Krzywa wieża w Pizie - Historia i ciekawostki 2022

Krzywa wieża w Pizie - Historia i ciekawostki 2022
Autor Stefania Gajewska
Stefania Gajewska26.10.2023 | 6 min.

Wieża w Pizie to jedna z najsłynniejszych budowli na świecie i nieodłączny symbol włoskiego miasta Piza. Jej charakterystyczne przechylenie przyciąga rokrocznie tysiące turystów, którzy koniecznie chcą zobaczyć ten architektoniczny fenomen na własne oczy. W niniejszym artykule przybliżymy historię budowy Krzywej Wieży, opowiemy o przyczynach jej przechylenia oraz przedstawimy najciekawsze fakty na jej temat.

Kluczowe wnioski:
 • Krzywa Wieża w Pizie zaczęła się przechylać już w trakcie budowy z powodu słabego gruntu.
 • Ma ona aż 58 metrów wysokości i wychylenie od pionu wynoszące blisko 4 metry.
 • Co roku jest poddawana specjalnym zabiegom mającym zapobiec dalszemu przechylaniu.
 • Wieżę rocznie odwiedza około 1,3 miliona turystów z całego świata.
 • Wieża była pierwotnie przeznaczona do roli dzwonnicy przy pobliskiej katedrze.

Oryginalna nazwa Krzywej Wieży

Krzywa Wieża w Pizie nosiła pierwotnie łacińską nazwę Turris Pisanus, co oznacza "Wieżę Pizańską". Wznoszono ją bowiem jako dzwonnicę dla pobliskiej katedry w Pizie. W późniejszych wiekach wieża była określana również mianem Campanile di Pisa, czyli "Dzwonnica z Pizy".

Jej obecna, powszechnie używana nazwa zaczęła funkcjonować dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku, kiedy to wieża była już wyraźnie przechylona. Wówczas zaczęto określać ją mianem "Krzywej Wieży" ze względu na jej charakterystyczny, nienaturalny kształt.

Dlaczego Krzywa Wieża w Pizie się przechyliła?

Geneza przechylenia Krzywej Wieży sięga okresu budowy w XII wieku. Już w trakcie prac fundamentowych zauważono, że wieża zaczyna się niebezpiecznie przechylać na bok. Było to spowodowane słabym, niestabilnym gruntem - w tym rejonie Pizy zalegają miękkie warstwy mulistego piasku i iłu.

Mimo to budowę kontynuowano, stosując różne zabiegi mające zapewnić stabilność fundamentów. Niestety okazały się one niewystarczające i po ukończeniu wieża była już wyraźnie przechylona. Z biegiem czasu odchylenie od pionu narastało i dziś w najwyższym punkcie wynosi blisko 4 metry.

Dalsze losy przechylonej wieży

W kolejnych wiekach podejmowano liczne próby wyprostowania Krzywej Wieży, ale żadna z nich nie powiodła się. Ostatecznie zrezygnowano z tych zabiegów, decydując się na działania mające jedynie zapobiec dalszemu przechylaniu konstrukcji.

Obecnie co kilka lat przeprowadza się specjalne prace wzmacniające fundamenty, aby utrzymać stabilność zabytku. Dzięki temu Krzywa Wieża już od wielu lat pozostaje w tym samym położeniu i można ją bezpiecznie zwiedzać.

Czytaj więcej: Piza we Włoszech - zwiedzanie, co warto zobaczyć, atrakcje

Historia budowy słynnej Krzywej Wieży

Budowa Krzywej Wieży rozpoczęła się w 1173 roku i trwała blisko 200 lat, aż do 1372 roku. Prace prowadzono etapami, z przerwami spowodowanymi wojnami oraz brakiem funduszy.

Projektantem i pierwszym architektem był Bonanno Pisano. Fundamenty i pierwsze trzy kondygnacje powstały pod jego nadzorem. Następnie budowę kontynuował Giovanni Pisano oraz Giovanni di Simone.

Wieża od samego początku pełniła funkcję dzwonnicy dla pobliskiej katedry. Wewnątrz umieszczono 7 dzwonów, które ważyły łącznie około 5 ton.

Każda kondygnacja charakteryzuje się innym stylem architektonicznym, odzwierciedlającym panujące trendy w poszczególnych epokach.

Cała konstrukcja liczy 8 kondygnacji. W miarę piętrzenia się coraz bardziej odchylała od pionu, co było widoczne już w trakcie budowy. Mimo to prace kontynuowano aż do uzyskania założonej wysokości 58 metrów.

Imponujące wymiary Krzywej Wieży w Liczbach

Krzywa wieża w Pizie - Historia i ciekawostki 2022

Krzywa Wieża robi ogromne wrażenie nie tylko ze względu na swój przechylony kształt. Równie imponujące są jej rozmiary i masa całej konstrukcji:

 • Wysokość: 58 metrów
 • Masa: 14 500 ton
 • Przechylenie od pionu: około 4 metry
 • Grubość murów: od 4,9 m u podstawy do 2,5 m na szczycie
 • Liczba kondygnacji: 8
 • Liczba schodów: 294

Wszystkie te parametry czynią z Krzywej Wieży jedną z największych i najbardziej spektakularnych budowli średniowiecznych w Europie.

Dodatkowe ciekawostki

Oprócz swoich imponujących wymiarów, Krzywa Wieża ma jeszcze kilka innych zadziwiających właściwości:

 • Waży tyle samo co około 80 tys. dorosłych mężczyzn
 • Odchylenie szczytu od osi pionowej wzrasta o ok. 1 mm rocznie
 • Gdyby wieża była wyprostowana, miałaby ok. 91 metrów wysokości

Ciekawostki o Krzywej Wieży w Pizie

Wokół słynnej Krzywej Wieży narosło przez wieki wiele ciekawych historii i legend.

Jedna z nich mówi, że przechylenie było celowym zabiegiem architektów, którzy w ten sposób chcieli uchronić wieżę przed silnymi wiatrami nadciągającymi od morza. Jest to jednak mało prawdopodobne, gdyż odchylenie pojawiło się już na etapie budowy fundamentów.

Galileusz Galilei Przeprowadził w 1589 roku słynny eksperyment, zrzucając z wieży kule o różnej masie, by sprawdzić działanie siły grawitacji.
Goering Podczas II wojny światowej Adolf Hitler rozkazał nie bombardować Pizy, aby ocalić Krzywą Wieżę jako symbol geniuszu niemieckich inżynierów.

Najsłynniejszym "lokatorem" Krzywej Wieży był Galileusz, który wykonywał w niej doświadczenia z zakresu mechaniki i grawitacji. To właśnie tutaj miał przeprowadzić legendarny eksperyment spadających kul.

Jak wygląda zwiedzanie Krzywej Wieży?

Krzywa Wieża jest jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych we Włoszech. Co roku przyciąga około 1,3 miliona zwiedzających z całego świata.

Wejście na wieżę odbywa się przez wąskie schody z 294 stopniami. Podczas wspinaczki można podziwiać unikatową konstrukcję każdej kondygnacji. Na sam szczyt prowadzą strome, kręte schody.

W górnej części wieży znajduje się taras widokowy, z którego rozpościera się przepiękna panorama Pizy i okolic. Można stąd z bliska przyjrzeć się przechyleniu budowli.

Zwiedzanie wieży trwa około godziny. Bilety należy rezerwować z wyprzedzeniem online, gdyż liczba wejść dziennie jest ograniczona ze względów bezpieczeństwa.

Podsumowanie

Krzywa Wieża w Pizie to jedna z najsłynniejszych i najbardziej rozpoznawalnych budowli na świecie. Jej charakterystyczne przechylenie sprawia, że co roku przyciąga rzesze turystów do włoskiego miasta Piza. W niniejszym artykule staraliśmy się zebrać najciekawsze informacje na temat tego niezwykłego zabytku.

Poznaliśmy historię budowy Krzywej Wieży, która trwała prawie 200 lat. Dowiedzieliśmy się, że już na etapie prac fundamentowych wieża w Pizie zaczęła się przechylać z powodu słabego gruntu. Prześledziliśmy też późniejsze losy przechylonej konstrukcji i próby jej wyprostowania.

Zaprezentowaliśmy imponujące wymiary Krzywej Wieży, która mierzy 58 metrów wysokości i waży 14,5 tysięcy ton. Przybliżyliśmy najciekawsze fakty i legendy związane z tym miejscem. Na koniec opisaliśmy wrażenia ze zwiedzania i podziwiania niezwykłej wieży w Pizie na własne oczy.

Mamy nadzieję, że artykuł pozwolił Czytelnikom poczuć niezwykły klimat tej wyjątkowej krzywej wieży i zachęcił do odwiedzenia jej osobiście. To z pewnością niezwykłe przeżycie, które na długo pozostaje w pamięci.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Łuk Triumfalny w Paryżu - najsłynniejszy łuk w stolicy Francji
 2. Najlepsze widokowe trasy autobusowe w Wielkiej Brytanii za mniej niż €3
 3. Jak Amsterdam przyciąga turystów: kolorowe rowery, ekologiczny styl życia i różnorodność
 4. Kiedy zieje Smok Wawelski | Wszystko co musisz wiedzieć
 5. Ile kosztuje piwo w Norwegii 2023 - Aktualne ceny
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Stefania Gajewska
Stefania Gajewska

Jestem dziennikarką podróżniczą, która kocha podróżować i poznawać nowe kultury. Z entuzjazmem dzielę się wrażeniami z moich wojaży - zarówno tych egzotycznych, jak i po Polsce. Staram się zarażać czytelników pasją do odkrywania świata. Piszę ciepło i z humorem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły