Katedra Duomo w Mediolanie najsłynniejszy kościół we Włoszech

Katedra Duomo w Mediolanie najsłynniejszy kościół we Włoszech
Autor Piotr Cieślak
Piotr Cieślak26.10.2023 | 6 min.

Katedra w Mediolanie, zwana również Katedrą Duomo, to bez wątpienia jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków we Włoszech. Ta monumentalna świątynia w stylu gotyckim znajduje się w sercu Mediolanu i jest siedzibą arcybiskupa tego miasta. Budowa katedry trwała aż pięć stuleci - rozpoczęła się w XIV wieku, a ukończono ją dopiero w XIX wieku. Dziś jest ona nie tylko ważnym obiektem sakralnym, ale też główną atrakcją turystyczną Mediolanu, przyciągającą rokrocznie miliony zwiedzających.

Kluczowe wnioski:
  • Katedra w Mediolanie jest jednym z symboli tego miasta i całych Włoch.
  • Budowa świątyni trwała bardzo długo, bo aż 5 stuleci.
  • We wnętrzu katedry znajduje się wiele cennych dzieł sztuki.
  • Warto wejść na szczyt katedry, aby podziwiać panoramę Mediolanu.
  • To najchętniej odwiedzany przez turystów zabytek w mieście.

Oryginalna architektura Katedry w Mediolanie

Katedra w Mediolanie, zwana również Katedrą Duomo, wyróżnia się niezwykle oryginalną architekturą. Jest ona doskonałym przykładem stylu gotyckiego, choć niektóre elementy nawiązują także do architektury romańskiej. Świątynia została zbudowana z jasnego marmuru, który nadawał jej jasną, wyjątkową barwę. Jest zdecydowanie największą gotycką katedrą na świecie. Jej długość wynosi 157 metrów, szerokość - 92 metry, a wysokość wież - prawie 110 metrów.

Bryła katedry jest niezwykledynamiczna i bogata w detale architektoniczne. Widać w niej wpływy włoskiego stylu gotyckiego, ale też północnych wzorców. Duże, ostrołukowe okna tworzą rytmiczny układ, a fasada jest rozczłonkowana przez wertykalne wieżyczki i pinakle. Główna fasada flankowana jest dwiema masywnymi wieżami. Każda z nich zwieńczona jest bogato zdobioną iglicą.

Wnętrze pełne przepychu

Choć z zewnątrz Katedra Duomo robi ogromne wrażenie, jeszcze większy zachwyt budzi jej przepiękne, bogato zdobione wnętrze. Wnętrze świątyni zachwyca rozmachem i przepychem. Nawy są przedzielone 52 marmurowymi kolumnami, które wspierają sklepienia. Ściany pokrywają barwne mozaiki i freski autorstwa znanych włoskich artystów.

Wśród wielu dzieł sztuki zgromadzonych w katedrze na szczególną uwagę zasługuje Złota Madonna umieszczona w ołtarzu głównym. To jeden z symboli Mediolanu i całej katedry. Wyjątkowa figura przedstawiająca Matkę Bożą z Dzieciątkiem została wykonana ze złota i drogocennych kamieni jeszcze w XVII wieku.

Wieża z tarasem widokowym - symbol miasta

Charakterystycznym elementem katedry są dwie masywne wieże wzniesione po obu stronach fasady. Wyższa z nich, nazywana Dzwonnicą lub Wieżą Lotaryńską, ma wysokość 108,5 metra. Można się na nią dostać windą lub pokonując kręte schody. Na samym szczycie znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się przepiękna panorama Mediolanu.

Wieża katedralna od stuleci jest symbolem i dominantą architektoniczną Mediolanu. Rozpoznawalny kształt wieży można dostrzec niemal z każdego miejsca w mieście. Wjazd windą na taras widokowy na jej szczycie to obowiązkowy punkt zwiedzania katedry i podziwiania panoramy miasta.

Czytaj więcej: Zwiedzanie Mediolanu | Niezbędnik turysty 2023

Historia budowy Katedry w Mediolanie

Budowa Katedry w Mediolanie była niezwykle długim i skomplikowanym procesem. Rozpoczęła się w 1386 roku, gdy książę Mediolanu Gian Galeazzo Visconti zdecydował się uczynić ze swojego miasta ważne centrum religijne i polityczne. Prace budowlane trwały aż do XIX wieku z przerwami spowodowanymi problemami politycznymi i finansowymi.

W 1456 roku ukończono prezbiterium, w 1473 roku powstała kopuła nad skrzyżowaniem naw, a do końca XV wieku wykonano fasadę. W kolejnych wiekach prace były kontynuowane z różnym natężeniem, a ich tempo zależało od sytuacji politycznej i gospodarczej Mediolanu. Ostatecznie Katedrę Duomo ukończono w XIX wieku za czasów panowania Napoleona.

Wielowiekowa budowa

Na przestrzeni kilku stuleci przy budowie mediolańskiej katedry pracowało wielu architektów i artystów. Wśród nich byli m.in. Simone da Orsenigo, Marco da Campione, Pellegrino Tibaldi. Każdy z nich wnosił do projektu własny styl i pomysły, przez co katedra jest wyjątkową mieszanką różnych stylów i epok.

Długi czas budowy sprawia, że Katedra Duomo jest wyjątkowym zabytkiem łączącym w sobie elementy architektury gotyckiej, renesansowej i barokowej. Można w niej zobaczyć zmiany stylów na przestrzeni minionych epok. Jest arcydziełem wielu pokoleń utalentowanych artystów.

Słynna figura Madonny na szczycie katedry

Katedra Duomo w Mediolanie najsłynniejszy kościół we Włoszech

Na samym szczycie katedry, na iglicy głównej wieży, znajduje się złocona figura Madonny z Dzieciątkiem. Jest ona jednym z symboli Katedry Duomo i ważnym elementem sylwetki mediolańskiej świątyni. Figura ma blisko 5 metrów wysokości i została wykonana w 1774 roku przez rzeźbiarza Giuseppe Perego.

Złota madonna dobrze widoczna jest niemal z każdego punktu miasta. Stanowi charakterystyczny akcent wieńczący górującą nad Mediolanem katedrę. Turyści fotografują ją najczęściej z placu przed katedrą lub z pobliskiej Galerii Wiktora Emanuela II.

Zwiedzanie Katedry Duomo - praktyczne informacje

Katedra Duomo to najpopularniejsza atrakcja turystyczna Mediolanu, którą koniecznie trzeba zobaczyć. Aby ją zwiedzić, należy kupić bilet wstępu w jednej z kas przy wejściach do świątyni. Można wybrać bilet uprawniający tylko do zwiedzania wnętrza lub dodatkowo z wjazdem na wieżę czy dzwonnicę.

W sezonie letnim na zwiedzanie katedry przybywają tysiące turystów dziennie, dlatego warto kupić bilety online, aby uniknąć stania w kolejce. Idealnym momentem na wizytę jest wczesny ranek - wtedy jest najmniej osób. Koniecznie trzeba też wejść na wieżę, skąd roztacza się przepiękny widok na Mediolan.

Katedra w Mediolanie to arcydzieło architektury gotyckiej i bezwzględny hit turystyczny Włoch. Jej monumentalna bryła, wspaniałe wnętrze i rozpoznawalna wieża przyciągają rocznie miliony zwiedzających.

Podsumowanie

Katedra w Mediolanie, czyli słynna Katedra Duomo, to bez wątpienia jedna z największych atrakcji turystycznych we Włoszech. Ogromna gotycka świątynia góruje nad Mediolanem już od kilkuset lat i robi niesamowite wrażenie. Nic dziwnego, że przyciąga rzesze zwiedzających z całego świata. Zobaczyć tu można wiele wspaniałych dzieł sztuki, a z tarasu widokowego podziwiać panoramę miasta.

Budowa Katedry Duomo była gigantycznym przedsięwzięciem, trwającym niemal pół tysiąclecia. Nad tym arcydziełem pracowało wielu utalentowanych architektów i artystów. Dzięki temu katedra łączy w sobie różne style - od gotyku po barok. Jej monumentalna bryła z dwiema charakterystycznymi wieżami to jeden z symboli Mediolanu, dobrze znany na całym świecie.

Zwiedzanie wnętrza Katedry Duomo, podziwianie wspaniałych fresków i rzeźb, a także wjazd na taras widokowy wieży to obowiązkowy punkt wizyty w Mediolanie. Najlepiej wybrać się tam wcześnie rano, aby uniknąć tłumów turystów. Katedra Duomo to prawdziwa perła architektury, którą trzeba koniecznie zobaczyć na własne oczy.

Podsumowując - Katedra w Mediolanie to bezapelacyjnie jedna z największych atrakcji Italii. Monumentalna bryła, wspaniałe wnętrze i niezapomniany widok z wieży na miasto. To miejsce, które trzeba odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Duomo bez wątpienia zachwyci każdego miłośnika architektury i sztuki.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Najlepsze atrakcje turystyczne we Włoszech - Co warto zobaczyć i zwiedzić
  2. Najlepsze widokowe trasy autobusowe w Wielkiej Brytanii za mniej niż €3
  3. Jak Amsterdam przyciąga turystów: kolorowe rowery, ekologiczny styl życia i różnorodność
  4. Larnaka na Cyprze - co zwiedzić, jakie plaże, noclegi, zabytki | Czartery do Larnaki
  5. Piza we Włoszech - zwiedzanie, co warto zobaczyć, atrakcje
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Piotr Cieślak
Piotr Cieślak

Jestem dziennikarzem podróżniczym opisującym niskobudżetowe sposoby na zwiedzanie świata – pomysły na tańsze zakwaterowanie, tanie loty, ciekawe atrakcje za grosze. Podchodzę do tego z dystansem i humorem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły