Katedra Duomo w Mediolanie najsłynniejszy kościół we Włoszech

Katedra Duomo w Mediolanie najsłynniejszy kościół we Włoszech
Autor Piotr Cieślak
Piotr Cieślak26.10.2023 | 6 min.

Katedra w Mediolanie, zwana również Katedrą Duomo, to bez wątpienia jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków we Włoszech. Ta monumentalna świątynia w stylu gotyckim znajduje się w sercu Mediolanu i jest siedzibą arcybiskupa tego miasta. Budowa katedry trwała aż pięć stuleci - rozpoczęła się w XIV wieku, a ukończono ją dopiero w XIX wieku. Dziś jest ona nie tylko ważnym obiektem sakralnym, ale też główną atrakcją turystyczną Mediolanu, przyciągającą rokrocznie miliony zwiedzających.

Kluczowe wnioski:
  • Katedra w Mediolanie jest jednym z symboli tego miasta i całych Włoch.
  • Budowa świątyni trwała bardzo długo, bo aż 5 stuleci.
  • We wnętrzu katedry znajduje się wiele cennych dzieł sztuki.
  • Warto wejść na szczyt katedry, aby podziwiać panoramę Mediolanu.
  • To najchętniej odwiedzany przez turystów zabytek w mieście.

Oryginalna architektura Katedry w Mediolanie

Katedra w Mediolanie, zwana również Katedrą Duomo, wyróżnia się niezwykle oryginalną architekturą. Jest ona doskonałym przykładem stylu gotyckiego, choć niektóre elementy nawiązują także do architektury romańskiej. Świątynia została zbudowana z jasnego marmuru, który nadawał jej jasną, wyjątkową barwę. Jest zdecydowanie największą gotycką katedrą na świecie. Jej długość wynosi 157 metrów, szerokość - 92 metry, a wysokość wież - prawie 110 metrów.

Bryła katedry jest niezwykledynamiczna i bogata w detale architektoniczne. Widać w niej wpływy włoskiego stylu gotyckiego, ale też północnych wzorców. Duże, ostrołukowe okna tworzą rytmiczny układ, a fasada jest rozczłonkowana przez wertykalne wieżyczki i pinakle. Główna fasada flankowana jest dwiema masywnymi wieżami. Każda z nich zwieńczona jest bogato zdobioną iglicą.

Wnętrze pełne przepychu

Choć z zewnątrz Katedra Duomo robi ogromne wrażenie, jeszcze większy zachwyt budzi jej przepiękne, bogato zdobione wnętrze. Wnętrze świątyni zachwyca rozmachem i przepychem. Nawy są przedzielone 52 marmurowymi kolumnami, które wspierają sklepienia. Ściany pokrywają barwne mozaiki i freski autorstwa znanych włoskich artystów.

Wśród wielu dzieł sztuki zgromadzonych w katedrze na szczególną uwagę zasługuje Złota Madonna umieszczona w ołtarzu głównym. To jeden z symboli Mediolanu i całej katedry. Wyjątkowa figura przedstawiająca Matkę Bożą z Dzieciątkiem została wykonana ze złota i drogocennych kamieni jeszcze w XVII wieku.

Wieża z tarasem widokowym - symbol miasta

Charakterystycznym elementem katedry są dwie masywne wieże wzniesione po obu stronach fasady. Wyższa z nich, nazywana Dzwonnicą lub Wieżą Lotaryńską, ma wysokość 108,5 metra. Można się na nią dostać windą lub pokonując kręte schody. Na samym szczycie znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się przepiękna panorama Mediolanu.

Wieża katedralna od stuleci jest symbolem i dominantą architektoniczną Mediolanu. Rozpoznawalny kształt wieży można dostrzec niemal z każdego miejsca w mieście. Wjazd windą na taras widokowy na jej szczycie to obowiązkowy punkt zwiedzania katedry i podziwiania panoramy miasta.

Czytaj więcej: Zwiedzanie Mediolanu | Niezbędnik turysty 2023

Historia budowy Katedry w Mediolanie

Budowa Katedry w Mediolanie była niezwykle długim i skomplikowanym procesem. Rozpoczęła się w 1386 roku, gdy książę Mediolanu Gian Galeazzo Visconti zdecydował się uczynić ze swojego miasta ważne centrum religijne i polityczne. Prace budowlane trwały aż do XIX wieku z przerwami spowodowanymi problemami politycznymi i finansowymi.

W 1456 roku ukończono prezbiterium, w 1473 roku powstała kopuła nad skrzyżowaniem naw, a do końca XV wieku wykonano fasadę. W kolejnych wiekach prace były kontynuowane z różnym natężeniem, a ich tempo zależało od sytuacji politycznej i gospodarczej Mediolanu. Ostatecznie Katedrę Duomo ukończono w XIX wieku za czasów panowania Napoleona.

Wielowiekowa budowa

Na przestrzeni kilku stuleci przy budowie mediolańskiej katedry pracowało wielu architektów i artystów. Wśród nich byli m.in. Simone da Orsenigo, Marco da Campione, Pellegrino Tibaldi. Każdy z nich wnosił do projektu własny styl i pomysły, przez co katedra jest wyjątkową mieszanką różnych stylów i epok.

Długi czas budowy sprawia, że Katedra Duomo jest wyjątkowym zabytkiem łączącym w sobie elementy architektury gotyckiej, renesansowej i barokowej. Można w niej zobaczyć zmiany stylów na przestrzeni minionych epok. Jest arcydziełem wielu pokoleń utalentowanych artystów.

Słynna figura Madonny na szczycie katedry

Na samym szczycie katedry, na iglicy głównej wieży, znajduje się złocona figura Madonny z Dzieciątkiem. Jest ona jednym z symboli Katedry Duomo i ważnym elementem sylwetki mediolańskiej świątyni. Figura ma blisko 5 metrów wysokości i została wykonana w 1774 roku przez rzeźbiarza Giuseppe Perego.

Złota madonna dobrze widoczna jest niemal z każdego punktu miasta. Stanowi charakterystyczny akcent wieńczący górującą nad Mediolanem katedrę. Turyści fotografują ją najczęściej z placu przed katedrą lub z pobliskiej Galerii Wiktora Emanuela II.

Zwiedzanie Katedry Duomo - praktyczne informacje

Katedra Duomo to najpopularniejsza atrakcja turystyczna Mediolanu, którą koniecznie trzeba zobaczyć. Aby ją zwiedzić, należy kupić bilet wstępu w jednej z kas przy wejściach do świątyni. Można wybrać bilet uprawniający tylko do zwiedzania wnętrza lub dodatkowo z wjazdem na wieżę czy dzwonnicę.

W sezonie letnim na zwiedzanie katedry przybywają tysiące turystów dziennie, dlatego warto kupić bilety online, aby uniknąć stania w kolejce. Idealnym momentem na wizytę jest wczesny ranek - wtedy jest najmniej osób. Koniecznie trzeba też wejść na wieżę, skąd roztacza się przepiękny widok na Mediolan.

Katedra w Mediolanie to arcydzieło architektury gotyckiej i bezwzględny hit turystyczny Włoch. Jej monumentalna bryła, wspaniałe wnętrze i rozpoznawalna wieża przyciągają rocznie miliony zwiedzających.

Podsumowanie

Katedra w Mediolanie, czyli słynna Katedra Duomo, to bez wątpienia jedna z największych atrakcji turystycznych we Włoszech. Ogromna gotycka świątynia góruje nad Mediolanem już od kilkuset lat i robi niesamowite wrażenie. Nic dziwnego, że przyciąga rzesze zwiedzających z całego świata. Zobaczyć tu można wiele wspaniałych dzieł sztuki, a z tarasu widokowego podziwiać panoramę miasta.

Budowa Katedry Duomo była gigantycznym przedsięwzięciem, trwającym niemal pół tysiąclecia. Nad tym arcydziełem pracowało wielu utalentowanych architektów i artystów. Dzięki temu katedra łączy w sobie różne style - od gotyku po barok. Jej monumentalna bryła z dwiema charakterystycznymi wieżami to jeden z symboli Mediolanu, dobrze znany na całym świecie.

Zwiedzanie wnętrza Katedry Duomo, podziwianie wspaniałych fresków i rzeźb, a także wjazd na taras widokowy wieży to obowiązkowy punkt wizyty w Mediolanie. Najlepiej wybrać się tam wcześnie rano, aby uniknąć tłumów turystów. Katedra Duomo to prawdziwa perła architektury, którą trzeba koniecznie zobaczyć na własne oczy.

Podsumowując - Katedra w Mediolanie to bezapelacyjnie jedna z największych atrakcji Italii. Monumentalna bryła, wspaniałe wnętrze i niezapomniany widok z wieży na miasto. To miejsce, które trzeba odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Duomo bez wątpienia zachwyci każdego miłośnika architektury i sztuki.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Łuk Triumfalny w Paryżu - najsłynniejszy łuk w stolicy Francji
  2. Jak zwiększyć CTR? Cenne wskazówki dla czytelników portalu newsowego
  3. Kiedy zieje Smok Wawelski | Wszystko co musisz wiedzieć
  4. Ile kosztuje piwo w Norwegii 2023 - Aktualne ceny
  5. Kazimierz Dolny atrakcje – co warto zobaczyć w 2021 roku
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Piotr Cieślak
Piotr Cieślak

Jestem dziennikarzem podróżniczym opisującym niskobudżetowe sposoby na zwiedzanie świata – pomysły na tańsze zakwaterowanie, tanie loty, ciekawe atrakcje za grosze. Podchodzę do tego z dystansem i humorem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły