Nowe lotnisko we florencji przyszłość jaka dlatego warto poznaj szczegóły

Nowe lotnisko we florencji przyszłość jaka dlatego warto poznaj szczegóły
Autor Matylda Zalewska
Matylda Zalewska16.02.2024 | 4 min.

Nowe lotnisko we Florencji zaskoczy nas nietypowym projektem - winnicą na dachu nowego terminalu. Będzie to pierwsze tego typu rozwiązanie w Europie. Terminal o powierzchni 50 tysięcy metrów kwadratowych, zaprojektowany przez pracownię Rafael Viñoly Architects, ma powstać w dwóch etapach, z których pierwszy zakończy się w 2026 roku. Na jego dachu posadzonych zostanie 38 rzędów winorośli na powierzchni 7,7 hektara. Wina produkowane na miejscu będą sprzedawane w terminalu.

Lotnisko z winnicą na dachu terminalu

Nowy terminal florenckiego lotniska ma zostać wyposażony w niecodzienną atrakcję - winnicę na dachu o powierzchni 7,7 hektara. Jest to pomysł pracowni architektonicznej Rafael Viñoly Architects, która przedstawiła projekt przebudowy międzynarodowego terminalu we Włoszech. Winnica ma być hołdem dla renomowanego regionu winiarskiego Toskanii, którego sercem jest właśnie Florencja.

Winnica na terminalu będzie największym tego typu projektem w Europie. Choć dokładny plan nie jest jeszcze znany, to wiadomo, że nowy terminal będzie miał powierzchnię 50 tys. metrów kwadratowych. Jego dach w kształcie stoku pokryją świetliki i 38 rzędów winorośli. W Kalifornii istnieje prywatne lotnisko dla pilotów i miłośników wina, ale połączenie z terminalem pasażerskim będzie wyjątkowe.

Winnica prawdopodobnie będzie prowadzona przez lokalnego producenta wina, który zajmie się uprawą i produkcją trunku w piwnicach pod terminalem. Następnie wino trafi do sprzedaży dla pasażerów bezpośrednio w porcie lotniczym.

Wielki plac we wnętrzu terminalu

Pod winnicą na dachu zaplanowano rozległy plac wewnątrz terminalu. Ma on usprawnić ruch pasażerów i polepszyć funkcjonalność lotniska. Nowy budynek będzie budowany w dwóch etapach we współpracy architektów z zarządcami portu lotniczego. Pierwszy etap ma zakończyć się w 2026 roku, a całość inwestycji planowana jest do ukończenia w 2035 roku.

Pasa startowego zmieni kierunek o 90 stopni

Częścią projektu przebudowy terminalu jest również zmiana ułożenia pasa startowego o 90 stopni. Dzięki temu będzie on lepiej dostosowany do potrzeb nowoczesnych samolotów. Zmieni się także układ dróg dojazdowych do lotniska, a w planach jest budowa nowego systemu kolei aglomeracyjnej, która ma usprawnić transport podróżnych na florenckie lotnisko.

Inwestycja z pewnością wpisze się w rozwój turystycznego potencjału Florencji, łącząc podróże lotnicze z renomą win regionu Toskanii.

Port lotniczy po modernizacji zyska nowoczesną, nietuzinkową architekturę i stanie się symbolem połączenia turystyki z lokalną tradycją winiarską. Uprawa winorośli na terminalu i produkcja autorskiego wina z pewnością zainteresuje wielu pasażerów i zachęci do skosztowania lokalnych specjałów.

Czytaj więcej: Najlepsze dworce kolejowe w Europie dla wygodnej podróży - porady dla Polaków

Nowe połączenia kolejowe usprawnią transport

Ważnym elementem projektu rozbudowy jest stworzenie nowych połączeń kolejowych florenckiego portu lotniczego. Mają one ułatwić dojazd pasażerom i personnelowi, a także odciążyć okoliczne drogi.

  • W planach jest budowa linii lekkiej kolei miejskiej łączącej lotnisko z centrum Florencji.
  • Rozważane jest również uruchomienie bezpośrednich połączeń dalekobieżnych z innymi większymi miastami we Włoszech.

Nowoczesny system transportu szynowego ma stanowić idealne uzupełnienie dla podróżnych korzystających z lotniska. Szybki i wygodny dojazd zachęci więcej osób do odwiedzenia Florencji i Toskanii, przyczyniając się do rozwoju turystyki.

Lotnisko po modernizacji zyska zatem nie tylko wyjątkowy, nowatorski wygląd z zewnątrz. Także wewnątrz terminala pasażerowie poczują ducha Florencji i słynnych win toskańskich. A dzięki lepszemu skomunikowaniu z miastem i resztą Włoch podróż stanie się jeszcze przyjemniejsza.

Podsumowanie

Nowe lotnisko we florencji przyszłość jaka dlatego warto poznaj szczegóły

Przedstawiony projekt przebudowy terminalu na florenckim lotnisku zakłada wiele ciekawych i nietuzinkowych rozwiązań. Najbardziej wyróżniającym się elementem będzie ponad 7-hektarowa winnica na dachu nowego budynku, która ma oddawać hołd tradycjom winiarskim Toskanii. Będzie to największa tego typu inwestycja w Europie. Wina produkowane na miejscu trafią do sprzedaży wewnątrz terminalu o powierzchni 50 tysięcy metrów kwadratowych zaprojektowanego w nowoczesnym stylu.

Lotnisko we Florencji zyska dzięki temu nietuzinkowy charakter łączący podróżowanie z lokalną tradycją. Ważnym elementem projektu jest też zmiana układu pasa startowego i rozbudowa połączeń kolejowych, co usprawni transport na nowoczesny port lotniczy nastawiony na obsługę turystów. Realizacja inwestycji zaplanowana jest na lata 2026-2035.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Łuk Triumfalny w Paryżu - najsłynniejszy łuk w stolicy Francji
  2. Najlepsze widokowe trasy autobusowe w Wielkiej Brytanii za mniej niż €3
  3. Masywnie odwołane loty z Monachium - Pasażerowie proszeni o pozostanie w domach ze względu na śnieżyce
  4. Kiedy zieje Smok Wawelski | Wszystko co musisz wiedzieć
  5. Ile kosztuje piwo w Norwegii 2023 - Aktualne ceny
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Matylda Zalewska
Matylda Zalewska

Jestem doświadczoną dziennikarką podróżniczą, która zwiedziła prawie cały świat. Dzielę się garściami praktycznych porad i sprawdzonych rozwiązań, ułatwiających organizację wyjazdów. Opisuję najciekawsze miejsca i atrakcje turystyczne w różnych zakątkach naszego globu.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły