Jak ograniczenie lotów UK-Portugalia wpłynie na twoje plany? Rozważ alternatywne metody podróży!

Jak ograniczenie lotów UK-Portugalia wpłynie na twoje plany? Rozważ alternatywne metody podróży!
Autor Stefania Gajewska
Stefania Gajewska24.11.2023 | 8 min.

Ograniczenie liczby lotów z Wielkiej Brytanii do Portugalii w lecie 2024 roku przez Ryanaira może pokrzyżować plany urlopowe wielu osób. Tani przewoźnik z powodu podwyżek opłat lotniskowych zredukuje połączenia m.in. do Faro i Porto oraz rozważa całkowite wycofanie się z lotniska na Maderze. Spowoduje to wzrost cen biletów u innych linii, ale jest alternatywa - podróż pociągiem przez Paryż i Madryt do Lizbony. Wymaga wprawdzie więcej czasu, ale pozwoli podziwiać europejskie krajobrazy i stolice.

Kluczowe wnioski:
  • Ryanair tnie loty do Portugalii przez wysokie opłaty na lotniskach ANA
  • Bilety lotnicze będą droższe - warto rozważyć tańszą i eco podróż pociągiem
  • Trasa pociągowa Londyn-Paryż-Madryt-Lizbona z noclegami po drodze
  • Hiszpańskie Renfe planuje uruchomić bezpośrednie pociągi Madryt-Lizbona
  • Nowa linia dużych prędkości może skrócić czas do 6 godzin w 2027 roku

Cięcia Ryanair zmniejszą liczbę lotów do Portugalii

Ryanair, największa tania linia lotnicza w Europie, ogłosiła znaczne cięcia w rozkładzie lotów z Wielkiej Brytanii do Portugalii na sezon letni 2024 roku. Jak poinformował dyrektor generalny linii Michael O’Leary, przyczyną tej decyzji są wysokie podwyżki opłat lotniskowych, które wprowadza zarządzająca portami lotniczymi spółka ANA.

Ograniczenie liczby połączeń Ryanair dotyczyć będzie kilku popularnych kierunków portugalskich, w tym Faro i Porto. Na archipelagu Madery zamknięta ma zostać jedna z dwóch baz linii, a być może całkowicie opuszczona wyspa. Podobny los spotkał już lotnisko Ponta Delgada na Azorach.

Zdaniem O’Leary'ego monopolistyczna polityka ANA, która podniosła opłaty lotniskowe średnio o 14,6%, zagraża powrotowi ruchu turystycznego w Portugalii do poziomu sprzed pandemii. Tymczasem konkurencyjne hiszpańskie lotniska zamroziły lub nawet obniżyły swoje stawki.

W efekcie zmniejszenia liczby połączeń Ryanair ceny biletów innych linii lotniczych również pójdą w górę. Aby taniej dotrzeć do Portugalii, warto więc rozważyć... podróż pociągiem.

Trasa pociągowa z przesiadkami

Obecnie najszybsza opcja kolejowa z Londynu do Lizbony wiedzie przez Paryż i Madryt z noclegami w obu stolicach. Podróż rozpoczyna się pociągiem Eurostar do Paryża, następnie szybkim TGV do Barcelony i dalej do Madrytu.

Stamtąd do Lizbony dociera się po ok. 12 godzinach jazdy, zmieniając po drodze trzy pociągi. Cała trasa zajmuje ok. 3 dni, ale za to można podziwiać piękne krajobrazy i zwiedzić Paryż i Madryt.

Bezpośrednie połączenie w planach

Na szczęście w niedalekiej przyszłości opcje kolejowe mają się znacznie poprawić. Hiszpański przewoźnik Renfe zapowiedział uruchomienie bezpośrednich pociągów na trasie Madryt - Lizbona oraz z północno-zachodniego portu A Coruña do Porto.

Co więcej, trwają prace nad stworzeniem nowej linii dużych prędkości między Madrytem i Lizboną przez Badajoz, która skróciłaby czas przejazdu do ok. 6 godzin. Inwestycja ta ma zostać ukończona do 2027 roku.

Madeira i Azory - mniej lotów i wyższe ceny

Szczególnie dotkliwe dla turystyki będą cięcia połączeń Ryanair z Wielkiej Brytanii na Maderę i Azory. Już teraz irlandzki przewoźnik zamknął swoją bazę na jednym z azorskich lotnisk - w Ponta Delgada. Na Maderze natomiast zostanie zredukowana o połowę liczba stacjonujących tam samolotów linii, z dwóch do jednego.

Spowoduje to znaczny wzrost cen biletów lotniczych na oba archipelagi, gdyż Ryanair był dotąd najtańszą opcją dotarcia tam z wielu lotnisk brytyjskich. Inne linie również będą musiały podnieść ceny w obliczu rosnących opłat na portugalskich lotniskach.

Może to zagrozić powrotowi turystyki, szczególnie w segmencie tanich wycieczek, do poziomu sprzed pandemii. Azory i Madera, znane ze swoich malowniczych krajobrazów, żyją w dużej mierze z turystyki.

cięcia rozkładów przez tani przewoźnik pozostawią ofertę “na wyższej półce”

Ograniczenie tanich połączeń Ryanair praktycznie na pewno podniesie średnią cenę przelotów do tych wysp. Turyści o mniej zasobnym portfelu będą musieli zrezygnować z wyjazdu lub rozważyć inne destynacje. Cierpieć będzie więc ogólna dostępność tych niezwykle atrakcyjnych kierunków turystycznych.

Czytaj więcej: Odkryj, jak linie lotnicze skracają opóźnienia i oszczędzają czas swoich pasażerów

Port lotniczy ANA podnosi opłaty - linie tną połączenia

Jak wskazują przedstawiciele Ryanair, bezpośrednią przyczyną redukcji rozkładów lotów są wysokie podwyżki opłat lotniskowych, wprowadzone na zarządzanych przez ANA portugalskich lotniskach.

Opłaty te wzrosną od przyszłego roku średnio o 14,6%, co przekłada się na dodatkowe ok. 1,6 euro od pasażera przy każdym locie. Jest to jeden z najwyższych wzrostów w Europie, podczas gdy wiele lotnisk hiszpańskich i włoskich zamroziło opłaty lub nawet je obniżyło, aby wesprzeć linie lotnicze i turystykę w dobie COVID.

Kraj Zmiana opłat lotniskowych
Hiszpania zamrożenie lub obniżki
Włochy zamrożenie lub obniżki
Portugalia (ANA) wzrost o 14,6%

W rezultacie liczni przewoźnicy, jak właśnie Ryanair czy też TAP Portugal, decydują się na cięcia w rozkładach lotów, które uderzą w portugalską turystykę. Jak przestrzega Ryanair, polityka ANA może zagrozić powrotowi ruchu turystycznego do Portugalii do poziomu sprzed pandemii.

Bezpośrednie pociągi Hiszpania-Portugalia w planach

Jak ograniczenie lotów UK-Portugalia wpłynie na twoje plany? Rozważ alternatywne metody podróży!

Alternatywą dla drogich i coraz bardziej okrojonych połączeń lotniczych z Wielkiej Brytanii do Portugalii może być podróż pociągiem. Obecnie najszybsza opcja kolejowa wiąże się wprawdzie z dość krętą trasą przez Paryż i Madryt, jednak w planach są bezpośrednie połączenia przez Hiszpanię.

Jak zapowiedziały władze hiszpańskich kolei Renfe, w najbliższym czasie mają zostać uruchomione pociągi na trasach Madryt - Lizbona oraz z północno-zachodniego portu A Coruña do Porto.

Skróci to znacząco podróż z Wielkiej Brytanii do Portugalii, gdyż po dotarciu do Madrytu lub A Corunii nie będzie już potrzeby zmiany pociągów. Podróż powinna zająć ok. 15-17 godzin.

W dalszej perspektywie planowana jest też zupełnie nowa linia dużych prędkości, która połączy Madryt z Lizboną w ok. 6 godzin. Stanie się to najprawdopodobniej do 2027 roku.

Nowa linia dużych prędkości Madryt-Lizbona do 2027

Jak donoszą hiszpańskie media, trwają zaawansowane prace nad stworzeniem linii kolejowej dużych prędkości łączącej Madryt z Lizboną. Inwestycja ma kosztować ok. 3,5-4 mld euro i zostać ukończona do 2027 roku.

Nowoczesne pociągi TGV będą się poruszać z prędkością ok. 350 km/h, dzięki czemu czas przejazdu wyniesie jedynie ok. 6 godzin. Dla porównania, obecnie na pokonanie trasy koleją potrzeba minimum 12 godzin.

Planowana trasa ma przebiegać przez południowo-zachodnią Hiszpanię i północno-wschodnią Portugalię, a dokładniej przez miasta: Madryt - Talavera de la Reina - Navalmoral de la Mata - Plasencia - Cáceres - Badajoz - Évora - Lizbona.

Nowe połączenie znacząco skróci i ułatwi podróż pociągiem między stolicami Hiszpanii i Portugalii. Stanie się też szybką i wygodną alternatywą dla coraz droższych i rzadszych lotów na tej trasie.

Podsumowanie

Drogi Czytelniku, w niniejszym artykule przyjrzeliśmy się konsekwencjom decyzji tanich linii Ryanair o znacznej redukcji lotów z Wielkiej Brytanii do Portugalii w lecie 2024. Jak wyjaśniliśmy, przyczyną są wysokie i nieuzasadnione podwyżki opłat na portugalskich lotniskach, wprowadzone przez spółkę ANA.

Spowoduje to wzrost cen biletów lotniczych do Portugalii również u innych przewoźników. Dlatego przedstawiliśmy alternatywę w postaci podróży pociągiem przez Paryż i Madryt do Lizbony. Trasa ta ma się skrócić w niedalekiej przyszłości dzięki nowym bezpośrednim połączeniom z Hiszpanii.

Porównaliśmy też sytuację na lotniskach portugalskich, hiszpańskich i włoskich. Okazuje się, że to właśnie Portugalia ANA zdecydowała się na gigantyczne, 14,6% podwyżki opłat lotniskowych, podczas gdy konkurencja je zamroziła lub nawet obniła.

Mamy nadzieję, że przedstawione informacje pomogą Ci podjąć świadomą decyzję o wyborze najlepszej metody transportu do wymarzonej Portugalii. Zapraszamy do dalszej lektury artykułu i życzymy udanych wojaży!

5 Podobnych Artykułów

  1. Niezapomniane atrakcje Lublina - co warto zobaczyć i zwiedzić | Przewodnik
  2. Lizbona: Sekrety centrum, których z pewnością jeszcze nie poznałeś!
  3. Jak kupić bilety do Koloseum w Rzymie? Nasze porady i informacje
  4. Prawa konsumenckie w przypadku odwołanego lotu: co Ci się należy
  5. Ten kraj Ameryki Południowej wprowadza wizę dla cyfrowych nomadów - tropikalne lasy i szlaki Inków czekają
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Stefania Gajewska
Stefania Gajewska

Jestem dziennikarką podróżniczą, która kocha podróżować i poznawać nowe kultury. Z entuzjazmem dzielę się wrażeniami z moich wojaży - zarówno tych egzotycznych, jak i po Polsce. Staram się zarażać czytelników pasją do odkrywania świata. Piszę ciepło i z humorem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.50 Liczba głosów: 2

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły