Nafplio - magiczne miasteczko i warta odwiedzin stolica pierwszego greckiego królestwa

Nafplio - magiczne miasteczko i warta odwiedzin stolica pierwszego greckiego królestwa
Autor Aleks Mazur
Aleks Mazur26.10.2023 | 9 min.

Nafplio w Grecji to urokliwe nadmorskie miasteczko, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc na wakacjach na Peloponezie. W przeszłości pełniło funkcję stolicy pierwszego nowożytnego państwa greckiego, a liczne zabytki przypominają o jego burzliwej historii. Spacer wąskimi uliczkami starego miasta to coś, co na długo pozostanie w pamięci. Atrakcyjne położenie nad Zatoką Argolicką sprawia, że jest świetną bazą wypadową do odwiedzania okolicznych atrakcji takich jak Epidauros, Mykeny czy Tiryns.

Kluczowe wnioski:
 • Nafplio urzeka urokiem historycznej starówki i malowniczym położeniem nad morzem.
 • Warto zobaczyć twierdzę Palamidi, skąd rozciąga się przepiękny widok.
 • Miasto słynie z pysznej lodziarni z lodem tureckim i grecką kawą frappe.
 • W pobliżu znajdują się ważne stanowiska archeologiczne Mykeny i Epidauros.
 • Nafplio to świetna baza wypadowa na wycieczki po Argolidzie i całym Peloponezie.

Nafplio - zobacz zabytki pierwszej stolicy Grecji

Nafplio to urokliwe nadmorskie miasteczko położone nad Zatoką Argolicką w północno-wschodniej części Peloponezu. Było pierwszą stolicą nowożytnego państwa greckiego w latach 1828-1834 i do dziś zachowało wiele pamiątek po tej burzliwej epoce. Zabytkowe centrum miasta otaczają imponujące fortyfikacje z okresu weneckiego, tureckiego i greckiego, które warto zwiedzić.

Najbardziej charakterystycznym punktem Nafplio jest potężna twierdza Palamidi, górująca nad miastem. Można do niej wejść wspinaczką po 999 schodach lub podjechać samochodem. Z tarasów roztaczają się przepiękne widoki na Zatokę Argolicką, a wewnątrz zobaczymy dobrze zachowane mury, bramy i baszty. Z tarasu flagowego widać całe miasto jak na dłoni.

W samym centrum znajduje się malownicza twierdza Akronafplia, dawniej siedziba weneckich dowódców. Jej labirynt korytarzy i podziemi warto zwiedzić z przewodnikiem. Na terenie twierdzy jest też meczet Veli Pasha z fontanną Tryzona, gdzie według legendy zabijano nieposłusznych tureckich paszów.

Nie można też ominąć bramy Bouboulina - głównego wejścia do starego miasta od strony lądu. Znajduje się na niej posąg Laskariny Boubouliny, bohaterki wojny o niepodległość Grecji. W pobliżu jest malowniczy Kościół Św. Spirydona z czerwonej cegły i Ośmiokątny Kościółek z XVIII w.

Spacer po historycznym centrum

Sercem historycznego Nafplio jest dzielnica starego miasta otoczona średniowiecznymi murami. W labiryncie wąskich, brukowanych uliczek i zaułków aż roi się od urokliwych tawern i kafejek. Można tu spędzić cały dzień na spacerach, zaglądając do licznych sklepików z pamiątkami i podziwiając piękne kamienice o neoklasycystycznych fasadach.

W dzielnicy znajduje się główny plac Syndagma z pomnikiem Ioannisa Kapodistriasa, pierwszego gubernatora Grecji. W pobliżu warto zobaczyć archeologiczne muzeum, siedzibę pierwszego greckiego parlamentu oraz meczet Veli Pasha znajdujący się na terenie twierdzy Akronafplia.

Spacer po urokliwych zaułkach Nafplio

Nafplio zachwyca labiryntem wąskich, brukowanych uliczek, które tworzą wyjątkowy urok starego miasta. Spacer po stromych zaułkach, omijanie kwiatów i palm w donicach, zaglądanie do uroczych sklepików z pamiątkami - to wszystko sprawia, że można tu spędzić całe godziny.

Uliczki są tak wąskie, że co chwilę trzeba się schodzić, by minąć inną osobę lub zaparkowany skuter. W większości są wybrukowane i strome, więc spacerowanie po nich to naprawdę trening dla nóg! Ale warto, bo co rusz trafia się na urocze zakątki, kolorowe fasady kamieniczek i balkony pełne kwiatów.

Nie brakuje też urokliwych tawern, lodziarni, kafejek i sklepików z pamiątkami, które kuszą turystów. Warto zajrzeć np. do sklepu ze słodkimi lokalnymi wyrobami albo kupić butelkę lokalnego wina. A tradycyjną grecką kawę frappe można wypić na jednym z licznych placyków.

Zaułki starego miasta to także świetne miejsce do podziwiania historycznych kamienic o eleganckich neoklasycystycznych fasadach. Niektóre pochodzą jeszcze z czasów tureckich, inne z XIX wieku, kiedy Nafplio było stolicą Grecji.

Najpiękniejsze trasy spacerowe

Do najbardziej urokliwych uliczek należą: wąska i stroma uliczka San Nicolo ze sklepikami, ulica Staikopoulou przy głównym placu, ulica Kokinou pełna kwitnących bugenwilli i ulica Vasileos Konstantinou wiodąca do twierdzy Palamidi.

Spacer warto zakończyć na głównym placu Syndagma lub na tarasach twierdzy Palamidi, skąd można podziwiać piękną panoramę miasta i Zatoki Argolickiej.

Czytaj więcej: Montmartre - zabytki, bazylika, kabarety i winnice | Paryż

Nafplio - baza wypadowa na wycieczki po Peloponezie

Nafplio leży w środkowo-wschodniej części Peloponezu, dlatego świetnie nadaje się na bazę wypadową do zwiedzania tego regionu Grecji. W promieniu zaledwie kilkudziesięciu kilometrów znajduje się wiele ciekawych miejsc wartych zobaczenia.

Obowiązkowym punktem jest wycieczka do Myken - stanowiska archeologicznego dawnej cywilizacji mykeńskiej. Można tu zobaczyć pozostałości potężnej Bramy Lwów, królewskie grobowce i skarbiec Atreusa. Mykeny znajdują się zaledwie 10 km od Nafplio.

Innym ważnym zabytkiem jest starożytny teatr w Epidauros uznawany za jedną z najlepiej zachowanych tego typu budowli antycznych. Teatr słynie z doskonałej akustyki - szept z centrum widowni słychać nawet na najwyższych rzędach.

W pobliskim Tiryns warto zobaczyć rozległe ruiny prehistorycznego grodu obronnego z potężnymi cyklopimi murami. Stanowi świadectwominionionych cywilizacji.

Z Nafplio wygodnie można też wybrać się w głąb Peloponezu, by zobaczyć np. Diakofto, Megaspilion, Olimpię, Mistrę, Spartę czy Mani.

Transport

Z Nafplio jest bardzo dogodne połączenie autobusowe do Myken, Tirynsu i Epidauros. Bilety można kupić w kasach na dworcu autobusowym Karolou. Do Myken jedzie się ok. 15 minut, do Tirynsu 20 minut, a do Epidauros ok. 45 minut.

Można też wybrać się na wycieczkę zorganizowaną - są oferowane zarówno całodniowe, jak i półdniowe opcje zwiedzania tych miejsc.

Nafplio - historia i teraźniejszość miasta

Nafplio - magiczne miasteczko i warta odwiedzin stolica pierwszego greckiego królestwa

Nafplio ma długą i burzłą historię sięgającą czasów antycznych, kiedy nosiło nazwę Nauplion. Przez wieki zmieniało władców, pełniąc strategiczną rolę twierdzy i portu. Było pierwszą stolicą niepodległej Grecji w XIX wieku.

Osadnictwo na tym terenie istniało już w epoce brązu. W starożytności znajdował się tu port handlowy. W 1204 r. miasto zdobyli Wenecjanie, budując potężną twierdzę Akronafplia. W 1540 r. Nafplio przeszło pod panowanie Turków osmańskich.

W czasie wojny o niepodległość Grecji Turcy zostali wyparci przez powstańców. Miasto stało się pierwszą stolicą niepodległego państwa w 1828 r. Funkcję tę pełniło do 1834 r., kiedy stolicę przeniesiono do Aten. Mimo to pozostało ważnym ośrodkiem politycznym i kulturalnym.

Dziś Nafplio jest żywym, tętniącym życiem miastem, chętnie odwiedzanym przez turystów zachwyconych klimatem historii i urokiem zaułków starego miasta. To jedno z najbardziej malowniczych miast Grecji.

Nafplio współcześnie

Obecnie Nafplio liczy ok. 35 tys. mieszkańców. Jest ważnym ośrodkiem kulturalnym i turystycznym - corocznie odwiedza je ok. pół miliona turystów. Można tu znaleźć liczne kafejki, restauracje, sklepiki z pamiątkami, hotele i pensjonaty.

W ciągu roku odbywa się tu wiele festiwali i wydarzeń kulturalnych. W czerwcu organizowany jest np. festiwal filmowy, w lipcu festiwal sztuk ulicznych, a we wrześniu święto winobrania. Miasto tętni życiem!

Nafplio - najpiękniejsze plaże w okolicy

Nafplio leży malowniczo nad Zatoką Argolicką, więc plażowicze z pewnością znajdą tu plażę idealną dla siebie. Są zarówno miejskie, jak i bardziej ustronne otoczone skałami. Najlepsze to:

 • Plaża Arvanitia - najbliżej centrum, żwirowa z krystalicznie czystą wodą.
 • Plaża Karathona - malownicza zatoczka ze skalistym brzegiem.
 • Plaża Kiveri - długa piaszczysta plaża poza miastem.
 • Plaża Tolo - popularna żwirowa plaża z infrastrukturą.
 • Plaża Kondyli - ustronnie położona, ze skałami i grotami.

Nafplio posiada też kilka plaż miejskich, np. plażę miejską Karathona położoną tuż pod zamkiem Palamidi. Jest ona żwirowa, ale posiada infrastrukturę - leżaki, parasole, punkty gastronomiczne.

Większość plaż jest łatwo dostępna komunikacją miejską z dworca autobusowego Arvanitia. Bilety kosztują zwykle 2-3 euro w jedną stronę. Można też wypożyczyć samochód lub skorzystać z wycieczki zorganizowanej.

Jak dotrzeć i gdzie się zatrzymać w Nafplio

Nafplio leży na północnym wschodzie Peloponezu, ok. 150 km od Aten. Jest łatwo dostępne zarówno dla podróżujących samochodem, jak i komunikacją publiczną.

Z Aten jest bezpośrednie połączenie autobusowe KTEL, które trwa ok 2,5 godziny. Bilety kosztują ok. 15 euro w jedną stronę. Można też dojechać pociągiem lub samochodem drogą szybkiego ruchu w 2-3 godziny.

W samej miejscowości najlepiej poruszać się pieszo, choć można też wypożyczyć samochód, skuter lub rower. Centrum jest zamknięte dla ruchu kołowego.

W Nafplio jest sporo hoteli różnych kategorii, pensjonatów, apartamentów oraz tanich hosteli dla backpackerów. W sezonie warto rezerwować nocleg z wyprzedzeniem. Dobrą opcją są też apartamenty na starem mieście.

Podsumowanie

Nafplio to niezwykle urokliwe nadmorskie miasteczko, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc na Peloponezie. Malowniczo położone nad Zatoką Argolicką, urzeka labiryntem wąskich, brukowanych uliczek, pięknymi kamieniczkami i twierdzami. W przeszłości pełniło funkcję pierwszej stolicy nowożytnej Grecji, o czym przypominają liczne zabytki.

Nafplio leży w środkowo-wschodniej części Peloponezu, dlatego stanowi dobrą bazę wypadową do zwiedzania tego regionu. W pobliżu znajdują się takie atrakcje, jak starożytne Mykeny, Epidauros czy Tiryns. Miasto ma też kilka malowniczych plaż, więc można tu spędzić wakacje łącząc zwiedzanie z wypoczynkiem nad morzem.

Z pewnością warto wybrać się na spacer po uroczych zaułkach starego miasta, podziwiając piękne kamienice i zaglądając do tawern i sklepików. Obowiązkowy punkt to wejście na tarasy imponującej twierdzy Palamidi, skąd rozciąga się zapierający dech w piersiach widok.

Podsumowując, Nafplio to prawdziwa perła Peloponezu i jedno z najbardziej urokliwych miast w Grecji. Jego niepowtarzalny klimat, liczne atrakcje i dogodne położenie sprawiają, że jest ono niezwykle atrakcyjnym miejscem do odwiedzenia na mapie tego regionu.

Najczęściej zadawane pytania

Nafplio to niezwykle urokliwe nadmorskie miasteczko, które urzeka zabytkową starówką, malowniczym położeniem i klimatem. Było pierwszą stolicą nowożytnej Grecji i ma wiele pamiątek z tamtych czasów. Labirynt wąskich, brukowanych uliczek, piękne kamienice i twierdze - to wszystko sprawia, że miasto ma wyjątkowy charakter.

Nafplio posiada kilka malowniczych plaż, zarówno miejskich jak Arvanitia, jak i bardziej ustronnych - np. Karathona, Tolo, Kondyli. Są żwirowe i piaszczyste. Można do nich dojechać lokalnym transportem z centrum.

Główne atrakcje to zabytkowe centrum ze starą twierdzą Wenecjan, potężna twierdza Palamidi, ruiny starożytnego Epidauros oraz stanowiska archeologiczne w Mykenach i Tirynsie. Warto też wybrać się na rejs po Zatoce Argolickiej lub skosztować regionalnych potraw.

W Nafplio jest wiele urokliwych tawern serwujących tradycyjne greckie dania jak moussaka, gyros czy saganaki. Pyszną rybę i owoce morza można zjeść nad samym portem. Koniecznie trzeba też skosztować lokalnych słodkości i greckiej kawy frappe.

W Nafplio jest sporo hoteli w różnym standardzie - od luksusowych po tanie dla backpackerów. Dobrą opcją są też apartamenty na starem mieście. W sezonie warto rezerwować nocleg z wyprzedzeniem, bo miasto jest popularne wśród turystów.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Niezapomniane atrakcje Lublina - co warto zobaczyć i zwiedzić | Przewodnik
 2. Dlaczego europejskie samoloty są bezpieczniejsze niż kiedykolwiek
 3. Standard rozmiarów bagażu: Bruksela wzywa linie lotnicze do porozumienia
 4. Kiedy zieje Smok Wawelski | Wszystko co musisz wiedzieć
 5. Nowy system wjazdowy i wyjazdowy Unii Europejskiej - poznaj kulisy
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Aleks Mazur
Aleks Mazur

Jestem doświadczonym dziennikarzem podróżniczym specjalizującym się w turystyce miejskiej. Dzielę się wskazówkami, jak najlepiej zaplanować pobyt w europejskich stolicach i skorzystać z najważniejszych atrakcji. Cenię praktyczne informacje przekazane prostym językiem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email