Łuk Triumfalny w Paryżu - najsłynniejszy łuk w stolicy Francji

Łuk Triumfalny w Paryżu - najsłynniejszy łuk w stolicy Francji
Autor Stefania Gajewska
Stefania Gajewska26.10.2023 | 6 min.

Łuk Triumfalny w Paryżu to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków stolicy Francji. Ten monumentalny łuk triumfalny znajduje się w samym centrum miasta, na zachodnim końcu ulicy Champs-Elysées. Jego budowa została zlecone przez Napoleona Bonaparte na początku XIX wieku dla uczczenia jego zwycięstw. Dziś Łuk Triumfalny jest symbolem Paryża i jedną z najczęściej fotografowanych atrakcji turystycznych.

Kluczowe wnioski:
  • Łuk Triumfalny w Paryżu został zbudowany na zlecenie Napoleona Bonaparte.
  • Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków stolicy Francji.
  • Znajduje się na zachodnim końcu ulicy Champs-Elysées.
  • Jest symbolem Paryża i popularną atrakcją turystyczną.
  • Ma bogatą historię i imponującą architekturę.

Najsłynniejszy zabytek Paryża

Łuk Triumfalny w Paryżu to bez wątpienia jeden z najbardziej rozpoznawalnych i charakterystycznych zabytków stolicy Francji. Ten monumentalny łuk triumfalny wyróżnia się w panoramie miasta i jest nieodłącznie kojarzony z Paryżem. Stanowi ważny symbol historyczny i kulturowy.

Łuk Triumfalny znajduje się w samym centrum Paryża, na zachodnim końcu reprezentacyjnej alei Champs-Elysées. Dzięki tej lokalizacji jest on doskonale widoczny z wielu punktów w mieście. Co roku przyciąga tłumy turystów, którzy koniecznie chcą zobaczyć tę słynną budowlę na własne oczy i zrobić przy niej pamiątkowe zdjęcie.

Budowa Łuku Triumfalnego została zlecona przez Napoleona Bonaparte na początku XIX wieku dla upamiętnienia jego zwycięstw. Po klęsce Napoleona pod Waterloo w 1815 roku prace przy budowie łuku zostały wstrzymane. Ostatecznie budowla została ukończona w 1836 roku za panowania króla Ludwika Filipa.

Historia budowy Łuku Triumfalnego

Pomysł wzniesienia w Paryżu monumentalnego łuku triumfalnego, który upamiętniałby zwycięstwa Francji, pojawił się już pod koniec XVIII wieku. Jednak dopiero Napoleon Bonaparte zdecydował się wcielić ten zamysł w życie.

W 1806 roku cesarz Napoleon, dla uczczenia swoich licznych zwycięstw militarnych, zlecił zaprojektowanie i budowę okazałego łuku triumfalnego na Place de l'Étoile w Paryżu.Konkurs na projekt wygrał architekt Jean Chalgrin. Kamień węgielny pod budowę położono 15 sierpnia 1806 roku, w rocznicę urodzin Napoleona.

Do 1810 roku ukończono fundamenty i wzniesiono podstawy. Jednak porażka Napoleona w inwazji na Rosję w 1812 roku spowolniła prace budowlane. Po ostatecznej klęsce cesarza w bitwie pod Waterloo w 1815 roku budowa Łuku Triumfalnego została całkowicie wstrzymana.

Ukończenie budowy

Dopiero w 1823 roku, za panowania króla Ludwika XVIII, wznowiono prace przy Łuku Triumfalnym. Ostatecznie budowla została ukończona w 1836 roku za panowania króla Ludwika Filipa, który zlecił dokończenie projektu. 15 grudnia tego samego roku odbyła się uroczysta inauguracja Łuku Triumfalnego.

Budowa tej ogromnej konstrukcji zajęła ponad 30 lat. Łuk Triumfalny okazał się jednak trwałym i rozpoznawalnym symbolem Francji, który przetrwał burzliwe dzieje tego kraju.

Czytaj więcej: Najlepszy transport z lotniska Beauvais do Paryża | Paryż BVA lotnisko 2023

Wygląd i architektura obiektu

Łuk Triumfalny w Paryżu jest ogromną budowlą w kształcie łuku, osiągającą 50 metrów wysokości i 45 metrów szerokości. Został wzniesiony w stylu neoklasycystycznym, nawiązującym do architektury starożytnego Rzymu.

Budowla składa się z trzech przejść: większego przejścia środkowego i dwóch mniejszych, bocznych. Każde z przejść zdobią bogate zdobienia i płaskorzeźby. Fasada łuku pokryta jest wysokiej jakości kamieniem, sprowadzonym z kamieniołomów w departamencie Haut-Rhin w Alzacji.

Architektura Łuku Triumfalnego inspirowana jest rzymskimi łukami triumfalnymi, takimi jak Łuk Tytusa czy Łuk Septymiusza Sewera. Kolumny w wielkim porządku przyozdabiają fasadę budowli. Po obu stronach Łuku znajdują się wysokie reliefy przedstawiające alegorie bitew napoleońskich.

Zdobienia i rzeźby na Łuku Triumfalnym

Łuk Triumfalny w Paryżu - najsłynniejszy łuk w stolicy Francji

Łuk Triumfalny pokryty jest bardzo bogatymi zdobieniami rzeźbiarskimi, będącymi dziełem najwybitniejszych francuskich rzeźbiarzy tamtych czasów. Prace rzeźbiarskie były kontynuowane nawet po śmierci Napoleona, aby nadać budowli reprezentacyjny wygląd.

Głównym elementem zdobniczym są płaskorzeźby na fasadzie przedstawiające sławne bitwy i zwycięstwa wojsk napoleońskich, takie jak bitwy pod Arcole, pod Piramidami czy pod Austerlitz. Ponadto na filarach i w przejściach znajdują się liczne rzeźby przedstawiające allegorie, skrzydlate zwycięstwa i jeńców wojennych.

Wielki fryz wieńczący Łuk Triumfalny przedstawia samą ceremonię triumfu - przemarsz wojsk i wóz triumfalny ciągnięty przez rumaki. To najbardziej rozpoznawalny element rzeźbiarski Łuku.

Wnętrze i podziemia budowli

We wnętrzu Łuku Triumfalnego mieści się małe muzeum poświęcone historii tej budowli. Można w nim obejrzeć plany architektoniczne, zdjęcia z budowy oraz multimedia prezentujące dzieje Łuku.

Ciekawostką jest również podziemia Łuku Triumfalnego. Wewnątrz przejść znajdują się schody prowadzące do mało znanych zwiedzającym krypt. Są w nich pochowani niektórzy bohaterowie wojen napoleońskich, m.in. generał Lasalle. Możliwe jest zwiedzanie tych podziemi z przewodnikiem.

Łuk Triumfalny jako symbol Francji

Choć Łuk Triumfalny powstawał z myślą o uczczeniu zwycięstw Napoleona, to z czasem stał się przede wszystkim symbolem Francji. Jego monumentalny kształt i lokalizacja w sercu Paryża sprawiają, że jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków stolicy i całego kraju.

Łuk Triumfalny jest tłem dla wielu ważnych wydarzeń w historii Francji. Przyjeżdżający do Paryża zagraniczni przywódcy i dygnitarze składają kwiaty pod Łukiem, oddając hołd bohaterom francuskim. Sam Łuk jest zaś symbolem dumy i chwały narodu francuskiego.

Choć upamiętnia on militarne zwycięstwa, to stał się przede wszystkim świadectwem woli i determinacji Francuzów. Dlatego pozostaje ikonicznym monumentem, który nierozerwalnie łączy się z wizerunkiem Paryża i Francji.

Podsumowanie

Łuk Triumfalny w Paryżu jest jedną z najsłynniejszych budowli na świecie. Ten monumentalny łuk triumfalny został wzniesiony w sercu stolicy Francji na zlecenie Napoleona Bonaparte, aby upamiętnić jego militarne zwycięstwa. Budowa trwała ponad 30 lat - rozpoczęła się w 1806 roku, a zakończyła w 1836. Dziś Łuk Triumfalny jest symbolem Paryża i Francji, rozpoznawalnym na całym świecie.

Łuk Triumfalny znajduje się na zachodnim krańcu reprezentacyjnych Champs-Elysées. Ma 50 metrów wysokości i 45 metrów szerokości. Jego architektura nawiązuje do stylu starożytnego Rzymu. Elewacje i wnętrza Łuku zdobią liczne rzeźby i płaskorzeźby upamiętniające zwycięstwa napoleońskie. To dzieło najwybitniejszych rzeźbiarzy tamtych czasów.

Co roku łuk triumfalny w Paryżu przyciąga rzesze turystów, którzy koniecznie chcą zobaczyć tę słynną budowlę i zrobić przy niej pamiątkowe zdjęcie. Łuk Triumfalny jest nieodłącznie związany z wizerunkiem stolicy Francji i stanowi ważny punkt na mapie Paryża. Jest świadectwem historii i symbolem chwały Francji.

Choć powstał dla uczczenia militarnych triumfów Napoleona, to z biegiem czasu paryski Łuk Triumfalny stał się przede wszystkim monumentem symbolizującym Francję i upamiętniającym dzieje narodu francuskiego. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków świata.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Niezapomniane atrakcje Lublina - co warto zobaczyć i zwiedzić | Przewodnik
  2. Dlaczego europejskie samoloty są bezpieczniejsze niż kiedykolwiek
  3. Standard rozmiarów bagażu: Bruksela wzywa linie lotnicze do porozumienia
  4. Kiedy zieje Smok Wawelski | Wszystko co musisz wiedzieć
  5. Nowy system wjazdowy i wyjazdowy Unii Europejskiej - poznaj kulisy
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Stefania Gajewska
Stefania Gajewska

Jestem dziennikarką podróżniczą, która kocha podróżować i poznawać nowe kultury. Z entuzjazmem dzielę się wrażeniami z moich wojaży - zarówno tych egzotycznych, jak i po Polsce. Staram się zarażać czytelników pasją do odkrywania świata. Piszę ciepło i z humorem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły