Miasto usunęło trasę autobusu z map, a powód tego jest zaskakujący

Miasto usunęło trasę autobusu z map, a powód tego jest zaskakujący
Autor Stefania Gajewska
Stefania Gajewska29.04.2024 | 4 min.

Wyobraź sobie, że mieszkasz w dzielnicy, w której autobus jest tak zatłoczony, że nawet osoby z laskami nie mogą wsiąść. To była rzeczywistość dla mieszkańców dzielnicy La Salut w Barcelonie, gdzie linia autobusowa 116 zatrzymywała się przy Parku Güell - drugiej najpopularniejszej atrakcji turystycznej miasta. Jednak władze miejskie podjęły niezwykły krok, by rozwiązać ten problem - po prostu usunęły trasę 116 z Google Maps i Apple Maps!

Barcelona usuwa trasę autobusu z map, by odstraszyć turystów

Wyobraź sobie, że mieszkasz w spokojnej dzielnicy, ale co roku zmagasz się z tym samym problemem - tłumami turystów, którzy zalewają twoje ulice i zapychają lokalny transport publiczny. To właśnie przeżywali mieszkańcy dzielnicy La Salut w Barcelonie, gdzie linia autobusowa 116 zatrzymywała się przy słynnym Parku Güell - drugiej najpopularniejszej atrakcji turystycznej miasta po Sagradzie Familia.

Przez lata byli oni skazani na dzielenie tej niewielkiej, zaledwie 20-osobowej linii autobusowej z tłumami zwiedzających. Luz López, 75-letnia mieszkanka, wspomina, że "autobus był tak przepełniony, że nawet osoby z laskami nie mogły wsiąść". To musiało być bardzo frustrujące dla starszych i mniej sprawnych osób, które potrzebowały tego połączenia, by poruszać się po mieście.

Dlatego władze Barcelony zdecydowały się na radykalny krok, by rozwiązać ten problem. Na żądanie miasta, Google i Apple usunęły trasę linii 116 z map! To bezprecedensowe posunięcie miało na celu odstraszyć turystów od korzystania z tej trasy i przywrócić mieszkańcom spokój.

Mieszkańcy dzielnicy La Salut cierpieli z powodu zatłoczenia

Przez lata mieszkańcy La Salut znosili uciążliwe skutki nadmiernego ruchu turystycznego w swojej dzielnicy. Park Güell, słynne dzieło architekta Antonia Gaudí, przyciągał rzesze zwiedzających, których część rozpierzchała się po okolicznych ulicach, gdy nie mogli wejść z powodu braku wcześniejszej rezerwacji.

Skutki były odczuwalne nie tylko na zatłoczonych przystankach i w małych, zapchanym autobusach linii 116, ale też w popularnych barach z tapasami i restauracjach rybnych. César Sánchez, lokalny aktywista, przez 8 lat naciskał na władze miasta, by rozwiązały ten problem.

Choć początkowo pomysł usunięcia trasy z map wydawał się śmieszny, okazał się na tyle skuteczny, że Sánchez i inni mieszkańcy są nim zachwyceni. "Jesteśmy zdumieni, że ten środek okazał się tak efektywny" - przyznał w rozmowie z dziennikiem The Guardian.

  • Zwolennicy twierdzą, że ograniczy to chaos na ulicach i przywróci spokój mieszkańcom.
  • Krytycy obawiają się jednak, że brak informacji o linii 116 tylko zagęści ruch w innych częściach miasta.

Czytaj więcej: Najlepsze widokowe trasy autobusowe w Wielkiej Brytanii za mniej niż €3

Google i Apple usunęli trasę na żądanie miasta Barcelona

Zdjęcie Miasto usunęło trasę autobusu z map, a powód tego jest zaskakujący

Choć władze Barcelony oficjalnie nie potwierdziły swojego udziału w tej sprawie, wszystko wskazuje na to, że to one były inicjatorem usunięcia linii 116 z map. Albert Batlle, wiceprezydent miasta ds. bezpieczeństwa i współistnienia, powiedział w rozmowie z The Guardian: "Musieliśmy wyeliminować wszelkie wzmianki o linii 116 w Internecie".

Z kolei przedstawiciel Google'a wyjaśnił, że trasy autobusowe mogą zostać usunięte wyłącznie na żądanie miejskich władz. To pokazuje, jak duże znaczenie ma współpraca gigantów technologicznych z miastami w kształtowaniu rzeczywistości i rozwiązywaniu lokalnych problemów.

Sukces usunięcia trasy 116 z map był na tyle obiecujący, że César Sánchez już zażartował: "Następną rzeczą, którą musimy zrobić, to wymazać cały Park Güell z Google Maps!". Choć była to raczej kpina, pokazuje, jak daleko gotowi są posunąć się mieszkańcy, by odzyskać spokój w swojej dzielnicy.

  • Władze miejskie twierdzą, że musiały podjąć stanowcze kroki w obliczu narastającego problemu overtourismu.
  • Krytycy ostrzegają jednak przed potencjalnymi konsekwencjami ukrywania informacji przed turystami.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Niezapomniane atrakcje Lublina - co warto zobaczyć i zwiedzić | Przewodnik
  2. Malaysia moze wznowic poszukiwania lotu mh370 po 10 latach
  3. Jak zwiększyć CTR? Cenne wskazówki dla czytelników portalu newsowego
  4. Nafplio - magiczne miasteczko i warta odwiedzin stolica pierwszego greckiego królestwa
  5. Nowy system wjazdowy i wyjazdowy Unii Europejskiej - poznaj kulisy
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Stefania Gajewska
Stefania Gajewska

Jestem dziennikarką podróżniczą, która kocha podróżować i poznawać nowe kultury. Z entuzjazmem dzielę się wrażeniami z moich wojaży - zarówno tych egzotycznych, jak i po Polsce. Staram się zarażać czytelników pasją do odkrywania świata. Piszę ciepło i z humorem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły