Japonia wprowadza limit gości na Mont Fujij by powstrzymać zanieczyszczenie

Japonia wprowadza limit gości na Mont Fujij by powstrzymać zanieczyszczenie
Autor Stefania Gajewska
Stefania Gajewska08.02.2024 | 5 min.

Wprowadzenie limitu wspinaczy Nowe opłaty za wejście na szlak Yoshida Ograniczenie liczby turystów dziennie Szczyt odnotował rekordową liczbę odwiedzin Narastający problem zaśmiecenia i wypadków Dodatkowe fundusze na utrzymanie szlaków

Wprowadzenie limitu wspinaczy na Mont Fuji

Od 1 lipca 2024 roku władze japońskie wprowadzą nowe ograniczenia dla turystów chcących wejść na szczyt Mount Fuji. Najpopularniejszy szlak Yoshida będzie dostępny tylko dla określonej liczby osób dziennie. Dodatkowo każdy wspinacz będzie musiał uiścić opłatę za wejście. Te kontrowersyjne zmiany mają na celu ochronę unikalnego ekosystemu góry przed nadmierną eksploatacją turystyczną.

W ostatnich latach Mount Fuji, będąca symbolem Japonii, przeżywa prawdziwe oblężenie. Liczba odwiedzających ten obiekt UNESCO rośnie z roku na rok, co prowadzi do wielu problemów. Zatłoczone szlaki, zaśmiecenie, kolejki i wypadki na trasie to tylko niektóre z nich. Dlatego konieczne stało się wprowadzenie pewnych ograniczeń i zasad, które pozwolą zachować wyjątkowy charakter tego miejsca.

Nowe opłaty za wejście na szlak Yoshida

Szlak Yoshida jest zdecydowanie najpopularniejszą trasą prowadzącą na szczyt góry. Łatwy dostęp z Tokio, sieć schronisk oraz stosunkowo niewielkie nachylenie przyciągają rzesze turystów. W 2023 roku wspięło się nim ponad 110 tys. osób. Aby wejść tą trasą od przyszłego lata, trzeba będzie jednak uiścić specjalną opłatę.

Jej wysokość nie została jeszcze podana do informacji publicznej. Wiadomo tylko, że pieniądze mają zostać przeznaczone na budowę nowych schronień, utrzymanie szlaku oraz działania związane z ochroną środowiska. Do tej pory wspinacze byli jedynie zachęcani do dobrowolnych datków na ten cel.

Ograniczenie liczby turystów dziennie

Oprócz dodatkowych opłat, władze wprowadzają również limit dzienny dla wspinaczy. Od 1 lipca na szlaku Yoshida będzie mogło przebywać jednorazowo nie więcej niż 4000 osób. Ma to rozładować tłumy i zmniejszyć obciążenie środowiska.

Dodatkowo zakazano rozpoczynania wspinaczki w godzinach od 16 do 2 w nocy. Z jednej strony utrudni to dostęp, z drugiej zwiększy bezpieczeństwo, gdyż wejście w ciemności było ryzykowne.

Rekordowy ruch turystyczny w 2023 roku

Decyzja o nowych zasadach została podjęta po analizie danych z minionego sezonu wspinaczkowego. Okazało się, że Mount Fuji odwiedziło wówczas ponad 220 tys. osób, z czego połowa wybrała szlak Yoshida. To rekord wieloletni.

Rok Liczba turystów ogółem Liczba turystów na szlaku Yoshida
2021 187 000 92 000
2022 210 000 104 000
2023 221 000 110 000

Ruch turystyczny w takiej skali stanowi realne zagrożenie dla przyrody góry. Konieczne stały się zdecydowane kroki, które ochronią ten wyjątkowy ekosystem przed degradacją.

Czytaj więcej: Berlin prezentuje plany zrównoważonego pociągu magnetycznego. Jak to będzie działać?

Narastające problemy związane z masową turystyką

Lawinowy wzrost liczby turystów na Mount Fuji w ostatnich latach przyniósł ze sobą wiele problemów.

Najbardziej widoczne są zaśmiecenie i zanieczyszczenie szlaków. Ogromna liczba osób pozostawia po sobie śmieci, których sprzątanie przerasta możliwości służb porządkowych. W efekcie trasy są brudne i zdegradowane.

Kolejki, tłok i zatory na wąskich ścieżkach prowadzą do konfliktów między turystami i częstych wypadków. Szczególnie niebezpieczne jest schodzenie w dół, gdy zmęczeni wspinacze potrącają się nawzajem.

Poważnym problemem jest też niszczenie roślinności przez wydeptywanie. Delikatny ekosystem górski nie jest w stanie udźwignąć takiego natłoku ludzi.

Nieodpowiedzialne zachowania niektórych turystów

Część osób decyduje się na wejście bez odpowiedniego przygotowania i sprzętu. Prowadzi to do wypadków, a nawet śmierci na trasie. Turyści nie doceniają trudności wspinaczki i warunków panujących na dużej wysokości.

Niektórzy śmiecą celowo, nie dbając o środowisko. Jeszcze inni niszczą infrastrukturę, np. wyposażenie schronisk. Tego typu wandalizm jest trudny do zaakceptowania.

Ograniczenie dostępu do góry oraz dodatkowe opłaty mają zdyscyplinować turystów i zniechęcić tych całkowicie nieodpowiedzialnych.

Dodatkowe fundusze na utrzymanie szlaków

Japonia wprowadza limit gości na Mont Fujij by powstrzymać zanieczyszczenie

Pieniądze z opłat za wejście na szlak Yoshida mają zostać przeznaczone

Podsumowanie

W artykule omówiono nowe zasady wprowadzane przez władze japońskie dotyczące turystów odwiedzających górę Fuji. Dowiadujemy się, że od 1 lipca 2024 na najpopularniejszym szlaku Yoshida będzie obowiązywał limit 4000 turystów dziennie. Ponadto każdy wspinacz będzie musiał uiścić specjalną opłatę, której wysokość nie została jeszcze podana. Te restrykcje to efekt lawinowo rosnącej liczby odwiedzin, która w 2023 sięgnęła 220 tysięcy osób.

Autor wskazuje, że tak duży ruch turystyczny przynosi ze sobą wiele problemów - zaśmiecenie, wydeptywanie szlaków, korki prowadzące do wypadków. Dlatego konieczne było wprowadzenie pewnych ograniczeń. Dodatkowe opłaty mają też zapewnić fundusze na budowę infrastruktury i ochronę góry. Celem jest zachowanie wyjątkowego charakteru tego miejsca.

W artykule poruszono również kwestię nieodpowiedzialnych zachowań części turystów - zaśmiecania, niszczenia, lekceważenia zagrożeń. Nowe przepisy mają zdyscyplinować wspinaczy i skłonić do większej odpowiedzialności. Podsumowując, zmiany są konieczne, aby uratować Fuji przed degradacją i zachować ją dla przyszłych pokoleń.

Materiał dostarcza ciekawych informacji na temat wyzwań związanych z masową turystyką i sposobów radzenia sobie z jej negatywnymi skutkami. Z pewnością warto zapoznać się z tym interesującym tekstem.

5 Podobnych Artykułów

  1. Niezapomniane atrakcje Lublina - co warto zobaczyć i zwiedzić | Przewodnik
  2. Lizbona: Sekrety centrum, których z pewnością jeszcze nie poznałeś!
  3. Jak kupić bilety do Koloseum w Rzymie? Nasze porady i informacje
  4. Prawa konsumenckie w przypadku odwołanego lotu: co Ci się należy
  5. Standard rozmiarów bagażu: Bruksela wzywa linie lotnicze do porozumienia
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Stefania Gajewska
Stefania Gajewska

Jestem dziennikarką podróżniczą, która kocha podróżować i poznawać nowe kultury. Z entuzjazmem dzielę się wrażeniami z moich wojaży - zarówno tych egzotycznych, jak i po Polsce. Staram się zarażać czytelników pasją do odkrywania świata. Piszę ciepło i z humorem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły