro. Oczekiwany czas oczekiwania to od 30 minut do 96 godzin.

5 Podobnych Artykułów

  1. Niezapomniane atrakcje Lublina - co warto zobaczyć i zwiedzić | Przewodnik
  2. Kopenhaga Tivoli: 7 cudów ogrodów, które koniecznie musisz zobaczyć
  3. Jak kupić bilety na Metro w Paryżu i Londynie? Tylko sprawdzone rady!
  4. Malaysia moze wznowic poszukiwania lotu mh370 po 10 latach
  5. Jak zwiększyć CTR? Cenne wskazówki dla czytelników portalu newsowego
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Matylda Zalewska
Matylda Zalewska

Jestem doświadczoną dziennikarką podróżniczą, która zwiedziła prawie cały świat. Dzielę się garściami praktycznych porad i sprawdzonych rozwiązań, ułatwiających organizację wyjazdów. Opisuję najciekawsze miejsca i atrakcje turystyczne w różnych zakątkach naszego globu.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły