Najlepsze dworce kolejowe w Europie dla wygodnej podróży - porady dla Polaków

Najlepsze dworce kolejowe w Europie dla wygodnej podróży - porady dla Polaków
Autor Piotr Cieślak
Piotr Cieślak07.12.2023 | 8 min.

Najlepsze dworce kolejowe w Europie zapewniają wygodną podróż, dzięki krótkim czasom oczekiwania, niewielkiej liczbie opóźnień pociągów oraz dobrym połączeniom komunikacyjnym. Oprócz tego, mają szeroką ofertę biletów, długie godziny otwarcia kas biletowych i łatwy dostęp do informacji.

Kluczowe wnioski:
  • Szwajcarskie i austriackie dworce zajmują czołowe miejsca rankingu ze względu na wygodę pasażerów.
  • Niemieckie dworce znalazły się na samym dole z powodu częstych opóźnień pociągów i długich czasów oczekiwania.
  • W 2023 roku jakość obsługi pasażerów na dworcach spadła w porównaniu z ubiegłym rokiem.
  • Poprawiła się dostępność dworców dla osób z niepełnosprawnościami.
  • Wojna w Ukrainie mogła przyczynić się do zatorów kolejowych w Europie z powodu napływu uchodźców.

Jak wygodnie podróżować po Europie pociągiem

Podróżowanie koleją po Europie może być bardzo wygodne, jeśli wybierzemy odpowiednie dworce kolejowe. Te zapewniające największą wygodę pasażerów charakteryzują się krótkimi czasami oczekiwania na pociąg, niewielką liczbą opóźnień oraz dobrymi połączeniami komunikacyjnymi.

Warto sprawdzić rankingi dworców, aby dowiedzieć się, które z nich zapewniają najlepszą obsługę. Przy wyborze konkretnego dworca na trasie naszej podróży, należy zwrócić uwagę na średni czas oczekiwania na pociąg, odsetek pociągów przyjeżdżających z opóźnieniem oraz dostępność dalszych połączeń kolejowych.

Istotne są także godziny otwarcia kas biletowych, bogata oferta biletów, łatwy dostęp do informacji, a także obecność sklepów, restauracji i innych udogodnień na dworcu. Warto również sprawdzić, czy dworzec jest dobrze dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Wybierając podróż koleją przez dworce zapewniające wysoką jakość obsługi, możemy spodziewać się wygodnej podróży bez niepotrzebnych strat czasu.

Najlepsze dworce kolejowe w Europie 2023

W 2023 roku tytuł najlepszego dworca kolejowego w Europie pod względem wygody podróżowania ponownie przypadł głównej stacji kolejowej w Zurychu (Zurich Hauptbahnhof) w Szwajcarii. Uzyskała ona 102 punkty w rankingu European Railway Station Index, który analizuje 50 największych dworców pod kątem jakości obsługi pasażerów.

Zurych otrzymał wysokie noty przede wszystkim za krótki średni czas oczekiwania na pociąg - jedną minutę oraz niewielki odsetek pociągów przyjeżdżających z opóźnieniem, wynoszący 3%. Ponadto kasy biletowe na dworcu są czynne od 6 rano do 9 wieczorem, a bilety są tańsze dla dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych.

Drugie miejsce w rankingu zajął dworzec Wiedeń Główny (Wien Hauptbahnhof) w Austrii. Został wysoko oceniony za usługi dostępne na dworcu, dalsze połączenia kolejowe oraz dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Polskie dworce kolejowe w rankingu

Niestety w zestawieniu 50 największych pod względem liczby pasażerów dworców kolejowych w Europie nie znalazł się żaden dworzec z Polski. Może to oznaczać, że jakość obsługi pasażerów w naszym kraju pozostawia jeszcze wiele do życzenia.

Warto jednak zaznaczyć, że polski rząd zapowiedział niedawno modernizację ponad 200 dworców kolejowych do 2030 roku. Być może zatem za kilka lat także jakiś polski dworzec trafi do europejskiego rankingu najlepszych pod względem wygody podróżowania.

Czytaj więcej: Ten kraj Ameryki Południowej wprowadza wizę dla cyfrowych nomadów - tropikalne lasy i szlaki Inków czekają

Dworce kolejowe z najgorszą obsługą pasażerów

Wśród 50 najruchliwszych dworców kolejowych w Europie, najgorzej pod względem jakości obsługi pasażerów wypadł dworzec główny w Bremie (Bremen Hauptbahnhof) w Niemczech. Otrzymał on zaledwie 39 punktów.

Podróżni muszą tam czekać na pociąg średnio 11 minut, a aż 43% pociągów przyjeżdża z opóźnieniem. Dodatkowo dworzec oferuje mało dalszych połączeń kolejowych, nie ma darmowego Wi-Fi ani wielu sklepów czy restauracji.

Miejsce w rankingu Dworzec Kraj
49. Bremen Hauptbahnhof Niemcy
50. München-Pasing Niemcy

Wśród dworców z najgorszą oceną dominują stacje niemieckie. Może to mieć związek z wprowadzeniem w Niemczech dotowanych biletów kolejowych za 9 euro, co spowodowało dramatyczny wzrost liczby pasażerów, z którymi przestarzała infrastruktura kolejowa nie jest w stanie sobie poradzić.

Jak Niemcy wpływają na jakość podróży pociągiem

Najlepsze dworce kolejowe w Europie dla wygodnej podróży - porady dla Polaków

Spośród 50 dworców analizowanych w rankingu European Railway Station Index, aż 21 to dworce niemieckie. Tylko dwa z nich znalazły się jednak w pierwszej dziesiątce zestawienia. Dramatyczny spadek notowań odnotował na przykład dworzec w Monachium, który w poprzednich latach regularnie zajmował 2. miejsce, a w 2023 roku znalazł się dopiero na odległej 22. pozycji.

Wprowadzona w Niemczech w 2022 roku promocja na przejazdy koleją za 9 euro doprowadziła do boomu na podróże pociągami, szczególnie na obszarach wiejskich. Jednak mniejsze dworce nie były przygotowane na taki nagły wzrost liczby pasażerów, co pogorszyło jakość ich obsługi.

Obecnie Niemcy wprowadziły droższy bilet - za 49 euro. Ma on pomóc rozłożyć pasażerów bardziej równomiernie i odciążyć mniejsze dworce. Jednak jak wskazuje raport, szkody już zostały wyrządzone.

Czemu ułatwienia dla niepełnosprawnych poprawiają

Mimo że w 2023 roku ogólna jakość obsługi pasażerów na europejskich dworcach kolejowych uległa pogorszeniu, odnotowano poprawę w jednym obszarze - dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.

Coraz więcej dworców dysponuje podjazdami dla wózków inwalidzkich, windami, dodatkowymi oznaczeniami w alfabecie Braille'a oraz systemami audio. Ułatwia to podróżowanie koleją osobom z dysfunkcjami ruchu, niewidzącym czy niedosłyszącym.

Inwestycje w infrastrukturę podnoszącą dostępność dworców to dobra wiadomość dla tych grup pasażerów. Ponadto, rozwiązania te poprawiają ogólną wygodę korzystania z dworca także dla osób w pełni sprawnych, na przykład podróżujących z bagażem lub z małymi dziećmi.

Jak wojna w Ukrainie wpływa na podróżowanie koleją

Choć ukraiński Kyjiw nie znalazł się w tym roku w rankingu najlepszych dworców ze względu na brak danych, raport odnotowuje, że w 2022 roku, mimo trwającej wojny, 85% pociągów w Ukrainie kursowało punktualnie.

Jednocześnie zaznacza się, że rosyjska inwazja na Ukrainę od lutego 2022 spowodowała napływ do Europy około 6 milionów uchodźców. Mogło to przełożyć się na zwiększone obłożenie europejskich dworców kolejowych i większe zatory na trasach pociągów przemieszczających uciekinierów z ogarniętego wojną kraju.

Może to częściowo tłumaczyć zaobserwowaną w 2023 roku ogólną tendencję do gorszej jakości obsługi pasażerów, większą liczbę opóźnień i wydłużony czas oczekiwania na peronach.

Podsumowanie

Przeczytałem bardzo ciekawy artykuł na temat najlepszych i najgorszych dworców kolejowych w Europie pod względem wygody podróżowania. Dowiedziałem się, że w 2023 roku tytuł dworca numer jeden ponownie przypadł głównej stacji kolejowej w Zurychu. Oczekiwanie na pociąg trwa tam średnio tylko minutę, a opóźnienia zdarzają się bardzo rzadko.

Z przykrością stwierdziłem, że w zestawieniu nie ma żadnego polskiego dworca. Być może sytuacja poprawi się po modernizacji ponad 200 naszych dworców do 2030 roku. Za to aż 21 dworców w pierwszej pięćdziesiątce to stacje niemieckie - niestety głównie z końca stawki ze względu na częste opóźnienia pociągów.

Dowiedziałem się również, że mimo spadku ogólnej jakości obsługi pasażerów w 2023 roku, poprawiła się dostępność dworców dla osób z niepełnosprawnościami. Ponadto wojna w Ukrainie przyczyniła się do zatorów na europejskich dworcach z powodu exodusu uchodźców.

Artykuł dostarczył mi wielu ciekawych i przydatnych informacji na temat podróżowania koleją po Europie. Będę o nich pamiętał, planując swoją następną wyprawę przez nasz kontynent.

5 Podobnych Artykułów

  1. Niezapomniane atrakcje Lublina - co warto zobaczyć i zwiedzić | Przewodnik
  2. Lizbona: Sekrety centrum, których z pewnością jeszcze nie poznałeś!
  3. Jak kupić bilety do Koloseum w Rzymie? Nasze porady i informacje
  4. Prawa konsumenckie w przypadku odwołanego lotu: co Ci się należy
  5. Standard rozmiarów bagażu: Bruksela wzywa linie lotnicze do porozumienia
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Piotr Cieślak
Piotr Cieślak

Jestem dziennikarzem podróżniczym opisującym niskobudżetowe sposoby na zwiedzanie świata – pomysły na tańsze zakwaterowanie, tanie loty, ciekawe atrakcje za grosze. Podchodzę do tego z dystansem i humorem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły