Kiesywk to kleptomani w metrze w Londynie: liczba kradzieży wzrosła o 83%

Kiesywk to kleptomani w metrze w Londynie: liczba kradzieży wzrosła o 83%
Autor Piotr Cieślak
Piotr Cieślak02.01.2024 | 5 min.

Kieszonkowcy uderzają w metro w Londynie - tak wynika z najnowszych statystyk policji. Liczba kradzieży wzrosła aż o 83% w pierwszej połowie 2022 roku w porównaniu z analogicznym okresem w 2021. Mimo spadku liczby pasażerów o 11%, złodzieje nie próżnują i wybierają najbardziej ruchliwe stacje metra, gdzie łatwo ukraść portfel lub telefon. W tym artykule dowiesz się, które linie i stacje metra w Londynie są najbardziej niebezpieczne i jak ustrzec się przed kieszonkowcami.

Kieszonkowcy uderzają w metro w Londynie

Kieszonkowcy od zawsze stanowili problem w londyńskim metrze, jednak w ostatnim czasie ich aktywność znacząco wzrosła. W pierwszej połowie 2022 roku liczba kradzieży w metrze zwiększyła się aż o 83% w porównaniu z analogicznym okresem 2021 roku. Dane te pochodzą z policyjnych statystyk ogłoszonych przez Transport for London.

Mimo że liczba pasażerów spadła w tym czasie o 11%, złodzieje wcale nie próżnowali i skorzystali z okazji do kradzieży portfeli, telefonów i innych cennych przedmiotów. Zdaniem ekspertów na wzrost przestępczości mogło wpłynąć zniesienie pandemicznych ograniczeń - więcej ludzi zaczęło jeździć metrem, co stworzyło świetną okazję dla złodziei.

Władze transportowe Londynu zapewniają, że podejmują kroki, aby zwiększyć bezpieczeństwo pasażerów i współpracują w tym celu ściśle z policją. Jednak statystyki nie napawają optymizmem i warto mieć się na baczności podczas podróży metrem, zwłaszcza na najbardziej zatłoczonych stacjach.

Najbardziej niebezpieczne stacje i linie metra

Kieszonkowcy w pierwszej kolejności atakują w najbardziej zatłoczonych miejscach. Stąd najwięcej kradzieży odnotowano na głównych stacjach metra, które są węzłami komunikacyjnymi lub znajdują się w turystycznych rejonach Londynu.

Do stacji o największej liczbie kradzieży należą: King’s Cross St Pancras (linie Northern, Piccadilly, Victoria, Circle, Metropolitan), Leicester Square (Northern, Piccadilly), Oxford Circus (Bakerloo, Victoria, Central). Te miejsca warto omijać szerokim łukiem lub zachować podwójną czujność.

Jeśli chodzi o linie metra, najbardziej niebezpieczna jest Northern Line, gdzie odnotowano aż 676 kradzieży w badanym okresie. Dużo przestępstw ma miejsce także w pociągach Jubilee Line i Piccadilly Line.

Jak uniknąć kieszonkowców w londyńskim metrze

Choć trudno całkowicie ustrzec się przed kieszonkowcami, można zminimalizować ryzyko, stosując się do kilku zasad. Przede wszystkim należy zachować czujność w tłumie i trzymać się z dala od podejrzanych osób.

Dobrze jest nosić plecak lub torbę z przodu, przyciskając ją do siebie ręką. Warto też rozważyć zakup antykradzieżowego paska lub plecaka z zamkami błyskawicznymi. Portfel i telefon powinny znajdować się w wewnętrznych kieszeniach ubrania, najlepiej wszytych.

Nie warto też nosić ze sobą dużych kwot gotówki czy cennych przedmiotów. Jeśli to możliwe, lepiej zostawić je w hotelu. Podróżując metrem, trzymaj się blisko innych pasażerów i unikaj pustych wagonów.

Kiedy najczęściej dochodzi do kradzieży w metrze

Najwięcej kradzieży w metrze ma miejsce w weekendy (55% przypadków) oraz w godzinach popołudniowego szczytu - między 17 a 20 (23% przypadków). Warto więc w tych porach zachować szczególną ostrożność. Krótko mówiąc, im więcej ludzi w pociągu, tym łatwiej o kieszonkowców.

Dodatkowo, dużo kradzieży dokonuje się na stacjach i peronach (39%), więc te miejsca również wymagają większej uwagi. Podczas wsiadania i wysiadania z pociągu trzeba mieć oczy dookoła głowy.

Czytaj więcej: Wybuch wulkanu na Islandii: Czy bezpieczne jest podróżować i czy erupcja wpływa na loty?

Jak zadbać o bezpieczeństwo bagażu i dokumentów w Londynie

Oprócz uważania na kieszonkowców, warto także odpowiednio zabezpieczyć swój bagaż i dokumenty, by zminimalizować straty w razie kradzieży.

Przede wszystkim należy unikać zostawiania toreb i plecaków bez opieki nawet na chwilę. Jeśli musimy je odłożyć, warto przypiąć je do nogi łańcuchem, paskiem czy linką rowerową.

Dobrze jest też oznaczyć bagaż inicjałami lub imieniem i nazwiskiem, co ułatwi identyfikację w razie kradzieży. Można rozważyć zakup miniaturek GPS do monitorowania położenia torby.

Jeśli chodzi o dokumenty, należy zeskanować paszport, dowód osobisty i bilet lotniczy i przesłać skany mailem do siebie. Warto też zrobić zdjęcia kart płatniczych i spisać numery. To ułatwi zastrzeżenie w banku i wyrobienie nowych.

Stosując się do tych zasad, można znacząco zmniejszyć ryzyko nieprzyjemnych niespodzianek w Londynie.

Podsumowanie

Kiesywk to kleptomani w metrze w Londynie: liczba kradzieży wzrosła o 83%

W ostatnich miesiącach nastąpił drastyczny wzrost liczby kradzieży w londyńskim metrze. Jak wynika ze statystyk policyjnych, w pierwszej połowie 2022 roku odnotowano aż 83% więcej kradzieży niż rok wcześniej. Mimo spadku liczby pasażerów, kieszonkowcy nie próżnowali i okradali podróżnych głównie na najbardziej ruchliwych stacjach.

Najbardziej niebezpieczne okazały się stacje King's Cross St Pancras, Leicester Square i Oxford Circus. Tam ryzyko kradzieży jest największe. Jeśli chodzi o linie metra, najczęściej dochodziło do przestępstw w pociągach Northern Line, Jubilee Line i Piccadilly Line.

Aby uniknąć kradzieży, warto nosić plecak z przodu i chować wartościowe rzeczy w wewnętrznych kieszeniach. Najwięcej kieszonkowców pojawia się w weekendy i godzinach popołudniowego szczytu. Dobrze też zadbać o zabezpieczenie bagażu - oznaczyć go inicjałami i rozważyć dodanie mini lokalizatora GPS.

Podsumowując, mimo wysiłków policji, metro w Londynie stało się dużo bardziej niebezpieczne. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, należy zachować czujność i rozsądnie zabezpieczyć swoje rzeczy.

5 Podobnych Artykułów

  1. Niezapomniane atrakcje Lublina - co warto zobaczyć i zwiedzić | Przewodnik
  2. Dlaczego europejskie samoloty są bezpieczniejsze niż kiedykolwiek
  3. Jak zwiększyć CTR? Cenne wskazówki dla czytelników portalu newsowego
  4. TOP 10 filmowych lokacji, które warto odwiedzić na wakacjach
  5. Nafplio - magiczne miasteczko i warta odwiedzin stolica pierwszego greckiego królestwa
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Piotr Cieślak
Piotr Cieślak

Jestem dziennikarzem podróżniczym opisującym niskobudżetowe sposoby na zwiedzanie świata – pomysły na tańsze zakwaterowanie, tanie loty, ciekawe atrakcje za grosze. Podchodzę do tego z dystansem i humorem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły