Kiesywk to kleptomani w metrze w Londynie: liczba kradzieży wzrosła o 83%

Kiesywk to kleptomani w metrze w Londynie: liczba kradzieży wzrosła o 83%
Autor Piotr Cieślak
Piotr Cieślak02.01.2024 | 5 min.

Kieszonkowcy uderzają w metro w Londynie - tak wynika z najnowszych statystyk policji. Liczba kradzieży wzrosła aż o 83% w pierwszej połowie 2022 roku w porównaniu z analogicznym okresem w 2021. Mimo spadku liczby pasażerów o 11%, złodzieje nie próżnują i wybierają najbardziej ruchliwe stacje metra, gdzie łatwo ukraść portfel lub telefon. W tym artykule dowiesz się, które linie i stacje metra w Londynie są najbardziej niebezpieczne i jak ustrzec się przed kieszonkowcami.

Kieszonkowcy uderzają w metro w Londynie

Kieszonkowcy od zawsze stanowili problem w londyńskim metrze, jednak w ostatnim czasie ich aktywność znacząco wzrosła. W pierwszej połowie 2022 roku liczba kradzieży w metrze zwiększyła się aż o 83% w porównaniu z analogicznym okresem 2021 roku. Dane te pochodzą z policyjnych statystyk ogłoszonych przez Transport for London.

Mimo że liczba pasażerów spadła w tym czasie o 11%, złodzieje wcale nie próżnowali i skorzystali z okazji do kradzieży portfeli, telefonów i innych cennych przedmiotów. Zdaniem ekspertów na wzrost przestępczości mogło wpłynąć zniesienie pandemicznych ograniczeń - więcej ludzi zaczęło jeździć metrem, co stworzyło świetną okazję dla złodziei.

Władze transportowe Londynu zapewniają, że podejmują kroki, aby zwiększyć bezpieczeństwo pasażerów i współpracują w tym celu ściśle z policją. Jednak statystyki nie napawają optymizmem i warto mieć się na baczności podczas podróży metrem, zwłaszcza na najbardziej zatłoczonych stacjach.

Najbardziej niebezpieczne stacje i linie metra

Kieszonkowcy w pierwszej kolejności atakują w najbardziej zatłoczonych miejscach. Stąd najwięcej kradzieży odnotowano na głównych stacjach metra, które są węzłami komunikacyjnymi lub znajdują się w turystycznych rejonach Londynu.

Do stacji o największej liczbie kradzieży należą: King’s Cross St Pancras (linie Northern, Piccadilly, Victoria, Circle, Metropolitan), Leicester Square (Northern, Piccadilly), Oxford Circus (Bakerloo, Victoria, Central). Te miejsca warto omijać szerokim łukiem lub zachować podwójną czujność.

Jeśli chodzi o linie metra, najbardziej niebezpieczna jest Northern Line, gdzie odnotowano aż 676 kradzieży w badanym okresie. Dużo przestępstw ma miejsce także w pociągach Jubilee Line i Piccadilly Line.

Jak uniknąć kieszonkowców w londyńskim metrze

Choć trudno całkowicie ustrzec się przed kieszonkowcami, można zminimalizować ryzyko, stosując się do kilku zasad. Przede wszystkim należy zachować czujność w tłumie i trzymać się z dala od podejrzanych osób.

Dobrze jest nosić plecak lub torbę z przodu, przyciskając ją do siebie ręką. Warto też rozważyć zakup antykradzieżowego paska lub plecaka z zamkami błyskawicznymi. Portfel i telefon powinny znajdować się w wewnętrznych kieszeniach ubrania, najlepiej wszytych.

Nie warto też nosić ze sobą dużych kwot gotówki czy cennych przedmiotów. Jeśli to możliwe, lepiej zostawić je w hotelu. Podróżując metrem, trzymaj się blisko innych pasażerów i unikaj pustych wagonów.

Kiedy najczęściej dochodzi do kradzieży w metrze

Najwięcej kradzieży w metrze ma miejsce w weekendy (55% przypadków) oraz w godzinach popołudniowego szczytu - między 17 a 20 (23% przypadków). Warto więc w tych porach zachować szczególną ostrożność. Krótko mówiąc, im więcej ludzi w pociągu, tym łatwiej o kieszonkowców.

Dodatkowo, dużo kradzieży dokonuje się na stacjach i peronach (39%), więc te miejsca również wymagają większej uwagi. Podczas wsiadania i wysiadania z pociągu trzeba mieć oczy dookoła głowy.

Czytaj więcej: Wybuch wulkanu na Islandii: Czy bezpieczne jest podróżować i czy erupcja wpływa na loty?

Jak zadbać o bezpieczeństwo bagażu i dokumentów w Londynie

Oprócz uważania na kieszonkowców, warto także odpowiednio zabezpieczyć swój bagaż i dokumenty, by zminimalizować straty w razie kradzieży.

Przede wszystkim należy unikać zostawiania toreb i plecaków bez opieki nawet na chwilę. Jeśli musimy je odłożyć, warto przypiąć je do nogi łańcuchem, paskiem czy linką rowerową.

Dobrze jest też oznaczyć bagaż inicjałami lub imieniem i nazwiskiem, co ułatwi identyfikację w razie kradzieży. Można rozważyć zakup miniaturek GPS do monitorowania położenia torby.

Jeśli chodzi o dokumenty, należy zeskanować paszport, dowód osobisty i bilet lotniczy i przesłać skany mailem do siebie. Warto też zrobić zdjęcia kart płatniczych i spisać numery. To ułatwi zastrzeżenie w banku i wyrobienie nowych.

Stosując się do tych zasad, można znacząco zmniejszyć ryzyko nieprzyjemnych niespodzianek w Londynie.

Podsumowanie

Kiesywk to kleptomani w metrze w Londynie: liczba kradzieży wzrosła o 83%

W ostatnich miesiącach nastąpił drastyczny wzrost liczby kradzieży w londyńskim metrze. Jak wynika ze statystyk policyjnych, w pierwszej połowie 2022 roku odnotowano aż 83% więcej kradzieży niż rok wcześniej. Mimo spadku liczby pasażerów, kieszonkowcy nie próżnowali i okradali podróżnych głównie na najbardziej ruchliwych stacjach.

Najbardziej niebezpieczne okazały się stacje King's Cross St Pancras, Leicester Square i Oxford Circus. Tam ryzyko kradzieży jest największe. Jeśli chodzi o linie metra, najczęściej dochodziło do przestępstw w pociągach Northern Line, Jubilee Line i Piccadilly Line.

Aby uniknąć kradzieży, warto nosić plecak z przodu i chować wartościowe rzeczy w wewnętrznych kieszeniach. Najwięcej kieszonkowców pojawia się w weekendy i godzinach popołudniowego szczytu. Dobrze też zadbać o zabezpieczenie bagażu - oznaczyć go inicjałami i rozważyć dodanie mini lokalizatora GPS.

Podsumowując, mimo wysiłków policji, metro w Londynie stało się dużo bardziej niebezpieczne. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, należy zachować czujność i rozsądnie zabezpieczyć swoje rzeczy.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Łuk Triumfalny w Paryżu - najsłynniejszy łuk w stolicy Francji
  2. Masywnie odwołane loty z Monachium - Pasażerowie proszeni o pozostanie w domach ze względu na śnieżyce
  3. Kiedy zieje Smok Wawelski | Wszystko co musisz wiedzieć
  4. Ile kosztuje piwo w Norwegii 2023 - Aktualne ceny
  5. Zwiedzanie Rzymu | Top 10 atrakcji i zabytków do zobaczenia
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Piotr Cieślak
Piotr Cieślak

Jestem dziennikarzem podróżniczym opisującym niskobudżetowe sposoby na zwiedzanie świata – pomysły na tańsze zakwaterowanie, tanie loty, ciekawe atrakcje za grosze. Podchodzę do tego z dystansem i humorem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły