Nowe plany na linie wysokich prędkości z Wenecji do Lublany: zobacz, jakie zmiany mogą zaszły na trasie!

Nowe plany na linie wysokich prędkości z Wenecji do Lublany: zobacz, jakie zmiany mogą zaszły na trasie!
Autor Stefania Gajewska
Stefania Gajewska17.12.2023 | 7 min.

Testowe połączenie z Wenecji do Lublany odbyło się w poniedziałek 11 grudnia po 15-letniej przerwie w bezpośrednich połączeniach kolejowych między Włochami i Słowenią. Pociąg Frecciarossa wyruszył z Wenecji, przejechał przez północne Włochy do granicy w Opčinach i dotarł do Lublany. Jeśli testy zakończą się sukcesem, regularna linia może zacząć działać od kwietnia 2024 r. i połączyć Mediolan ze stolicą Słowenii. Warto skorzystać z okazji do zwiedzenia Lublany - pięknego, przystępnego cenowo miasta o bogatej historii i kulturze.

Testowe połączenie z Wenecji do Lublany

W poniedziałek 11 grudnia odbył się testowy przejazd wysokoprężnego pociągu Frecciarossa na trasie z Wenecji do Lublany. Była to pierwsza bezpośrednia podróż kolejowa między tymi miastami od 2008 roku.

Pociąg wyruszył rano z Wenecji Mestre, a następnie przejechał przez północne Włochy do granicy ze Słowenią w Villa Opicina. Tam spotkał się ze słoweńskim personelem kolejowym i pojechał dalej do miejscowości Sesana oddalonej o 80 km od Lublany.

Próbny przejazd miał na celu przetestowanie połączenia przed potencjalnym uruchomieniem regularnej linii od kwietnia 2024 roku. Nowa trasa umożliwiłaby bezpośrednie podróże z Mediolanu do stolicy Słowenii.

Przywrócenie transgranicznego połączenia kolejowego było omawiane już w 2021 roku, ale wówczas nie doszło do realizacji. Teraz wydaje się, że nadszedł właściwy moment.

Znaczenie nowego połączenia

Bezpośrednia linia kolejowa między Wenecją a Lublaną miałaby duże znaczenie dla rozwoju turystyki oraz kontaktów gospodarczych między Włochami a Słowenią. Skróciłaby też czas podróży dla osób przemieszczających się między tymi krajami.

Miasta Wenecja i Lublana mają bogatą historię i wiele atrakcji turystycznych. Łącząc je nowoczesnym połączeniem kolejowym, zachęci to zapewne jeszcze więcej osób do odwiedzenia tego regionu.

Przywrócenie bezpośredniego połączenia po 15 latach

Ostatni bezpośredni pociąg między Wenecją a Lublaną kursował w 2008 roku. Od tego czasu podróżni musieli się przesiadać, co wydłużało i komplikowało trasę.

W 2021 roku pojawił się pomysł reaktywacji linii kolejowej łączącej północnowschodnie Włochy ze Słowenią. Jednak nie doszło wtedy do konkretnych działań.

Dopiero w grudniu 2022 roku włoski przewoźnik Trenitalia zdecydował się na przeprowadzenie testowego przejazdu nową trasą z Wenecji do Lublany. Jeśli przebiegnie on pomyślnie, regularne połączenie mogłoby ruszyć za nieco ponad rok.

2008 Ostatni bezpośredni pociąg między Wenecją a Lublaną
2021 Pomysł reaktywacji linii, ale bez konkretnych działań
Grudzień 2022 Testowy przejazd pociągu na nowej trasie
2024 Potencjalny start regularnego połączenia

Po 15-letniej przerwie znów jest szansa na bezpośrednią kolejową podróż z Wenecji do stolicy Słowenii. Dzięki temu połączeniu skorzystaliby zarówno turyści, jak i osoby dojeżdżające do pracy czy kontrahenci.

Czytaj więcej: Jakie kraje w Europie mówią najpłynniej po angielsku, a gdzie Anglicy mogą mieć problem?

Wenecja i Lublana - atrakcje turystyczne

Zarówno Wenecja, jak i Lublana mają wiele do zaoferowania turystom. Oba miasta są malowniczo położone i posiadają piękną starówkę z licznymi zabytkami.

Wenecja przyciąga zwiedzających kanałami, mostami, pałacami i wąskimi, krętymi uliczkami. Można tam podziwiać słynne place św. Marka czy Most Westchnień, a także rejsować tradycyjnymi łodziami - gondolami.

Lublana również ma swój niepowtarzalny urok. Spacerując wzdłuż rzeki Lublanicy, która przepływa przez centrum, można podziwiać średniowieczną i secesyjną architekturę.

W pobliżu znajduje się jezioro Bled ze słynną wyspą i zamkiem. Region słynie także z gorących źródeł, dobrej kuchni i winnic. Trasa kolejowa z pewnością zachęci wielu turystów do poznania uroków Słowenii.

Główne atrakcje

 • Wenecja
  • Kanały i mosty
  • Plac św. Marka
  • Pałac Dożów
  • Rejsy gondolami
 • Lublana i okolice
  • Stare Miasto
  • Rzeka Lublanica
  • Jezioro Bled
  • Gorące źródła

Obfitość zabytków i atrakcji naturalnych sprawia, że rejon Wenecji oraz Lublany to prawdziwy raj dla turystów. Teraz będą oni mogli łatwo i szybko przemieścić się nowym połączeniem kolejowym między tymi miejscami.

Luksus za niewielkie pieniądze

Nowe plany na linie wysokich prędkości z Wenecji do Lublany: zobacz, jakie zmiany mogą zaszły na trasie!

Słowenia, a zwłaszcza Lublana, to miejsce gdzie można poczuć luksus, nie wydając przy tym zbyt wiele pieniędzy.

W stolicy, położonej nad brzegami leniwie płynącej Lublanicy, znajdziemy liczne stylowe kawiarnie na brukowanych, wąskich ulicach. Trasy kolejowe przyciągnęły modne bary i restauracje serwujące regionalne smakołyki.

Zakwaterowanie również nie rujnuje budżetu. Pięknie odnowione kamienice w centrum miasta oferują stylowe, designerskie wnętrza w rozsądnych cenach.

Niewątpliwie nowa trasa kolejowa przyciągnie jeszcze więcej turystów do tego urokliwego miejsca. Dla wielu będzie to z pewnością miła niespodzianka, że luksus i uroda nie muszą wcale oznaczać wysokich cen.

Wędrówki po Triglav i Bledzie

Słowenia słynie ze wspaniałej przyrody - gór, jezior i lasów. Nic więc dziwnego, że jest rajem dla turystów lubiących aktywny wypoczynek.

Park Narodowy Triglav z najwyższym szczytem Julijskich Alp Triglavem (2864 m n.p.m.) zachwyca wędrowników. Można tam podziwiać potężne turnie i granie skalne, głębokie doliny polodowcowe czy malownicze jeziorka górskie.

Inną perełką jest Jezioro Bled, położone w otoczeniu Alp Julijskich i Karawanek. To bajkowe miejsce z wyspą na środku jeziora, na której wznosi się średniowieczny kościółek i dzwonnica.

Teraz miłośnicy górskich wędrówek i sportów wodnych zyskają łatwy dojazd do tych atrakcyjnych miejsc. Z Wenecji do Jeziora Bled jest niecałe 300 km, a przejazd nowym pociągiem zajmie ok. 3 godzin.

Hotele z historią w tle

Osoby lubiące stylowe hotele mają w Słowenii w czym wybierać. Położony 80 km od Lublany, XIII-wieczny zamek Otočec, wzniesiony na wyspie na rzece Krka, zachwyca gości.

Mury obronne, wieże i arkady sprawiają, że miejsce to jest niczym żywy skansen. Dodatkowo zamek słynie ze świetnej kuchni, wina i atmosfery. Teraz będzie łatwiej dostępny dzięki nowemu połączeniu.

W okolicach Lublany są też inne stylowe hotele m.in. w zabytkowych willach czy pałacach. Będą one świetnym miejscem na relaks po intensywnym zwiedzaniu okolicy lub wędrówkach po górach.

Zamek Otočec ● XIII-wieczna warownia na wyspie
● Restauracje i winiarnie
● 80 km od Lublany
Inne hotele ● Zabytkowe wille i pałace
● Doskonała baza wypadowa
● Stylowe wnętrza

Goście lubiący historię i klimat minionych czasów z pewnością docenią możliwość zamieszkania w tak wyjątkowych miejscach. Świetnym rozwiązaniem jest przyjazd do nich nowym połączeniem kolejowym z Włoch.

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem kwestię przywrócenia bezpośredniego połączenia kolejowego między Wenecją a Lublaną. Opisałem przebieg testowego przejazdu pociągu wysokich prędkości, który odbył się w grudniu 2022 roku po 15-letniej przerwie w kursowaniu składów na tej trasie. Przedstawiłem znaczenie nowego połączenia dla turystyki i gospodarki obu krajów.

Następnie scharakteryzowałem Wenecję i Lublanę jako popularne destynacje turystyczne. Wymieniłem ich najważniejsze atrakcje i zabytki warte zobaczenia. Zwróciłem uwagę, że Słowenia kojarzy się również z luksusem po przystępnych cenach.

Ponadto wspomniałem o walorach przyrodniczych tego regionu - Triglavskim Parku Narodowym i Jeziorze Bled. Na koniec poleciłem stylowe hotele usytuowane w historycznych budowlach. Mogą one stanowić doskonałą bazę wypadową dla turystów przybywających nowym połączeniem kolejowym.

Podsumowując, nowa linia Wenecja-Lublana będzie miała istotne znaczenie dla turystyki i pozytywnie wpłynie na rozwój kontaktów między Włochami a Słowenią. Opisałem najważniejsze atrakcje obu krajów warte zobaczenia podczas podróży tą trasą.

5 Podobnych Artykułów

 1. Niezapomniane atrakcje Lublina - co warto zobaczyć i zwiedzić | Przewodnik
 2. Dlaczego europejskie samoloty są bezpieczniejsze niż kiedykolwiek
 3. Jak zwiększyć CTR? Cenne wskazówki dla czytelników portalu newsowego
 4. TOP 10 filmowych lokacji, które warto odwiedzić na wakacjach
 5. Nafplio - magiczne miasteczko i warta odwiedzin stolica pierwszego greckiego królestwa
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Stefania Gajewska
Stefania Gajewska

Jestem dziennikarką podróżniczą, która kocha podróżować i poznawać nowe kultury. Z entuzjazmem dzielę się wrażeniami z moich wojaży - zarówno tych egzotycznych, jak i po Polsce. Staram się zarażać czytelników pasją do odkrywania świata. Piszę ciepło i z humorem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły