Kuchnia maltańska - Jedzenie, dania i smaki Malty

Kuchnia maltańska - Jedzenie, dania i smaki Malty
Autor Piotr Cieślak
Piotr Cieślak22.04.2024 | 5 min.

Kuchnia maltańska to wyjątkowa mieszanka wpływów śródziemnomorskich, arabskich i włoskich, która stworzyła niepowtarzalny styl gotowania i jedzenia na Malcie. Wyróżniają ją świeże ryby, owoce morza, warzywa i zioła, a także oryginalne połączenia smaków. Sprawdź, jakie dania i składniki są typowe dla kuchni maltańskiej oraz jak rozwinęła się pod wpływem różnych kultur. Poznaj też popularne potrawy, które koniecznie musisz spróbować odwiedzając Maltę!

Kluczowe wnioski:

 • Kuchnia maltańska to mieszanka wpływów śródziemnomorskich, arabskich i włoskich.
 • Charakteryzują ją świeże ryby, owoce morza, warzywa, zioła i oryginalne połączenia smaków.
 • Warto spróbować tradycyjnych dań maltańskich, jak timpana, kapunata czy pastizzi.
 • Lokalne smakołyki to świetny sposób na poznanie kultury Malty.
 • Kuchnia maltańska ewoluowała przez wieki pod wpływem różnych kultur Morza Śródziemnego.

Kuchnia maltańska - tradycyjne dania i przepisy

Kuchnia maltańska to przede wszystkim tradycyjne dania, które od wieków są serwowane na Malcie. Wyróżniają się one charakterystycznymi, często unikatowymi składnikami oraz sposobem przygotowania. Wiele maltańskich potraw ma bardzo długą historię i stanowi nieodłączny element lokalnej kultury kulinarnej.

Do najbardziej tradycyjnych dań kuchni maltańskiej należy zupa rybna aljotta, przygotowywana na bazie pomidorów z dodatkiem ryb, takich jak tuńczyk, miecznik czy pstrąg. Klasyką jest też timpana - rodzaj zapiekanki z makaronem, mięsem i warzywami lub fenkata - duszona wołowina w sosie pomidorowym. Nie można też zapomnieć o pastizzi, czyli nadziewanych ciastach z ciasta filo, oraz o bzaar - rodzaje cebuli w cieście.

Wiele tradycyjnych dań maltańskich ma śródziemnomorski charakter. Opierają się na świeżych składnikach: warzywach, ziołach, rybach. Często łączą w sobie różne smaki i wpływy kuchni włoskiej, arabskiej, hiszpańskiej. Dlatego kuchnię Malty cechuje wyjątkowa różnorodność.

Popularne tradycyjne dania maltańskie

Oprócz wspomnianych wcześniej warto wymienić też inne popularne tradycyjne dania maltańskie. Należą do nich na przykład:

 • Stuffat tal-fenek - duszony królik w winie i ziołach
 • Qaqocc - zupa z ciecierzycy, tradycyjnie spożywana w środę
 • Ross il-forn - pieczony baranina lub kozina z ziemniakami

Wśród dań rybnych, oprócz zupy aljotta, klasyką są też brame - grillowane lub smażone ryby. Popularne dla Malty są także świeże owoce morza, kalmary w tłuczonych ziemniakach czy też zrazy z lampuki (dorady) w sosie pomidorowym.

Typowe składniki kuchni maltańskiej

Kuchnia maltańska bazuje przede wszystkim na lokalnych, świeżych składnikach. Są to głównie:

 • Warzywa - pomidory, cukinie, bakłażany, cebula, czosnek, sałata, szpinak, karczochy
 • Zioła - rozmaryn, majeranek, tymianek, bazylia
 • Owoce - cytryny, pomarańcze, granaty, figi, morele, brzoskwinie
 • Ryby - tuńczyk, miecznik, pstrąg, dorada, makrela
 • Mięsa - wołowina, wieprzowina, baranina, królik

Stałymi elementami wielu dań są oliwa, pomidory, czosnek, cebula, zioła. Dzięki temu potrawy mają intensywny, śródziemnomorski charakter. Typowe są też dania z makaronu, ryżu, kasz, ciecierzycy. Często spotyka się też owoce morza i ryby.

Czytaj więcej: Port lotniczy Ateny ATH – wszystko o lotach, terminalach i dojeździe

Najpopularniejsze dania kuchni maltańskiej

Oprócz tradycyjnych specjałów, na Malcie popularne są też inne dania, które można zjeść w lokalnych restauracjach i barach. Do hitów należą:

Aljotta Zupa rybna na bazie pomidorów
Timpana Zapiekanka makaronowa z mięsem i warzywami
Pastizzi Nadziewane ciasto filo
Ftira Rodzaj płaskiego chleba, często z nadzieniem
Kapunata Sałatka z pieczonych warzyw
Soppa tal-armla Zupa z cukinii

Wśród dań mięsnych popularne są też zrazy, pieczenie, grillowane kotlety jagnięce czy też steki z wołowiny lub wieprzowiny. Ryby i owoce morza podawane są najczęściej w postaci grillowanej lub smażonej.

Regionalne odmiany kuchni maltańskiej

Kuchnia maltańska - Jedzenie, dania i smaki Malty

Choć Malta to niewielkie terytorium, można zauważyć pewne różnice w kuchniach poszczególnych regionów wyspy. Przykładowo:

Kuchnia Gozo - charakteryzuje się większą obecnością dań mięsnych, zwłaszcza z jagnięciny i królika. Popularne są też owoce morza.

Kuchnia północnej Malty - cechuje ją obecność dań kuchni sycylijskiej. Typowe są makarony, pizza, cannoli.

Kuchnia południowej Malty - bardziej rybna, z większym udziałem zup i dań wegetariańskich.

Różnice w potrawach świątecznych

Różnice widać także w potrawach przygotowywanych z okazji świąt. Na przykład w regionie Gozo popularny jest tort tal-ħarrub na Dzień Św. Martina. Natomiast mieszkańcy Valletty zwykle pieką sfineg na Święto Niepokalanego Poczęcia.

Kuchnia maltańska a wpływy włoskie i arabskie

Kuchnia maltańska rozwinęła się pod wpływem wielu kultur basenu Morza Śródziemnego. Jednak to oddziaływanie kuchni włoskiej i arabskiej miało kluczowe znaczenie dla jej kształtowania się.

Z Włoch przyszły na Maltę takie składniki jak pomidory, makaron, sery. Kuchnia włoska wprowadziła też więcej dań mięsnych, słodkich wypieków, lodów. Z kolei wpływy arabskie objawiły się użyciem przypraw korzennych, potraw z kasz i ryżu, słodkich wyrobów z migdałami i daktylami.

Obie te kuchnie wzbogaciły tradycje kulinarne Malty i połączyły się z lokalnymi składnikami i smakami. Dzięki temu powstał unikatowy styl gotowania łączący stare z nowym.

Kuchnia maltańska na co dzień i od święta

Kuchnia maltańska jest częścią codziennego życia Maltańczyków, ale pełni też istotną rolę w uroczystościach i świętach.

Na co dzień mieszkańcy Malty jedzą lekkie dania - zupy, sałatki, kanapki z loġozą, czyli pastą z nasion roślin strączkowych. Popularne są też dania jarskie z warzywami oraz makarony.

Natomiast w niedzielę i święta na stołach pojawiają się bardziej wyszukane dania mięsne, ryby, specjały regionalne. Potrawy są bogatsze, przygotowuje się je z większym nakładem pracy.

Kuchnia odgrywa ważną rolę w życiu i tradycji Maltańczyków. Jedzenie pozwala im celebrować wyjątkowe chwile i integruje rodziny.

Dla Maltańczyków wspólne posiłki mają duże znaczenie. Kuchnia maltańska łączy pokolenia i pomaga podtrzymywać więzi rodzinne. Jedzenie jest okazją do spotkań, rozmów, świętowania. Dlatego warto skosztować lokalnych specjałów, by lepiej poznać kulturę i gościnność mieszkańców Malty.

Podsumowanie

Kuchnia maltańska to fascynująca mieszanka smaków, łącząca wpływy śródziemnomorskie, arabskie i włoskie. Jej główne składniki to świeże warzywa, zioła, ryby i owoce morza. Dzięki unikalnym daniami, takim jak aljotta, pastizzi czy ftira maltańskie jedzenie zachwyca i zaspokaja podniebienia turystów.

Wybierając się na Maltę, koniecznie trzeba spróbować lokalnych specjałów! Nie można ominąć pysznej zupy rybnej aljotta, chrupiących pastizzi z nadzieniem mięsnym lub serowym, aromatycznej kapunaty czy też świeżych ryb i owoców morza. To najlepszy sposób, aby poznać tradycje kulinarne Malty.

Mieszkańcy Malty przywiązują dużą wagę do wspólnych posiłków, które często mają charakter świąteczny i rodzinny. Dlatego odwiedzając restauracje na Malcie można poczuć prawdziwą atmosferę wyspy i gościnność Maltańczyków. A na deser warto skosztować tradycyjnych słodkości z migdałami i daktylami.

Kuchnia maltańska łączy w sobie smaki Morza Śródziemnego i bez wątpienia jest jedną z największych atrakcji Malty. Koniecznie trzeba oddać się przyjemnościom stołu i poznać wyjątkowe połączenie smaków, które zachwyca podniebienia! To kulinarna podróż, której nie można przegapić.

Najczęściej zadawane pytania

Do typowych dań kuchni maltańskiej należą m.in. zupa rybna aljotta, zapiekanka makaronowa timpana, nadziewane ciasto filo pastizzi, placek ftitira, sałatka warzywna kapunata czy zupa z cukinii soppa tal-armla. Kuchnia maltańska bazuje na rybach, owocach morza, warzywach i ziołach.

Kuchnia maltańska rozwinęła się pod wpływem włoskim i arabskim ze względu na położenie geograficzne Malty na Morzu Śródziemnym. Te dwie kultury kulinarne wniosły nowe składniki, smaki i styl gotowania.

Na co dzień Maltańczycy jedzą lekkie dania - zupy, sałatki, makarony. W niedziele i święta na stołach pojawiają się bardziej wyszukane dania mięsne, ryby i regionalne specjały.

Tradycje kulinarne Malty najlepiej poznać odwiedzając lokalne restauracje i tawerny, które serwują dania kuchni maltańskiej. Można też kupić regionalne przysmaki na straganach i targach.

Typowymi słodkościami maltańskimi są ciasta migdałowe i daktylowe, cannoli, gelato, cassata, kwareżimal - rodzaj sucharka, tort tal-harrub z fasoli i dżemu figowego.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Niezapomniane atrakcje Lublina - co warto zobaczyć i zwiedzić | Przewodnik
 2. Dlaczego europejskie samoloty są bezpieczniejsze niż kiedykolwiek
 3. Standard rozmiarów bagażu: Bruksela wzywa linie lotnicze do porozumienia
 4. Nafplio - magiczne miasteczko i warta odwiedzin stolica pierwszego greckiego królestwa
 5. Nowy system wjazdowy i wyjazdowy Unii Europejskiej - poznaj kulisy
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Piotr Cieślak
Piotr Cieślak

Jestem dziennikarzem podróżniczym opisującym niskobudżetowe sposoby na zwiedzanie świata – pomysły na tańsze zakwaterowanie, tanie loty, ciekawe atrakcje za grosze. Podchodzę do tego z dystansem i humorem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email