Jakie kraje w Europie mówią najpłynniej po angielsku, a gdzie Anglicy mogą mieć problem?

Jakie kraje w Europie mówią najpłynniej po angielsku, a gdzie Anglicy mogą mieć problem?
Autor Stefania Gajewska
Stefania Gajewska05.12.2023 | 5 min.

Holandia znów zajęła pierwsze miejsce w rankingu biegłości językowej EF English Proficiency Index, wyprzedzając 112 innych krajów pod względem znajomości języka angielskiego jako drugiego. Ale wiele innych krajów Europy również może pochwalić się bardzo wysoką biegłością, więc prawdopodobnie zostaniesz zrozumiany mówiąc po angielsku. Jednak we Francji, Hiszpanii i we Włoszech umiejętności językowe są tylko na średnim poziomie, więc możesz tam mieć problemy ze zrozumieniem i porozumieniem się.

Kluczowe wnioski:
  • Holandia znów liderem, a Austria też w czołówce światowej pod względem znajomości angielskiego
  • Kraje nordyckie plasują się wysoko, ale Francja, Hiszpania i Włochy tylko na średnim poziomie
  • W 2022 roku umiejętności językowe Europejczyków pogorszyły się
  • Młodzi mają gorszą znajomość angielskiego z powodu zakłóceń edukacji podczas pandemii
  • Tylko 32% Brytyjczyków w wieku 15-30 lat potrafi czytać i pisać w dwóch językach

Holandia znów liderem znajomości języka angielskiego

Holandia po raz kolejny zajęła pierwsze miejsce w rankingu EF English Proficiency Index, mierzącym znajomość języka angielskiego jako drugiego języka. Z wynikiem 647 punktów na 800 możliwych wyprzedziła 112 innych krajów i potwierdziła pozycję lidera zarówno w Europie, jak i na świecie.

Badanie EF obejmowało 2,2 miliona dorosłych, którzy przystąpili do standardowego egzaminu z języka angielskiego. Każdy kraj otrzymał ocenę punktową od 0 do 800, odzwierciedlającą poziom znajomości języka angielskiego przez osoby uczące się go jako drugiego.

Wynik Holandii ponownie pokazuje, że jest ona krajem o najlepszych umiejętnościach językowych w Europie, jeśli chodzi o znajomość języka angielskiego. Można się tam porozumieć po angielsku niemal bez problemu.

Wysoka biegłość językowa w krajach alpejskich

W czołówce rankingu EF English Proficiency Index znalazły się także inne kraje europejskie. Tuż za Holandią, na 3. miejscu uplasowała się Austria z wynikiem 616 punktów. Oznacza to bardzo wysoką biegłość językową jej mieszkańców.

Podobnie wysokie umiejętności posługiwania się językiem angielskim mają Szwajcaria i Liechtenstein. Wszystkie te kraje alpejskie umożliwiają swobodną komunikację po angielsku, choć oczywiście z lokalnym akcentem.

Kraje nordyckie w europejskiej czołówce znajomości angielskiego

Wysoką pozycję w rankingu EF English Proficiency Index zajmują także kraje nordyckie. Tuż za Austrią znalazły się Dania, Norwegia i Szwecja, a za nimi Belgia i Portugalia. Wszystkie te państwa cechuje bardzo wysoka biegłość językowa w angielskim.

Dobrą znajomość tego języka mają również Niemcy, Chorwacja i Grecja. W Europie można więc wskazać wiele krajów, gdzie swobodne porozumienie się po angielsku nie stanowi problemu dla przeciętnego mieszkańca.

Z badań EF wynika, że umiejętności językowe w Europie stopniowo się poprawiają i więcej osób posługuje się płynnie językiem angielskim.

Inne kraje europejskie o wysokiej znajomości angielskiego

W kategorii wysokiej biegłości językowej znalazły się także: Polska, Finlandia, Rumunia, Bułgaria, Węgry, Słowacja, Litwa, Luksemburg, Estonia, Serbia, Czechy i Szwajcaria. Oznacza to, że w wielu krajach Europy można porozumieć się po angielsku i nie ma większych barier językowych.

Jedynie w europejskiej części Turcji oraz Azerbejdżanie poziom znajomości tego języka jest niski i może powodować problemy w komunikacji. Dotyczy to jednak tylko tych dwóch państw.

Czytaj więcej: Jak zwiększyć CTR? Cenne wskazówki dla czytelników portalu newsowego

Francja, Hiszpania i Włochy ze średnią znajomością angielskiego

Mimo popularności wśród turystów, Francja, Hiszpania i Włochy plasują się tylko w środku rankingu EF pod względem umiejętności posługiwania się językiem angielskim. Oznacza to średnią biegłość językową ich mieszkańców.

Kraj Punkty w rankingu EF
Francja 531
Włochy 535
Hiszpania 535

W tych popularnych kierunkach turystycznych należy więc liczyć się z pewnymi trudnościami językowymi, choć stolice tych krajów mają lepszą znajomość angielskiego.

Pogorszenie znajomości angielskiego w Europie

Z analiz EF wynika, że w 2022 roku nieco pogorszyła się znajomość języka angielskiego w Europie. Dotyczy to także krajów o wysokiej i bardzo wysokiej biegłości językowej, gdzie odnotowano niewielki spadek wyników.

Jest to prawdopodobnie skutkiem pandemii COVID-19 i zakłóceń w edukacji. Szczególnie duży spadek znajomości angielskiego nastąpił w grupie 18-20 latków na całym świecie. Wydaje się jednak, że jest to tylko przejściowe pogorszenie i niedługo Europa wróci do poprawy swoich umiejętności językowych.

Podsumowanie

Jakie kraje w Europie mówią najpłynniej po angielsku, a gdzie Anglicy mogą mieć problem?

W moim artykule przyjrzałem się znajomości języka angielskiego w różnych krajach Europy. Korzystając z najnowszego rankingu EF English Proficiency Index, który bada umiejętności językowe dorosłych uczących się angielskiego jako drugiego języka, porównałem poziom biegłości w poszczególnych państwach.

Bez zaskoczenia Holandia ponownie okazała się liderem, z dużą przewagą nad innymi krajami. Jednak także Austria, kraje nordyckie oraz alpejskie mają bardzo wysoką znajomość angielskiego i nie powinno być problemów w porozumiewaniu się w tym języku. Niestety popularne kierunki turystyczne jak Francja, Hiszpania i Włochy wypadają tylko średnio pod tym względem.

Ogólnie umiejętności językowe Europejczyków poprawiają się z roku na rok, choć w 2022 odnotowano pewien regres spowodowany pandemią. Myślę jednak, że jest to tymczasowe i niedługo znów zaczniemy obserwować wzrost biegłości w posługiwaniu się angielskim.

Jeśli planujecie wyjazd do Europy, mój artykuł pomoże Wam sprawdzić, w których krajach najłatwiej będzie Wam się porozumieć. Serdecznie zapraszam do lektury!

5 Podobnych Artykułów

  1. Niezapomniane atrakcje Lublina - co warto zobaczyć i zwiedzić | Przewodnik
  2. Lizbona: Sekrety centrum, których z pewnością jeszcze nie poznałeś!
  3. Jak kupić bilety do Koloseum w Rzymie? Nasze porady i informacje
  4. Prawa konsumenckie w przypadku odwołanego lotu: co Ci się należy
  5. Standard rozmiarów bagażu: Bruksela wzywa linie lotnicze do porozumienia
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Stefania Gajewska
Stefania Gajewska

Jestem dziennikarką podróżniczą, która kocha podróżować i poznawać nowe kultury. Z entuzjazmem dzielę się wrażeniami z moich wojaży - zarówno tych egzotycznych, jak i po Polsce. Staram się zarażać czytelników pasją do odkrywania świata. Piszę ciepło i z humorem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły