Nieznane miejsca na liście UNESCO od Luksemburga po winnice Szwajcarii

Nieznane miejsca na liście UNESCO od Luksemburga po winnice Szwajcarii
Autor Matylda Zalewska
Matylda Zalewska21.04.2024 | 3 min.

Chcesz wyruszyć w niezwykłą podróż, ale zależy Ci na uniknięciu popularnych, zatłoczonych miejsc? Świetnie się składa! UNESCO sporządziło listę mniej znanych, ale równie intrygujących lokalizacji w Europie, które z pewnością oczarują każdego podróżnika. Od ukrytych w alpejskich dolinach miasteczek we Włoszech, przez zabytkowe miasteczko Luksemburg, aż po malownicze, winiarskie wzgórza Szwajcarii - te miejsca skrywają prawdziwe skarby kultury i przyrody.

Dolomiomity - Alpejskie wnętrze Włoch

Położone w sercu północnych Włoch Dolomity to zapierający dech w piersiach, górski rejon składający się z 18 szczytów sięgających ponad 3000 metrów wysokości. Choć miliony lat temu teren ten był całkowicie zatopiony, dziś można tam podziwiać jedne z najpiękniejszych górskich krajobrazów Europy, a nawet świata.

Dolomity dzielą się na dziewięć unikalnych obszarów, z których każdy oferuje inną scenerię - od imponujących ścian skalnych po formy polodowcowe. Zimą szczególną popularnością cieszą się sporty zimowe i kilometry tras biegowych, natomiast latem turyści mogą uprawiać piesze wycieczki, golf, jazdę na rowerze czy wspinaczkę.

Dla tych, którzy wolą bardziej relaksujący wypoczynek, Dolomity oferują niezapomniane doświadczenia "kąpieli leśnej". W malowniczym Parku Przyrody Paneveggio Pale di San Martino można odpocząć i zrelaksować się na łonie natury.

Luksemburg - Niedoceniona perła Europy Zachodniej

Luksemburg to maleńka kraina położona między Niemcami, Francją i Belgią, która często zostaje przeoczona przez turystów. Jednak Stare Miasto w Luksemburgu jest na liście UNESCO już od 1994 roku i ma wiele do zaoferowania zwiedzającym.

Śródmieście Luksemburga datuje się na X wiek i kryje prawdziwe skarby, takie jak Corniche - punkt widokowy nazywany "najpiękniejszym balkonem Europy". Romantyczna dzielnica Grund i okazały Pałac Wielki Książąt również są obowiązkowym punktem każdej wycieczki.

To szczególnie wspaniałe miejsce do odwiedzenia latem, kiedy Wielki Książę Luksemburga otwiera podwoje swojej karmelowej rezydencji, umożliwiając zwiedzanie jej wnętrz. Można tam podziwiać złocone kolumny, lśniące żyrandole i jedne z najlepszych dzieł renesansowych w Europie.

 • Dolomiomity - Alpejskie Niebo na Ziemi
 • Luksemburg - Luksusowe Miasto o Wielowiekowej Historii
 • Winnice Lozanny - Szwajcarska Nektar Zachwycająca UNESCO

Czytaj więcej: Więcej mandatów dla linii lotniczych za uszkodzenie lub zagubienie wózków inwalidzkich

Winiarskie Wzgórza Lozanny - Szwajcarskie dziedzictwo UNESCO

Zdjęcie Nieznane miejsca na liście UNESCO od Luksemburga po winnice Szwajcarii

Choć Szwajcaria jest znana na całym świecie jako światowa potęga winiarstwa, eksportuje zaledwie 1% swojej produkcji poza granice kraju. Dlatego wizyta w Lozannie daje rzadką okazję, by skosztować tych wyjątkowych trunków.

W 2007 roku winnice na tarasowych wzgórzach Lavaux zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Te winnice istniejące już od XI wieku zajmują obszar 800 hektarów, oferując wspaniałe widoki na Alpy i Jezioro Genewskie oraz idealne warunki do uprawy winorośli.

Jeśli jednak wino nie jest Twoją słabością, Lozanna ma do zaoferowania również Muzeum Olimpijskie. Miasto to jest bowiem uważane za światową stolicę olimpizmu i od ponad 100 lat mieści siedzibę Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

 • Dolomiomity - Niebo Sięgające Szczytów Włoch
 • Luksemburgskie Miasto - Perła Zachodniej Korony Europy
 • Winiarskie Wzgórza Lozanny - Szwajcarska Światowa Winna Gratka

Najczęściej zadawane pytania

Główną atrakcją Dolomitów są przepiękne, górskie krajobrazy, na które składają się m.in. imponujące ściany skalne, formy polodowcowe, wspaniałe szczyty oraz bogata fauna i flora. Dolomity oferują również liczne trasy turystyczne i możliwości uprawiania sportów zarówno zimowych, jak i letnich.

Luksemburg to często pomijana destynacja, jednak jego Stare Miasto znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO od 1994 roku. Można tam podziwiać takie perełki jak punkt widokowy Corniche, romantyczną dzielnicę Grund i okazały Pałac Wielkich Książąt ze wspaniałymi wnętrzami.

Winnice na tarasowych wzgórzach Lavaux zostały wpisane na Listę UNESCO w 2007 roku. Istniejące już od XI wieku zajmują obszar 800 hektarów i oferują wspaniałe widoki na Alpy i Jezioro Genewskie. Produkowane tam wina są prawdziwą rzadkością, ponieważ Szwajcaria eksportuje zaledwie 1% swojej produkcji.

Lozanna jest również znana jako światowa stolica olimpizmu i siedziba Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Znajduje się tam ciekawe Muzeum Olimpijskie, które warto odwiedzić szczególnie w obliczu zbliżających się Igrzysk w Paryżu w 2024 roku.

Dolomity wyróżniają się imponującymi formami skalnymi, które miliony lat temu znajdowały się pod wodą. Ten górski rejon podzielony jest na dziewięć unikalnych obszarów oferujących różnorodne krajobrazy - od ścian skalnych po formy polodowcowe. To wszystko sprawia, że Dolomity należą do najpiękniejszych gór świata.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Niezapomniane atrakcje Lublina - co warto zobaczyć i zwiedzić | Przewodnik
 2. Malaysia moze wznowic poszukiwania lotu mh370 po 10 latach
 3. Jak zwiększyć CTR? Cenne wskazówki dla czytelników portalu newsowego
 4. Nafplio - magiczne miasteczko i warta odwiedzin stolica pierwszego greckiego królestwa
 5. Nowy system wjazdowy i wyjazdowy Unii Europejskiej - poznaj kulisy
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Matylda Zalewska
Matylda Zalewska

Jestem doświadczoną dziennikarką podróżniczą, która zwiedziła prawie cały świat. Dzielę się garściami praktycznych porad i sprawdzonych rozwiązań, ułatwiających organizację wyjazdów. Opisuję najciekawsze miejsca i atrakcje turystyczne w różnych zakątkach naszego globu.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły