Nowe plany na linie wysokich prędkości z Wenecji do Lublany: zobacz, jakie zmiany mogą zaszły na trasie!

Nowe plany na linie wysokich prędkości z Wenecji do Lublany: zobacz, jakie zmiany mogą zaszły na trasie!
Autor Stefania Gajewska
Stefania Gajewska17.12.2023 | 7 min.

Testowe połączenie z Wenecji do Lublany odbyło się w poniedziałek 11 grudnia po 15-letniej przerwie w bezpośrednich połączeniach kolejowych między Włochami i Słowenią. Pociąg Frecciarossa wyruszył z Wenecji, przejechał przez północne Włochy do granicy w Opčinach i dotarł do Lublany. Jeśli testy zakończą się sukcesem, regularna linia może zacząć działać od kwietnia 2024 r. i połączyć Mediolan ze stolicą Słowenii. Warto skorzystać z okazji do zwiedzenia Lublany - pięknego, przystępnego cenowo miasta o bogatej historii i kulturze.

Testowe połączenie z Wenecji do Lublany

W poniedziałek 11 grudnia odbył się testowy przejazd wysokoprężnego pociągu Frecciarossa na trasie z Wenecji do Lublany. Była to pierwsza bezpośrednia podróż kolejowa między tymi miastami od 2008 roku.

Pociąg wyruszył rano z Wenecji Mestre, a następnie przejechał przez północne Włochy do granicy ze Słowenią w Villa Opicina. Tam spotkał się ze słoweńskim personelem kolejowym i pojechał dalej do miejscowości Sesana oddalonej o 80 km od Lublany.

Próbny przejazd miał na celu przetestowanie połączenia przed potencjalnym uruchomieniem regularnej linii od kwietnia 2024 roku. Nowa trasa umożliwiłaby bezpośrednie podróże z Mediolanu do stolicy Słowenii.

Przywrócenie transgranicznego połączenia kolejowego było omawiane już w 2021 roku, ale wówczas nie doszło do realizacji. Teraz wydaje się, że nadszedł właściwy moment.

Znaczenie nowego połączenia

Bezpośrednia linia kolejowa między Wenecją a Lublaną miałaby duże znaczenie dla rozwoju turystyki oraz kontaktów gospodarczych między Włochami a Słowenią. Skróciłaby też czas podróży dla osób przemieszczających się między tymi krajami.

Miasta Wenecja i Lublana mają bogatą historię i wiele atrakcji turystycznych. Łącząc je nowoczesnym połączeniem kolejowym, zachęci to zapewne jeszcze więcej osób do odwiedzenia tego regionu.

Przywrócenie bezpośredniego połączenia po 15 latach

Ostatni bezpośredni pociąg między Wenecją a Lublaną kursował w 2008 roku. Od tego czasu podróżni musieli się przesiadać, co wydłużało i komplikowało trasę.

W 2021 roku pojawił się pomysł reaktywacji linii kolejowej łączącej północnowschodnie Włochy ze Słowenią. Jednak nie doszło wtedy do konkretnych działań.

Dopiero w grudniu 2022 roku włoski przewoźnik Trenitalia zdecydował się na przeprowadzenie testowego przejazdu nową trasą z Wenecji do Lublany. Jeśli przebiegnie on pomyślnie, regularne połączenie mogłoby ruszyć za nieco ponad rok.

2008 Ostatni bezpośredni pociąg między Wenecją a Lublaną
2021 Pomysł reaktywacji linii, ale bez konkretnych działań
Grudzień 2022 Testowy przejazd pociągu na nowej trasie
2024 Potencjalny start regularnego połączenia

Po 15-letniej przerwie znów jest szansa na bezpośrednią kolejową podróż z Wenecji do stolicy Słowenii. Dzięki temu połączeniu skorzystaliby zarówno turyści, jak i osoby dojeżdżające do pracy czy kontrahenci.

Czytaj więcej: Jakie kraje w Europie mówią najpłynniej po angielsku, a gdzie Anglicy mogą mieć problem?

Wenecja i Lublana - atrakcje turystyczne

Zarówno Wenecja, jak i Lublana mają wiele do zaoferowania turystom. Oba miasta są malowniczo położone i posiadają piękną starówkę z licznymi zabytkami.

Wenecja przyciąga zwiedzających kanałami, mostami, pałacami i wąskimi, krętymi uliczkami. Można tam podziwiać słynne place św. Marka czy Most Westchnień, a także rejsować tradycyjnymi łodziami - gondolami.

Lublana również ma swój niepowtarzalny urok. Spacerując wzdłuż rzeki Lublanicy, która przepływa przez centrum, można podziwiać średniowieczną i secesyjną architekturę.

W pobliżu znajduje się jezioro Bled ze słynną wyspą i zamkiem. Region słynie także z gorących źródeł, dobrej kuchni i winnic. Trasa kolejowa z pewnością zachęci wielu turystów do poznania uroków Słowenii.

Główne atrakcje

 • Wenecja
  • Kanały i mosty
  • Plac św. Marka
  • Pałac Dożów
  • Rejsy gondolami
 • Lublana i okolice
  • Stare Miasto
  • Rzeka Lublanica
  • Jezioro Bled
  • Gorące źródła

Obfitość zabytków i atrakcji naturalnych sprawia, że rejon Wenecji oraz Lublany to prawdziwy raj dla turystów. Teraz będą oni mogli łatwo i szybko przemieścić się nowym połączeniem kolejowym między tymi miejscami.

Luksus za niewielkie pieniądze

Nowe plany na linie wysokich prędkości z Wenecji do Lublany: zobacz, jakie zmiany mogą zaszły na trasie!

Słowenia, a zwłaszcza Lublana, to miejsce gdzie można poczuć luksus, nie wydając przy tym zbyt wiele pieniędzy.

W stolicy, położonej nad brzegami leniwie płynącej Lublanicy, znajdziemy liczne stylowe kawiarnie na brukowanych, wąskich ulicach. Trasy kolejowe przyciągnęły modne bary i restauracje serwujące regionalne smakołyki.

Zakwaterowanie również nie rujnuje budżetu. Pięknie odnowione kamienice w centrum miasta oferują stylowe, designerskie wnętrza w rozsądnych cenach.

Niewątpliwie nowa trasa kolejowa przyciągnie jeszcze więcej turystów do tego urokliwego miejsca. Dla wielu będzie to z pewnością miła niespodzianka, że luksus i uroda nie muszą wcale oznaczać wysokich cen.

Wędrówki po Triglav i Bledzie

Słowenia słynie ze wspaniałej przyrody - gór, jezior i lasów. Nic więc dziwnego, że jest rajem dla turystów lubiących aktywny wypoczynek.

Park Narodowy Triglav z najwyższym szczytem Julijskich Alp Triglavem (2864 m n.p.m.) zachwyca wędrowników. Można tam podziwiać potężne turnie i granie skalne, głębokie doliny polodowcowe czy malownicze jeziorka górskie.

Inną perełką jest Jezioro Bled, położone w otoczeniu Alp Julijskich i Karawanek. To bajkowe miejsce z wyspą na środku jeziora, na której wznosi się średniowieczny kościółek i dzwonnica.

Teraz miłośnicy górskich wędrówek i sportów wodnych zyskają łatwy dojazd do tych atrakcyjnych miejsc. Z Wenecji do Jeziora Bled jest niecałe 300 km, a przejazd nowym pociągiem zajmie ok. 3 godzin.

Hotele z historią w tle

Osoby lubiące stylowe hotele mają w Słowenii w czym wybierać. Położony 80 km od Lublany, XIII-wieczny zamek Otočec, wzniesiony na wyspie na rzece Krka, zachwyca gości.

Mury obronne, wieże i arkady sprawiają, że miejsce to jest niczym żywy skansen. Dodatkowo zamek słynie ze świetnej kuchni, wina i atmosfery. Teraz będzie łatwiej dostępny dzięki nowemu połączeniu.

W okolicach Lublany są też inne stylowe hotele m.in. w zabytkowych willach czy pałacach. Będą one świetnym miejscem na relaks po intensywnym zwiedzaniu okolicy lub wędrówkach po górach.

Zamek Otočec ● XIII-wieczna warownia na wyspie
● Restauracje i winiarnie
● 80 km od Lublany
Inne hotele ● Zabytkowe wille i pałace
● Doskonała baza wypadowa
● Stylowe wnętrza

Goście lubiący historię i klimat minionych czasów z pewnością docenią możliwość zamieszkania w tak wyjątkowych miejscach. Świetnym rozwiązaniem jest przyjazd do nich nowym połączeniem kolejowym z Włoch.

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem kwestię przywrócenia bezpośredniego połączenia kolejowego między Wenecją a Lublaną. Opisałem przebieg testowego przejazdu pociągu wysokich prędkości, który odbył się w grudniu 2022 roku po 15-letniej przerwie w kursowaniu składów na tej trasie. Przedstawiłem znaczenie nowego połączenia dla turystyki i gospodarki obu krajów.

Następnie scharakteryzowałem Wenecję i Lublanę jako popularne destynacje turystyczne. Wymieniłem ich najważniejsze atrakcje i zabytki warte zobaczenia. Zwróciłem uwagę, że Słowenia kojarzy się również z luksusem po przystępnych cenach.

Ponadto wspomniałem o walorach przyrodniczych tego regionu - Triglavskim Parku Narodowym i Jeziorze Bled. Na koniec poleciłem stylowe hotele usytuowane w historycznych budowlach. Mogą one stanowić doskonałą bazę wypadową dla turystów przybywających nowym połączeniem kolejowym.

Podsumowując, nowa linia Wenecja-Lublana będzie miała istotne znaczenie dla turystyki i pozytywnie wpłynie na rozwój kontaktów między Włochami a Słowenią. Opisałem najważniejsze atrakcje obu krajów warte zobaczenia podczas podróży tą trasą.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Łuk Triumfalny w Paryżu - najsłynniejszy łuk w stolicy Francji
 2. Ten kraj Ameryki Południowej wprowadza wizę dla cyfrowych nomadów - tropikalne lasy i szlaki Inków czekają
 3. Kiedy zieje Smok Wawelski | Wszystko co musisz wiedzieć
 4. Ile kosztuje piwo w Norwegii 2023 - Aktualne ceny
 5. Diabelski Młyn w Londynie - Wysokość, Bilety, Zwiedzanie
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Stefania Gajewska
Stefania Gajewska

Jestem dziennikarką podróżniczą, która kocha podróżować i poznawać nowe kultury. Z entuzjazmem dzielę się wrażeniami z moich wojaży - zarówno tych egzotycznych, jak i po Polsce. Staram się zarażać czytelników pasją do odkrywania świata. Piszę ciepło i z humorem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

0