Katedra Notre Dame w Paryżu została otwarta dla zwiedzających i wiernych po niszczycielskim pożarze z 2019 roku. Trwająca kilka lat renowacja pozwoliła przywrócić świetność gotyckiej świątyni i udostępnić ją ponownie społeczeństwu pod koniec 2024 roku. Mimo że prace nie zostały jeszcze w pełni ukończone, katedra jest bezpieczna i możliwa do zwiedzania.
Kluczowe wnioski:- Katedrę udało się uratować i odbudować pomimo ogromu zniszczeń.
- Renowacja wnętrza i rekonstrukcja iglicy przebiegają zgodnie z planem.
- Trwająca ponad 5 lat renowacja dobiega końca.
- Możliwe zwiedzanie katedry, choć prace wciąż trwają.
- Wystawa prezentuje historię i proces odbudowy świątyni.
Otwarcie katedry po pożarze
Katedra Notre Dame w Paryżu zostanie ponownie otwarta dla zwiedzających i wiernych pod koniec 2024 roku, niecałe 6 lat po niszczycielskim pożarze, który spustoszył dach świątyni. Choć prace renowacyjne wciąż trwają, katedra jest na tyle bezpieczna, że możliwe jest jej udostępnienie społeczeństwu zgodnie z planem.
Generał Georgelin, wojskowy odpowiedzialny za projekt odbudowy, zapewnia, że zrobi wszystko, aby dotrzymać terminu otwarcia wyznaczonego na 8 grudnia 2024 roku. Niestety nie uda się dokończyć prac na letnie igrzyska olimpijskie w Paryżu.
Minister kultury Abdul-Malak zaznaczył, że mimo otwarcia w 2024 roku, niektóre prace renowacyjne będą kontynuowane jeszcze w 2025 roku. Ale katedra będzie bezpieczna dla zwiedzających.
Odbudowa kultowej paryskiej świątyni była ogromnym wyzwaniem. Rozpoczęła się w 2022 roku, po ponad 2 latach zabezpieczania konstrukcji uszkodzonej przez pożar. W pracach codziennie uczestniczy około 1000 osób.
Harmonogram i postęp prac
Aby dotrzymać terminu otwarcia, ekipy renowacyjne pracują niemal bez przerwy przy odbudowie poszczególnych elementów: szkieletu konstrukcji, wnętrza, witraży, organów i wielu innych.
Kluczowym momentem będzie odtworzenie 96-metrowej iglicy z XIX wieku. Jej powrót będzie oznaczał, że Notre Dame odzyskuje dawną świetność.
Renowacja wnętrza świątyni
Podjęto decyzję o wiernym odtworzeniu wyglądu Notre Dame sprzed pożaru, zgodnie ze stanem z XII wieku, kiedy powstała w stylu gotyckim. Obejmuje to rekonstrukcję iglicy zaprojektowanej przez Viollet-le-Duca.
Prace postępują zgodnie z planem i pozwolą przywrócić oryginalny, zabytkowy charakter wnętrza.
W mojej opinii powrót iglicy na paryskie niebo będzie symbolem, że wygrywamy walkę o odbudowę Notre Dame – powiedział generał.
Dzięki wysiłkowi setek specjalistów, uda się uratować bezcenne dziedzictwo i ponownie udostępnić je społeczeństwu.
Wyzwania w renowacji
Największe wyzwanie stanowi odtworzenie detali architektonicznych wierne oryginałowi przy użyciu tradycyjnych technik rzemieślniczych. Wymaga to precyzji i cierpliwości.
Konieczne było też wzmocnienie konstrukcji, aby wytrzymała kolejne stulecia. Stawia to wysokie wymagania przed inżynierami.
Czytaj więcej: Jak zwiększyć CTR? Cenne wskazówki dla czytelników portalu newsowego
Odbudowa iglicy katedralnej
Jednym z kluczowych elementów renowacji jest odtworzenie monumentalnej iglicy, która zawaliła się podczas pożaru.
Prace nad jej rekonstrukcją trwają od początku 2023 roku. Najpierw odlewano poszczególne elementy z brązu w odlewni, a następnie transportowano je na plac budowy.
Montaż konstrukcji iglicy jest obecnie w toku. Ma się zakończyć do końca roku, aby dotrzymać terminu otwarcia katedry.
Wysokość iglicy | 96 metrów |
Masa | 750 ton |
Liczba elementów | 148 |
Odtworzenie iglicy będzie symbolicznym akcentem końca renowacji i powrotu dawnej świetności katedry Notre Dame.
Wyzwania przy rekonstrukcji
Największe wyzwanie stanowiło odlanie tak ogromnych, a jednocześnie precyzyjnych odlewów z brązu oraz ich transport na wysokość 96 metrów.
Konieczne było też wzmocnienie konstrukcji wspierającej iglicę, aby bezpiecznie udźwignęła jej ciężar przez kolejne wieki.
Wystawa o historii katedry
W podziemnej galerii naprzeciw katedry czynna jest wystawa „Notre Dame w sercu placu budowy”, będąca hołdem dla setki rzemieślników pracujących przy renowacji.
Można tam zobaczyć przebieg prac, podziwiać umiejętności specjalistów i oglądać uratowane dzieła sztuki.
W Luwrze natomiast prezentowana jest wystawa „Katedra Notre Dame od początków do Viollet-le-Duca”, opowiadająca skondensowaną historię skarbu katedralnego poprzez ponad 120 eksponatów.
Dzięki temu można podziwiać dawne piękno świątyni i docenić ogrom prac, by je odtworzyć.
Zbiórka funduszy na odbudowę
Koszt renowacji i zabezpieczenia katedry Notre Dame oszacowano na około 850 milionów euro.
Większość środków pochodzi ze zbiórki publicznej zorganizowanej we Francji i na świecie po pożarze w 2019 roku. Zebrano już 844 miliony euro, zatem cel jest bliski. Pozwoli to pokryć największe potrzeby związane z pracami.
- Zebrane dary pokryją 98% kosztów
- Zbiórka była ogromnym sukcesem
- Hojność darczyńców uratuje katedrę
Dzięki zaangażowaniu tysięcy osób z całego świata udało się zebrać potrzebną sumę na renowację tego wyjątkowego zabytku dziedzictwa ludzkości.
Podsumowanie
W moim artykule opisałem proces odbudowy katedry Notre Dame w Paryżu po niszczycielskim pożarze z 2019 roku. Przedstawiłem harmonogram prac renowacyjnych i kamienie milowe, takie jak rekonstrukcja iglicy czy otwarcie świątyni pod koniec 2024 roku.
Omówiłem również największe wyzwania, z jakimi mierzą się ekipy budowlane przy przywracaniu oryginalnego, historycznego charakteru wnętrza katedry. Wymaga to precyzji, cierpliwości i wysokich umiejętności specjalistów.
Wspomniałem także o towarzyszących renowacji wystawach, prezentujących bogatą historię i skarbiec katedralny Notre Dame. Dzięki nim można docenić skalę prac i piękno tej świątyni.
Na koniec opisałem proces zbiórki publicznej, która pozwoliła zebrać prawie 850 milionów euro na pokrycie kosztów renowacji. Dzięki hojności darczyńców odbudowa jest możliwa.