Nowy system wjazdowy i wyjazdowy Unii Europejskiej - poznaj kulisy

Nowy system wjazdowy i wyjazdowy Unii Europejskiej - poznaj kulisy
Autor Matylda Zalewska
Matylda Zalewska13.05.2024 | 3 min.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak będzie wyglądać podróżowanie do krajów Unii Europejskiej w przyszłości? Unia Europejska wprowadza nowy system wjazdowy i wyjazdowy, który znacząco zmieni doświadczenie przekraczania granic. Nie martw się, wyjaśnimy Ci, jak będzie wyglądać ten nowy proces i jakie zasady będą obowiązywać podczas Twoich wakacji lub podróży służbowych.

Czym jest nowy system wjazdowy i wyjazdowy Unii Europejskiej?

Nowy system wjazdowy i wyjazdowy Unii Europejskiej, znany jako EES (Entry/Exit System), to elektroniczny system, który zastąpi tradycyjne stemple w paszportach podczas przekraczania granic. Wszystkie kraje członkowskie UE (z wyjątkiem Cypru i Irlandii) oraz cztery kraje stowarzyszone w strefie Schengen (Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria) będą uczestniczyć w tym systemie.

Po wdrożeniu systemu EES, podczas wjazdu do nowego kraju, będziesz musiał okazać swój paszport jak zwykle, a dodatkowo zostanie zrobione zdjęcie Twojej twarzy i zeskanowane odciski palców w formie elektronicznej. Każdy wjazd i wyjazd z obszaru UE lub strefy Schengen będzie rejestrowany w bazie danych.

Nowy system wjazdowy i wyjazdowy ma na celu ułatwienie monitorowania osób przekraczających granice i usprawnienie procesu kontroli granicznej. Ponadto, pomoże to w zwalczaniu nielegalnej imigracji oraz zwiększy bezpieczeństwo w całej Unii Europejskiej.

Kto będzie podlegać nowemu systemowi EES?

Nowy system wjazdowy i wyjazdowy EES będzie obowiązywał obywateli tzw. "krajów trzecich", czyli osób niebędących obywatelami UE ani strefy Schengen. Dotyczy to większości osób podróżujących z Wielkiej Brytanii, a także z innych krajów spoza Europy.

  • System EES będzie miał zastosowanie do osób przybywających na krótki pobyt, czyli na wakacje, wyjazdy służbowe lub wizyty trwające do 90 dni w okresie 180 dni.
  • Obywatele UE i strefy Schengen będą nadal mogli swobodnie podróżować po tym obszarze bez konieczności rejestracji w systemie.
  • Posiadacze brytyjskich paszportów z prawem stałego pobytu w UE również będą zwolnieni z obowiązku rejestracji w systemie EES.

W większości przypadków kontrole systemu EES będą przeprowadzane na lotniskach lub przejściach granicznych w Europie podczas wjazdu. Jednak dla podróżnych z Wielkiej Brytanii, kontrole te będą odbywać się podczas wyjazdu z kraju, np. w Dover lub na dworcach kolejowych.

Czytaj więcej: Ranking najczystszych lotnisk na świecie - tylko jedno w Europie

Nowy system ETIAS wchodzi w życie w 2025 roku

Zdjęcie Nowy system wjazdowy i wyjazdowy Unii Europejskiej - poznaj kulisy

Oprócz systemu EES, Unia Europejska planuje wprowadzić w 2025 roku kolejny system o nazwie ETIAS (European Travel Information and Authorisation System). Będzie to kolejny krok w uszczelnianiu kontroli na granicach UE.

System ETIAS będzie wymagał od podróżnych spoza UE uprzedniego uzyskania zezwolenia na podróż do 30 krajów europejskich objętych tym systemem. Podobnie jak w przypadku amerykańskiego systemu ESTA czy nowego brytyjskiego ETA, będzie to elektroniczna autoryzacja podróży.

Aby uzyskać ETIAS, podróżni z "krajów trzecich" będą musieli wypełnić wniosek i uiścić opłatę w wysokości 7 euro. Oczekiwany czas oczekiwania na zatwierdzenie to od 30 minut do 96 godzin. Każde ETIAS będzie ważne przez 3 lata i umożliwi wielokrotne wjazdy na teren UE w tym czasie.

Oba systemy - EES i ETIAS - będą miały na celu zwiększenie bezpieczeństwa i ułatwienie kontroli na granicach Unii Europejskiej. Chociaż wiążą się z dodatkowymi formalnościami dla podróżnych spoza UE, ich wdrożenie ma zapewnić bardziej skuteczne monitorowanie przepływu osób i zminimalizować zagrożenia.

Najczęściej zadawane pytania

System EES (Entry/Exit System) ma zostać uruchomiony jesienią 2023 roku. Początkowo planowano jego wdrożenie w 2022 roku, ale termin ten został przesunięty kilkakrotnie.

System EES będzie obowiązywał obywateli tzw. "krajów trzecich", czyli osób niebędących obywatelami UE ani strefy Schengen. Obejmie to większość osób podróżujących z Wielkiej Brytanii, a także z innych krajów spoza Europy, przybywających na krótki pobyt do 90 dni.

Podczas przekraczania granicy, podróżni objęci systemem EES będą musieli okazać paszport, a także udostępnić zdjęcie twarzy i odciski palców, które zostaną zeskanowane elektronicznie. System będzie rejestrował daty wjazdów i wyjazdów z obszaru UE i strefy Schengen.

W większości przypadków kontrole EES będą przeprowadzane na lotniskach lub przejściach granicznych podczas wjazdu do krajów europejskich. Wyjątkiem będą podróżni z Wielkiej Brytanii, dla których kontrole te odbędą się podczas wyjazdu z kraju, np. w Dover lub na dworcach kolejowych.

System ETIAS, który ma zostać wprowadzony w 2025 roku, będzie wymagał od podróżnych spoza UE uprzedniego uzyskania zezwolenia na podróż do krajów europejskich. Aby otrzymać ETIAS, trzeba będzie wypełnić wniosek online i uiścić opłatę 7 euro. Oczekiwany czas oczekiwania to od 30 minut do 96 godzin.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Niezapomniane atrakcje Lublina - co warto zobaczyć i zwiedzić | Przewodnik
  2. Malaysia moze wznowic poszukiwania lotu mh370 po 10 latach
  3. Jak zwiększyć CTR? Cenne wskazówki dla czytelników portalu newsowego
  4. Nafplio - magiczne miasteczko i warta odwiedzin stolica pierwszego greckiego królestwa
  5. Czy marihuana wciąż jest legalna w Tajlandii? Niespodziewany zwrot akcji
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Matylda Zalewska
Matylda Zalewska

Jestem doświadczoną dziennikarką podróżniczą, która zwiedziła prawie cały świat. Dzielę się garściami praktycznych porad i sprawdzonych rozwiązań, ułatwiających organizację wyjazdów. Opisuję najciekawsze miejsca i atrakcje turystyczne w różnych zakątkach naszego globu.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły