Najlepsze zabytki Lizbony: co warto jest zobaczyć w stolicy Portugalii?

Najlepsze zabytki Lizbony: co warto jest zobaczyć w stolicy Portugalii?
Autor Piotr Cieślak
Piotr Cieślak20.06.2024 | 6 min.

Lizbona co zobaczyć? To pytanie zadaje sobie wielu podróżnych planujących wycieczkę do stolicy Portugalii. Lizbona, ze swoją bogatą historią i architekturą, jest prawdziwym rajem dla miłośników sztuki, kultury i zabytków. Pełna uroku dzielnica Alfama, majestatyczna dzielnica Belem i niezliczone kościoły, klasztory oraz malownicze plaże składają się na niepowtarzalną atmosferę tego miasta.

Kluczowe wnioski
 • Lizbona zachwyca swym bogactwem architektonicznym i artystycznym. Można tu podziwiać zabytki z czasów wielkich odkryć geograficznych.
 • Dzielnica Belem słynie z takich atrakcji jak Wieża Belem, Klasztor Hieronimitów i Pomnik Odkrywców.
 • Lizbona jest idealnym miejscem na wypad w upalne dni - wystarczy wybrać się nad Atlantyk, na jedną z pięknych plaż, np. Praia de Carcavelos.
 • Zwolennicy spacerów z pewnością pokochają dzielnicę Alfamę, która zachowała swój niepowtarzalny klimat średniowiecznych uliczek i białych kamieniczek.
 • Lizbona słynie też z doskonałej kuchni, która jest mieszanką wpływów portugalskich, hiszpańskich, afrykańskich i brazylijskich.

Najpiękniejsze zabytki Lizbony co koniecznie zobaczyć

Lizbona jest prawdziwą skarbnicą zabytków i miejsc wartych odwiedzenia. Jeśli zastanawiasz się co zobaczyć w Lizbonie, na początek przedstawimy Ci obiekty, które po prostu musisz wpisać na swoją listę. Podróż do najbardziej znanych lizbońskich atrakcji będzie nie tylko przyjemna, ale także niezwykle pouczająca, pozwoli bowiem zgłębić kulturę i historię tego fascynującego miasta.

Jedną z najbardziej charakterystycznych budowli jest niewątpliwie Wieża Belem, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ta obronna twierdza z XVI wieku chroniła w przeszłości wejście do portu rzecznego. Stanowi wspaniały przykład manueliańskiego stylu, typowego dla portugalskiej architektury. Wysoki na 35 metrów obiekt ozdobiony jest precyzyjnie wyrzeźbionymi kształtami lin i węzłów żeglarskich, a także płaskorzeźbami nawiązującymi do podróży morskich i odkryć geograficznych.

Innym niezwykle cennym zabytkiem Lizbony jest Klasztor Hieronimitów. Ten majestatyczny zespół klasztorny, zbudowany w XV wieku w stylu manuelińskim, był miejscem modlitw żeglarzy wyruszających na wyprawy odkrywcze. Dziś jest jedną z największych świeckich atrakcji Lizbony, zachwyca bogatymi zdobieniami i pięknem krużganków.

Kolejnym punktem obowiązkowym na trasie każdego turysty powinna być Patriarchalna Katedralna Lizbony. Ta imponująca świątynia z XII wieku, znajdująca się w sercu stolicy, jest doskonałym przykładem architektury romańskiej i gotyckiej. Na szczególną uwagę zasługują dwa zdobione kościelne klasztory oraz niezwykły ołtarz wykonany z kości słoniowej.

 • Liczne zabytki wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, pokazują wielowiekową historię Lizbony, naznaczoną epoką wielkich odkryć geograficznych.
 • Trudno oprzeć się urokowi takich miejsc jak Wieża Belem, Klasztor Hieronimitów, Patriarchalna Katedra i Alfama - dzielnica, która doskonale zachowała średniowieczny klimat swoich malowniczych uliczek.

Odkryj słynne zabytki Lizbony na liście UNESCO

Niewątpliwie jednym z największych skarbów Lizbony jest bogactwo zabytków wpisanych na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dzięki temu turyści odwiedzający lizbońskie atrakcje mogą przenieść się w czasie i poczuć namiastkę tego, co przez wieki stanowiło o wyjątkowości i potędze tego niezwykłego miasta.

Szczególne miejsce wśród co zwiedzać w Lizbonie zajmuje Monastyr Hieronimitów, zwany także Klasztorem Hieronimitów. Ta monumentalna budowla uchodzi za arcydzieło manuelińskiego stylu architektonicznego i stanowi kwintesencję ducha eryk wielkich odkryć geograficznych. Imponujące krużganki, przepiękne rzeźby i kaplice czynią z tego miejsca niepowtarzalny zabytek sztuki.

Nieodłącznie związaną z Klasztorem Hieronimitów atrakcją jest malownicza Wieża Belem. Ta obronna twierdza z XVI wieku położona jest nad rzeką Tag, tuż przy ujściu do Oceanu Atlantyckiego. Jej masywne, strzeżone bastiony oraz bogate zdobienia w manuelińskim stylu sprawiają, że Wieża Belem słusznie zyskała status kultowej budowli.

Naturalnie, Lizbona to również liczne inne miejsca wpisane na Listę UNESCO. Należą do nich m.in. Stare Miasto, Monastery Zakonu Rycerzy Chrystusa oraz Park Narodowy Arrabida. Wszystkie te obiekty to prawdziwe perełki architektury i przyrody, dzięki którym Lizbona jawi się jako miasto niezwykłe, nasyca naszą wiedzę o minionych czasach i przybliża genius loci tego zakątka Europy.

 • Lizbona słynie z zabytków rangi światowej, wpisanych na Listę UNESCO, takich jak Klasztor Hieronimitów, Wieża Belem czy Stare Miasto.
 • Zwiedzanie tego typu atrakcji to prawdziwa lekcja historii i doskonała okazja, aby poczuć atmosferę epoki wielkich odkryć geograficznych, która przez wieki kształtowała oblicze Lizbony.

Czytaj więcej: Lotnisko Fiumicino w Rzymie | Wszystko co musisz wiedzieć o FCO

Lizbona zabytki do obejrzenia: Klasztor Hieronimitów

Jedną z najcenniejszych lizbońskich atrakcji, która powinna znaleźć się na liście każdego turysty jest słynny Klasztor Hieronimitów. Ten wspaniały zabytek to nie tylko arcydzieło manuelińskiej sztuki architektonicznej, lecz także żywy pomnik wielkiej historii Portugalii i epoki wielkich odkryć geograficznych.

Klasztor Hieronimitów powstał w XV wieku na rozkaz króla Manuela I. Jego monumentalna forma z bogatymi zdobieniami miała być wyrazem potęgi i bogactwa portugalskiego imperium. Budowla została zaprojektowana przez jednego z najwybitniejszych architektów epoki renesansu - Diogo de Boitaca. Skomplikowany projekt połączył wpływy stylów gotyckiego, manuelińskiego, mudéjarskiego i renesansowego.

Ogromne wrażenie na turystach robi zwłaszcza przepiękna krużgankowa galeria oraz podcienia z niezliczoną ilością rzeźbionych detali przedstawiających wizerunki postaci z życia zakonnego, ale także smoki, syreny czy fantastyczne stwory nawiązujące do epoki odkrywców. Całość tworzy niesamowicie bogatą, kunsztowną dekorację rzeźbiarską, będącą namacalnym świadectwem ówczesnej potęgi i zamożności Portugalii.

Podsumowanie

Zdjęcie Najlepsze zabytki Lizbony: co warto jest zobaczyć w stolicy Portugalii?

Lizbona przyciąga turystów z całego świata przede wszystkim dzięki niesamowitemu bogactwu zabytków. Co zwiedzać w Lizbonie? Na pewno warto rozpocząć od największych atrakcji, takich jak Wieża Belem, Klasztor Hieronimitów czy Patriarchalna Katedra. Będąc w stolicy Portugalii, koniecznie co zobaczyć w Lizbonie, to także romantyczne i malownicze zakątki miasta, szczególnie w Alfamie - najstarszej dzielnicy zachowanej w niemal niezmienionym, średniowiecznym stylu.

Ogromnym atutem Lizbony jest ilość obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Lizbona co warto zobaczyć? Przede wszystkim zabytki takie jak Wieża Belem, Klasztor Hieronimitów czy dzielnica Belém. Stanowią one pamiątkę po potędze dawnych Portugalczyków i ich słynnych wyprawach odkrywczych. Zwiedzanie tych miejsc daje niepowtarzalną okazję do przeżycia wielkiej historii i poczucia niesamowitego ducha Lizbony.

5 Podobnych Artykułów

 1. Niezapomniane atrakcje Lublina - co warto zobaczyć i zwiedzić | Przewodnik
 2. Lizbona: Sekrety centrum, których z pewnością jeszcze nie poznałeś!
 3. Jak kupić bilety na Metro w Paryżu i Londynie? Tylko sprawdzone rady!
 4. Dlaczego europejskie samoloty są bezpieczniejsze niż kiedykolwiek
 5. Standard rozmiarów bagażu: Bruksela wzywa linie lotnicze do porozumienia
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Piotr Cieślak
Piotr Cieślak

Jestem dziennikarzem podróżniczym opisującym niskobudżetowe sposoby na zwiedzanie świata – pomysły na tańsze zakwaterowanie, tanie loty, ciekawe atrakcje za grosze. Podchodzę do tego z dystansem i humorem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły