Niewiarygodne! Możesz trafić za kratki za zabranie piasku z tej włoskiej plaży

Niewiarygodne! Możesz trafić za kratki za zabranie piasku z tej włoskiej plaży
Autor Stefania Gajewska
Stefania Gajewska30.05.2024 | 3 min.

Wyobrażasz sobie wakacje na malowniczych plażach słonecznej Sardynii? Uważaj jednak, by nie przywieźć zbyt wielu pamiątek - kilku turystów z różnych krajów już w tym roku naraziło się na ogromne kary finansowe lub nawet na areszt za próbę wywiezienia z wyspy piasku, kamieni czy skamielin. Surowe prawo ma chronić wyjątkowe plaże i naturalne skarbce włoskiej wyspy, a władze nie okazują litości nawet dla turystów zauroczonych białymi plażami Sardynii.

Kary za kradzież piasku z plaż Sardynii

Choć zabieranie piasku z plaż może wydawać się niewinnym gestem, na włoskiej wyspie Sardynii jest to surowo karane. W tym roku kilku turystów zostało przyłapanych na próbie wywiezienia z wyspy piasku, kamieni czy skamielin. Francuz chciał zabrać stalaktyty i muszle, a niemiecka rodzina miała przy sobie kilogram kamieni z dna morskiego.

Turyści, którzy zabierają piasek z plaż Sardynii, mogą zostać ukarani grzywnami sięgającymi nawet 3000 euro. Co więcej, jeśli zostaną oskarżeni o kradzież mienia publicznego, grozi im również kara więzienia. W zeszłym roku Francuz został aresztowany, gdy policja znalazła w bagażniku jego samochodu 41 kg kamieni i żwiru z plaży Lampianu.

Władze wyspy stanowczo zwalczają ten proceder, aby chronić swoje niezwykłe, białe plaże. Zabranie piasku, kamyków, muszli czy innych naturalnych skarbów z wybrzeża lub morza jest traktowane jak kradzież i surowo karane.

Konsekwencje dla środowiska zabrania piasku z plaż

Zabieranie piasku i kamyków z plaż może wydawać się drobnym problemem, ale ma poważne konsekwencje ekologiczne. Sardyński naukowiec Pierluigi Cocco wyjaśnił, że choć niewielki odsetek turystów dokopuje się do 40 kg piasku, to przy milionach odwiedzających rocznie skutki są ogromne.

  • Jeśli tylko 5% turystów zabierze po 20 kg piasku, w ciągu kilku lat przyczynić się to może do znacznej redukcji plaż.

W 2021 roku grupa "Sardynia okradana i plądrowana" oszacowała, że do połowy sierpnia z wyspy wywieziono co najmniej 6 ton piasku. Taka skala problemu stanowi poważne zagrożenie dla ekosystemu wyspy i jej głównej atrakcji turystycznej, jaką są białe plaże.

Czytaj więcej: Strajk Lufthansy: niemiecka linia lotnicza ostrzega przed dużymi zakłóceniami lotów w środę

Powody, dla których turyści zabierają piasek z plaż

Zdjęcie Niewiarygodne! Możesz trafić za kratki za zabranie piasku z tej włoskiej plaży

Ekolodzy przyznają, że większość turystów nie ma złych intencji, zabierając piasek na pamiątkę. Niektórzy chcą nim zachwycić znajomych i rodzinę, inni próbują odtworzyć klimat wakacji w domu lub użyć piasku do dekoracji akwarium.

Jak wyjaśnił jeden z działaczy grupy "Sardynia okradana i plądrowana", turyści "rozpaczliwie, choć niestety na próżno, próbują zabrać ze sobą kawałek pięknej plaży, zamiast zachować wspomnienia w pamięci i sercu". Ta chęć posiadania namacalnej pamiątki sprawia, że lekceważą szkody wyrządzane środowisku.

Dlatego tak ważne są działania edukacyjne i egzekwowanie surowych kar. Tylko wtedy turyści zrozumieją, że prawdziwą pamiątką powinny być niezapomniane wspomnienia, a nie kilogramy piasku w torbie.

Choć zabieranie niewielkiej ilości piasku może wydawać się niewinne, władze Sardynii mają rację, traktując to jako kradzież i zagrożenie dla jedynego w swoim rodzaju ekosystemu wyspy. Turyści powinni cieszyć się pięknem wyspy, ale zostawić jej naturalne skarby w nienaruszonym stanie dla następnych pokoleń.

Najczęstsze pytania

Wynika to z potrzeby ochrony unikalnego ekosystemu wyspy Sardynii. Masowe zabieranie piasku i kamieni z plaż przez turystów prowadzi do degradacji wybrzeża i nieodwracalnych szkód dla środowiska naturalnego. Dlatego władze zdecydowały się surowo karać ten proceder.

Choć większość turystów nie ma złych intencji, to właśnie oni najczęściej są przyłapywani na zabieraniu piasku czy kamieni na pamiątkę. Czyni tak kilka procent odwiedzających wyspę, często nie zdając sobie sprawy z konsekwencji swoich działań dla miejscowej przyrody.

Grzywny za zabieranie piasku, kamieni czy muszli z plaż sięgają nawet 3000 euro. Dodatkowo, w przypadku oskarżenia o kradzież mienia publicznego, można również zostać skazanym na karę więzienia. W zeszłym roku jeden z turystów został aresztowany za przewiezienie 41 kg żwiru.

Często chcą zabrać trochę piasku, by móc pokazać go znajomym i rodzinie, przypominając sobie udane wakacje. Niektórzy planują użyć go do dekoracji w domu lub w akwarium. Wydaje im się, że taka niewielka ilość nie może wyrządzić żadnej szkody.

Naukowcy apelują, by zamiast zabierać piasek, cieszyć się chwilą i zachować wspomnienia w sercu. Można zrobić mnóstwo zdjęć, kupić pocztówki czy inne pamiątki, ale nie naruszać delikatnej równowagi ekosystemu wyspy. Prawdziwe wspomnienia to nie kawałek piasku, ale niezapomniane emocje.

5 Podobnych Artykułów

  1. Niezapomniane atrakcje Lublina - co warto zobaczyć i zwiedzić | Przewodnik
  2. Lizbona: Sekrety centrum, których z pewnością jeszcze nie poznałeś!
  3. Jak kupić bilety do Koloseum w Rzymie? Nasze porady i informacje
  4. Dlaczego europejskie samoloty są bezpieczniejsze niż kiedykolwiek
  5. Standard rozmiarów bagażu: Bruksela wzywa linie lotnicze do porozumienia
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Stefania Gajewska
Stefania Gajewska

Jestem dziennikarką podróżniczą, która kocha podróżować i poznawać nowe kultury. Z entuzjazmem dzielę się wrażeniami z moich wojaży - zarówno tych egzotycznych, jak i po Polsce. Staram się zarażać czytelników pasją do odkrywania świata. Piszę ciepło i z humorem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły