Montmartre - zabytki, bazylika, kabarety i winnice | Paryż

Montmartre - zabytki, bazylika, kabarety i winnice | Paryż
Autor Piotr Cieślak
Piotr Cieślak26.10.2023 | 5 min.

Montmartre - dzielnica Paryża, która słynie z artystycznej atmosfery, malowniczych zaułków i licznych atrakcji. To tutaj znajduje się słynna bazylika Sacré-Cœur, stanowiąca symbol tej wyjątkowej części Paryża. Z pagórka w Montmartre rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na panoramę miasta. Oprócz zabytków i śladów po znanych artystach, dzielnica słynie także z urokliwych kabaretów i winnic.

Kluczowe wnioski:
  • Montmartre to artystyczna dzielnica Paryża z licznymi atrakcjami.
  • Znajduje się tam słynna bazylika Sacré-Cœur, kabarety i winnice.
  • Z wzgórza w Montmartre roztacza się zapierający dech w piersiach widok.
  • Można podziwiać zabytki i ślady po znanych artystach.
  • Dzielnica ma wyjątkowy, artystyczny klimat i urokliwe zaułki.

Odkryj Montmartre - artystyczną dzielnicę Paryża

Montmartre to wyjątkowa dzielnica Paryża, która od wieków przyciąga artystów swoją inspirującą atmosferą. Położona na wzgórzu, oferuje zapierające dech w piersiach widoki na panoramę miasta. Jest to miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć, odwiedzając stolicę Francji.

Nazwa Montmartre pochodzi od łacińskiego "mons martyrum" i oznacza "wzgórze męczenników". Wzięło się to stąd, że w III wieku na tym wzgórzu ścięto św. Denis'a, pierwszego biskupa Paryża. Od tamtej pory Montmartre stało się miejscem pielgrzymek.

Dziś to przede wszystkim artystyczna dzielnica, która przyciąga turystów i artystów. Można tu znaleźć urokliwe uliczki, romantyczne zaułki, klimatyczne kawiarnie i liczne pamiątki po znanych malarzach.

Słynne kabarety Montmartre

Montmartre słynie z artystycznej bohemy i kabaretów. W drugiej połowie XIX wieku powstało tu wiele kabaretów, które przyciągały artystów i stanowiły centrum nocnego życia. Do najsłynniejszych należał kabaret Moulin Rouge, w którym występowała m.in. słynna tancerka Isadora Duncan.

Kabarety oferowały programa artystyczny, przedstawienia rewii oraz tańce. To właśnie tam narodził się taniec cancan. Dziś wiele z tych kabaretów wciąż istnieje i można w nich zobaczyć nietuzinkowe przedstawienia, choć straciły dawną artystyczną renomę.

Panorama Paryża z wzgórza Montmartre

Największą atrakcją Montmartre jest możliwość podziwiania zapierającej dech w piersiach panoramy Paryża. Wzgórze wznosi się na 130 m n.p.m., dzięki czemu z jego szczytu rozpościera się niesamowity widok na całe miasto.

Można zobaczyć główne paryskie zabytki jak Wieżę Eiffla, Łuk Triumfalny, Pola Elizejskie czy Wyspę Świętego Ludwika. Zlotym punktem do podziwiania panoramy jest Plac Suzanne Buisson, skąd widać niemal cały Paryż jak na dłoni.

Warto wejść na szczyt Montmartre o zachodzie słońca lub wieczorem, gdy miasto zaczyna się rozświetlać. Ten widok zapiera dech w piersiach i pozwala naprawdę poczuć niezwykły klimat Paryża.

Malowniczy plac du Tertre

Plac du Tertre to malowniczy plac położony na wzgórzu Montmartre, który stanowi serce artystycznej dzielnicy. To tutaj zbierali się artyści, aby rysować, malować i dyskutować o sztuce.

Dziś można tu znaleźć liczne kawiarnie, restauracje i stoiska z pamiątkami. Nadal gromadzą się tutaj artyści, rysując portrety turystów. Warto usiąść przy filiżance kawy i poczuć wyjątkową atmosferę tego miejsca.

Czytaj więcej: Łuk Triumfalny w Paryżu - najsłynniejszy łuk w stolicy Francji

Bazylika Sacré-Cœur - symbol Montmartre

Najważniejszym zabytkiem i symbolem Montmartre jest bazylika Sacré-Cœur. Ta biała bazylika w stylu neoromańskim góruje nad dzielnicą, przyciągając rzesze turystów.

Budowę świątyni rozpoczęto w 1875 r. jako votum po krwawym stłumieniu Komuny Paryskiej. Położenie na wzgórzu sprawia, że bazylika widoczna jest niemal z każdego punktu Paryża. Schody prowadzące do głównego wejścia to popularne miejsce spotkań i zdjęć z panoramą miasta w tle.

Wnętrze bazyliki robi ogromne wrażenie z powodu swoich rozmiarów i bogatej dekoracji. Zwieńczeniem jest mozaika Chrystusa, wykonana z kostek weneckiego szkła. To konieczny punkt na mapie zwiedzania Paryża.

Degustacja win z lokalnych winnic w Montmartre

Montmartre - zabytki, bazylika, kabarety i winnice | Paryż

Montmartre od dawna słynie także z uprawy winorośli i produkcji wina. Już w XI wieku na zboczach wzgórza zaczęto sadzić winnice, które dostarczały wino miejscowym klasztorom i kościołom.

Dziś można skosztować wyśmienitych win produkowanych w Montmartre, odwiedzając jedną z kilku działających tu winnic. Najstarszą jest Clos Montmartre założona w 1933 r. Wina można skosztować przy lampce w winiarni lub kupić butelkę na pamiątkę.

Degustacja lokalnych win w scenerii malowniczego Montmartre to świetny sposób na spędzenie popołudnia w artystycznej atmosferze tej wyjątkowej dzielnicy Paryża.

Podsumowanie

Montmartre to wyjątkowa dzielnica Paryża, która od wieków przyciąga artystów. Położona na pagórkowatym terenie, oferuje malownicze widoki na panoramę miasta. Można tu zobaczyć bazylikę Sacré-Coeur, symbole tej artystycznej dzielnicy, oraz spacerować urokliwymi uliczkami.

Montmartre słynie z burzliwej historii i artystycznej bohemy. To tutaj powstały słynne kabarety, w których bawiła się artystyczna elita. Dziś można poczuć wyjątkowy klimat spacerem po placu du Tertre, gdzie od lat gromadzą się malarze i rzeźbiarze.

Z pagórków Montmartre roztaczają się zapierające dech panoramy Paryża. Niezapomniany widok na Wieżę Eiffla, Pola Elizejskie i inne paryskie zabytki. Warto również spróbować lokalnych win, produkowanych w winnicach na zboczach wzgórza.

Montmartre to konieczny punkt na mapie Paryża, pozwalający poczuć prawdziwy artystyczny klimat tego wyjątkowego miasta. Żadna wizyta w stolicy Francji nie jest kompletna bez odwiedzenia tej niezwykłej dzielnicy.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Niezapomniane atrakcje Lublina - co warto zobaczyć i zwiedzić | Przewodnik
  2. Dlaczego europejskie samoloty są bezpieczniejsze niż kiedykolwiek
  3. Standard rozmiarów bagażu: Bruksela wzywa linie lotnicze do porozumienia
  4. Nafplio - magiczne miasteczko i warta odwiedzin stolica pierwszego greckiego królestwa
  5. Nowy system wjazdowy i wyjazdowy Unii Europejskiej - poznaj kulisy
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Piotr Cieślak
Piotr Cieślak

Jestem dziennikarzem podróżniczym opisującym niskobudżetowe sposoby na zwiedzanie świata – pomysły na tańsze zakwaterowanie, tanie loty, ciekawe atrakcje za grosze. Podchodzę do tego z dystansem i humorem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły