Najlepsze polskie filmy, które trzeba zobaczyć | Ranking

Najlepsze polskie filmy, które trzeba zobaczyć | Ranking
Autor Piotr Cieślak
Piotr Cieślak20.06.2024 | 5 min.

Polskie filmy to coś więcej niż tylko narodowa kinematografia. Stanowią one kreatywną, artystyczną ekspresję polskiej kultury, historii i wartości. Od kultowych klasyków po nowatorskie dramaty, polska branża filmowa nie przestaje zaskakiwać miłośników kina na całym świecie. Ten ranking przedstawia najlepsze, najbardziej kultowe i nagradzane polskie filmy, które każdy kinoman powinien obejrzeć.

Główne wnioski:

 • Wiele polskich filmów zdobyło międzynarodowe uznanie i nagrody na prestiżowych festiwalach filmowych.
 • Kinematografia polska ma swoje kultowe dzieła, które wryły się w pamięć i świadomość Polaków.
 • W rankingu można znaleźć polskie filmy różnych gatunków, od komedii przez dramaty po filmy historyczne.
 • Polska branża filmowa stale się rozwija, oferując ambitne, artystyczne filmy na światowym poziomie.
 • Każdy kinoman powinien zapoznać się z najlepszymi polskimi filmami, żeby lepiej zrozumieć polską kulturę i jej niepowtarzalny charakter.
Najlepsze polskie filmy ostatniego 20-lecia. TOP 10 produkcji, które trzeba zobaczyć

Najlepsze polskie filmy nagradzane na światowych festiwalach

Polskie filmy wiele razy zdobywały uznanie i prestiżowe nagrody na najważniejszych imprezach filmowych na świecie. Oto kilka z nich, które błyszczą w panteonie naszej narodowej kinematografii.

Rozpocznijmy od filmu "Ida" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Ten kameralny, czarno-biały dramat zdobył Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny w 2015 roku. Opowiada historię młodej zakonnicy w powojennej Polsce, odkrywającej tajemnice swojej rodziny.

Kolejnym nagrodzonym filmem jest wybitne dzieło Agnieszki Holland "Obywatel roku" (Europa, Europa). Dramat wojenny z 1990 roku został uhonorowany Złotym Globem oraz nominacją do Oscara. Prześledził niezwykłą historię żydowskiego chłopca, który cudem przetrwał II wojnę światową.

Nie można pominąć "Człowieka z żelaza" Andrzeja Wajdy z 1981 roku. Ten fabularyzowany obraz wydarzeń z czasów pierwszej Solidarności zdobył Złotą Palmę w Cannes oraz nominację do Oscara.

Wśród najlepszych polskich filmów nagradzanych za granicą nie mogło zabraknąć "Zimnej Wojny" Pawła Pawlikowskiego. Ten niezwykły dramat o burzliwej miłości dwojga artystów przyniósł reżyserowi Nagrodę Główną na Festiwalu w Cannes w 2018 roku.

Kultowe polskie filmy, które stały się klasykami kina

Każda narodowa kinematografia ma swoje kultowe filmy, będące przysłowiowymi "klejnotami w koronie". Polska ma ich wiele i uważane są one za prawdziwe kino artystyczne.

Bez cienia wątpliwości do ścisłej czołówki najlepszych polskich filmów należy "Człowiek z marmuru" Andrzeja Wajdy z 1977 roku. Kontrowersyjny w czasach PRL-u obraz dał początek słynnemu "cyklowi filmów o Polsce" tego mistrza.

Kolejnym dziełem o statusie kultowym jest "Popiół i diament" Andrzeja Wajdy z 1958 roku. Wielowątkowy dramat psychologiczny o powojennych losach Polski zyskał miano jednego z najważniejszych polskich filmów w historii.

Nie można zapomnieć o "Weselu" Andrzeja Wajdy z 1973 roku. Ta wybitna adaptacja dramatu Stanisława Wyspiańskiego to metafora narodowej duszy, genialne skrzyżowanie realizmu z groteskowymi wizjami onirycznymi.

Do grona największych polskich klasyków dołącza również "Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy z 1975 roku. Potężna epopeja o polskiej burżuazji przełomu XIX i XX wieku uznawana jest za arcydzieło Wajdy i kina moralnego niepokoju.

 • Wymienione filmy Andrzeja Wajdy na stałe wpisały się do kanonu polskiej kinematografii. Stanowią one zarówno perły artystyczne, jak i ważne komentarze do narodowych losów.
 • Ukazywały potężne uniwersalne dylematy egzystencjalne i etyczne rozgrywające się na tle burzliwej polskiej historii XX wieku.

Czytaj więcej: TOP 10 filmowych lokacji, które warto odwiedzić na wakacjach

Polskie filmy akcji, sensacyjne i gangsterskie dla miłośników

Polskie filmy akcji, sensacyjne i gangsterskie to gatunki, które również znalazły odbicie w naszej kinematografii. Nie są może tak liczne jak klasyczne dzieła dramatyczne, jednak miłośnicy tego typu kina też znajdą tu sporo propozycji.

Prawdziwym klasykiem w tym nurcie jest "Psy" Władysława Pasikowskiego z 1992 roku. Surowy, bezkompromisowy portret świata przestępczego w III RP i wielka rola Bogusława Lindy jako "Kudłatego" przeszły do historii.

Kolejną ważną i głośną produkcją było "mow do mnie" .

Fanom gatunku z pewnością przypadnie do gustu pełnokrwisty, kinowy film akcji "Dżej Dżej" Jerzego Skolimowskiego z 2005 roku. Ten polski "Gliniarze z Brooklynu" ze znakomitą kreacją Marka Bukowskiego był kasowym hitem.

Wreszcie nie można zapomnieć o doskonałej serii filmów akcji z popularnego cyklu książek Zbigniewa Nienackiego - "Seria Niewściągniętych" (2017-2021). Te inteligentne, ale widowiskowe filmy zawojowały polskie multipleksy.

Polskie komedie, które poprawiają humor, gdy masz zły dzień

Polskie filmy udowodniły również, że Polacy mają znakomite poczucie humoru i potrafią nakręcić naprawdę świetne komedie. Mamy wiele pozycji tego gatunku, które poprawiają nam nastrój nawet podczas najgorszego dnia.

Na pierwszym miejscu wymienić należy prawdopodobnie najbardziej znaną i kultową polską komedię - "Sami swoi" Sylwestra Chęcińskiego z 1967 roku. Ta opowieść konfliktu dwóch kresowych rodzin stała się jednym z największych hitów polskiej kinematografii.

Rzadko która komedia była tak wiele razy nagradzana jak "Dzień świra" Marka Koterskiego z 2002 roku. Inteligentny humor, świetne role Marka Kondrata i Małgorzaty Foremniak oraz filozoficzna otoczka przyniosły filmowi sporą porcję nagród.

Nie można pominąć monumentalnego "Seksmisji" Juliusza Machulskiego z 1984 roku. Ta barwna, frywolna i szalenie inteligentna satyra na ówczesne problemy społeczne spotkała się z kultem na falach niekorwencjonalnego humoru i groteski.

Podsumowanie

W tym rankingu najlepszych polskich filmów przedstawiono szeroki wachlarz gatunków i tytułów, które każdy kinoman powinien obejrzeć. Od głośnych dramatów nagradzanych na międzynarodowych festiwalach, przez kultowe klasyki polskiego kina, aż po współczesne kino akcji, sensacyjne i doskonałe komedie. To obowiązkowy przegląd dla wszystkich miłośników polskiej kinematografii.

Przeglądając ten ranking, odkryjecie zarówno legendarne polskie filmy z przeszłości, jak i najnowsze polskie filmy 2023 roku. To doskonały przewodnik, dzięki któremu nie przegapicie niczego ważnego w naszej narodowej kulturze filmowej. Z pewnością znajdziecie tu wiele cennych perełek i odkryjecie całe bogactwo kina rodem z Polski.

Najczęstsze pytania

Polska kinematografia posiada bogaty i różnorodny dorobek, który stanowi ważną część naszej narodowej kultury. Oglądanie polskich filmów pozwala lepiej zrozumieć polską mentalność, historię i unikalne doświadczenia naszego narodu. Jest to obowiązkowa pozycja dla każdego kinomana.

W rankingu najlepszych polskich filmów znajdziesz przede wszystkim klasyczne dramaty, komedie i filmy historyczne. Nie zabraknie jednak również pozycji z gatunku akcji, sensacyjnych i gangsterskich. Staraliśmy się uwzględnić różnorodne upodobania widzów.

Choć większość filmów to uznane klasyki polskiej kinematografii, to uwzględniliśmy także współczesne dzieła. W rankingu znajdują się zarówno pozycje kultowe, jak i nowsze polskie filmy z 2023 roku obiecujące stać się przyszłymi klasykami.

Większość najlepszych polskich filmów wyróżnia się głębią, artyzmem i nieprzeciętnym poziomem realizacji. Często nawiązują one do polskiej historii, tradycji i tożsamości narodowej. Potrafią łączyć kunszt artystyczny z poruszaniem ważnych, uniwersalnych tematów.

Wiele z przedstawionych w rankingu tytułów jest łatwo dostępnych na platformach VOD czy w wypożyczalniach. Niektóre starsze klasyki można znaleźć w archiwach kin studyjnych lub internetowych bazach filmowych. Z pewnością warto odrobinę poszukać, by odkryć te prawdziwe kino-perełki!

5 Podobnych Artykułów

 1. Niezapomniane atrakcje Lublina - co warto zobaczyć i zwiedzić | Przewodnik
 2. Lizbona: Sekrety centrum, których z pewnością jeszcze nie poznałeś!
 3. Jak kupić bilety na Metro w Paryżu i Londynie? Tylko sprawdzone rady!
 4. Dlaczego europejskie samoloty są bezpieczniejsze niż kiedykolwiek
 5. Standard rozmiarów bagażu: Bruksela wzywa linie lotnicze do porozumienia
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Piotr Cieślak
Piotr Cieślak

Jestem dziennikarzem podróżniczym opisującym niskobudżetowe sposoby na zwiedzanie świata – pomysły na tańsze zakwaterowanie, tanie loty, ciekawe atrakcje za grosze. Podchodzę do tego z dystansem i humorem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły